Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(41)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Larisel,
daca fetele sunt in pelviana eu cred ca sansele sunt f putine sa se mai intoarca. Antonia s-a intors la 26 saptamani si Iulia la 28 si amsimtit f clar. a fost dureros, nu prea a mai avut loc sa se intoarca de tot si a reusit numai in transversa.
Cred ca timp ar fi la o sarcina monofetala, dar la gemeni nu prea mai e loc.

Legat de gramaj sa nu iti faci griji, spatiul in burtica a ramas la fel, dar locatarii sunt mai multi, nu pot creste la fel, in plus dupa 28 saptamani nu mai creste asa de rapid.
Fetele noastre cred ca aveau in jur de 1300g, dar nu mai stiu sigur daca la 28 sau 30 saptamani.
Cu tensiunea e de furca in schimb, incearca naturist sa reglezi tensiunea. Usturoi daca poti manca te-ar ajuta in acest sens.
Sarcina cat mai lunga!



................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

SAPTE LUNI SI NICI UN DINTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

larisel, orice e posibil, ai mei au fost toata sarcina cu piciorusele in jos, ultima ecografie am facut-o la 35 de saptamani unde nu se mai intelegea nimic era o increngatura mare de copii ingramaditi
Insa surpriza, la nastere, la 36 de s si 4 zile alexandra era bine mersi intoarsa cu capusorul in jos, nu stiu cum a reusit si cand.
Eu am stiut de la inceput ca voi face cezariana, chiar si doctorita spunea ca la sarcina gemelara e de preferat cezariana pt a evita riscurile ce pot aparea.
In legatura cu gramajul copiilor, nu-ti fa griji, eu ma obisnuisem deja ca la fiecare eco sa fie ba unul ba celalat mai mare, la ultima eco unul avea 2500 gr iar celalat 2030 gr si la nastere ajunsesera la 2550 gr unul si 2600 celalalt.
bafta multa si sarcina usoara in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

larisel..eu am exclus din start cezariana..pana la proba contrarie..adik dc era nevoie in timpul nasterii..Si asa era sa iasa bebe prin cezariana..si dr saracul s-a chinuit..si m-a chinuit..sa nu ma mai taie si sa fie totul ok. Eu spun ca dc e totul ok..poti naste linistita natural.Acum depinde si de dr..al meu nu face cezariana...pe "banda"..decat in cazuri de urgenta..de lasa in travaliu si 20 ore...pana nu se mai poate..



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

buna tuturor,

am fost si noi la eco trim 3 si nu e tocmai ok
dupa calcule avem 32 saptamani , dar au greutatea mai mica 1499g si 1424 g, dupa cum scrie pe echo asa ar fi la 29 sapt si 5(2)zile

problema nu e greutatea, stiu ca gemenii sunt mai mitittei....placenta are grad 3 deja si partea cea mai nasoala sint IR marite...aici e problema
drep urmare sint in monitorizare, revin la echo mpeste o saptamana si masuram din nou greutatea bebeilor....daca nu se alimenteaza corespunzator....cezariana.....pentru ca daca ii voi mai tine le poate provoca suferinta fetala cu posibile consecinte mai grave
daca se alimenteaza....mai prelungim monitorizarea cu inca o saptamana

acum am intrebare pt mamici(si nu numai)....voi ati avut problema cu IR de-a lungul sarcinii?



32+ Dragos si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Buna tuturor,

Se pare ca mai des nu apuc sa intru, desi imi propun.
La multi ani sarbatoritilor si sanatate puiutilor bolnaviori.. Mai apuc sa citesc cate ceva si din urma dar mai am de recuperat.
De ieri am ceva probleme cu una din fetite, Sofia, care este ragusita si nu mai papa cum trebuie. M-am cam panicat si am fost cu ea azi la Grigore Alexandrescu dar era omor acolo de copii bolnavi, asa ca am plecat la clinici private care de fapt nu au ORL pediatrie in weekend . Intr-un final ne-a sfatuit medicul neonatolog sa-i dam panadol la 8 ore si vitamina C. Sper sa nu faca febra si sa-si revina.
In rest sunt o idee mai odihnita daca pot spune asa, fetele papa la 4 ore ziua si noaptea nu se prea mai trezesc vreo 5-6 ore. Le-am obisnuit sa pape si sa doarma simultan si asa mai raman si eu cu putin timp pentru a ma mai ocupa si de casa, etc.
Am inceput sa iesim afara de cand s-a indreptat vremea, ( pana nu-si revine Sofia din raguseala nu mai iesim)deja suntem atractia parcului, desi mai sunt perechi de gemeni mai marisori.
Kiki, ma bucur ca ai scris, inca dinainte de a naste ma intrebam ce-i cu tine, cum iti este. Sa-ti traiasca bebelusii si sa fie sanatosi! La noi a fost f util impotriva colicilor Infacolul, Sab Simplex nu a avut nici un efect. Fetele mai au insa si acum reprize de plans, dar in loc de noapte la fac seara, de pe la 8-9 sau chiar mai devreme, si pana la masa de la 24 termina show-ul..sunt deja obosite si nu le mai trebuie bis!
Peste zi ma mai ajuta mama cu ele, mai ales cu hranitul. Seara sotul, baita m-am obisnuit sa le fac si singura, si se pare ca le si place apa. Insa recunosc este foarte greu, desi ma asteptam la asta.
Se trezesc una pe cealalta, e dificil, obositor, mai ales daca nu ai ajutor. In weekend ma mai ajuta si soacra-mea, care mai gateste si mai face curat. Cand nu sunt zombi complet ma ocup si singura de curatenie, sotul face cumparaturile, si o mai scoatem la capat.
Imi fac curaj gandindu-ma la Bogdana..si mai am o vecina care e de varsta mamei mele, si a crescut singura 4 baieti, ultimii 2 fiind gemeni! Deci se poate, Dumnezeu nu te lasa...
Va pupicesc si sper sa mai am timp curand sa intru aici!



bucati de fericire



babalutzele


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Multumesc frumos pt raspunsuri .

gabitza35 Si eu ma ingrijoram de greutatea mai mica a bb-linelor la ultimul eco (1200g la 29s5z), dar dr a zis ca sunt ok. Placenta mea avea grad II, dar la 32s e imbatranita daca are gradul III? IR-urile si eu stiu ca pot fi o problema, dar nu doar valorile marite in sine ci corelate cu alte aspecte clinice. Uite aici valorile normale:

Valori normale IR artere uterine:

sapt 20: intre 0.36-0.71 (media 0.53)
sapt 28: intre 0.35-0.63 (media 0.49)
sapt 34: intre 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:

sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)




30+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Fetelor va multumesc mult ptr sfaturi . Am incercat sa-i dau lingurita puiului si s-a facut atunci din cap pana la picioare de piure de legume. Dar i s-a parut distractiv si s-a mai imprietenit un pic cu lingurita.
Ieri am facut analize de sange, am plans cu totii si ne-am intors iar la tatica. De azi mancam iar cu lingurita.

Fetelor pot sa le dau sucul de fructe cu biberonul diluat cu apa fiarta si racita, ca asa e prea gros si nu curge prin bibe? Sau mai bine cu lingurita?

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Pup si eu gemenutii care mai de care mai frumosi.
Bravo fetelor pt banuti!!! Si eu am primit alocatia fetitelor pe 2 luni Indemnizatia sper ca pana la sfarsitul anului sa o primesc.
Mi-am luat vacanta o saptamana si am fost la turci. Doar noi doi, iar fetele o saptamana au stat la bunici. Bineinteles ca am simtit rasfatul bunicilor mai ales cand fetele nu vroiau sa adoarma decat in brate leganate. Acum totul a intrat la normal. Au ore fixe de masa: mic dejun la ora 8, pranz ora 13, inca o masa la ora 17-18 si cina la 22. Din pacate se mai trezesc noaptea pe la 4 pentru inca o sticluta cu lapte dar adorm repede la loc.
Ganguresc amandoua si sunt asa de dragute. Laura are o voce mai groasa iar Irina mai subtire. Acum incep sa se uite una la cealalta.
Hmmmm... ce a mai trecut timpul... maine au 3 luni... am fete mari.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

www.flickr.com/photos/monicahhh/4046086032/in/set-72157621980600772/" target="_blank">Laura si Irina la 3 luni

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

blue_karina, ma bucur ca ai scris si ma bucur sa vad ca usor-usor se aseaza toate! sanatate multa micutei! si tie putere si rabdare, pe masura ce trece timpul o sa fie mai usor si mai frumos.

iuca, sigur ca poti. sau cu apa fiarta si racita sau cu apa plata. cu lingurita e de preferat, in ideea ca trebuie sa invete ce e aia lingurita si ce se face cu era, dar o sa te chinui. asa ca eu zic sucurile si supa/lichidele in biberon si papa solida cu lingurita. eu asa am procedat cu ai mei.

moni, vai, ce-au crescut fetele! sunt superbe! mi se pare mie sau au culori diferite la ochisori? parca asa vad din poze... sa-ti traisca!

bafta multa burticilor aflate pe ultima suta de metri! si multa sanatate!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

www.onetruemedia.com/shared?p=9bb45c8a35a79104cb4fa3&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">PRIMUL AN
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput