Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:

da , si eu daca as fi in locul presedintelui vai , cate nu as face.
Si eu as spune la fel despre femeile inselate , de ce naiba vin sa se smiorcaie pe forum , cand pot foarte bine sa divorteze.
da' alea abuzate? Dupa ce au stat cu copiii batuti vin si se "smiorcaie" aici cand pot sa mearga la politie , la un centru , sa divorteze samd.
Da' cele care tin regimuri peste regimuri? De ce vin sa se "smiorcaie" pe forum ca sunt grase cand pot foarte simplu sa nu mai manance.
Da' cele care vor sfaturi medicale? De ce vin pe forum cand pot intreba la doctor?
Da' cele care vorbesc despre parfumuri? Vin sa se laude aici pt. ca nu au unde se lauda?
Da' cele care fac schimb de retete de gatit? Care-i problema , e asa de greu sa cumperi o carte de gatit ?
Da' cele care cer sfaturi despre si pt. copiii lor? Asa mame sunt , ca nu stiu cum sa-si creasca copiii?
Dar persoanele care intreaba cum sa se vopseasca/imbrace/coafeze/machieze pe forum? PT. ce intra aici , sunt incapabile de o decizie? N-au prieteni? N-au pareri?
Tu n-ai cui sa te plangi de magneti?

E foarte usor sa-i dai cuiva in cap si sa-i spui ca-i prost , mai greu este sa-i dai un sfat bun sau mai putin bun care sa-l orienteze spre ceva.


Si da ,Petrica, daca erai cu un nick de femeie acum erai mangaiat pe cap si cu 10 recomandari de psiholog.






Xio, ca de obicei, postarile tale sunt imbibate in autosuficienta si imaturitate .
Faci paralele complet deplasate si, scuze ca o spun , se vede de la o posta ca habar n-ai cu se mananca nevoile si psihologia copilului (daca aveai habar macar asa, putin, ghiceai incaltea cam ce vrea sa zica Ruxij).
Dar tu nu te lasa intimidata, persevereaza in a-ti da ferm cu parerea la orice subiect al carui punct delicat e un copil, deci o chestie care iti e absolutamente straina .






Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



E bine in schimb ca tu esti matura
Tocmai fac neurospihiatrie infantila si stiu cateva lucruri care m-ar face sa ma ingrijorez daca as auzi ca un adolescent vorbeste intr-una semenea hal , isi arunca fratele/sora bebelus pe jos si spera sa moara 3/4 din familie.
Nu uita ca eu sunt mai aproape de adolescenta decat tine , probabil ai uitat cateva lucruri de atunci , dar un asemenea comportament violent nu este scuzat nici de varsta si nici de familie.
Este patologic si trebuie tratat.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

XIO:

Citat:
Adolescentii stiu diferenta dintre bine si rau , viata si moarte , asta e marea problema din acest topic.




Foarte, foarte gresit!!!
Marea problema a acestui topic este comportamentul unui adult in jur de 40 de ani, care doreste sa-si abandoneze 2 din cei 4 copiii pe care ii are.

Iar problema capitala a acestui topic este ca exista parinti care isi distrug copiii din cauza de orgolii, nestiinta sau indiferenta.




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO



Tocmai fac neurospihiatrie infantila si stiu cateva lucruri care m-ar face sa ma ingrijorez daca as auzi ca un adolescent vorbeste intr-una semenea hal , isi arunca fratele/sora bebelus pe jos si spera sa moara 3/4 din familie.



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html



Stiu, ai mai anuntat si la alte topice (in care ne-ai distrat) ca studiezi neuropsihiatria infantila, ba chiar si psihologia copilului.
Dupa cum iti suna/sunau verdictele, presupun ca ai parcurs pana acum doar marii clasici stalinisti rusi .



Citat:
Nu uita ca eu sunt mai aproape de adolescenta decat tine , probabil ai uitat cateva lucruri de atunci , dar un asemenea comportament violent nu este scuzat nici de varsta si nici de familie.



Tocmai asta ma socheaza la tine, Xio .
Esti atat de aproape de adolescenta/copilarie si dai dovada de atata lipsa de empatie si intelegere.







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Citat:
Foarte gresit!!

Ca mame perfecte ce ne consideram, putem trece de data asta peste fericirea si implinirea adultului, abordand ceea ce e mai important decat orice, adica fericirea si sanatatea psihica si emotionala a copilului?Putin imi pasa de asa zisa deruta a lui Petrica_do.
Ca tata a 4 (patru) copii NU are voie sa fie derutat.
In loc sa se miorlaie pe forum ca il supara copiii cei mari si ca el nu mai vrea sa auda de ei , mai bine ar face ceva util.



1. Ma consider departe de perfectiune si ca MAMA si ca OM, asa ca nu m-ai nimerit, si probabil nu ai nimerit 99,9% din forumisti. Desigur, cei 0,01% sunt lansatorii de tomate cu generozitate.

2. Ca imperfect, fiecare are DREPTUL de sa se simti oricum i vine lui, nu-mi zi ca NU AM DREPTUL sa ma simt intr-un anume fel pentru ca am copii. Sa n-o iei razna e una, sa nu ai trairi e alta. Daca pentru tine a fi parinte si a fi om cu propriile sentimente se exclud, apai vorbim degeaba.... Nu cred ca sunt mai putin importanti copiii sau fericirea lor, dar si tu ca adult ai, TOTUSI, un EU si un SINE....desigur, daca cumva ai si DREPTUL...

3. Cat despre MIORLAIALA, de acord cu XIO la lista cu daca as fi....

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui XIO



Tocmai fac neurospihiatrie infantila si stiu cateva lucruri care m-ar face sa ma ingrijorez daca as auzi ca un adolescent vorbeste intr-una semenea hal , isi arunca fratele/sora bebelus pe jos si spera sa moara 3/4 din familie.



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html



Stiu, ai mai anuntat si la alte topice (in care ne-ai distrat) ca studiezi neuropsihiatria infantila, ba chiar si psihologia copilului.
Dupa cum iti suna/sunau verdictele, presupun ca ai parcurs pana acum doar marii clasici stalinisti rusi .



Citat:
Nu uita ca eu sunt mai aproape de adolescenta decat tine , probabil ai uitat cateva lucruri de atunci , dar un asemenea comportament violent nu este scuzat nici de varsta si nici de familie.



Tocmai asta ma socheaza la tine, Xio .
Esti atat de aproape de adolescenta/copilarie si dai dovada de atata lipsa de empatie si intelegere.







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.




E amuzanta exprimarea ta , si tu ne-ai distrat pe noi , ti s-a si spus la mai multe subiecte

Empatia mea are limite, si alea sunt violenta si lipsa gandirii.
Am crescut doar printre baieti , am fost la scoala si la liceu , am avut prieteni rromi , prieteni saraci sau bogati , prieteni agresati fizic de parinti (adica palme peste fund si fata cand parintilor nu le convenea ceva) , parintii mei sunt divortati si tata recasatorit , dar niciodata nu am auzit sau vazut un asemenea comportament violent cum are aceasta fata.
Aceasta fata care stie ca bebelusul putea muri , care a spus dupa intamplare ca vrea sa moara si el si familia noua , care are un limbaj pe care nu stiu cati il folosesc , care nu are nici o autirtate parentala , nici o cenzura , nimic nimic.
Da , e foarte simplu : mama ei o foloseste ca pe o unealta ca sa se razbune pe fostul sot din varii frustrari si uite asa si-a batut joc de viata copiilor. Ea vrea sa atraga atentia tatalui asupra ei si are acel comportament , simte ca isi va pierde si mama daca nu joaca dupa regulile ei .
Siiiii?! In loc sa se smiorcaie ca un om fara rationament ar trebui sa gandeasca (zic si eu ca si tine , dar despre alta persoana).
Life sucks, da uite ca nu mergem toti sa omoram copii si sa injuram ca la usa cortului cand nu ne convine ceva.

In stadiul in care este aceasta fata nu e alta solutia in afara de psiholog. Bine ca nu citeste pe aici ca e ok ce face , e vina u' ta-su si a maica-sii , ea sa arunce in continuare cu frate-su pe jos ca e "acoperita".

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ripley



Daca pentru tine a fi parinte si a fi om cu propriile sentimente se exclud, apai vorbim degeaba.... Nu cred ca sunt mai putin importanti copiii sau fericirea lor, dar si tu ca adult ai, TOTUSI, un EU si un SINE....desigur, daca cumva ai si DREPTUL...



ok, am inteles punctul tau de vedere, Ripley.
Din punctul tau de vedere, orice parinte are dreptul sa ia la un moment dat in considerare abandonarea propriilor copii, ruperea relatiilor cu ei.
Cand vine acest moment?
Atunci cand copiii devin incapabili de a mai face parintele fericit, in momentul in care intervine conflictul sinele parintelui-nevoile copilului.
Foarte interesant.
Cand ziceam ca topicul asta este cumplit de trist nu aflasem tot...







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
In stadiul in care este aceasta fata nu e alta solutia in afara de psiholog. Bine ca nu citeste pe aici ca e ok ce face , e vina u' ta-su si a maica-sii , ea sa arunce in continuare cu frate-su pe jos ca e "acoperita".



Xio, asta ai inteles tu din tot ce s-a discutat????? Offf!




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Denizel, rastalmacesti evident si incerci sa scormonesti in cacao dupa ceva ce nu exista.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Petrica deci ai recunoscut ca NU AI FOST DE FATZA. Asa ca habar n-ai de fapt ce s-a intamplat. Da, un bb de 5 luni se rostogoleste din pat. Ce a zis fiica-ta are mai putina importanta, te-ai agatat de ce "a zis" cu disperare ca sa iti gasesti motive pt abandon. Pana acum doar ne-ai spus suparat foc desepre ce "au zis" copiii tai mai mari si ai fabricat si tu niste capete de acuzare. Eu nu o urascp pe sotia ta si n-am trecut prin situatii asemanatoare, doar constat ca povestea ta scartaie din toate incheieturile, ai recunoscut TU SINGUR ca te preseaza, si tu esti la MIJLOC. Si alegi ce poti sa alegi. Alege si asuma-ti alegerea, asta iti spun, inteleg ca e greu, dar nu veni cu capete de acuzare la adresa copiilor pe care tu cu fosta si actuala ii distrugeti impreuna. Fii barbat si ia-ti raspunderea propriilor fapte, lasa ce 'AU ZIS' niste copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ripley

Denizel, rastalmacesti evident si incerci sa scormonesti in cacao dupa ceva ce nu exista.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)


Merci.




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput