Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(41)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

andutza_02, imi pare tare rau ca sunteti bolnaviori, eu una ma sufoc cand sunt bolnaviori ai mei, as face orice sa fiu eu in locul lor.
Noi in caz de scaune moi ca efect secundar al administrarii antibioticului folosim asa: in primul rand biotisc baby sau entrolactis piculete pt a reface flora intestinala distrusa de antibiotic si saruri de rehidratare alea de la humana sunt cele mai "umane" ca si gust; ca si regim alimentar mucilagiu de orez in loc de laptic, in caz ca nu-l accepta poti sa-l indulcesti putin putin de tot cu glucoza luata de la farmacie; le mai poti face orez cu morcov, eu una le fac la cuptor orez cu morcov si pun putin ulei de masline si il fierb mai multisor, cu sare iese ok ca si gust.
Poti sa le mai dai sa rontaie covrigei uscati sau rondele de orez expandat, le gasesti in magazinele naturiste...
Nu stiu fetele tale daca au laringita sau tusesc, la noi laringita o tratam cu mare efect cu aerosoli iar tusea seaca cu robitussin in combinatie cu aerosoli.
scriu mesajul asta de o ora intre timp am despatrit batausii de vreo 5 ori
revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

gabitza35 bafta si sa va ajute DD sa se termine cu bine
am mai citi pe aici de mamici odihnite cu bebelusi care dorm noptile, va felicit, eu pana la 2 ani si 2 luni nu am stiu ce-i aia sa dormi o noapte intreaga, se trezeau la program cand unul cand celalalt, cu toate ca laptic noaptea nu mai beau de pe la un an jumatate..
alina_bubulina bun venit si sarcina usora si la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Buna,

Bravo Gabitza! sa ne spui si noua ce ti-a zis Albu de nasterea la Medlife. Trebuie sa te informezi foarte bine, am inteles ca sunt axati nuami pe cezariene. Cica nu au sistem de urgente...nu stiu ce sa zic, eu in prima faza am fost sfatuita sa nu merg la o clinica particulara, ca cica nu m-ar primi daca nu ma duc exact cand mi-am programat nasterea...k nu au sectie de neonato...

Chiar te rog mult da-ne mai multe detalii, sau da-mi un PM, sunt super interesata.

Te pup,

multumesc,

Mami de Diana si Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

andutza, imi pare rau de voi...... e f bine ca luati sumetrolim, asta ajuta la scaune. f bine zice luludani, biotics sau enterolactics (biotics nu se mai fabrica) si saruri de rehidratare. + smecta, 1 plic pe zi, depinde insa cum sunt scaunele, daca nu-s f apoase nu le da, sa nu dati in altele...
regim alimentar:
- fara lactate de niciun fel! iar laptele poti sa il inlocuiesti cu lapte fara lactoza. atentie cand revii la lapticul normal, trecerea se face treptat, altfel iar aveti probleme cu stomacelul...
- orez fiert - il poti da in combinatie cu morcov fiert si carnita - pe post de pranz, sau in combinatie cu banana si mar copt/aburit/fiert - pe post de masa de fructe.
- fara rosii/suc de rosii
- fara citrice, pere, prune, struguri
- la masa de legume poti pune 1 ardei gras sau 1 dovelecel, pentru gust
- ceai de menta. poti sa-l indulcesti usor, daca crezi ca asa il accepta
- da-le lichide (asta insemnand apa/lapte/ceai de menta) cat mai multe

- pentru muci f lichizi, poti incerca sa le dai 2-3 zile zyrtec, cate 5pic/zi, pana cand vezi si tu ca se amelioreaza. si aspirat, aspirat, curatat nasul cat de des se poate, cu ser fiziologic si/sau apa de mare. aerosolii ajuta oricum, chiar daca nu au laringita (eu la asta m-am gandit cand ai spus ca se sufoca...)
- pentru febra, daca nu ajuta panadolul, poti incerca si nurofen. contine ibuprofen si are efect mai rapid. si ajuta si la dinti, deci impusti doi iepuri o data. nu le da supozitoare, avand in vedere scaunele, decat daca creste f mult, 39 sau peste.

din pacate sunt trecuta prin asta, am avut toate simptomele voastre si altele in plus, cand am avut adenovirus... sanatate!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Cand sari de bucurie, atentie ca nimeni sa nu-ti ia pamantul de sub picioare. (Stanislaw Jerzy Lec)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

luminita2008, noi folosim enterolactis de vreun an ca mai concentrat, iar la diaree/scaune moi stiu ca nu se recomanda zeama de carne, eu le dadeam piept de pui pe care il fierbeam separat cu putina sare, si le dadeam impreuna cu orez.. laptele delactozat in general are un gust oribil ai mei nu l-au acceptat, am incercat nan hn parca, pana am ajuns la milupa hn25 care este partial delactozat, si e mai acceptabil la gust..
din pacate am trecut si noi prin multe anul trecut de cand au inceput colectivitatea
anul asta ii duc doar cand nu am cu cine sa-i las, dar prefer sa-i tin mai mult acasa, mi-e asa mila de ei cand se trezesc dimineata si incep sa-mi zica ca nu vor la cresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

In ultima vreme am avut diverse treburi de rezolvat ... a fost si ziua mandrei... petreceri in 3 ture... una la gradi, apoi inca 2 zile acasa...
Am citit zilnic, dar n-am fost in stare sa mai scriu... incerc s ale iau pe rand, de unde am ramas...

Iuca legat de diversificare... rabdare ... o sa fie curios la un mom. dat si va gusta de buna voie... Daca insisti s-ar putea sa patesti ca mine cu Elena si sa fie un mofturos tot timpul...
Cu baietii n-am insistat... si pana la urma au mancat... dupa vreo luna de privit mancarea ... ustat maxim 2 lingurite (adunat) ... pana la urma au mancat... iar acum nu mai poate sa manance nimeni fara ei.

Bogdana multa sanatate. Cum mai sunt baietii?

Larisel nu te stresa ca nu's toate gata.. usor-usor or sa se aranjeze... si chiar daca nu sunt gata pana nasti, o sa aiba grija soata cat sunteti in spital.
Diferentele la masuratori sunt date de o medie a fiecarei sapt. Normal ca in majoritatea cazurilor gmenii sunt in urma pt. ca mai rar poti tine doi bb-ei fiecare de 3000g la 37 de sapt. sa zicem.
La ai mei dif. a fost de 2 si 3 sapt. cu vreo sapt. inainte de nastere. Si s-au potrivit masuratorile cu cat au avut la nastere.
Despre cum voi naste... voriam natural, dar nu stiam daca se va putea, pana in clipa cand incepea travaliul... pt. ca, si daca erau in pozitie craniana, exista riscul sa fie amandoi la acelasi nivel si sa incerce sa iasa amandoi odata... iar atunci trebuia cezariana... Dar in final s-a putut natural.
Si eu am fost nelinistita... din cauza cezarienei... nu voiam sa aud

gabitza35 tinem pumnii sa mai rezistati in formatie 3 in 1 inca putin, sa mai creasca un pic...

blue_karina multa sanatate. Cum mai sunteti?

Moniland felicitari pt. vacanta... asa va mai incarcati bateriile

alina_bubulina bine ai venit. La noi, la final a fost o dif. de 400g la nastere si vreo 3 sapt. la eco. Nu te stresa atat, e normal sa nu fie identice si la fel... chiar daca sunt univiteline.

andutza_02 multa sanatate si voua

luludani si noi suntem in aceiasi situatie cu bataile incontinuuuuuuu

Despre noi... baietii incep sa vorbeasca tot mai multe, nu f. clar... mai mult noi, parintii ii intelegem... si Elena
ma distreaza cum se chinuie sa repete cuvintele si le iese altceva
Avem si cateva poze de vineri aici
Am luat baietii la gradi, la ziua surioarei... au fost f. incantati... sper sa fie la fel si cand vor merge si ei la gradi...






CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Isa78 spune:

Buna fetelor

Scriu pt prima data la acest subiect. In urma unei fertilizari voi fi viitoare mamica de tripleti. Acum am 9 sapt si 2 zile, ieri am fost la eco si micuti mei sunt ok. Sper sa ma ajutati cu sfaturi din experienta voastra. Mi-e frica de perioada de sarcina care din cate am inteles de la dr va fi destul de dificila, stat aproape numai in pat si ceia ce ma speriat cel mai tare este ca vrea sa-mi coase colul uterin din sapt 12.

Va mulumesc si va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Isa78

Buna fetelor

Scriu pt prima data la acest subiect. In urma unei fertilizari voi fi viitoare mamica de tripleti. Acum am 9 sapt si 2 zile, ieri am fost la eco si micuti mei sunt ok. Sper sa ma ajutati cu sfaturi din experienta voastra. Mi-e frica de perioada de sarcina care din cate am inteles de la dr va fi destul de dificila, stat aproape numai in pat si ceia ce ma speriat cel mai tare este ca vrea sa-mi coase colul uterin din sapt 12.

Va mulumesc si va pup pe toate



Bun venit Isa si felicitari din suflet pentru cele trei comori
Iti raspund eu desi nu sunt foarte activa la acest subiect, din lipsa de timp fireste, o sa vezi si tu
Nu-ti fa griji inutile pentru cerclaj, e o masura de siguranta in plus pentru col, sa reziste mai bine la "greutate"
Pe masura ce sarcina avanseaza, presiunea pe col e tot mai mare si atunci exista riscul ca el sa se scurteze si chiar sa se deschida inainte de vreme
Eu am avut doua sarcini gemelare, prima fara cerclaj si am pierdut la 20 de sapt pt ca s-a deschis colul, a doua cu cerclaj facut la rece (adik pe col inchis, caci sunt si cazuri cand cerclajul se face la cald, cand colul incepe deja sa se deschida) la 12 saptamani si sat numai la pat care s-a finalizat cu succes si ma laud acum cu doua minuni de fetite
Sarcina usoara, odihna multa, stres cat mai putin si rabdare






Mamica fericita de doua buburuze


http://lb1f.lilypie.com/NCeWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Isa78, felicitari, waw, tripleti, super, felicitari inca o data si sarcina usoara si cat mai la termen iti doresc
despre cerclaj, sa nu-ti fie teama, e cea mai buna solutie pt sarcinile cu risc, mi s-a propus si mie insa am refuzat si drept urmare mi s-a deschis colul pe la 34 de saptamani
din povesti auzite de la gravidute care au avut cerclaj nu doare, se face cu anestezie locala.
elyanne am vazut ca baietii tai sunt de aceeasi varsta cu ai mei kidsbuli, zi-mi si mie te rog ce le mai faci, cum ii desparti?
eu innebunesc, stau cam prost cu rabdarea, eu de obicei daca nu reusesc sa le distrag atentia cu alte jucarii/povesti le iau lucrul de la care se cearta si-i trimit unul intr-o camera si unul intr-o camera pana se linistesc....si ma linistesc si eu.. o fi bine o fi rau, in momentele alea tensionate mi se pare cea mai buna solutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Isa78, felicitari pentru sarcina si sa ai grija de tine, e intr-adevar o situatie mai speciala la tine!
In privinta cerclajului, si eu scriam pe aici la inceputul sarcinii si ma interesam ce e cu procedura asta si de ce mi se va face mie, etc...fetele mi-au spus sa stau linistita, ca este o procedura destul de uzuala in cazul sarcinilor de acest tip, care prezinta un risc mai mare si este utila, previne o nastere prematura prin coaserea colului uterin.
Noi mergem cu una din fetite la kinetoterapie, e vorba de cea in prezentatie pelviana, cu care se lucreaza pentru corectarea pozitiei picioarelor (le tine putin orientate in interior) si acum vom purta si niste ghetute care sa ajute la mentinerea unei pozitii corecte. Mi-e mila de ea, ne-am chinuit si pana acum cu ecografii si bandaje din fese elastice dar deja se vede o imbunatatire si trebuie sa continuam cu aceste ghetute. Sper sa nu fie in zadar si sa aiba piciorusele drepte. Dr spunea ca multi copii din sarcini gemelare prezinta aceasta pozitie a picioarelor. Oare asa sa fie? .. Nu stiu, sper sa treaca.
In rest pediatra ne-a recomandat batista bebelusului, eu am avut ceva rezerve cu privire la ea, insa am luat-o si am folosit-o deja de 2-3 ori, parca se vede o imbunatatire mai ales la somnul de noapte.
Sanatate multa puiutilor Andutzei, sa se faca repede bine!
Ma duc la fetitele mele, ca a inceput un concert stereo de toata frumusetea...

Va pup si sanatate multa tuturor!


bucati de fericire



babalutzele


si maine e o zi

Mergi la inceput