LMA Dulceturi si papanasi de sept-oct2007 (340)!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gabit, ma bucur ca Stefan e bine cu scoala.Si Sofia merge bine, a fost laudata la consultatiile cu parintii.
barbatu-meu a stat un pic de jena, fara sa soata o vorba, timp in care invatatoarea le explica parintilor ce clasa galagioasa, etc etc are anu asta.
Si deodata o lauda pe fimea, va dati seama ce priviri a indurat bietu tacsu



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gabi, ooof, ce rau imi pare De tine, de Sara, de Luy, de Meri.
parerea mea o stiti, nu mai zic nimica, decat ca va urez insanatosire grabnica, sanatatea inainte de orice schimb de opinii!





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Uooof ce zi am avut...

Cu intarziere si cu plecaciunile de rigoare
La multi ani Tudor delfinash dragalas de pe meleaguri nordice. Psst, spune-i mamei ca am trimis o sacosa maaare, maaare pentru bunatatzurile de le-a bibilit de dimineata

La multi ani ursuletz blondutz Michael de Cascavalia!

Dragi mamici de pitici voinici, sa va traiasca flacaii, sa va aduca numai bucurii.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Eu am avut o zi super meseriasa. Am muncit toata dimineata ca o dementa si pauza de masa mi-am facut-o la urgenta, cu perfuzie, cu o criza beton de spasmofilie.

N-am apucat sa citesc mai nimic.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

L AMULTI ANI! delphinas de mami Yaia

LA MULTI ANI! Michael de mami Piciulika

sa fiti sanatosi si fericiti!

Noi cu treaba toata ziua, in continuare cu multi muci si tuse, sambata asta trebuie sa mergem la ziua unui baietel dar anulam planul.

Ceamica mersi pt raspuns, am facut direct demisie nu vreau sa ma complic si nici ei nu vor, desi lucrez la ei din 2003. De concediu medical nici vorba, nu au vrut ei concediu fara plata... Din cauza asta am hotarat sa-mi dau demisia, se pare ca pt ei lucurl acesta nu conteaza ca am muncit la ei de m-am spetit. S-au suparat ca nu m-am intors la munca pt ca aveau mare nevoie.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Adi sa-ti traiasca flacaul, are un nume superb si felicitari pentru vestile bune.



Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

andu a terminat mua(munca) adica a jucat fotbal cu tataie,a papat,a verficat-o de vreo 20 de ori pe mami daca stie tica tica,acum a trecut la repriza a doua de fotal,dar norocoasa e mamaie de data asta.de vreo saptamana nu mai e andu este andei anoi(andrei zuican).i-am comandat ieri tortuletul sub forma de masinuta.am comandat si prajiturile la aceeasi cofetarie,maine seara mergem la toa(cora)ptr aprovizionare.andu de abia asteapta.in seara asta a luat sacosele de cora si mi le-a pus in brate:mami toa,mami toa.
ana imi pare rau ptr ca nu te-ai simtit bine,ai mai avut crize de astea?sanatate multa.
greyeras,tu stii cel mai bine ce e bine ptr tine,dar unde intelegere nu e...nimic nu e.ana cum se mai simte?
ma duc sa stau la o tacla cu mama,ca nu ne-am mai vazut de mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Vale, ce multi ati tras si voi cu bolile...chiar ma gandeam zilele astea ca in mod sigur este si o predispozitie genetica. Si eu si C am fost copii problematici cu amigdalite si rosu in gat.

Roxana, felicitari pt masina, sa o stapanesti fara incidente!

Papanash, felicitari pt acomodarea la job si pt Adi cel rezistent. De acord ca virusii se pot lua de oriunde, dar pt un copil cu sensibilitate mai mare, colectivitatea e ocazia perfecta de a agata tot! Ma bucur ca nu ati avut probleme majore!

Adi, ce frumoasa relatare ne-ai facut tu despre bb Adam! Cum ai mai gasit mami resurse pt asta?

Ana, ce dulce trebuie sa fi fost Vlad si ce bine vorbeste!

Sabina, felicitari pt Sofia cea cuminte si desteapta, nici nu ma asteptam altfel!

Gabitz, felicitari si scolarului tau, tare mandra trebuie sa fii!

Maria, ce bine ca si-a revenit Teo! UN pt voi!

Celia,

Somn usor tuturor, asa tusesc din toate incheieturile...

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Emma Sofia 22 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Dragele mele
de fapt am intrat sa il felicit pe TUDOR si pe Mama lui draga, asa, ca intre nascatoare de mamifere dragalashe - si cand colo, ce vad?!?!
In primul rand ca draga mea draga Adi a nascut deja puiul dulce! Eu stiam ca mai are, nici nu ma asteptam sa vina Adam asa, hop-tzop! Dar bine ai venit, grabitule blonziu si dragalash!
Sa fii sanatos, voinic si dragostos - cel putin cum e Lisa cu tine! - si sa-ti bucuri familia. Sa ai o viata fericita si plina de noroc si iubire! Tot conul abundentei sa-l verse ursitoarele in soarta ta! Ce-as veni sa te smotocesc, baietzel mic si dulce!
Bravo Mami ca esti asa vrednica si ne spui si noua! (...eu nu-s in stare nici nenascuta! ) (Si intalnirea celor doi ai organizat-o exact cum scrie la carte! Bravo! Smart mom.)
Ce ma bucur pentru voi!

Si in al doilea rand, nu mai putin important, ce vad?! Ca Mamicile nu ne-au uitat, desi noi nu ne-am invrednicit in ultima vreme sa pupam pe nimeni, nici pe dragi-dragi prieteni... Ma simt foarte prost, dar si foarte bine - sunteti niste suflete candide si iertatoare!
NANA, Ceamica, Diwana, Sabina, Diwana, Rox, Celia, Valentina, Aandreea, Gabriela, Slippers, Greyerash, Adimercedes, Sim (SPER ca nu am uitat pe nimeni!?!!) multumim pentru minunatele urari si va !!!!
Si pe Mari, si Luy si Mami de Trandafirash - sper ca ati primit SMS retour.
Erina, m-ai facut sa lacrimez, ce draguta esti. Atata inspiratie! Si atat de adevarat: azi l-a durut burtica ca a papat tort si cioco si tot, "cu lacomie, asta oricine stie"! Si desi dolphin song era desigur pentru Delfinash, l-am savurat si eu din plin. M-a relaxat...

Si inca ceva: dragelor mele Sara si Meme le doresc sanatate multa, mamicilor lor obosite putere - si va imbratisez pe toate 4! (pe Gabi mai greu, ca nu ne lasa rotunjimile )

Toata ziua am lucrat ca disperata la camera lui Micha - ne-am luat liber cu Tati. Duminica, dupa tambalau (mai precis "in tambalau") inauguram "cadoul", camera noua. E mare secret, Michael nu stie nimic. Mereu e inchisa cu cheia, lucram noaptea si suntem stressati sa nu cumva sa ramana deschisa... Am terminat, mai trebuie sa-i bibilesc maruntzenii.

Seara Tati l-a adus de la Tagesmami - unde a tot sarbatorit, cu tort, cadouri, ghirlande, era in centrul atentiei (e vacanta si erau puzderie de copii langa ai lui Jacqueline - care e asa o dulce!!)... Au trecut pe la magazin si au adus un tort de cioco, asa, sa nu ramanem noi fara tam-tam. Sampanie... A primit o muzicuta de la noi si ne-a cantat (chiar fain!!) toata seara. (Sincer, ma mir ca n-a hiperventilat sa lesine!) De la atata cioco (zice "Schoggi!" si-i lucesc ochii) a fost hiper-agitat si a sarit ca o capra peste tot. Acuma doarme, uff!

Duminica e party mare, la "cafea & tort" si ceva gustari reci.
Sunt mult prea multi: toti au confirmat, noi am decis + anuntat asa din scurt (2 sapt in avans, nu 2 luni, modelul helvet) si speram ca doua-trei familii nu pot veni. Wrong! Vor fi vreo 25 persoane... Anyway, un fecior are mama!!! (DEOCAMDATA!)

Cam asta e de la noi, obositzi si haituitzi - dar motivatzi tare sa-i facem onorurile ursuletzului. Tzinetzi-ne va rog pumnii - mai ales mie: am tendintza sa ma stressez tare ca gazda... Si nu ar fi (mereu) cazul, zau. Dar vreau sa fie fain.

Va imbratzisez tare pe toate - mai ales pe Nana, ca la un moment dat am vazut mesaje atat de calde de la ea, ca-mi venea sa ma urc in avion sa vin s-o iau in bratze!

P.S. Sper sa apuc sa mai urc saptamana viitoare si ceva poze - sunt deja cu doua luni in urma! Sa-mi vedeti blondutul poznash: e un clown, are un simtz al umorului de pici pe jos... Toata lumea remarca ce privire smechera, de pus pe sotii si flirtangiu are. Ce mai, suntem topitzi!

Ah, si burtica e tot mai mare - cat o sa ma fac?!? - si contzinutul e extrem de vioi. Toate bune.

Piciulika, mami dewww.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Michael (8.10.2007) si Countdown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

No, asa, am revenit si eu. Am avut o noapte mai agitata, ca Adam a decis a el vrea laptic fix ACUM! Si daca ieri a dormit si 4-6h, deh, treaba grea nascutul asta, azi noapte a vrut la tzitzi din h in h si sa stea si cate 1h, daca o tinea pe ma-sa baierele. Asa ca m-a raschetat la greu, am ceva rani si ma urc pe pereti, dar am pus crema de lanolina si cand il vad cat de calm, relax si fericit molfaie el acolo cand isi aminteste prin somn, uit de toate. Pediatru a fost acum de dimi si a remarcat ca nu are icter (yeiii!!!), da Doamne sa nici nu faca!!! Si azi noapte m-am plans la toate asistentele si moasele pe care le-am chemat sa imi aduca apa.

Pauza, ca a venit asistenta sa il ia sa ii faca testul de auz si am ceva formular de completet...

L-au adus, totul e ok. Acum sta la mine in brate si eu scriu cu o mana.

Erina, multumesc mult pt dedicatie, mi-a mers la suflet

Gabriela, refacere rapida si tie, si Sarei si sper sa ti se rezolve si cu stresul, ca stiu ce inseamna stresul in timpul sarcu=inii si cum te poate pune gramada... Si ca tot intrebai de unde am energie. Pai, eu acum sunt in vacanta!!!! Nu tu spalat, gatiti, alergat dupa copil... ;) Lasand gluma, ma gandesc ce norocoasa sunt, imi numar toate minunile din viata si imi dau seama ca e musai sa merg mai departe, sa ma adun, sa ma regrupez, sa imi revin dupa tura de plans si sa ma ocup de prezent si viitor.

Offf, mai vroiam sa mai zic ceva, dar nu mai stiu cui si ce. Iertare pt o mama cu creier de guma

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Samburel' 17.10.2009

Mergi la inceput