Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Petrica deci ai recunoscut ca NU AI FOST DE FATZA. Asa ca habar n-ai de fapt ce s-a intamplat. Da, un bb de 5 luni se rostogoleste din pat. Ce a zis fiica-ta are mai putina importanta, te-ai agatat de ce "a zis" cu disperare ca sa iti gasesti motive pt abandon. Pana acum doar ne-ai spus suparat foc desepre ce "au zis" copiii tai mai mari si ai fabricat si tu niste capete de acuzare. Eu nu o urascp pe sotia ta si n-am trecut prin situatii asemanatoare, doar constat ca povestea ta scartaie din toate incheieturile, ai recunoscut TU SINGUR ca te preseaza, si tu esti la MIJLOC. Si alegi ce poti sa alegi. Alege si asuma-ti alegerea, asta iti spun, inteleg ca e greu, dar nu veni cu capete de acuzare la adresa copiilor pe care tu cu fosta si actuala ii distrugeti impreuna. Fii barbat si ia-ti raspunderea propriilor fapte, lasa ce 'AU ZIS' niste copii.



Deci nu conteaza ca un adolescent a spus ca a aruncat copilul pe jos , ca isi doreste sa moara copilul si familia noua , ca sotia noua este o curva si altele?
Conteaza doar ca Petrica nu a fost acolo si ca precis un adolescent normal nu ar fi capabil de asa ceva. De acord cu ultima parte , dar exista si exceptii.
Daca ai avea un fiu care la 19 ani vien si-ti spune ca a dat cu masina in copac sau in alta masina tu cam ce i-ai spune? Nu-l crezi pt ca nu ai fost acolo? Sau il crezi si ai o discutie cu el?

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Exact, Xio, discuti cu copilul. Nu il abandonezi si nu spui pe forum ca, fiindca a intrat cu masina in copac, ai toate motivele sa il abandonezi si astepti si incurajari pentru o asemenea fapta grozava.
Vaz ca ai ajuns la vorba mea .





Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Exact, Xio, discuti cu copilul. Nu il abandonezi si nu spui pe forum ca, fiindca a intrat cu masina in copac, ai toate motivele sa il abandonezi si astepti si incurajari pentru o asemenea fapta grozava.
Vaz ca ai ajuns la vorba mea .

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Ce legatura are chestia asta cu subiectul?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Denizel , vad ca nu ai citit pana la paginile astea replicile.
Cred ca toti cei care am intrat la acest subiect i-am spus ca trebuie sa mearga la psiholog.
Ba daca il citesti pe Petrica vei vedea ca vrea sa rezolve situatia si nu stie cum.
Daca vroia sa-i paraseasca era teribil de simplu si nu il interesa ce spun X si Y .


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris-cris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Petrica deci ai recunoscut ca NU AI FOST DE FATZA. Asa ca habar n-ai de fapt ce s-a intamplat. Da, un bb de 5 luni se rostogoleste din pat. Ce a zis fiica-ta are mai putina importanta, te-ai agatat de ce "a zis" cu disperare ca sa iti gasesti motive pt abandon.


Nu pot sa cred cat de limitate pot deveni unele persoane, doar din dorinta de a parea "mai cu mot".Nu accepta niciun fel de explicatie.Petrica, daca n-ai fost acolo, ce conteaza ca fi-ta a recunoscut ca a trantit copilul, ea de fapt te-a pacalit, ca sa vada ce zici, iar tu trebuia sa-i spui:"nu-i adevara fata tatei, nu l-ai trantit asa cum zici, ti s-a parut, ca eu nu eram aici, deci nu pot sa te cred"
Sau si mai tare: cand esti plin de draci de iti vine sa o strangi de gat, tu sa-i spui: vai fata tatei, daca ai stii cat te iubesc, tu sa nu te indoiesti de asta".Sunt curioasa cati oameni, cand simt ca explodeaza de nervi se comporta asa.
Hai sa fim seriosi: aberati pe langa subiect, mamicilor iubitoare!
Eu zic ca o pauza de copiii mai mari e mai mult decat binevenita.Si nu ma intereseaza daca o sa ma puna unele la zid pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Petrica am citit si eu postarile tale si a celor de aici incat tind sa ii dau dreptate lui Marius...ai o noua familie acum, ai doi copii mici care are nevoie de un tata linistit, nu macinat de problemele celor doi copii din prima casatorie, si o sotie rabdatoare si ingaduitoare, dar pana cand?!
Din ce am citit, am inteles ca ati incercat, atat tu cat si sotia ta sa le faceti pe plac, sa incercati sa le fiti prieteni dar degeaba(greseala ai facut-o in momentul in care le-ai oferit tot ce isi doreau si nu i-ai certat, reprosat nimic...iar ei v-au considerat slabi)..
Si da, eu ca mama nu as accepta ptr nimic in lume ca puiutul meu sa fie aruncat din pat(si cum a spus cineva ..ca poate fata nu ti-a aruncat bebelul din pat...ok, sa presupunem ca e asa, dar ramane totusi o intrebare...de ce nu a avut 2 minute grija de bebe?...si daca vedea ca bebe e pe cale sa cada din pat de ce nu l-a tinut/strigat la tine sau l-a sotie?!..dar oricum ai raspuns tu la postari) sau cineva sa ii doreasca moartea...cum ai spus tu as fi ca o leoaica...si apoi as indeparta ptr o perioada pericolul..
Consider ca cei doi copii ai tai din prima casatorie sunt destul de mari ca sa aleaga daca vor sau nu sa mai vina la voi in casa..iar chestia ca daca ne cumperi aia si aia mergem cu voi la mare e doar unu fel de a va santaja(si copii se pricep cel mai bine la asta).
Legat de concediu, in nici un caz nu iti imparti concediul in doua, adica un concediu cu familia ta actuala si un altul cu cei doi copii ai tai, ar fi total gresit...concediile se petrec in familie, iar si cei doi copii din prima casatorie fac parte din actuala ta familie, fie ca le convine sau nu si au si doi frati...ei aleg daca accepta lucrul acesta sau un....
Legat de faptul ca iti jigneste sotia, aici ai gresit tu...ar fi trebuit sa le impui respect de la bun inceput...aveti reguli e ok, trebuie respectate, cum ai spus tu, de toti menberi familiei..

Oricum as avea mult mai multe de spus dar nu vreau sa ma lungesc...tu mai bine accepta decizia pe care cred deja ai luat-o, plateste-le pensia alimentara atata timp cat e nevoie, suna-i, invita-i pe la voi (vor sa vina, bine, nu...e decizia lor, sunt mari)invita-i si pe ei in concediu cu voi, nu mai accepta sa iti jigneasca sotia si cei doi copii mici...fi tata ptr moment, de la distanta...si nu uita ca ai o sotie care rabda, accepta, iarta, dar pana cand?!

Ti-am spus aceste lucruri ptr ca sunt sotie nr 2(cu toate ca in inima sotului sunt nr 1), mama a unei fetite de aproape 6 luni si prietena celor doi copii ai sotului meu din prima casatorie (de mentionat e ca, cei doi copii ai sotului meu stau cu mama lor)...
Asa ca stiu cam in ce situatie esti tu si cel mai mult sotia ta..

Bafta in a lua decizia care e cea mai buna ptr familia ta!



Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Exact, Xio, discuti cu copilul. Nu il abandonezi si nu spui pe forum ca, fiindca a intrat cu masina in copac, ai toate motivele sa il abandonezi si astepti si incurajari pentru o asemenea fapta grozava.
Vaz ca ai ajuns la vorba mea .

Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Ce legatura are chestia asta cu subiectul?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa



Intreab-o pe Xio. Tocmai facuse si ea o noua paralela . Cea intre un fiu de 19 ani care intra cu masina intr-un pom si un copil de 14 ani care a fost adus in asemenea hal de propriii lui parinti, incat a ajuns sa arunce cu bebelusi pe jos.



Citat:
Eu zic ca o pauza de copiii mai mari e mai mult decat binevenita.Si nu ma intereseaza daca o sa ma puna unele la zid pentru asta.



Excelent! Ne pun in incurcatura copiii, sunt in plina pubertate si sufocati de probleme, luam o pauza, ca doar oameni suntem si noi. Grea a boalii viata de parinte .




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Denizel , stii ca majoritatea covarsitoare a criminalilor ajung in stadiul acela din cauza copilariei?
Ii absolvi de orice vina doar pt. ca au avut o copilarie grea?
Dar pe violatori? Au ajuns asa din cauza parintilor , din cauza tratamentului pe care l-au primit din copilarie.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Ar fi interesant de stiut cum se comportau copiii din prima casatorie cu el, inainte ca Petrica sa se recasatoreasca si sa aiba alti copii. Poate acolo este cheia...

Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto
greseala ai facut-o in momentul in care le-ai oferit tot ce isi doreau si nu i-ai certat, reprosat nimic...iar ei v-au considerat slabi..



Da? Si cam ce trebuia sa le reproseze Petrica_do copiilor mai mari? Probabil sa le reproseze ca exista si-i incurca noua viata minunata pe care a inceput-o .




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput