Restaurante pentru familie (child friendly)?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Codruta84 spune:

Am vazut de curand un videoclip care m-a impresionat foarte mult. Consider ca ar trebui sa-l vada orice parinte care isi hraneste copilul cu produse de tip fast-food.

http://www.youtube.com/watch?v=6P-4bzj9sdI


O zi cat mai buna,

Codruta cu de 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata_florea spune:

Buna. Si eu am observat multe lipsuri in acest "domeniu", sa-i spunem asa. Din experienta mea, pot spune ca Daimon http://www.daimonclub.ro/ are scaune pentru copii si loc de joaca in exterior, dar iarna e o problema. Mai stiu un restaurant in apropiere de Daimon, ii spune Forno d'Oro http://www.fornodoro.ro/ este o pizzerie interesanta. Are loc de joaca exterior si am vazut ca au planse si creioane colorate pentru copii. Iarna nu stiu cum e ca l-am descoperit abia acum 3 saptamani (pe site am gasit ceva poze cu clovni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

In Braila, nici vorba de asa ceva.

Mie imi placea mult pizzeria Bella Italia, insa, in ultima vreme, servirea sucks. Am facut comanda de acasa de mai multe ori, de doua ori mi s-a intamplat sa mi se aduca, in loc de Quatro Formaggi, Quatro Stagioni. Noi nu consumam carne, deci nu aveam ce sa fac cu Stagioni. Au inlocuit-o fara probleme, dar timpul pierdut...

Ultima data cand am fost la ei, la pizzerie, au uitat sa-mi aduca comanda. Pur si simplu. Stateam ca bleaga la masa si asteptam, si asteptam... Si nimic.

Au spatiu de joaca pentru copii, un fel de parculet, dar este pentru copiii mai mari. Nu am vazut personal care sa se ocupe de copii. Au salon de nefumatori separat de fumatori. Au pizza speciala pentru copii, dar doar doua feluri, Cuore si reclama - reclama mascata , ambele cu carne, nu ma ajuta cu nimic. Au posibilitate de petrecere de zi de nastere.

Si inghetata f. buna.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ADMIN

Ne intereseaza cat mai multe nume de restaurante ca sa putem sa facem un top. Chiar daca nu au de toate este interesant sa le numim cu ce au. Evident ca trebuie cat de cat sa fie prietenoase pentu familii cu copii.

Parerea mea este ca urmatoarele lucruri sunt minime (nivel de baza):
- macar un scaun de copil
- sa ofere macar o plansa de colorat si niste creioane pana vine mancarea (colt de joaca mi se pare deja un nivel superior)
- personalul este f. atent cu copiii (ii intreaba cum ii cheama, le da o acadea la plecare etc.)

Nivelul 1:
- are pe langa ce am spus mai sus si un meniu special pt copii sau varianta jumatate de portie
- are cateva mese asezate mai ferit unde nu ajunge fumul de tigara si unde copiii se pot eventual desfasura fara sa deranjeze alti clienti

Nivelul 2 :
Nivelul 1 plus:
- un colt de joaca pentru copii (eventual si cu TV de desene animate)
- atentie f. mare pentru copii (le aduce desert cu artificii, etc.)
- poate organiza si petreceri pentru copii

Nivelul 3:
Nivelul 2 plus:
- restaurantul este dedicat familiei cu copii
- personalul este imbracat in costume haioase (prirati, diverse mascote, etc.)
- oameni costumati in mascote populare vin la mesele copiilor si discuta cu ei
- au o persoana care poate lua copii intr-un colt la diverse activitati


Chiar daca nu exista un astfel de restaurant (Nivelul 3) poate este o idee de afacere pentru un intreprinzator. Uitati aici poze de la unul din restaurantele de Nivel 3 din Olanda:
http://www.restaurantdepiraat.nl/ (apasati pe fotos sa vedeti din interior)

Restaurantul este amenajat ca o corabie de pirati.
Chelnarii sunt imbracati in pirati.
Exista locuri de joaca.
Este insa un restaurant serios si nu un loc de joaca. Au pe meniu mancaruri serioase.




O zi buna Echipa Desprecopii.com


Daca ma uit la conditiile "nivelului de baza", nu cunosc niciun restaurant\nicio pizzerie\nicio cafenea care sa le indeplineasca macar pe acestea.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi78 spune:

Sper sa nu fie prea tarziu! Am fost acum vre-o saptamana la Bistro jaristea. Este pe Bd. Dacia. Este deschis de curand. Ce m-a uimit este ca au meniu special pentru copii si este gratuit pentru copiii pana in 6 ani, parca. Personalul foarte atent si amabil cu baietelul meu (are 2 ani si 8 luni). Nu am avut nevoie de scaun asa ca nu stiu daca aveau. Nici loc de joaca n-am vazut. Mi-a placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_mihaela spune:

UNDE MANCAM CU MARI SI MICI

Am mancat la restaurant Malagamba zilele trecute (il recomand cu caldura) si ghiciti ce am aflat: In aceasta luna, in fiecare weekend puteti merge cu toata familia sa-i luati pranzul. Adica nu mai trebuie sa va faceti griji ca nu aveti unde sa i lasati pe cei mici. Nu e minunat? :) Au o mancare delicioasa si sanatoasa, este restaurant italian, cu meniu special conceput pentru cei mici, pictat pe fata gratuit, scaunele speciale, jucuri si alte cate lucruri. Abia astept sa ajung si sper sa intalnesc si alti parinti cu bebeii lor! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Nici eu nu am gasit unul care sa indeplineasca toate cerintele. Dar am gasit unul la care macar cateva dintre ele sunt indeplinite (de aceea este si plin de copii), iar in timpul saptamanii, daca nimeriti o zi in care nu este full, as putea spune ca suint indeplinite 90% dintre ele.


Am avut de curand o exeperienta foarte placuta pe care m-am gandit sa o impartasesc.
Am fost invitati la ziua unui prieten la un restaurant cu specific porcesc (exact asa cum cititi!). Bineinteles ca problema pe care ne-am pus-o instantaneu a fost ce ii vom da sa manance lui Matei, pe care nu numai ca eram obligati sa-l luam cu noi (mamaie era in convalescenta dupa o operatie) dar care nici nu mananca carne de porc. (Singura solutie - un snitel de-acasa pe care ne-am gandit sa il punem si lui frumos in farfurie la restaurant ca sa se simta ca toata lumea).
Oricum, nu era prea mare problema dar mai mare ne-a fost mirarea cand am gasit un loc unde, in afara de meniul restaurantului, aveau un meniu special pentru copii (cu pui in principal), cu portii adecvate si pret fix. - Si, spre deosebire de McDonalds sau alte fast fooduri unde au meniu special pentru copii, aici totul era bio si facut din ingrediente proaspete.
NU vreau sa spun ca era un loc special pentru copii (nu loc de joc sau spatiu cu jucarii), dar m-a impresionat faptul ca cineva se gandise ca poate nu ai ce face si vii cu copilul si poate copilul nu mananca rasol de porc cu bere neagra servit cu hrean sau carne de proc la garnitza cu mamaliga rece. (Sau la restaurantele cu specific mai mult sau mai putin exotic unde nu gasesti un piept de pui la gratar- ca sa stii exact ce are copilul tau in farfurie). Si ca unui copil ii trebuie o portie de alt calibru.
Cu o simpla idee oamenii aia m-au scutit sa-mi comand ceva in functie de ce ar fi mancat Matei (mai ales ca sunt gurmanda si ce am mancat acolo nu am stiut niciodata ca se poate face din carne de porc........) sau sa ii dau sendvisul de acasa cand toata lumea isi comanda din meniu, iar el este innebunit sa faca si el acelasi lucru.
Poate vi se pare putin lucru,dar pentru noi in seara aceea a fost rezolvarea unei probleme. De atunci, cand putem mergem sa mancam cu copil cu tot mai ales ca ingredientele sunt bio iar bucatarul este un adevarat "chef".
A, pentru bucuresteni, locul se cheama "La piciorul porcului", au si site http://www.lapiciorulporcului.ro, pacat ca pe el nu au poze cu desenele super haioase de pe peretii restaurantului. Dar au meniul si preturile. Si nu e carciuma, cum se autodefineste, ci un restaurnat micut de 40 de locuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristi1986 spune:

Am gasit eu un restaurant care are o majoritate a elementelor enumerate. Am fost zilele trecute cu sora mea si cu copilul ei la Red Angus Steakhouse. Tipii au o groaza de chestii care sa-ti tina copilul ocupat

- scaun pentru copil,
- etaje separate pentru fumatori si nefumatori,
- separeu in cazul in care o familie cere acest lucru (noi am stat acolo)
- creioane, "maze" si animale de colorat la masa
- meniu special cu nume de personaje desenate
- personalul super. A fost o ospatarita care a stat cu el tot timpul.

Noua ne-a placut si a fost foarte relaxant. Recunosc ca nu sta deloc locului copilul :).

Eu sincer vi-l recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

http://www.casajienilor.ro/agricultori/index.html la Iancului, loc de joaca exterior cu covor special, leagan, casuta,etc,personal dragut, fara meniu pt copii dar de ex piureul a fost din cartofi si nu din fulgi, n-am vazut/nici cerut scaun, il recomand pentru o iesire vara la terasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cata_florea spune:

Am gasit un restaurant fain Sarea'n Bucate in Oraselul Copiilor. Au loc de joaca pt copii afara, nisip si cateodata mai gasesti si jucarele pe acolo. Au si planse de colorat si creioane si mese in apropierea locului de joaca. Adica parintii pot sta la masa si pot vedea prichindeii la joaca. Seara cand am fost eu se aduna destul de multi copii.

Mergi la inceput