Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(41)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

carla Bine ai venit! Sarcina usoara si multa sanatate!Cand ma mai apuca si pe mine ganduri d-astea rele, ma autosugestionez si imi spun ca Dumnzeu nu imi da mai mult decat pot sa duc! Asa ca iti doresc sa te bucuri de perioada asta frumoasa a sarcinii si ai sa vezi ce mamica tare o sa fii!

andrea Felicitari pentru progresele micutilor si multa sanatate! Sa strangeti banutii cat mai repede pentru casuta!

Eu am devenit arbitru.Toata ziua stau intre luptatoarele mele mici ca sa nu se incalece, sa se traga de par, sa isi scoata ochi, sa se traga de urechi, de cercei si faze d-astea! Am incerct sa o tin pe una in patut si pe cealalta in pat, dar noi nu prea ne intelegem cu patutul decat vreo 10 min.Stam pe varfuri,nu vrem deloc sa facem pasi, dar sarim ca niste mingiute !

Noi mai avem pana primim banutii,dar ma bucur ca sunteti mai multe si suplimentul restant, ceea ce inseamna ca si noi ne luna asta.De-abia astept sa le inoiesc pe fete!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Carla bine ai venit. Noi suntem colege de la odiseea de aprilie. Sunt sigura ca va fi totul bine, ai sa vezi. E normal sa te incerce toate aceste sentimente.

Se pare fetelor, ca gemenii mei sunt baietei. Sper ca in curand sa vin cu mai multe informatii.

Sabina 12+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

Ioana Ai doi feti fumosi! Sa iti traiasca! Ce frumos! Fac pereche cu Alexandra!

Fetelor, iertati-ma ca mananc litere,cuvinte, dar scriu pe-o fuga! Gagicile mele nu dorm mai mult de 40 min timp in care, stiti voi,trebuie sa fac o gramada de lucruri!

Va !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Fetelor facem cinste ne-au intrat toti banutii.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Fetelor va rog lamuriti-ma si pe mine poate puteti pana ajung si eu la medic din nou. Aseara am fost la eco de 12 saptamani, dr masura, scria, mi-a zis ca totul este f f normal, ca sunt f bine dezvoltati. Acum uitandu-ma pe raport vad ca un copil are 5.96 cm si 12 saptamani si 4 zile si unul are 5.06 cm si 11 saptamani si 6 zile. nu trebuie sa se dezvolte amandoi la fel? De ce ramane unul in urma? Amandoi sunt in acelasi sac si stiu si eu ca exista acest risc de transfuzor placentar, dar ca apare in lunile mai mari. La voi cum a fost? Mai tineti mine? Multumesc.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Buna fetelor!Am revenit si eu pe forum si sper sa reusec sa va scriu cateva randuri..(sa nu se trezesca bebeii pana atunci)
Dupa cum poate ati aflat am avut o nastere fff grea cu multe complicatii Preclampsie, simdram HELLP si dezlipire de retina cu orbire totala...dar totul e bine cand se termina cu bine si acum suntem acasa.

Vreau sa va intreb voi cum va descurcati cu gemenii????Mie mi se pare fff greu...cand termin cu unul incepe celalat...sau daca se trezesc deodata e si mai trist...am noroc ca pana acum am avut ajutor dar o sa raman singura si nu stiu daca voi face fata?Plus ca ai mei sunt destul de rauti...plang f mult seara fac niste crize de plans care dureaza cam 2 ore...si nu mai stiu ce sa ma fac cu ei...as vrea niste sfaturi...eu le dau picaturi de Sab Simnplex si se mai calmeaza...

Bogdana, sincer toata admiratia din partea mea sa te descurci singura si cu gemenii si cu ince un baietel...

Va pup pe toate!

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki_cri

Buna fetelor!Am revenit si eu pe forum si sper sa reusec sa va scriu cateva randuri..(sa nu se trezesca bebeii pana atunci)
Dupa cum poate ati aflat am avut o nastere fff grea cu multe complicatii Preclampsie, simdram HELLP si dezlipire de retina cu orbire totala...dar totul e bine cand se termina cu bine si acum suntem acasa.

Vreau sa va intreb voi cum va descurcati cu gemenii????Mie mi se pare fff greu...cand termin cu unul incepe celalat...sau daca se trezesc deodata e si mai trist...am noroc ca pana acum am avut ajutor dar o sa raman singura si nu stiu daca voi face fata?Plus ca ai mei sunt destul de rauti...plang f mult seara fac niste crize de plans care dureaza cam 2 ore...si nu mai stiu ce sa ma fac cu ei...as vrea niste sfaturi...eu le dau picaturi de Sab Simnplex si se mai calmeaza...

Bogdana, sincer toata admiratia din partea mea sa te descurci singura si cu gemenii si cu ince un baietel...

Va pup pe toate!

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan


Kiki sa iti traiasca puiutii. Sa fie sanatosi. Ai incercat cu bonisan? Nu toti copiii reactioneaza la sab simplex, bonisan sau alte produse. Tre sa incerci cel mai bun. Dar mai intai vb cu dr. Bonisan e produs natural, de ex Alexandra mea l-a tolerat super. O calma imediat.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Sabina, multumesc de sfat, o sa il incercam. Pupici si multa sanatate.

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki_cri

Sabina, multumesc de sfat, o sa il incercam. Pupici si multa sanatate.

KIKI mamica fericita de gemenii Alex&Razvan


Felicitari Kiki!

noua ne-a ramas un Infacol. daca vrei sa incerci la baieti, il donam cu drag
daca va intereseaza o sa iti dau nr meu de tel pe PM si facem cumva sa ajungeti in posesia lui


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Sabina, felicitari pentru cele 2 putze!!
si intre ai mei existau diferente de cateva zile, tot in aceeasi placenta au fost si totul a fost ok. daca doc ti-a spus ca e ok, eu zic ca nu e cazul sa-ti faci griji. mai mergi la un eco eventual, daca poti, si vrei sa te linisteti. sanatate!

kiki, bine ai revenit! ma bucur ca acum e mai bine.
cat despre gemenei, e greu la inceput, dar o sa va intrati pana la urma in ritm. sa-ti spun cum am procedat eu: am incercat inca de la inceput sa ii hranesc in acelasi timp si sa ii adorm relativ la aceeasi ora pe amandoi. altfel, n-as fi avut timp nici sa respir... aveam noroc noaptea ca se trezeau in acelasi timp si le dadeam papica la amandoi, nu trebuia (si nici n-as fi facut-o) sa-l trezesc pe unul ca sa-i dau sa pape. acum, noaptea papa la cerere, la ore diferite, dar dimineata amandoi la aceeasi ora. eu ii puneam pe pernute si le dadeam bibe, un bibe in fiecare mana, ei fiind usor ridicati. apoi in scoici, cand am inceput diversificarea, apoi in scaune de masa. ii adormeam fiecare in patutul lui, usor leganati, eu la mijloc intre cele doua paturi. sab simplex ajuta, dar nu de tot... poti incerca si infacol, si espumisan. pe noi cel din urma ne-a ajutat. rabdare, sa scapati de colici si apoi o sa fie mai bine.
cand au crize, masaj usor pe burtica sau un scutec cald, (il poti incalzi cu fierul de calcat) + cel mai important, caldura mamei. tine-i in brate (acum, ca-s mititei, poate reusesti sa ii tii pe amandoi o data), canta-le usor sau pune-le o muzica lenta, pune-i la tine pe burtica (ai mei incapeau amandoi), sau, daca poti si te tine spatele, plimba-i in brate prin casa. poate nu au crize neaparat din cauza colicilor, poate simt nevoia de apropiere fata de tine, se sperie de ceva... ii poti lua cu tine in pat noaptea, sa dormiti impreuna, poate si asta ii va linisti un pic.
ceva trebuie sa mearga din toate astea...

avem noutati:

octombrie vesel poze noi!

revin cu un filmulet.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
prima aniversare
beculete
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput