Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(41)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

[quote]citat din mesajul lui alina_bubulina
[Dalina, ce mari si frumoase sunt fetitele! superbe!!

[quote]

Multumim! Nici mie nu-mi vine sa cred, cateodata, ca sunt tot "soriceii" aia din ziua in care le-am nascut..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean
si..noua veste..mare..azi ne-au eisit cate 2 incisivi de fiecare



wooow!! felicitari pentru dintisori!! Si ce interesant ca le-au iesit la amandoi odata, chiar doi.. la amandoi!
Alor mele nu le-au aparut in acelasi timp, ci la diferenta de cateva zile. Dar una ca asta (ca la voi, vreau sa zic) trebuie neaparat consemnat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

buna Dalina,

ce greutate au avut bebelinele la nastere si cat au sta la incubator? La cat timp le-ai putut tine in brate, ce greutate/varsta aveati cand ati plecat din maternitate? Te intreb pt ca e posibil sa nasc sapt viitoare prin cezariana din cauza de IR marite....depinde de cum mai evoluam saptamana aceasta.Vineri noi aveam 1499 si 1429 g la 32sapt+4, cam mititei zic eu... Marti am intrat in sapt 33...

32+ Dragos si Eva


gabitza, cel mai important e sa ai incredere ca o sa fie bine, sa te rogi pentru asta si sa nu inrautatesti situatia stresandu-te atata!
Buburuzele mele au avut, la 34sapt (cum am mai zis) 1800 si 2200 g. S-au nascut joia si, doar din motive de precautie (pentru ca au respirat singurele si au papat tot singurele) au fost puse intr-un patut incalzit si li s-au pus perfuzii cu glucoza doar doua zile. De la terapie intensiva au iesit luni, dupa patru zile. Ieseau mai repede, dar a fost weekend..
De stat in spital am stat trei saptamani si jumatate, pana a ajuns si Miriam la 2300g. Dar sa stii ca eu nu mi-am facut nici o clipa probleme ca am stat atata.. Recunosc, era si vara.. nu stateam doar in spital, ieseam mult afara, in parcul spitalului si incercam sa ma relaxez, sa le transmit fetitelor doar "semnale" pozitive. Iti spun sincer ca as fi stat si mai mult daca ar fi fost nevoie, doar pentru binele lor. Au fost mici.. dar in cateva luni au recuperat si au depasit si copii nascuti singuri si la termen. Asa ca nu trebuie sa-ti faci griji inutile.. E normal sa fii putin ingrijorata, dar incearca, pe cat posibil, sa alungi orice sentiment negativ; de dragul lor! Vorbeste cu piticii tai si spune-le ca totul o sa fie bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andutza_02

Nu stiu ce fructe si legume sa le dau sa le stranga la stomac...

http://s698.photobucket.com/albums/vv350/andutza_02_2009/

mami de Valentina si Alexia 19.12.2008


Offf... Saracutele... Mai intai va doresc sa scapati cat mai repede!!

La noi a mers foarte bine zema de la orez fiert (o manuta de orez fiert in doua cani de apa. Iei zemita care se scurge din el dupa ce a fiert si o amesteci cu lapticul. Plus suc de morcovi cruzi si morcovi fierti - pasirati.. chiar si mar crud, ras. Vreo doua zile nu i-am dat decat asa ceva (ii puneam zeama de orez si in supa, si in lapte.. si in orice! ) si i-a trecut. A! Si ceai de menta. Din toate astea, sper sa teajute ceva..
Insanatosire grabnica!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutare....

am fost ieri la eco si....am mai castigat o saptamana
se mentine restrictia de crestere, ir tot marite dar nu s-au degradat dopler- asta e citat din domnul doctor- si am mai luat in greutate, fiecare are 1542 grame, TNS a fost ok
urmatoarea eco e joi, pana atunci lichide la greu si proteine plus tratamentul obisnuit utrogestan, aspenter, elevit, ferogradumet, no sps si uscosin.
si monitorizare miscari mucosi....daca e ceva suspect...fuga la doctor
sper sa nu apara numik pana joi, iar joi sa fim ok si sa mai castigam iar o saptamana...marti intram in 34 saptamani...
greutatea lor e micuta, sper sa fie mai mari cand se nasc..(eroarea de masurare sa fie in avantajul meu)


33+ Dragos si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

salutare....

am fost ieri la eco si....am mai castigat o saptamana


Suuper!!..

Doamne-ajuta sa treceti de 35, macar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuuuuulti ani: Sofia Maria & Daria Ioana!

Gabitza ma bucur... tinem pumnii sa fie si ii mai poata lasa doctorul un pic in burtica...



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

'Neata tuturor si o saptamana minunata sa aveti!

Noi intram astazi oficial in trimestrul II, tocmai incepem luna a patra... ieri mi-am facut bilantul primului trimestru de sarcina si, per ansamblu, am concluzionat ca sunt o gravida norocoasa, fara mari probleme de sarcina sau alte motive de ingrijorare... Sa dea Dumnezeu sa nu se schimbe nimic pana in aprilie!

Gabitza, iti tin pumnii sa mai ramana Dragos si Eva in burtica cel putin inca doua saptamani, sa se nasca sanatosi si sa ajungeti cat mai repede acasa!

Luminita, incerc sa nu ma stresez, dar cred ca pentru asta as avea nevoie de o galeata de calmante! Gandesc pozitiv in majoritatea timpului, dar mai am "mici scapari" cand ma apuca spaima si disperarea ca poate se va intampla ceva cu sarcina... Cred ca e din cauza ca inca nu m-am obisnuit cu gandul ca mi s-a oferit tocmai mie o asemenea minunatie de veste... si traiesc tot cu teama inconstienta ca poate mi se va lua totul inapoi, ca a fost o greseala si trebuie sa "returnez coletul"... cumva am impresia ca nu "merit" atata bucurie... e mai complicat. Cred ca am de rezolvat niste probleme de constiinta inainte sa fac pace cu mine si viata mea.

Sanatate tuturor copiilor, aveti mare-mare grija acum, cu nebunia asta de gripa!



Carla 12+ , dublu laureata!

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Isa, multa sanatate si o sarcina fara probleme iti doresc!

Oana, m-a intristat foarte tare ceea ce ai spus despre sarcina pierduta la 20 de saptamani... Poti, te rog, sa-mi spui daca a fost o sarcina cu probleme? Ai avut inainte si alte manifestari, te asteptai sa apara vreo problema? M-am speriat tare...

Larisel, stai cuminte si sper sa nu pleci curand la spital!

Karina, ti-am vazut babalutzele... Sa-ti traiasca si sa fiti o familie mereu fericita! Mi-a placut foarte mult si caruciorul... poti sa-mi spui ce firma e, de unde l-ai cumparat, cat a costat? Eu incep sa ma uit prin magazine dupa diverse si nu-mi place nimic din ce vad, caruciare n-am vazut decat sport, in care sunt sigura ca nu pot fi pusi copiii nou-nascuti... Plus ca au niste preturi...

mamicilor cu copiii bolnaviori, va urez insanatosire grabnica si la cat mai putini mucisori!

Si tuturor o zi frumoasa!



Carla 12+ , dublu laureata!

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami


N-am vrut sa te sperii, departe de mine acest gand, stiu cat de importanta e linistea pt o gravi dar incercam sa explic cat de important este cerclajul uneori, daca medicul considera ca este necesar, trebuie facut
Sanatate multa si sarcina usoara




Mamica fericita de doua buburuze


http://lb1f.lilypie.com/NCeWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lili_Filip

La multi ani Sofia Maria & Daria Ioana!!!

oana_oana26 sa-ti traiasca fetitele sa fie sanatoase shi pline de viata!!!


http://lilianaf.shutterfly.com/
http://lilif.shutterfly.com/
Camelia-Maria & Clara-Ioana - 17.09.2008







Multumim mult, sunt urari penteru 1 an si o luna

Mamica fericita de doua buburuze


http://lb1f.lilypie.com/NCeWp3.png

Mergi la inceput