Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru
Ce fel de dreptate e asta ca unui parinte sa ii fie acceptate fapte dubioase (amant din timpul casniciei, adus in casa primei familii) iar celuilalt sa ii fie reprosata intemeierea unei familii legitime dupa ani de zile?


Sa fie acceptate de catre cine, Maru? De catre noi, de fostul sot/sotie, de cine anume? Si cine anume sa reproseze?

Uite, fostul meu sot nu a fost tocmai corect din acest punct de vedere in timpul casniciei. De fapt de asta am si divortat. Crezi ca mai are vreo importanta asta pentru cineva (eu, copil, forum :)), avand in vedere ce tata minunat s-a dovedit a fi in ultimii ani?

chiar nu vad nici o legatura intre ce ai facut sau nu ai facut ca sot si ceea ce faci de acum incolo ca parinte (stiu ca si Ladyj a dat un exemplu similar pe care eu personal nu l-am inteles pana la urma, tot ce conteaza acum este comportamentul parintilor fata de copii si mai putin ce averi ai lasat la divort celuilalt sau cum ai inselat-o sub clar de luna in anul 5 de casnicie)

Nu cred ca reproseaza nimeni faptul ca tatal are o noua familie, ci doar eventual schimbarea comportamentului tatalui fata de copii, in conditiile acestei familii noi largite cu alti copii. Si eventual lipsa de respect fata de mama naturala care, pana una-alta, are niste responsabilitati majore fata de copiii domnului Petrica.

Si mai cred ca fostul meu sot, daca ar avea probleme similare de comunicare cu copilul, ar veni in primul rand la mine sa ma intrebe ce e de facut. Si mi se pare normal, eu stiu cel mai bine ce e in sufletul copilului si care sunt caile prin care se poate remedia o problema cu ea, eu pot sa-l ajut eventual.

Asa ca imi permit un ultim sfat catre Petrica, in cazul in care el este de fapt bine intentionat si doreste sa-si rezolve problema: discuta cu mama copiilor, este cea mai in masura sa iti dea un sfat. Dar discutia presupune sa asculti si varianta ei (si a copiilor), si macar sa incerci sa intelegi ca poate au si ei dreptatea lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui maru
Ce fel de dreptate e asta ca unui parinte sa ii fie acceptate fapte dubioase (amant din timpul casniciei, adus in casa primei familii) iar celuilalt sa ii fie reprosata intemeierea unei familii legitime dupa ani de zile?


Sa fie acceptate de catre cine, Maru? De catre noi, de fostul sot/sotie, de cine anume? Si cine anume sa reproseze?

Uite, fostul meu sot nu a fost tocmai corect din acest punct de vedere in timpul casniciei. De fapt de asta am si divortat. Crezi ca mai are vreo importanta asta pentru cineva (eu, copil, forum :)), avand in vedere ce tata minunat s-a dovedit a fi in ultimii ani?

chiar nu vad nici o legatura intre ce ai facut sau nu ai facut ca sot si ceea ce faci de acum incolo ca parinte (stiu ca si Ladyj a dat un exemplu similar pe care eu personal nu l-am inteles pana la urma, tot ce conteaza acum este comportamentul parintilor fata de copii si mai putin ce averi ai lasat la divort celuilalt sau cum ai inselat-o sub clar de luna in anul 5 de casnicie)

Nu cred ca reproseaza nimeni faptul ca tatal are o noua familie, ci doar eventual schimbarea comportamentului tatalui fata de copii, in conditiile acestei familii noi largite cu alti copii. Si eventual lipsa de respect fata de mama naturala care, pana una-alta, are niste responsabilitati majore fata de copiii domnului Petrica.

Si mai cred ca fostul meu sot, daca ar avea probleme similare de comunicare cu copilul, ar veni in primul rand la mine sa ma intrebe ce e de facut. Si mi se pare normal, eu stiu cel mai bine ce e in sufletul copilului si care sunt caile prin care se poate remedia o problema cu ea, eu pot sa-l ajut eventual.

Asa ca imi permit un ultim sfat catre Petrica, in cazul in care el este de fapt bine intentionat si doreste sa-si rezolve problema: discuta cu mama copiilor, este cea mai in masura sa iti dea un sfat. Dar discutia presupune sa asculti si varianta ei (si a copiilor), si macar sa incerci sa intelegi ca poate au si ei dreptatea lor.




Diferenta majora dintre situatia ta si a lui Petrica este ca tu folosesti "fostul meu sot " si "tata minunat" , pe cand fosta sotie a lui Petrica... ma gandesc eu ca acei copii au invatat de undeva sa o faca pe nevasta noua curva si alte cele.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Parintele care si-a asumat responsabilitatea cresterii si educarii copiilor avea OBLIGATIA sa o faca. Nu fata de fostul sot sau familia acestuia ci fata de copiii pe care LEGAL i-a solicitat ai i-a primit spre crestere si educare.
Iar ca un motiv ELEMENTAR de lipsa educationala este si cel prezentat de tatal acestora si de faptele cel putin (pre)infractionale ale adolescentilor care sunt copiii lui naturali DAR prin LEGE sunt dati spre ingrijire si educare MAMEI, constituindu-se OBLIGATIA UNILATERALA LEGALA A MAMEI si nu a tatalui lor.

Adina - fara suparare intre tine si mama acestor copii este o diferenta de 100%, nu este comparabila si nici interpretabila. Sunt ferm convins ca ai tai copii NU rostesc apelative catre persoana straina de CURVA, nu arunca cu rea intentie un bebelus pe caldaram si nu spun ca doresc moartea cuiva, corect? Si asta ti se datoreaza tie in mod special (dar si tatalui din cate citesc). Iata unde este raspunsul corect in realitate. Asa incat sa fim fair.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Petrica,fosta sotie stie ce au facut copii cat timp au fost in vizita, stie ca fata l-a aruncat pe cel mic din pat sau ca ii doreste moartea ?
Este extrem de grav si orice parinte "normal" ar fi socat sa afle asa ceva.
Atata rautate din partea unui adolescent este anormal iar mama lor probabil este singura pers care ii poate face se realizeze ce este bine si ce nu.

de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris-cris spune:

Citat:
citat din mesajul lui AVoogt

Petrica,fosta sotie stie ce au facut copii cat timp au fost in vizita, stie ca fata l-a aruncat pe cel mic din pat sau ca ii doreste moartea ?
Este extrem de grav si orice parinte "normal" ar fi socat sa afle asa ceva.
Atata rautate din partea unui adolescent este anormal iar mama lor probabil este singura pers care ii poate face se realizeze ce este bine si ce nu.

de

AVoogt


Bine punctat. Am citit cam pe sarite cele 10 pagini, dar nu am observat sa fi pus cineva aceasta intrebare.
Personal, daca as fi in locul mamei celor doi adolescenti si as afla asa ceva, cu siguranta as avea o discutie serioasa cu ei.Cu toate resentimentele din lume, acest comportament este inacceptabil, iar daca acesti copii nu se pot abtine de la astfel de iesiri fata de cei mici, eu personal nu le-as mai permite sa mearga in acea casa, strict pt.acest motiv.Ei ar trebui sa inteleaga in primul rand ca cei doi copii mici nu au nicio vina pt.tot ce se petrece in jurul lor.Clar: orice sentimente as avea fata de fostul sot, nu as permite copiilor mei sa se comporte asa cu copiii lui.Tocmai, pt.ca ei nu au nicio vina.
Din punctul meu de vedere, Petrica, eu nu i-as mai lasa pe cei mari in preajma celor mici.Scurt.
Si daca spui ca li s-au explicat clar regulile casei, s-a incercat o buna intelegere cu ei si nu se conformeaza, atunci sa nu mai vina la voi.Oricum, parerea mea este ca doar profita de tine, atat timp cat prefera un joc, decat sa petreaca timp cu tine( indiferent daca este si noua ta familie in peisaj sau nu.).Incearca doar sa le trimiti pensia alimentara, o perioada, fara sa mai stabilesti vizite la voi, vezi cum reactioneaza, daca le arati astfel, cat esti de suparat pentru comportamentul lor.Iar daca te iubesc si realizeaza cat au gresit, o sa va pueti vedea mai rar, si pentru inceput doar voi 3, poti merge pe la ei sa-i scoti la plimbare, pt.inceput.Ulterior, daca simti vreo imbunatatire in atitudinea lor, poti sa permiti sa vina din nou pe la voi, dar urmareste cum se comporta cu cei mici.
Daca as fi actuala ta sotie ti-as impune eu sa nu-i mai primesti la noi atata timp cat eu sunt OK cu ei, iar ei ma jignesc si imi agreseaza copiii.Clar:nu i-as mai primi eu.Si cred ca daca eram in locul ei cand mi-a trantit fata cea mare copilul, nu o mai scoteai usor din mainile mele.Sincer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Pai daca fi-miu s-ar duce la ta-su si i-ar tranti copilul pe jos si ar face-o pe sotia lui curva, ar avea de-a face cu mine in principal. Pentru mine, ca mama si ca femeie, este inacceptabil ca (,) copilul meu sa atenteze la viata altui copil sau sa scoate asemenea cuvinte pe gura, indiferent la adresa cui.
Fara discutie, este limpede ce fel de educatie li s-a acordat acestor copii de catre mama lor, in special, ca doar cu ea petrec cel mai mult timp. Ca sa nu mai vorbim ca un copil invata in principal din exemple personale. Ca sa nu mai vorbim de cat de usor se poate influenta un copil in ce priveste modul lui de a privi lucrurile doar din cuvinte aruncate la intamplare. Toata ura asta a lor, toate cuvintele grele, toate astea vin de undeva, ele sunt cultivate permanent si intretinute. Daca mama lor ar fi avut o atitudine pozitiva si ar fi fost concentrata pe ceea ce este in favoarea copiilor, nu s-ar fi ajuns la asta. Sa nu uitam: copiii sunt oglinda noastra. Cum ii crestem asa ii avem.
Petrica este un tata depasit de situatie, mie nu imi pare ca vrea sa se spele pe maini si cauta motive, ci mai degraba ca sufera si cauta niste raspunsuri.
Am uitat sa precizez, daca vreunul dintre copiii sotului meu ar tranti-o pe fi-mea pe jos si m-ar face pe mine curva, as reactiona foarte urat. Valabil si pentru fi-miu.

Edit ca sa adaug:
Petrica, parerea mea e ca la momentul la care a trantit copilul, o luai frumusel de-o aripa si aterizai cu ea la mama ei, pentru o discutie in 3. Eventual, as mai fi facut ceva: daca ai un prieten politist, il chemi sa participe la discutie, fata ta trebuie sa priceapa ca daca de copilul in sine nu-i pasa, poate ii pasa de consecintele unor asemenea fapte. Daca din punct de vedere moral, etic, medical, etc, adolescentul nu reactioneaza, poate reactioneaza cand i se prezinta consecintele legale ale agresiunii fizice asupra unui bebelus. Hai sa-ti spun un lucru pe care mi l-a povestit sotul meu: cand era copil, a facut niste rele impreuna cu niste copii, nu mai retin exact ce anume, era la varsta rebeliunilor. Mama lui avea un prieten politist, l-a chemat pentru o discutie. Omul s-a infatisat la usa, in uniforma, cu catusele la vedere, si cu o atitudine transanta l-a invitat la sectia de politie unde i-a facut o demonstratie live a consecintelor faptelor sale. Aceasta punere in scena a avut exact efectul asteptat, acela a fost un moment de cotitura in educatia lui, mi-a spus ca atat de afectat a fost de acea experienta si de speriat, incat de la acel eveniment, atitudinea lui s-a schimbat complet si a inceput sa mai asculte si de mama-sa.


Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Xio, ce spui tu este scuza clasica a barbatilor ce-si abandoneaza copiii. Vezi tu, exa e o bestie, ii baga prostii in cap copilului si de aia nu pot ei sa-si vada copiii desi legea spune altceva). Nu vreau sa comentez, doar ca mi se pare jalnica scuza.

Nu inteleg insa ce sens are totusi sa cautam vinovatii?

Eu cred ca lui Petrica si sotiei lui le sta in putere sa schimbe situatia - asta vroiam sa subliniez in mesajele mele si asta cred ca este cel mai important lucru.


s-a mai intrebat cineva care a fost reactia mamei :)


Sunt curioasa ce le-a spus dupa ce a aflat de incidentul cu aruncatul bebelusului.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Petrica,

Eu as spune fetei asa:

Inteleg ca ai facut ceea ce ai facut din suparare. Esti foarte suparata pe mine, pentru ca tu crezi ca eu, daca am alti copii, cu care locuiesc, pe voi nu va mai iubesc la fel.
Dar acest lucru nu este adevarat. Va iubesc foarte mult, sunteti primii mei copii si sufar ca nu va pot vedea mai des, dar asta este situatia si nu am ce face.
Apoi i-as explica frumos ca e foarte rau ce a facut, ca cea mica sufera fara vina si ca e surioara ei mai mica, etc.

I-as spune sa nu mai foloseasca cuvinte urate, la adresa nimanui.
In nici un caz, in situatia delicata in care este, nu as interveni in forta, (cu para la mama sau la politie) ba chiar i-as promite ca ceea ce a facut ramane intre noi, dar cu conditia sa nu se mai repete.
Si - nu ne mai vedem cu cei mici, aici acasa, doar intre noi, pana ii trece supararea si este de acord sa se poarte frumos si cu mama vitrega si cu fratii ei.
Daca nu poate, inteleg, ne vom vedea separat, pentru ca eu (Petrica) nu pot trai fara sa imi vad copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb
[Eventual, as mai fi facut ceva: daca ai un prieten politist, il chemi sa participe la discutie, fata ta trebuie sa priceapa ca daca de copilul in sine nu-i pasa, poate ii pasa de consecintele unor asemenea fapte. Daca din punct de vedere moral, etic, medical, etc, adolescentul nu reactioneaza, poate reactioneaza cand i se prezinta consecintele legale ale agresiunii fizice asupra unui bebelus. Hai sa-ti spun un lucru pe care mi l-a povestit sotul meu: cand era copil, a facut niste rele impreuna cu niste copii, nu mai retin exact ce anume, era la varsta rebeliunilor. Mama lui avea un prieten politist, l-a chemat pentru o discutie. Omul s-a infatisat la usa, in uniforma, cu catusele la vedere, si cu o atitudine transanta l-a invitat la sectia de politie unde i-a facut o demonstratie live a consecintelor faptelor sale. Aceasta punere in scena a avut exact efectul asteptat, acela a fost un moment de cotitura in educatia lui, mi-a spus ca atat de afectat a fost de acea experienta si de speriat, incat de la acel eveniment, atitudinea lui s-a schimbat complet si a inceput sa mai asculte si de mama-sa.


Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md


Brrr!! Nu vreau sa deturnez sensul discutiei, dar constructia asta cu politistul mi se pare un abuz emotional teribil pentru copil. Cred ca orice parinte responsabil si apropiat de copil gaseste modalitati de a se face ascultat si inteles. Nu vreau sa comentez restul implicatiilor - spaima, deturnarea intelegerii lucrurilor (politistul vine intai sa vegheze si apere, apoi sa pedepseasca). Dar a flutura catusele in fata unui copil, oricat de rebel ar fi, cred ca este exagerat si traumatizant (drept dovada ca n-a uitat). Mie mi se pare echivalent cu inchisul in beci si alte practici barbare.
O asemenea atitudine poate comporta chiar aspecte legale - dar nu vreau sa imping discutia in alt sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariuta

Petrica,

Eu as spune fetei asa:

Inteleg ca ai facut ceea ce ai facut din suparare. Esti foarte suparata pe mine, pentru ca tu crezi ca eu, daca am alti copii, cu care locuiesc, pe voi nu va mai iubesc la fel.
Dar acest lucru nu este adevarat. Va iubesc foarte mult, sunteti primii mei copii si sufar ca nu va pot vedea mai des, dar asta este situatia si nu am ce face.
Apoi i-as explica frumos ca e foarte rau ce a facut, ca cea mica sufera fara vina si ca e surioara ei mai mica, etc.

I-as spune sa nu mai foloseasca cuvinte urate, la adresa nimanui.
In nici un caz, in situatia delicata in care este, nu as interveni in forta, (cu para la mama sau la politie) ba chiar i-as promite ca ceea ce a facut ramane intre noi, dar cu conditia sa nu se mai repete.
Si - nu ne mai vedem cu cei mici, aici acasa, doar intre noi, pana ii trece supararea si este de acord sa se poarte frumos si cu mama vitrega si cu fratii ei.
Daca nu poate, inteleg, ne vom vedea separat, pentru ca eu (Petrica) nu pot trai fara sa imi vad copiii.




www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput