Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(41)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Moni, am inteles eu bine? fetele tale la 3 lunji mananca la ore fixe? amandoua la aceeasi ora? si doar 4 mese pe zi? Super tare! din ce ai scris tu reiese ca manaca la aproximativ 5 ore. Si noaptea doar odata si apoi primul lapte la ora 8? Pai esti o mamica fericita. Ale mele mancau la varsta aceea din 3 in 3 ore inclusiv noaptea.

Gabitza sanatate multa! Sa dea Domnul sa fie totul bine si pt tine si pt bebei!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

luminitamultumesc ptr raspuns
Eu fierb apa plata intr-un clocot. Sa le-o dau direct?
moni te felicit pentru programul cum manaca fetele tale. Ma stradui sa le fac si eu un program, dar inca nu am reusit. Noi acum am inceput diversificarea, merge tare greu, mai mult nu mancam decat mancam si ei cauta tot tatica. Iar noaptea ne trezim din ora in ora, o data unul, o data altul.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Luminita , Laura are ochisorii albastri iau Irinus ii are caprui.
Lachi, ce mai faci draga mea? Cred ca dupa 2 ani e mai usor din moment ce ai devenit mai activa pe forum. Ai si 2 superbe fetite. Sa-ti traiasca!
Da, asa mananca din 5 in 5 ore. Acum nu stiu daca e bine sau nu, dar fetitelor le merge bine. In 3 luni au pus pe ele mai mult de 3 kg. Eu zic ca e ok.
Iuca, mi-e groaza un pic cu diversificare, dar trebuie sa fac fata. Irina mananca tare curat si frumos, in schimb Laura e ca un porcusor. Imi imaginez cand mananca pireuturi cum o sa fie.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Luminita, multumesc, sper si eu sa-si revina mai repede, maine avem programarea la ORL.
Moniland, felicitari pt printesele tale, sunt tare tare scumpe! Cum te descurci peste zi cu fetele, ai ajutor? Oricum cred ca ti-a prins bine vacanta, si ai noroc cu bunici asa performanti, ca s-au descurcat cu 2 bebei! Pe mine ma ajunge uneori oboseala rau de tot, cu tot ajutorul mamei. Mai sunt zile in care raman singura cu ele si atunci e mai greu, dar totusi m-am mai obisnuit.
Si eu le-am facut program fetitelor, dimineata prima masa este la 8, apoi la 12, la 16, la 20 cand facem si baita, si ultima masa este la 24. In rest peste noapte am reusit sa le obisnuim sa nu se mai scoale. Acum de cand avem 1 luna am renuntat la una din mese, si am ramas cu 5 mese, cum am scris mai sus, dar am marit ratia. Peste zi au inceput sa doarma mai putin, sa fie atente si sa ne studieze, mai ales o jucarie zornaitoare care se pare ca le incanta.

Pupici tuturor si multa sanatate!


bucati de fericire



babalutzele


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Ai sa razi Moni, parca era mai usor cand erau mai mici. Pana la un an, parca... nu e mai usor, e altfel. Problemele si pericolele sunt altele. Necesita altfel de atentie, te solicita mult mai mult, chiar daca sunt 2 ale mele inca nu se joaca prea mult timp intre ele. Si oricum trebuie sa fiu cu ele mereu sa preintampin vreo lupta intre ele. Daca pana la un an jumate puteam sa am o bona super buna, curata, atenta, harnica dar total agramata acum trebuie sa pun valorile in alta ordine. Fetele cum incep sa vorbeasca asa o tin. Greu repar ceva asimilat gresit. Ex. au invatat de la menajera sa spuna bec in loc de lampa. Cred ca 3 luni le-am aratat zilnic un bec si o lampa incercand sa le fac sa realizeze diferenta. Spun ca scriu in loc sa spuna ca deseneaza. Oi fi eu paranoica, dar ma apuca dracii. Le tot spun ca de scris nu au cum ca nu cunosc alfabetul (asta ca sa priceapa saritoarea menajera) si ca la varsta asta deseneaza, coloreaza, etc. Au reusit performanta sa spuna hipopotaNNN in loc de hipopotaM si ... tot gratzie menajerei... Asta e! Nu am cum sa-i spun nici ei sa taca toata ziua din gura pentru ca are lacune in limba romana!

Mai nasol e ca sunt eu cu nervii intinsi la maxim si nu prea mai am rabdare, iar ele simt si sunt si ele nervoase. Am avut un an cu mult stres si durere. Sper ca anul viitor sa imi revin si eu si sa ma pot purta normal ca ele saracele nu au nici o vina ca o lasa nervii pe mamica lor.

Va pup pe toate. Sunt mai activa pe forum pt ca acum am laptop acasa. De vreo 2 luni il am. Pana sa-l am trebuia sa merg la birou si sa scriu de acolo.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_bubulina spune:

Buna Dragele mele!

Sunt insarcinata in 21 saptamani cu sarcina gemelara(fetite) in aceeasi placenta, m-am hotarat sa va scriu si sa va intrb diverse sfaturi in privinta sarcinii gemelare. Eu sunt speriata, pentru ca mereu mi-se spune la controale ca verificam diferenta dintre fetite, sa nu fie foarte mare sa nu fie vreun TTS , si sunt foarte stresata si panicata din cauza asta. Diferenta dintre ele nu stiu daca era foarte mare una avea 270 grame vs 300 gr (20 saptamani), si cam o diferenta de 1 saptamana ca varsta gestationala...merg la control la 2 saptamani sa le verificam, dar repet... stau intr-un stres care simt ca nu-mi face bine, la voi cum a fost? Ati avut aceste diferente? si daca da, ce v-au spus medicii?

As avea eu si mai mule intrebari dar va iau usor

Va pup, si multumesc de raspunsuri

Mami de Diana si Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

alina_bubulina Sarcina usoara si bb-lushe sanatoase! Si eu am tot 2 fetitze in burtica, dar in saci diferitzi si cu placente diferite, desi acum nu se mai vede la eco ca sunt 2 placente. Diferentza intre ele a fost cam de 30-60 grame, eu zic ca nu e mare, mai ales ca nici ecograful nu da valoarea exacta. Eu am mers pana acum o data pe luna la control cu eco, poate de acum incolo sa ma cheme mai des. Nu te mai stresa fara motiv pt ca le transmitzi si bb-icilor starea ta.



30+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Am intrat si eu in randul oamenilor seriosi si maturi ... cu 3 in fata si deocamdata 0 in capat.



LAMUUUULTI ANI!!!
Cu-ntarziere, ca n-am mai avut timp sa intru...

Sa fii sanatoasa si sa-ti ofere viata numai bucurii si surprize placute!

Eheei.. fain de tine, te invidiez ca mai poti sa te mai si chefuiesti.. Eu nici nu-mi mai aduc aminte cum a fost cand am schimbat si eu prefixul, acum doi ani.. (Oricum, sigur n-am facut nimic, pentru ca eram la cateva luni dupa operatia de fiere si stiu ca nu m-am omorat cu prajitureala si cu invitati.. ) Recuperez eu la prefixul urmator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Mai vroiam sa va intreb ceva...Voi stiati din timp cum veti naste? Pt ca mie dr mi-a zis ca mai trebuie sa asteptam...sa vedem...si ma nelinisteste. As vrea sa stiu ca sa ma pregatesc in vreun fel ...nu stiu. Acum la eco fetele erau ambele in prezentatie pelviana. Oare se mai pot intoarce? Stiu ca timp mai e, dar loc mai au?


30+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi



larisel, mie drita mea mi-a zis din start ca voi naste cu cezariana, dat fiind faptul ca era gemelara si prima sarcina. Astea erau, probabil, politicile ei.. (Si, cu toate programarile ei pentru cezariana, am nascut natural, dar la 34 de saptamani.. din cauza ca nu am stat cuminte-n pat.. )
Doamne-ajuta la tine sa fie bine, la termen si sa nasti cum e mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

www.flickr.com/photos/monicahhh/4046086032/in/set-72157621980600772/" target="_blank">Laura si Irina la 3 luni

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)



Doamne, scumpe-s! sa fiesanatoase, sa creasca mari!!...
Cum zboara timpul.. parca mai ieri ai nascut..


Mergi la inceput