Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

io subscriu la tot ce a spus Adina - si nu e prima data :) - nu stiu cand vor intelege adultii ca e treaba lor (ma rog, nu numai a lor dar in primul si primul rand, a lor) ca relatia sa functioneze. nu de putine ori am intalnit cazuri cand adultii pretind mai mult copiilor decat isi pretind lor insesi. si se pare ca nici macar nu-s constienti de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

de relatia dintre un copil si un adult e responsabil adultul 100%.

mi se pare lipsa de responsabilitate sa pasezi totul in spatele unui adolescent. si penibil absolut ca scuza.

daca Petrica ar fi arata interes constant si 2-3 ore pe saptamina atentie exlusiva pentru cei 2 adolescenti nu s-ar fi ajuns aici, orice pareri ar fi exprimat mama lor.

dar e mult mai usor sa vezi efectele decit cauzele.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Xio, ce spui tu este scuza clasica a barbatilor ce-si abandoneaza copiii. Vezi tu, exa e o bestie, ii baga prostii in cap copilului si de aia nu pot ei sa-si vada copiii desi legea spune altceva). Nu vreau sa comentez, doar ca mi se pare jalnica scuza.

Nu inteleg insa ce sens are totusi sa cautam vinovatii?

Eu cred ca lui Petrica si sotiei lui le sta in putere sa schimbe situatia - asta vroiam sa subliniez in mesajele mele si asta cred ca este cel mai important lucru.



Si ce spui tu este scuza pe care o baga femeile care considera barbatul drept "bestia" fara suflet.

Ce rost are vinovatul? Pai are , ca incerci sa rezolvi situatia, nu sa tratezi doar momentele de criza.
Iar situatia nu se va rezolva atata timp cat un adolescent o numeste "curva" pe mama vitrega.
De ce crezi tu ca foloseste asemenea apelative? De unde anume crezi ca are ideile astea?
Spuneti si tu si Buli ca nu conteaza parerea mamei daca se poarta Petrica frumos. Frumos vis.
Sunt 2 adolescenti a caror familie s-a destramat , tatal s-a casatorit deci isi mai face o familie. Vinovata este sotia noua ca un impact psihologic este o relatie si cu totul altul este casatoria.
Mai apar 2 copii.
Orice copil este gelos pe fratele lui bun si multi incearca sau se gandesste sa ii faca rau , aici este vorba despre 2 adolescenti care stiu ce inseamna moartea ( ca este ireversibila,deci e cu atat mai trist ca isi doresc moartea fratilor vitregi , mamei vitrege samd) , care gandesc singuri ,prinsi pe de o parte intre gelozia pe noua familie (in primul rand pt. ca este noua, si in al doilea rand pt. ca se considera inlocuiti si ei si mama lor ), iar pe de alta parte intre mama lor , cea care le-a dat viata , i-a crescut , care acum le arata ca sufera din cauza noii familii si care profita de gelozia ei facand-o in fel si chip pe mama vitrega.
Stii cine este de vina pt. tot ce se intampla? Fosta sotie a lui Petrica , o femeie care nu este interesata de sanatatea mentala a copiilor sai ci este mai interesata de persoana ei si de razboiul absurd cu fostul sot. E grotesc sa iti manipulezi copiii ina semenea hal si sa nu te intereseze decat de tine.

Si pt. ca am spus de propria mea experienta , va spun pe scurt despre ce este vroba si de ce femeia aia e singura vinovata :
parintii mei s-au casatorit, la un an sau 2 dupa m-au avut pe mine. Din cauza diferentelor mari dintre ei , incepand cu varsta au divortat. Adica tatal meu s-a indragostit de o colega de lucru de-a lor (lucrau in acelasi loc). A inceput dupa divort relatia cu ea , la un moment dat s-au casatorit. Sotia lui era primita in casa unde locuiam cu mama si bunicii, eu ma duceam in fiecare zi in vizita la ei acasa. Cand au plecat in Canada mama mea s-a mutat cu bunica din partea tatalui , deci fosta ei soacra. Cand venea in tara mama-mea vitrega statea la noi . Am si o sora vitrega prin alianta , e mai mare decat mine si m-am inteles si ma inteleg perfect cu ea .
Stiti cand mi-a spus mama-mea of-ul ei ? Si asta fiind scurt , adica ce faza penala a fost atunci .
Candva anul trecut. Parerile prietenilor lor si rudelor tot atunci le-am aflat.
Stiti de ce ? Pt. ca a fost mai interesata de o relatie frumoasa si normala intre mine si tatal meu decat de o razbunare cretinoida.
Nimeni nu si-a exprimat parerea despre ce s-a intamplat tocmai pt. a nu ma afecta pe mine si pt. a evita momente urate cum sunt cele prin care trece Petrica.

Eu am mai spus asta , mi se pare simplu si natural ca atunci cand o persoana din cuplu nu mai iubeste sa se desparta si sa isi vada fiecare de viata lui amoroasa. Inseamna respect fata de celalalt , inseamna sa nu tii legata de tine o persoana pe care ai iubit-o , doar asa , de gura lumii sau de jena. Asta nu inseamna ca daca nu mai sunt cei 2 un cuplu nu mai au voie sa-si vorbeasca.
Dar sa-ti intarati si folosesti copiii doar ca sa-i faci viata celuilalt un iad mi se pare abject. Sa nu te intereseze cat rau le faci copiilor prin comportamentul asta mi se pare abject.


Sunt curioasa ce le-a spus dupa ce a aflat de incidentul cu aruncatul bebelusului.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat divortul a fost legal si cei doi copii au fost soicitati si primiti spre crestere si educare(!!!) de catre un parinte sarcina cresterii si educarii revine legal parintelui solicitant in acest caz mama celor doi copii.
In cazul in care cel de-al doilea parinte constata ulterior ca cei doi copii minori nu sunt educati sau crescuti in conditii decente poate face demersuri legale in acest sens. Pana atunci insa si in prezent sarcina legala a celui de-al doilea parinte (tatl in acest caz) obligatia lui legala se rezuma doar la plata obligatiilor banesti ca rezultat al sentintei definitive.
De aceea din punct de vedere legal tatal nu a avut si nici nu are vreo obligatie alta decat cea stabilita de lege in schimb mama are.
Faptul ca tatal este recasatorit si are alti copii nu are relevanta insa are relevanta RASPUNDEREA JURIDICA a parintelui care are copiii minori in acest caz LEGAL poate raspunde doar mama celor doi copii din prima casnicie pentru faptele celor doi copii minori acestea constituinduse obligatii conferite prin lege la momentul in care a solicitat si a primit custodia celor doi copii.
Sau pe scurt daca se intampla ceva (Doamne fereste) cu acel copil sugar raspunderea era a tutorelui sau parintelui care are custodia faptuitorilor, in acest caz mama celor doi copii din prima casatorie.


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Xio are dreptate. Adolescentii au fost crescuti si educati de mama lor,cu ea au avut contact zilnic.

Nu este primul caz de acest gen pe care il cunosc. Ba chiar am avut prieteni de familie exact in aceiasi situatie: ea a ramas cu copiii, traia cu un barbat(pentru care a si divortat), el s-a recasatorit dupa 6 ani de la divort, copiii din prima casatorie au crescut si au inceput sa fie extrem de obraznici la adresa celei de-a doua sotii a tatalui lor. Cand aveau 9 ani nu-si permiteau, dar la 14 deja devenisera complet nesimtiti.
De ce? Pentru ca mamica lor care i-a crescut a alimentat permanent sentimentul copiilor cum ca au fost ““parasiti““ si acest sentiment de tristete si abandon s-a transformat in URA. Ura pentru tatal lor, pentru nevasta lui si pt copiii din a doua casnicie, pe care ii numea, atentie, BASTRZI.

Cand omul s-a recasatorit, fosta nevasta a inceput sa-i reproseze ca uita de copiii, ca umbla cu toate c...le, ca nu se implica, bla bla. Asta in conditiile in care EA avea o relatie inceputa IN TIMPUL CASNICIEI.


Ma rog..ideea este ca, DA, copiii sunt foarte usor influentabili. Asa cresc, asa devin: plini d eura, orice ar face parintele ““celalalt““.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Adina sunt complet de acord cu tine mai putin la partea cu influentatul.

Pai pui problema gresit. Pune problema asa: Tu il urasti pe fostul sot. Dupa divort te muti la cuca macaii, unde fostul sot nu ar avea posibilitatea sa vina in fiecare weekend. Sa zicem ca isi permite si poate veni lunar un weekend. Deci el are 2 zile pe luna de aratat iubire pentru copii, tu ai 29 zile de aruncat subtilitati (tac'tu nu mai da niciun semn de viata, ia uite v-a uitat de cand cu bastarzii etc). Asta in decursul unor ani. Chiar crezi ca nu obtii succese?

Nepoata mea este lumina ochilor fratelui meu. Datorita ei s-a razboit cu noua partenera, cu fosta sotie, pana la urma a convins-o pe fosta sotie sa o lase sa locuiasca cu el aici. Are 11 ani.

De acum doi ani de cand a divortat si-a vazut fiica doar in vacanta de vara si de Craciun. Ca altfel nu se putea. In tot timpul asta (2 ani) maica-sa(si neamurile ei) i-a otravit sufletul copilei, pana intr-acolo incat in vacanta asta de vara nepoata mea i-a pus in vedere tatalui ca ea nu se mai intoarce acasa. La MAMA ei. Insa tot in astia 2 ani ajunsase de vorbea cu frate-miu in doi peri la tel, asta daca vroia sa vorbeasca.

Nu mai zic ce ideei are despre barbati, de la mama ei citire, "gasesti un prost, il mananci de bani si traiesti bine", "ei nu-i place munca" etc. Toate influente ale mamei, si va zic isncer n-am nimic cu femeia, nu suntem i nrazboi, numai ca ma doare cand o vad pe nepoata-mea scotand ineptii din astea de la ea citire, sper ca timpul petrecut aici, unde nimeni nu-i vorbeste de rau mama, unde toti muncim pe branci sa avem ce ne dorim sa o faca sa uite ideeile preconcepute.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

...
Eu cred ca lui Petrica si sotiei lui le sta in putere sa schimbe situatia - asta vroiam sa subliniez in mesajele mele si asta cred ca este cel mai important lucru.


Eu cred ca numai cu concursul mamei, Petrica si sotia lui vor rezolva ceva.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noėl, Yasmin Serena si samburica mititica 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

marius, m-ai terminat cu mesaju' tau. noi aici nu vorbim, sau cel putin nu io, despre obligatii legale. pe langa obligatiile legale sau pe care ti le stabileste legea - si bine face! ca altfel probabil nici pensie alimentara n-ar primi unii copii - mai exista nici nu stiu cum sa-i zic, devotament de parinte, sa pui copilu' pe primu' plan. io nu vorbesc de drepturile/obligatiile lu' Petrica ci de dreptu' copiilor de a avea si un tata chiar si dupa divortu' parintilor, chiar si dupa ce tatal isi intemeiaza o noua familie.

nu stiu de unde sunteti unele dintre voi atat de sigure ca mama adolescentilor ii influenteaza in rau. io am citit doar ca noua sotie "ii suporta, ii primeste in casa, le pune masa" spuse de parca cine stie ce favor le face ca ii suporta. mi se pare normal sa fie primiti in casa, sa fie hraniti si ingrijiti si sa li se arate dragoste si intelegere. ca banuiesc ca noua sotie stia de existenta lor inainte de a se casatori cu Petrica si banuiesc ca au discutat si despre modul de gestionare a situatiei.

nu zic ca e o situatie usoara, da' se poate rezolva. sunt convinsa. da' in nici un caz nu spunand ca nu vrei sa mai auzi de ei, ca le platesti pensia - care oricum e cam mare - si salutare!

nu stiu daca trebe sa mentionez, da' nu ma identific chiar de loc cu prima sotie, sunt doar satula sa aud "copii fac si dreg si de-aia imi iau mana de pe ei". simplu ca buna ziua, ma-ntorc cu nasu' catre padure si sunt victima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
Nu este vorba de un copil de 4-5 ani pe care sa-l influentezi, vorbim de copii de 14 ani! Pai tu crezi ca la 14 ani si de 14 ani ei nu stiu sa-si faca o parere si singuri si se iau dupa ce le spune mama?



nu, Adina, nu la 14 ani, ca n-au aterizat cu un ozn alaltaieri. nu caut acum sa vad daca s-a precizat exact cifra anilor de la divort, cert e ca-s ani. iar influenta e posibil sa fi inceput si inainte de divortul oficial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
Nu este vorba de un copil de 4-5 ani pe care sa-l influentezi, vorbim de copii de 14 ani! Pai tu crezi ca la 14 ani si de 14 ani ei nu stiu sa-si faca o parere si singuri si se iau dupa ce le spune mama?



nu, Adina, nu la 14 ani, ca n-au aterizat cu un ozn alaltaieri. nu caut acum sa vad daca s-a precizat exact cifra anilor de la divort, cert e ca-s ani. iar influenta e posibil sa fi inceput si inainte de divortul oficial.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Tocmai asta spun si eu, Mianna, nu este vorba doar de 1-2 ani in care tatal a avut legatura cu copiii sai, ci de ani de zile! Ar fi avut timp de nenumarate ori sa-si schimbe parerea copiii astia, sa inteleaga ca tatal si actuala lui sotie sunt bine intentionati si mama naturala este condusa de sentimente mai putin nobile. Pana la 14 ani?! Cum sa nu-ti dai seama de care parte e adevarul si sa nu-ti formezi o parere proprie?

sa mai recitesc din urma, insa daca imi amintesc eu bine ei au refuzat un concediu cu tatal lor si cu noua lui familie pe litoral. In ce conditii credeti voi ca niste copii ar refuza o asemenea propunere?

Xio, eu tot din proprie experienta vorbesc, ca doar nu din experienta altuia. Totusi daca tatal tau dupa ce s-a recasatorit mai facea 2 copii si-ti dadea ignore, ceva imi spune ca mama ta s-ar fi transformat intr-o fiara la adresa lui. Nicidecum din cauza de gelozie... Petrica a si spus parca pe undeva, problemele au inceput cand s-a nascut primul lor copil, nu cand s-au casatorit! Oare de ce, va puneti intrebarea asta? din nou intreb, luati undeva in calcul ce au simtit copiii atunci, cum li s-a explicat, cum au inteles situatia, etc etc etc?

Cel mai bine se arunca vina pe cel ce lipseste din discutie. si uite-asa, problema copiilor lui Petrica se rezolva imediat.

Mergi la inceput