Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(41)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina
In rest peste noapte am reusit sa le obisnuim sa nu se mai scoale.


Cee?? La o luna nu se mai trezesc noaptea??? Wow, ce mamica odihnita trebuie sa fii!!... Ale mele pana pe la 10-11 luni se trezeau si papau si noaptea...

Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_bubulina

Buna Dragele mele!

Sunt insarcinata in 21 saptamani cu sarcina gemelara(fetite) in aceeasi placenta, m-am hotarat sa va scriu si sa va intrb diverse sfaturi in privinta sarcinii gemelare. Eu sunt speriata, pentru ca mereu mi-se spune la controale ca verificam diferenta dintre fetite, sa nu fie foarte mare sa nu fie vreun TTS , si sunt foarte stresata si panicata din cauza asta. Diferenta dintre ele nu stiu daca era foarte mare una avea 270 grame vs 300 gr (20 saptamani), si cam o diferenta de 1 saptamana ca varsta gestationala...merg la control la 2 saptamani sa le verificam, dar repet... stau intr-un stres care simt ca nu-mi face bine, la voi cum a fost? Ati avut aceste diferente? si daca da, ce v-au spus medicii?

As avea eu si mai mule intrebari dar va iau usor

Va pup, si multumesc de raspunsuri

Alina

Mami de Diana si Ema


Bun venit, alina!
Si eu sunt o fericita posesoare de univiteline..
Vreau sa-ti spun din start sa faci ORICE sa elimini stresul asta, pentru ca nu-ti poate face decat rau. Si tie, dar mai ales fetitelor!! Si eu am avut aceleasi intrebari, pentru ca si la ale mele era diferenta.. A fost si la nastere, de 400g. Au fost micute (1800 si 2200 g) dar, multumesc bunului Dumnezeu, au fost sanatoase si puternice, din prima clipa. Gemenii nu-s la fel, chiar si cei univitelini.. Intre bombonicile mele intotdeauna a existat diferenta de greutate; Miriam, cea mica la nastere, a fost intotdeauna mai slabuta si mai mofturici, dar cand era vorba de raceli, era si este mai rezistenta. Ea se imbolnaveste de obicei dupa Anituca si intotdeauna o tine mai putin. Si acum se pastreaza o diferenta de 500-600g intre ele, dar sunt perioade cand se micsoreaza; depinde cum au toanele cu papatul!

Dar vreau sa-ti spun (nu sa ma laud!) ca mi-au zis doctoritele in spital, inclusiv cea cu care am nascut, ca de-aia sunt ok - din cauza ca am fost linistita in sarcina. Si pot spune ca am fost. La inceput mi-am impus, dar apoi sentimentul de incredere in bine a venit de la sine, din dorinta de-a le fi lor bine si sa simta dragostea si linistea mea, nu stresul.. Vorbeam foarte mult cu ele, le "mangaiam" si le spuneam cat de mult le iubesc si sa fie cuminti, sa creasca mari si sanatoase (acolo in burtica! ).
Ai incredere ca DD va face sa fie bine! Sau cel putin repeta-ti asta oridecateori iti trece vreun norisor mai gri pe deasupra capului!

Ai grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Iuca, nu e indicat sa fierbi apa plata, ea contine saruri si ele se elimina prin fierbere. (o sa vezi daca faci proba, raman urme pe ibric). iti recomand sa le-o dai asa si sa folosesti DORNA sau Bucovina, au cel mai scazut aport de saruri minerale. Asta pentru protectia rinichilor, care pana la 1 an nu functioneaza la capacitati maxime/optime. Sau fierbe pur si simplu apa de la robinet, desi eu ma feresc de asta, la noi sita de la robinet e mereu plina de rugina si alte impuritati, care din pacate nu dispar prin fierbere...

Alina, bine ai venit, iti doresc o sarcina usoara in continuare si la termen! si intre ai mei au fost diferente, cam de 1 sapt sau 12 zile, iar ecograful inregistra diferente de 200-300gr mai mereu. dar medicul mi-a spus ca e ok si normal, in limite. monitorizam sarcina din 2 in 2 saptamani in principal din motiv de spaima TTS si pitici pe creier, dar a fost ok. Mai lasa stresul de o parte ca nu va face bine niciuneia. DD te va ajuta. Sanatate!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Cand sari de bucurie, atentie ca nimeni sa nu-ti ia pamantul de sub picioare. (Stanislaw Jerzy Lec)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Dalina 2x2; Luminita, Multumesc de mesaj!
Asa este cum ziceti si voi cu stresul, si simt asta...o sa incerc sa nu mai pun atata la suflet.

Dalina, ce mari si frumoase sunt fetitele! superbe!!



Mami de Diana si Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

buna..fetelor..
noi ieri am fost la dezobstructie nazala..ca nu mai scapam nicicum de muci...mergem inca vreo 3 zile la curatat sa vada orl-istul cum decurge totul
si..noua veste..mare..azi ne-au eisit cate 2 incisivi de fiecare



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:


[/quote]

(Si, cu toate programarile ei pentru cezariana, am nascut natural, dar la 34 de saptamani.. din cauza ca nu am stat cuminte-n pat.. )
Doamne-ajuta la tine sa fie bine, la termen si sa nasti cum e mai bine!

_
Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006)
Albumele noastre
Suntem maricele


"Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"
[/quote]


buna Dalina,

ce greutate au avut bebelinele la nastere si cat au sta la incubator? La cat timp le-ai putut tine in brate, ce greutate/varsta aveati cand ati plecat din maternitate? Te intreb pt ca e posibil sa nasc sapt viitoare prin cezariana din cauza de IR marite....depinde de cum mai evoluam saptamana aceasta.Vineri noi aveam 1499 si 1429 g la 32sapt+4, cam mititei zic eu... Marti am intrat in sapt 33...

32+ Dragos si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

gabitza35 sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti cu bine toti trei acasa! Gandeste pozitiv si sa nu iti fie frica! Unde nasti la ce spital? vor sta la incubator dar sigur va fi bine!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

luminita intr-adevar, raman urme pe ibric de la apa. Am sa le-o dau asa, iti multumesc mult
gabitza nastere usoara si sanatate multa la puiuti.
Alina incearca sa nu te mai stresezi asa, gandeste-te ca nu depinde de tine, ci de DD, daca poti face ceva, e sa fii linistita, sa nu te superi, sa nu te obosesti, sa nu te stresezi. E normal sa iti faci griji, dar nu exagera cu ele.
Si la noi a fost diferenta de 850 gr la nastere. Acum cam tot 800 gr e diferenta intre ei. Bogdan e mai micut si mai mofturos, adica de-a dreptul nu vrea sa manance, Bianca e mult mai cooperanta.
Si la nastere cine crezi ca a fost la incubator, ca s-a adaptat mai greu la viata extrauterina? D-ra Bianca desi era mai grasunici la 3.250 kg fata de Bogdan cu 2.400 kg care s-a adaptat imediat si nu l-a tinut deloc la incubator.

Fetelor am facut analize de sange si avem anemie marisoara, azi mergem sa facem ecografie abdominala lui Bogdan (are ficatelul marit) si la sold Biancai si apoi cu toate rezultatele megem la dr sa ne dea tratament. Iar picaturici, siropele, ce ne mai "plac"....


"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Fetelor va pup si intru sa va cer ajutorul...
Noi suntem varza dupa o raceala acum 2 sapt pe care nu am dat-o gata decat cu antibiotic ieri seara au racit iar si a trebuit sa chem ambulanta pentru ca se sufocau in somn ... a fost groaznic si sunt un pic disperata pt ca simt ca nu mai ies la liman...au scaune apoase deci antibioticul iese din schema au mucii pana la brau , febra usoara adik fac 38 cu 1,2 iar scade, tusesc nu vor sa manance decat lapte, noaptea se trezesc urland ca se sufoca de la mucisori, deci nu prea se odihnesc, sunt zombi, plus ca le ies si dintii...
Nu stiu ce fructe si legume sa le dau sa le stranga la stomac...
Am evitat sa trec pe humana hn pt ca nu prea e hranitor si dupa ce ca nu papa , am facut ceai de menta, luam sumetrolim, sirop stodal pt tuse si pivalone pt mucisori , panadol cand facem febra.
Asa ca as vrea sa stiu ce meniu sa le dau ca sa le stranga la stomacel ca nu mai stiu imi vine sa urlu cand le vad ca pica de somn si le e prea rau sa adoarma..,Va pup si imi cer scuze de mesajul meu lung si pe langa subiect da simt ca parca mi-a taiat cineva mainile cand le vad ca sufera...

http://s698.photobucket.com/albums/vv350/andutza_02_2009/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lachione

gabitza35 sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti cu bine toti trei acasa! Gandeste pozitiv si sa nu iti fie frica! Unde nasti la ce spital? vor sta la incubator dar sigur va fi bine!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna


buna,

voi naste la Medlife, cu doctor Albu Dragos

33+ Dragos si Eva

Mergi la inceput