Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
in loc sa-i asigure pe copii ca tatal ii iubeste desi ii vede rar,

Probabil ca asa s-o fi intamplat, copiii sunt victimele adultilor, asta am spus si eu. Dar mie mi se pare ca tatal nu ii iubeste. Nici un parinte care isi iubeste copiii nu spune ca nu mai vrea sa auda de ei, indiferent ce ar fi facut, si criminali sa fie. Si nu au facut nimic iesit din comun, un gest facut de mii de alti frati mai mari in familii "bune" si izvorat dintr-o frustrare creata de adulti. El, fosta, actuala. Toti la un loc. Si rezultatul e, auzi, nu mai vreau sa AUD, nu ca sa nu ii vada, nu mai vrea sa AUDA de copii. Ce oribil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui Luna1
in loc sa-i asigure pe copii ca tatal ii iubeste desi ii vede rar,

Probabil ca asa s-o fi intamplat, copiii sunt victimele adultilor, asta am spus si eu. Dar mie mi se pare ca tatal nu ii iubeste. Nici un parinte care isi iubeste copiii nu spune ca nu mai vrea sa auda de ei, indiferent ce ar fi facut, si criminali sa fie. Si nu au facut nimic iesit din comun, un gest facut de mii de alti frati mai mari in familii "bune" si izvorat dintr-o frustrare creata de adulti. El, fosta, actuala. Toti la un loc. Si rezultatul e, auzi, nu mai vreau sa AUD, nu ca sa nu ii vada, nu mai vrea sa AUDA de copii. Ce oribil!


Judeci oamenii de maniera foarte transanta. Si foarte sigura pe tine.

In plus, omul asta are un necaz si chiar mare. Tu daca tii sa-l judeci facind din el exponentul barbatilor divortati care nu-si iubesc copiii, fa-o in privat sau pe alt topic.

Eu cred ca Petrica e cumva la capatul rabdarii si avea nevoie de puncte de vedere, sfaturi daca se poate.
Pe de alta parte, am trei copiii si gesturi din astea de gelozie pe care tu le judeci "normale" nu am vazut intre ei. Am vazut insa violenta izvotita din gelozie din parte unei nepoate fata de copiii mai mici si fac totul ca sa o evit.
(idem e o adolescenta de 14 ani).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Poti sa o eviti pe nepoata, ca nu e copilul tau. Din partea unui parinte nu este acceptabil. Apropos de parerile mele transante, stii replica super-mega cunsocuta: scriu pe ce topic vreau, nu ai calitatea sa ma trimiti sa scriu unde decizi tu ca ar trebui sa scriu. Intamplator chiar sunt on topic. Nu-l fac exponentul nimanui, doar al lui insusi, ca el a exprimat problema pe care o are si a si gasit solutia: nu mai vrea sa AUDA de proprii copii. Nu de nepoti, nu de vecini. De proprii copii. Ca sunt messed up. Din cauza lui, a fostei neveste si a actualei neveste. Nu mai vreau sa aud nu e egal cu ii iubesc. Nu mai stiu ce sa fac, ajutati-ma, e egal cu ii iubesc, dar am o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Iar sfaturile pe care ii place sa le auda sunt cele date de Marius: atata vreme cat nu se potolesc, nu ii mai primi la tine. Mie mi se pare reprobabil, asa tratezi nepotii si vecinii, nu proprii copii. Si stii de ce? Pt ca tu n-ai avut nici o contributie in comportamentul nepoatei si n-ai de ce sa suporti nimic. El, fosta si actuala insa au avut si au o contributie in modul in care se poarta azi acesti copii, asa ca nu e totuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Poti sa o eviti pe nepoata, ca nu e copilul tau. Din partea unui parinte nu este acceptabil. Apropos de parerile mele transante, stii replica super-mega cunsocuta: scriu pe ce topic vreau, nu ai calitatea sa ma trimiti sa scriu unde decizi tu ca ar trebui sa scriu. Intamplator chiar sunt on topic. Nu-l fac exponentul nimanui, doar al lui insusi, ca el a exprimat problema pe care o are si a si gasit solutia: nu mai vrea sa AUDA de proprii copii. Nu de nepoti, nu de vecini. De proprii copii. Ca sunt messed up. Din cauza lui, a fostei neveste si a actualei neveste. Nu mai vreau sa aud nu e egal cu ii iubesc. Nu mai stiu ce sa fac, ajutati-ma, e egal cu ii iubesc, dar am o problema.


Citat:

Publicat la - 12/10/2009 : 18:38:06 Poti sa o eviti pe nepoata, ca nu e copilul tau. Din partea unui parinte nu este acceptabil. Apropos de parerile mele transante, stii replica super-mega cunsocuta: scriu pe ce topic vreau, nu ai calitatea sa ma trimiti sa scriu unde decizi tu ca ar trebui sa scriu. Intamplator chiar sunt on topic. Nu-l fac exponentul nimanui, doar al lui insusi, ca el a exprimat problema pe care o are si a si gasit solutia: nu mai vrea sa AUDA de proprii copii. Nu de nepoti, nu de vecini. De proprii copii. Ca sunt messed up. Din cauza lui, a fostei neveste si a actualei neveste. Nu mai vreau sa aud nu e egal cu ii iubesc. Nu mai stiu ce sa fac, ajutati-ma, e egal cu ii iubesc, dar am o problema.



Mda, iti spun 10 cuvinte si scrii doua mesaje. Asta e ca sa-ti dai importanta, nu ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik
[br
Mda, iti spun 10 cuvinte si scrii doua mesaje. Asta e ca sa-ti dai importanta, nu ?


Mik.

Nu, e ca sa iti dau tie ocazia sa ma ataci la persoana in lipsa de idei si argumente on topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui Mik
[br
Mda, iti spun 10 cuvinte si scrii doua mesaje. Asta e ca sa-ti dai importanta, nu ?




Nu, e ca sa iti dau tie ocazia sa ma ataci la persoana in lipsa de idei si argumente on topic.


Cauti scandal ?

Punctul de vedere mi l-am spus in pagina a doua si acum pepagine a 5-a. Cu tine n-am ce discuta, pur si simplu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si ca sa mai scriu inca un mesaj, cred ca ar trebui ca Petrica sa aiba o discutie separat cu copiii, sa ii asigure ca ii iubeste si sa le prezinte o lista cu regulile de convietuire in casa lui. Sa le spuna ca ei fac parte din familie si in cazul in care ei doresc sa se poata vedea in casa ca o mare familie, trebuie sa respecte aceste reguli. In caz contrar, va trebui sa se intalneasca separat si asta il face sa se simta trist, pt. ca ei sunt parte din familia lui. Sa le spuna ca intelege de ce se poarta cum se poarta, sa le spuna ca stie ca sunt suparati si ii pare rau, dar el ii iubeste si vrea sa fie o familie mare impreuna. Dc. il santajeaza emotional, nu trebuie sa cedeze. Dc. spun ca nu merg la mare decat dc le cumpara nu stiu ce, sa nu cedeze, sa le spuna ca e decizia lor dc doresc sau nu sa mearga, nu este posibil sa foloseasca santajul. Deasemenea sa ii laude excesiv atunci cand fac ceva bun. Si in timpul vizitelor petrecut si ceva timp cu ei exclusiv tata-copii mari. Mers la un film impreuna, la un jucat de baschet sau mers cu bicicletele, ceva timp in care ei sa il aiba pe tata exclusiv pt ei. Si sa o ia pe actuala sotie drept aliat aici. Dc. ea se opune, e mult mai greu de facut orice si atunci desigur ca poti fi impins sa alegi intre ei si ea, dc esti impins in aceasta situatie. Sper ca nu e cazul. Nu va functiona de la inceput, pentru ca probabil copiii nu au incredere, dar eu cred ca dragostea, nu respingerea este raspunsul la problema. Iar dc. fosta il vorbeste de rau in fata lor, asta se va intoarce impotriva ei cand copiii vor ajunge la maturitate, atata vreme cat nu ii faci jocul purtandu-te asa cum ea le spune copiilor ca te vei purta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui Mik
[br
Mda, iti spun 10 cuvinte si scrii doua mesaje. Asta e ca sa-ti dai importanta, nu ?


Mik.

Nu, e ca sa iti dau tie ocazia sa ma ataci la persoana in lipsa de idei si argumente on topic.


Cauti scandal ?

Punctul de vedere mi l-am spus in pagina a doua si acum pepagine a 5-a. Cu tine n-am ce discuta, pur si simplu.


Mik.

Ha! Sa fii sanatoasa, eu mi-am spus niste pareri la subiect, nu eu te-am atacat pe tine, ci tu pe mine. Din partea mea, tu discuta cu cine vrei, nu-i problema mea, dar deocamdata vad ca discuti cam mult cu mine (si mai ales DESPRE cum nu iti place de mine) pentru cineva care nu vrea sa discute cu mine Ah, si nu uita, lasa mainile din sold, ca sa citez din clasici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Si ca sa mai scriu inca un mesaj, cred ca ar trebui ca Petrica sa aiba o discutie separat cu copiii, sa ii asigure ca ii iubeste si sa le prezinte o lista cu regulile de convietuire in casa lui. Sa le spuna ca ei fac parte din familie si in cazul in care ei doresc sa se poata vedea in casa ca o mare familie, trebuie sa respecte aceste reguli. In caz contrar, va trebui sa se intalneasca separat si asta il face sa se simta trist, pt. ca ei sunt parte din familia lui. Sa le spuna ca intelege de ce se poarta cum se poarta, sa le spuna ca stie ca sunt suparati si ii pare rau, dar el ii iubeste si vrea sa fie o familie mare impreuna. Dc. il santajeaza emotional, nu trebuie sa cedeze. Dc. spun ca nu merg la mare decat dc le cumpara nu stiu ce, sa nu cedeze, sa le spuna ca e decizia lor dc doresc sau nu sa mearga, nu este posibil sa foloseasca santajul. Deasemenea sa ii laude excesiv atunci cand fac ceva bun. Si in timpul vizitelor petrecut si ceva timp cu ei exclusiv tata-copii mari. Mers la un film impreuna, la un jucat de baschet sau mers cu bicicletele, ceva timp in care ei sa il aiba pe tata exclusiv pt ei. Si sa o ia pe actuala sotie drept aliat aici. Dc. ea se opune, e mult mai greu de facut orice si atunci desigur ca poti fi impins sa alegi intre ei si ea, dc esti impins in aceasta situatie. Sper ca nu e cazul. Nu va functiona de la inceput, pentru ca probabil copiii nu au incredere, dar eu cred ca dragostea, nu respingerea este raspunsul la problema. Iar dc. fosta il vorbeste de rau in fata lor, asta se va intoarce impotriva ei cand copiii vor ajunge la maturitate, atata vreme cat nu ii faci jocul purtandu-te asa cum ea le spune copiilor ca te vei purta.


Ruxij bine pusa problema DAR, ce te faci, ca mama copiiilor care sta cu ei 24/24, nu doar fiecare al doilea weekend sau odata pe luna, probabil ca le spune copiiilor ca tata e un nenorocit, ca a facut cu o cu*** doi bastarzi noi, si ca in nici un caz copiii nu trebuie sa se simta bine in familia noua a tatalui, si probabil si ca daca cu*** nu ar fi fost sa-l fu(*)re pe tata, ei ar fi trait fericiti pana la adanci batraneti si ca sigur tata nu ii iubeste, daca a parasit familia. Ii va fi greu tatalui sa convinga copiii intr-o discutie de citeva ore, ca mama nu are dreptate, si ca el ii iubeste, chiar daca nu o mai iubeste pe ea, nu crezi?

Si eu am doi copii, din casatoria anterioara, si astept pe cel de-al treilea cu actualul meu sot, si nu am simtit la copiii mei nici cel mai mic resentiment fata de viitoarea surioara si nici intre ei, ori cit s-ar certa nu am obseravt violenta, unde mai pui, ca daca as observa m-as infige intre ei de numa.

Sincer eu cred ca dragostea fratilor mai mari pt. fratii mai mici este cultivata de catre noi parintii, ori cred ca mama copiiilor mari al autorului acestui post, nu face asta.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburica mititica 20+

Mergi la inceput