Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

sa mai recitesc din urma, insa daca imi amintesc eu bine ei au refuzat un concediu cu tatal lor si cu noua lui familie pe litoral. In ce conditii credeti voi ca niste copii ar refuza o asemenea propunere?



e usor, e chiar in primul post - de la mine se vede "nu i-a lasat" (mama lor), asta dupa povestea cu "mergem daca ne cumperi jocul"... aaaa, si stiu copilul unei prietene care refuza concediile cu parintii cu care se intelege bine - nu de alta, da' se plictiseste cu ei ok, la 14 ani parca nu-l lasau singur acasa, da' aici nu se punea problema sa nu poata ramane singurei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Interesanta observatie, la asta nu m-am gandit deloc, cu atat mai mult cu cat s-au propus solutii de genul concedii doar cu copiii mari. Daca acestia au depasit varsta concediilor cu parintii, ce sens are un asemenea concediu?

eu stiam vreo doi baieti de 13 ani care mergeau cu placere cu parintii in concedii, ce-i drept fara frati mici. Dar s-ar putea sa ai dreptate si copiii de fapt sa nu mai guste astfel de concedii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

"Atunci cand m-am casatorit prima oara, mi-am dorit enorm o familie si cand s-a destramat am tinut legatura pe cat de strans posibil cu cei doi copii ce au rezultat.
Ei si mama lor s-au mutat la ceva distanta si (poate) din aceasta cauza nu am mai avut o mare influenta in educatia lor.Am observat ca an dupa an era din ce in ce mai neascultatori dar pt ca nu ii vedeam zi de zi incercam sa nu ii cert si sa le fac toate poftele."

"Am incercat, sa stiti, sa vb cu ei, sa ii inteleg, sa ii re-asigur de grija si dragoste, le-am trimis mereu felicitari si cadouri cand nu i-am putut vedea de ev imp, i-am luat in vacante, ii sun de cel putin 2 pe sapt."


Eu inteleg ca Petrica nu a uitat de ei .
sa inteleg ca daca unul dintre copiii tai si-ar lua fratele sugar si l-ar arunca pe jos tie ti s-ar parea normal?
Ca aca mie mi s-ar intampla asta in minutul urmator as fi la psiholog.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

sa inteleg ca daca unul dintre copiii tai si-ar lua fratele sugar si l-ar arunca pe jos tie ti s-ar parea normal?
Ca aca mie mi s-ar intampla asta in minutul urmator as fi la psiholog.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html


Aici suntem de acord: si eu as fi in minutul urmator la pisholog si as incerca sa inteleg de ce s-a intamplat asta.

Perspectiva din punctul lui Petrica de vedere poate fi foarte diferita de cea traita de copiii lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu vad lucrurile asa:

daca ai copii si vrei sa-i tii aproape, cauti solutii.

daca vrei sa nu te mai intereseze de ei, cauti motive.

ce mai incolo si incoace, n-am vazut nici un argument pro-copii la tataldedeparte, ci doar justificari pentru a-i tine si mai departe.
mi se pare chiar penibil cum aproba doar argumentele prodecizia lui.
enfin, "cum iti asterni, asa dormi", zice o vorba din popor.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca este foarte greu si nu oricine este capabil sa gestioneze o asemenea situatie: copii din prima casatorie, copii din a doua casatorie si relatiile ce se formeaza intre toti acestia si noua familie.

Nu se rezolva nimic cu o atitudine de genul "nu vreau sa mai aud de...", "dupa cate le-am facut si ei nu sunt recunoscatori" etc., "mama lor e vinovata...", "nu-i mai primesc"

Xio, parca tu spuneai ca gelozie apare chiar si in familiile cu frati buni, cu mama si tata naturali. Pai cum o fi in acest caz, in care copiii au doar tatal natural, cu o femeie alaturi si alti doi copii, pe care evident ii iubeste daca nu la fel de mult, poate chiar mai mult? Intr-o familie normala se incearca sa nu se favorizeze vreunul din copii, insa asta este imposibil intr-o astfel de familie ca a lui Petrica. Cum ar putea sotia lui sa-i iubesca copiii din prima casatorie ca pe ai ei? Stiu ca exista cazuri, insa sunt exceptii.

Se pare ca adultii au drepturi si copiii au obligatii. Barbatul are dreptul sa-si refaca viata, sa mai aiba copii, etc etc si obligatia doar sa plateasca pensie alimentara primilor.

In schimb, copiii par sa aibe obligatia de a respecta alegerile tatalui lor, sa nu se impotriveasca, sa nu se simta frustrati sau neindreptatiti, sa nu se manifeste. Pentru ca daca o fac, tatal are dreptul sa-i excluda din viata lui. cam asa, cum scuipi o masea stricata, s-a stricat, asta e. Punem alta la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Copiii aveau dreptul si parintele care i-a solicitat si i-a primit oficial spre crestere si educare, obligatia de a-i educa. Nu conteaza mama sau tata ci acel parinte care si-a asumat oficial rolul de crestere si educare. Daca celalalt parinte nu este de acord cu aceste lcune grave privind cresterea si educarea primita de copii sai din partea celuilalt este o forma de drept ca un rezultat al unei obligatii neinfaptuite de parintele ce ii are in ingrijire.
Pe mine ma mira de exemplu de ce el in calitate de parinte nu a sesizat forurile competente cu privire la neindeplinirea sarcinilor legale ale parintelui care si-a asumat si a primit legal aceste obligatii.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pe mine nu ma mira, nu oricine doreste sa-si asume aceasta obligatie de a creste si educa copiii. Si mai ales nu un barbat ce deja are o noua familie si alti copii fata de care este obligat sa le ofere educatie.

In plus, copiii sunt la varsta cand sunt intrebati in instanta ce-si doresc, sau ma insel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Cand omul s-a recasatorit, fosta nevasta a inceput sa-i reproseze ca uita de copiii, ca umbla cu toate c...le, ca nu se implica, bla bla. Asta in conditiile in care EA avea o relatie inceputa IN TIMPUL CASNICIEI.


LadyJ, mie mi se pare absolut normal sa-i reproseze ca uita de copii sau ca nu se implica, daca asta s-a intamplat. Indiferent cate relatii a avut el sau ea, in serie sau in paralel, in timpul, inainte si dupa casnicie - chiar nu le vad importanta ca argument.

Parinte esti pana mori, nu poti divorta si din functia asta. sigur ca legea nu te obliga sa ai sentimente fata de copii, ca e imposibil. dar daca vorbim totusi de oameni, ei nu ar trebui sa se limiteaze doar la obligatiile ce decurg din lege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

"Pe mine ma mira de exemplu de ce el in calitate de parinte nu a sesizat forurile competente cu privire la neindeplinirea sarcinilor legale ale parintelui care si-a asumat si a primit legal aceste obligatii."
Marius tu esti in domeniu dar nu toata lumea stie ca poti apela "undeva" pentru asa ceva.Sincer mie nici nu mi-a trecut prin cap ca as putea reclama lipsa de educatie !

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput