Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Cand omul s-a recasatorit, fosta nevasta a inceput sa-i reproseze ca uita de copiii, ca umbla cu toate c...le, ca nu se implica, bla bla. Asta in conditiile in care EA avea o relatie inceputa IN TIMPUL CASNICIEI.


LadyJ, mie mi se pare absolut normal sa-i reproseze ca uita de copii sau ca nu se implica, daca asta s-a intamplat. Indiferent cate relatii a avut el sau ea, in serie sau in paralel, in timpul, inainte si dupa casnicie - chiar nu le vad importanta ca argument.

Parinte esti pana mori, nu poti divorta si din functia asta. sigur ca legea nu te obliga sa ai sentimente fata de copii, ca e imposibil. dar daca vorbim totusi de oameni, ei nu ar trebui sa se limiteaze doar la obligatiile ce decurg din lege.


Nu, nu era normal sa-i reproseze asta. Si sunt sigura de ceea ce spun pentru ca eu i-am cunoscut indeaproape.

Femeia a ramas in casa cu copiii(el i-a lasat ditamai vila, ca sa aiba copiii spatiu). Omul s-a mutat intr-un apartament. La inceput isi vedea copiii in fiecare weekend(el muncea cate 14 ore , avea o firma de transporturi) astfel incat weekendul era rezervat copiilor. De vineri pana duminica.

Asta pana cand fosta nevasta a inceput sa aiba iesiri ´´la mare si la munte´´ in weekend, cu noul iubit si cu copiii ´´sa ia si ei aer´´

Asa s-au rarit weekendurile copiilor la tata.
Noul iubit se mutase acasa la fost nevasta, ei traiau bine merci ca o noua familie.

Acuzele astea ´´uiti de copiii si nu te implici´´ au aparut dupa ce omul nostru a inceput sa aiba o relatie cu alta femeie, care s-a mutat la el. Cand noua nevasta a ramas insarcinata a inceput circul si mai si.
Adica fostei ii convenea de minune cand bietul om suna tot la cateva zile sa vorbeasca cu copiii si sa se milogeasca de ea sa-i lase in weekendul asta la el, sa nu-i ia la munte....Lasand la o parte drepturile lui, el niciodata nu s-a opus dorintelor de iesire in natura tot mai dese ale fostei neveste, cu tot cu copii in detrimentul lui ca tata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E foarte simplu sa privesti din afara un astfel de subiect, dar...
Nu-i comod nici in pielea celui care creste copiii, nici in pielea celuilalt.
Adevarul este ca cel care are custodia are si cutitul (de impartit painea) in mana si depinde foarte mult de el (poate chiar la fel ca celalalt) ce relatie au copiii cu fostul sot, cel putin pana la varsta la care copiii pot discerne. Din pacate, exista o capcana in care parintele tutore cade adesea, prelungind "razboiul" pe care l-a avut cu cel de care a divortat.
Nu este suficienta dorinta celui care nu mai are nici un drept asupra copilului, de a se implica; este necesara si dorinta, cu acelasi scop, a tutorelui, ori asta lipseste de foarte multe ori. Spun asta pentru ca cineva zicea ca, daca vrezi sa-ti vezi copilul, trebuie "sa gasesti solutii".
Am cunoscut cazuri destule, am vorbit personal si cu membrii DC...putini oameni trec peste mandria ranita, sperante naruite si trec, senini, "in folosul lui ala micu" intr-o noua etapa, "superioara" in care primeaza doar viitorul copilului comun, si nu familia noua pe care si-o incropeste unul sau altul din fostii soti.
De obicei, in cel mai bun caz, tutorele alege sa nu-si vorbeasca fostul de rau, dar nu stiu cati au puterea sa-l vorbeasca de bine, pentru ca, in majoritatea cazurilor, a existat, candva, si un "bine". Si, chiar daca nu arata, copilul isi iubeste ambii parinti si are nevoie de o parere buna despre ambii.
Cred cu tarie ca divortul parintilor este un cutremur in sufletul unui copil. Si mai cred ca putini sunt parintii care-s constienti de asta si, mai ales, depun eforturi pentru a limita consecintele inevitabile, dar foarte putin controlabile.


RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
Nu este vorba de un copil de 4-5 ani pe care sa-l influentezi, vorbim de copii de 14 ani! Pai tu crezi ca la 14 ani si de 14 ani ei nu stiu sa-si faca o parere si singuri si se iau dupa ce le spune mama?



nu, Adina, nu la 14 ani, ca n-au aterizat cu un ozn alaltaieri. nu caut acum sa vad daca s-a precizat exact cifra anilor de la divort, cert e ca-s ani. iar influenta e posibil sa fi inceput si inainte de divortul oficial.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Tocmai asta spun si eu, Mianna, nu este vorba doar de 1-2 ani in care tatal a avut legatura cu copiii sai, ci de ani de zile! Ar fi avut timp de nenumarate ori sa-si schimbe parerea copiii astia, sa inteleaga ca tatal si actuala lui sotie sunt bine intentionati si mama naturala este condusa de sentimente mai putin nobile. Pana la 14 ani?! Cum sa nu-ti dai seama de care parte e adevarul si sa nu-ti formezi o parere proprie?

sa mai recitesc din urma, insa daca imi amintesc eu bine ei au refuzat un concediu cu tatal lor si cu noua lui familie pe litoral. In ce conditii credeti voi ca niste copii ar refuza o asemenea propunere?

Xio, eu tot din proprie experienta vorbesc, ca doar nu din experienta altuia. Totusi daca tatal tau dupa ce s-a recasatorit mai facea 2 copii si-ti dadea ignore, ceva imi spune ca mama ta s-ar fi transformat intr-o fiara la adresa lui. Nicidecum din cauza de gelozie... Petrica a si spus parca pe undeva, problemele au inceput cand s-a nascut primul lor copil, nu cand s-au casatorit! Oare de ce, va puneti intrebarea asta? din nou intreb, luati undeva in calcul ce au simtit copiii atunci, cum li s-a explicat, cum au inteles situatia, etc etc etc?

Cel mai bine se arunca vina pe cel ce lipseste din discutie. si uite-asa, problema copiilor lui Petrica se rezolva imediat.



Adina, SINGURA parere a copiilor mei este ca sotia mea e cu**A.
Motiv pt care te-am si intrbat intr-un alt mesaj daca asta vrei sa spui cand afirmi ca parerea si-au facut-o singuri.
Ei nu spun ca sunt neglijati, abandonati sau ce mai spui tu acolo.
De ce au refuzat vacanta am explicat in prima sau a doua postare.Pt ca nu le-am cumparat jocurile nintendo( ca mi-am adus aminte cum se numeau).Nintendo DS - costa approx 5 mil fiecare.Deci 10 mil plus vacanta la mare pt 4 pers 2 sapt.Nu imi permit Adina.Ei au spus, nu tb sa ne duci in vacanta , suntem mai multumiti sa primim jocurile.
Vacanta a fost platitta cu banii sotiei.Si ea a fost de acord ca din banii ei sa plateasca si pt cei doi copii ai mei mai mari, dar sa dea 10 mil pe jocuri, nu ne permitem.
Fostul tau sot da sume din astea pe jucarii (odata) si apoi mai duce si copiii (copilul) in vacanta pe banii actualei partenere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Eu cred ca este foarte greu si nu oricine este capabil sa gestioneze o asemenea situatie: copii din prima casatorie, copii din a doua casatorie si relatiile ce se formeaza intre toti acestia si noua familie.

Nu se rezolva nimic cu o atitudine de genul "nu vreau sa mai aud de...", "dupa cate le-am facut si ei nu sunt recunoscatori" etc., "mama lor e vinovata...", "nu-i mai primesc"

Xio, parca tu spuneai ca gelozie apare chiar si in familiile cu frati buni, cu mama si tata naturali. Pai cum o fi in acest caz, in care copiii au doar tatal natural, cu o femeie alaturi si alti doi copii, pe care evident ii iubeste daca nu la fel de mult, poate chiar mai mult? Intr-o familie normala se incearca sa nu se favorizeze vreunul din copii, insa asta este imposibil intr-o astfel de familie ca a lui Petrica. Cum ar putea sotia lui sa-i iubesca copiii din prima casatorie ca pe ai ei? Stiu ca exista cazuri, insa sunt exceptii.

Se pare ca adultii au drepturi si copiii au obligatii. Barbatul are dreptul sa-si refaca viata, sa mai aiba copii, etc etc si obligatia doar sa plateasca pensie alimentara primilor.

In schimb, copiii par sa aibe obligatia de a respecta alegerile tatalui lor, sa nu se impotriveasca, sa nu se simta frustrati sau neindreptatiti, sa nu se manifeste. Pentru ca daca o fac, tatal are dreptul sa-i excluda din viata lui. cam asa, cum scuipi o masea stricata, s-a stricat, asta e. Punem alta la loc.


Si copilul meu de 5 luni are dreptul la viata Adina.La o viata fara coloana fracturata si gat rupt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamartin spune:


Numai cine a trecut prin asa ceva stie exact cum sta treaba. Ma mira foarte tare si te apreciez Adina Iulia, daca asta este situatia ta. Este una foarte rara. Felicitari !
Dar, in majoritatea cazurilor, copii din prima casatorie sunt " injectati " cu ura si cu rautate fata de tata, sotia lui ( a doua)si copiii acestora .
Nu se pune problema ca mama copiilor le spune in fata ca tata e un mincinos,sau mai stiu eu cum si ca a plecat cu o c###a sau ca nu il mai intereseaza de ei. Femeile sunt foarte sirete si stiu cum sa le transmita copiilor anumite lucruri. De ex. mama ii spune copilului " eu te-as duce sa faci fotbal, dar nu avem bani. Daca taica-tu n-ar fi plecat de acasa am fi avut ".. Ea nu aminteste de sotia actuala a tatalui, dar intotdeauna este vorba de ea sau de copii ei ( fratii vitregi ai copilului ).
Petrica, esti de apreciat pentru ca faci efortul de a incerca sa ii faci pe copii sa se simta bine in familia pe care ti-ai intemeiat-o.Efortul e mare , asa cum am zis numai cei care trec pe acolo stiu ce inseamna, dar cred ca trebuie sa iti faci datoria fata de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do
Ei au spus, nu tb sa ne duci in vacanta , suntem mai multumiti sa primim jocurile.


Multumesc de clarificare, Petrica. Fara suparare, dar orice copil ar fi ales la fel in locul lor.

Vad ca esti foarte furios pe copiii tai. Poate ca este bine cum te-ai gandit, sa luati distanta, nu vad ce bine le-ar fi nici lor, nici voua, sa va mai stresati asa si sa nu va intelegeti reciproc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do
Ei au spus, nu tb sa ne duci in vacanta , suntem mai multumiti sa primim jocurile.


Multumesc de clarificare, Petrica. Fara suparare, dar orice copil ar fi ales la fel in locul lor.




Adina, recunosc ca nu mai reusesc sa inteleg cum gandesti. ORICE copil??? sau te referi doar la copiii vitregi? ca nu reusesc sa-mi imaginez ca ti s-ar parea normal ca cea mica sa prefere sa-i cumperi un joc (sper ca exista macar unul pe care nu-l are si nu planuiesti sa i-l cumperi in viitorul apropiat) decat s-o iei cu tine in vacanta - sau ca tatal ei sa-i cumpere o jucarie in loc s-o ia cu el in vacanta.

daca ai inteles mai multe din clarificarea lui Petrica, rogu-te, sincer si fara pic de ironie, explica-mi si mie. pentru ca eu una n-am inteles ca li s-au oferit doua variante, din care sa aleaga una, ci ca a fost ideea lor (sau mai bine zis conditia impusa de ei) sa li se cumpere acele jocuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

mie mi se pare ca e setat pe o singura directie.
de fapt nu a vrut sa auda decit pareri identice cu ale lui, nu a dorit nici un moment sa indrepte situatia.
ar fi interesant ce se va intimpla daca va divorta iar si va face alti copii cu o nevasta noua. o sa ia aiba inca ceva de care nu vrea sa auda
urit rau de tot!!

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Adina, stii ca te respect si te admir pentru felul cum iti cresti printesa. Dar cum ar fi inima ta de mama daca fata ta la varsta adolescentei ti-ar zice ca ar prefera bani de la tine si nu sa petreaca timp cu tine?
S-a argumentat deja ca la varsta lor prefera banii decat un concediu la mare, dar in acelasi timp, copii sunt doriti sa petreaca timp cu parintele plecat, si daca mare parte din actiuni le pun pe seama geloziei, pe de alta parte nu pot sa nu ma intreb daca copii astia nu au fost influentati de acasa. Da, au petrecut multe we la mare si la munte, dar nu cu tatal, si ma gandesc ce trebuie sa spui unui copil ca el sa nu duca dorul parintelui plecat?
Copii se invinovatesc pe ei in cazul unui divort, daca ar fi fost mai cuminti, daca ar fi mancat tot, daca ar fi luat note mai bune poate parintii nu s-ar fi certat si despartit...
Ce fel de dreptate e asta ca unui parinte sa ii fie acceptate fapte dubioase (amant din timpul casniciei, adus in casa primei familii) iar celuilalt sa ii fie reprosata intemeierea unei familii legitime dupa ani de zile?
De ce nimeni nu se gandeste ce mesaj transmite mama copiilor? Ce-i drept ca nu stim nimic despre noul tata aparut in viata copiilor cu mult mai devreme decat noua sotie a tatalui...

eu zic ca Petrica nu are nici un gand sa isi abandoneze copiii, postarea lui e un strigat de ajutor, si ca el cauta solutii sa aiba o viata cat mai echilibrata. Si daca nu primeste cu deschidere opiniile contrare lui, e pentru ca omul asta e intr-o lupta continua interna, e tata in 2 situatii diferite, si nu stie incotro sa apuce...

Nu stiu ce as face eu, poate i-as lasa pe copii sa aleaga modul in care vor sa comunice cu mine, si sa petreaca timp cu mine. Si nu as face nici o presiune, le-as trimite alocatia prevazuta de hotararea de divort si niste cadouri decente, in bani poate (cu toate ca e cam impersonal) la Craciun, aniversari si onomastici. Atat. Cand vor fi pregatiti sa aiba o relatie cu mine o vor face. Asa nu ruinam definitiv o legatura. Dar asta as face eu. Ce o sa faca Petrica? Om vedea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mianna si Maru, tocmai ce s-a discutat ca de la o anumita varsta unii copii nu-si mai doresc concedii cu parintii. Initial eu am crezut ca nu le face placere familia extinsa, cu copii mici, dar s-a argumentat la subiect ca si in familiile absolut "normale" se poate intampla la fel la varsta respectiva.

Imi dau seama ca e deranjant pentru parinte...dar sper, atunci cand o sa mi se intample (nu cred ca o sa ma prefere ca partenera de concedii chiar toata viata ei), sa incerc sa o inteleg si sa-i ofer alternative in timpul respectiv. Ii face placere sa vina, ok, nu-i face placere, o sa-i gasesc alt mod de sa-si petrece timpul respectiv. La 14 ani cred ca poate sa aleaga. De fapt ea poate sa aleaga si acum, doar ca alegerile ii sunt altele.

din clarificarea lui Petrica eu am inteles ca ei au spus foarte clar: cu banii respectivi (de concediu) ar prefera jocuri, nu este vorba de vreun santaj asa cum s-a lasat sa se creada initial. Sigur ca nu li s-a oferit aceasta alegere, ei au spus doar ce au simtit. Nu vad de ce ar fi trebuit sa accepte sa mearga in concediu pentru orgoliul altora? si-au exprimat o alegere, in perspectiva ca pe cineva ar fi interesat si ce-si doresc ei...

In fine, ne invartim in jurul cozii, eu cred ca Petrica doreste sa auda ca procedeaza corect ignorandu-si de acum incolo copiii, pentru ca solutii s-au tot propus la subiect. Eu nici macar nu mai cred ca e o idee atat de rea sa ia distanta, avand in vedere modul in care le interpreteaza reactiile.

Eu am invatat ceva din subiectul acesta. O fi greu pentru copii cand parintii divorteaza, dar mult mai greu le este cand parintii divortati fac si alti copii.

Referitor la situatia mea din nou spun ca nu cred ca este meritul meu. Eu sunt de parere ca tonul face muzica, atitudinea fostului meu sot este mult diferita de a lui Petrica.

Probabil ca mi-as scoate coltii imediat intr-o situatie similara daca as vedea ca fetita nu si-ar mai gasi locul in familia lui si ar suferi (chit ca jumatate din forum m-ar acuza de gelozie intr-un asemenea caz).
Sper sa nu se intample asta vreodata, ea sa-si pastreze locul prioritar in inima lui si sa aiba in continuare aceeasi relatie minunata pe care o au. Totusi ea este soarele lui si se vede asta de la o posta.

Maru te pup.

Mergi la inceput