Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Doamne, ce topic trist :(.
Nu e trist numai cand vezi ce se intampla in momentul asta in viata unor bieti copii, e cumplit de trist cand te gandesti cam cum va arata, pe dinauntru, viata acestor copii in urmatorii ani.
Ce nesansa ca niste copii care au aparut pe lume fara sa fi cerut cuiva asta, sa aiba o mama si un tata incapabili sa ii faca fericiti si care sa se intreaca in a-i traumatiza si a le face viata un calvar.
Ce naiba m-o fi apucat sa deschid topicul asta?







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do



Un singur lucru vreau sa mai adaug. forumista care mi-a spus ca nu petrec timp cu vechea familie din cauza actualei familii...un singur lucru vreau sa va spun doamna..EU AM O SINGURA FAMILIE.
Nu una noua-una veche.O singura familie: sotia mea si cei 2 copii dar si cei 2 din relatia anterioara.Deci si ei sunt inclusi, stati linistita.



Dar eu cred ca asta e problema doamnelor divortate (si mai ales a fostei mele), au impresia ca noi barbatii avem 2 familii - una cu ele (ce conteaza daca ele au de mult alt partener/amant/sot) si una cu actuala nevasta




Bla bla bla

Pentru ca nu sunt divortata, poate voi prezenta credibilitate in ochii tai .
Asadar, tu arati si demonstrezi ca ai 2 familii.
Uita-te ce titlu ai pus topicului: Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!!!
Daca pe copiii mai mari ii considerai egalii copiilor rezultati din noua ta dragoste, asa cum trambitezi pe aici, ai fi spus "Nu vreau sa mai aud de copiii mei".
Exista doar copiii mei, nu exista copii din prima casatorie si copii din a cinspea casatorie.







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do



Un singur lucru vreau sa mai adaug. forumista care mi-a spus ca nu petrec timp cu vechea familie din cauza actualei familii...un singur lucru vreau sa va spun doamna..EU AM O SINGURA FAMILIE.
Nu una noua-una veche.O singura familie: sotia mea si cei 2 copii dar si cei 2 din relatia anterioara.Deci si ei sunt inclusi, stati linistita.



Dar eu cred ca asta e problema doamnelor divortate (si mai ales a fostei mele), au impresia ca noi barbatii avem 2 familii - una cu ele (ce conteaza daca ele au de mult alt partener/amant/sot) si una cu actuala nevasta




Bla bla bla

Pentru ca nu sunt divortata, poate voi prezenta credibilitate in ochii tai .
Asadar, tu arati si demonstrezi ca ai 2 familii.
Uita-te ce titlu ai pus topicului: Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!!!
Daca pe copiii mai mari ii considerai egalii copiilor rezultati din noua ta dragoste, asa cum trambitezi pe aici, ai fi spus "Nu vreau sa mai aud de copiii mei".
Exista doar copiii mei, nu exista copii din prima casatorie si copii din a cinspea casatorie.







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Copii din prima casatorie, adica casatorie incheiata, FAMILIE INCHEIATA.
Copii fac parte din actuala familie (sau cel putin eu asa consider...) dar exa NU!!!!
Ea va mai fi niciodata familia mea.Asta e chiar culmea trebuie sa consider ca am o familie cu ea? NICIODATA.
Am spus copiii din prima casatorie (NU PRIMA FAMILIE, atentie) pt a-i diferentia, pt ca mai am inca doi cu sotia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do


Copii din prima casatorie, adica casatorie incheiata, FAMILIE INCHEIATA.
Copii fac parte din actuala familie (sau cel putin eu asa consider...) dar exa NU!!!!
Ea va mai fi niciodata familia mea.Asta e chiar culmea trebuie sa consider ca am o familie cu ea? NICIODATA.
Am spus copiii din prima casatorie (NU PRIMA FAMILIE, atentie) pt a-i diferentia, pt ca mai am inca doi cu sotia mea.



Ce anume nu intelegi, Petrica_do? Cine ti-a pomenit despre aducerea fostei sotii in noua familie?????


Eu vorbeam despre copiii tai mai mari, copii pe care tu si ex-a va intreceti in a-i face nefericiti.
Si sa nu crezi ca ex-a e mai vinovata decat tine.
Esti cel putin la fel de vinovat.
Nu-i nimic, regaseste-ti linistea si rupe relatia cu copiii mai mari, care te supara atata .
Iti vei aminti de ei pe la saizeci de ani sau atunci cand si cei mici vor creste si vei fi incapabil sa-i intelegi.
Atunci vom fi aici cu sfaturi pentru tine .









Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am fost si eu o adolescenta care a trecut prin situatii de criza maxime, dar sa atentez la viata unei fiinte, nu m-am gandit niciodata. Teribilismul meu se manifesta in alte directii.
Influenta negativa a mamei este evidenta.

Petrica, eu zic sa discuti cu sotia ta, sa stai si sa meditezi la toti copiii tai, la fosta si vei ajunge cu siguranta la concluzii realiste, decat sa citesti sfaturi pe un forum unde nimeni, in afara de tine, nu stie ce se intampla in viata ta.


Edit : este greu sa relationezi cu niste adolescenti razvratiti si pusi pe rele. Aveti nevoie de consiliere. Macar o sedinta si tot v-ar folosi.
Acuzatiile la adresa ta sunt indreptatite pe jumatate. Nu tu le-ai intoxicat mintea, ci fosta. Evident ca sunt gelosi, dar mari fiind, este imposibil sa nu realizeze ca a atenta la viata cuiva este profund inuman si tocmai de aceea s-au scris legi pt pedepsirea acestor fapte.
Eu sustin ceea ce am mai scris : sesizeaza autoritatea tutelara. Educatia primita de la mama lor este nociva. Se prea poate ca ea sa nici nu constientizeze cat rau le face otravindu-le mintea despre tatal lor.
Copiii au nevoie de sfaturile unui adult impartial.




allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Tipice manifestarile de SCENARITA CRONICA ale UNOR doamne. Daca posta ACTUALA SOTIE SI MAMA BEBELUSULUI, sareati majoritatea sa o consolati, sa-i sugerati metode de a indeparta copiii din prima casatorie de bebelusului bruscat, ati fi sugerat ca SOTUL e prea ancorat inca in FOSTA FAMILIE. Recunoasteti asta, doamnelor.

L-ati suspectat pe TATAL Petrica de MINCIUNI PERPETUE. Ba ca de fapt e actuala sotie cea care posteaza, ba ca si-a parasit fosta familie pentru actuala sotie, ba ca a aruncat/sau nu altcineva copilul sau pur si simplu un bb de 5 luni se arunca singur din pat..... mai dati-o naibii de treaba, serios.

Si asta pentru simplul fapt ca e BARBAT si si-a PERMIS sa-si refaca viata. Indiferent de motivul divortului, nu a vorbit urat de fosta sotie, nu a judecat-o si denigrat-o cum au facut alti fosti soti care au postat pe forum, si chiar daca poate a fost subiectiv, nu a balacarit-o nicio clipa.

Ati inceput cu scenariile juridice, adolescentii neglijati si abuzati, casele de corectie, politia, asistenta sociala si protectia copilului....

Adina si Mediajust, postarile voastre sunt intotdeauna extrem de pertinente, dar de data asta chiar nu sunt de acord cu punctul vostru de vedere. .

Eu il vad pe Petrica ca sincer si derutat, indurerat si disperat. Altfel nu ar fi postat aici, de multe ori, nu ar fi incercat sa caute solutii. Si mai cred ca SE SIMTE EXTREM DE VINOVAT dar nu stie incotro sa o ia. O fata de 12-14 ani nu e inocenta cand face gesturi care ii pun pe altii in pericol, nu e inocenta cand face Curva o femeie care am inteles ca s-a purtat CEL PUTIN decent cu copiii sotului din prima casatorie.

In loc sa dati cu bulionul aferent, deschideti ochii si vedeti un OM SI TATA care v-a cerut sfatul si sprijinul nu sa-l aliniati la zidul de aruncat cu patlagele.

Petrica, eu zic sa iei o pauza, sa te linistesti. Asteapta o vreme inainte de a scrie scrisoarea, de a lua vreo decizie care poate distruge definitiv relatiile dintre tine si copiii tai mai mari, precum si orice sansa de a avea 4 copii care se accepta si macar se inteleg intre ei. Nu ai scris prea mult de atitudinea baiatului mai mare, probabil el se manifesta mai retinut.

Actuala ta sotie nu cred ca va mai tolera mult aceasta situatie, oricat te-ar iubi. Si nu pentru ca nu e o lady, ci pentru ca eu personal ca MAMA, nu as mai lasa pe NIMENI sa se apropie de copilul meu (nici in prezenta mea) daca as avea dubii referitoare la siguranta lui sau la bunavointa celor cu care are contact.

Situatia este foarte tensionata in relatiile tale cu fosta sotie, cu copiii pe care ii aveti impreuna, asteapta sa se mai linsiteasca apele si apoi ia decizia. Iti doresc intelepciune si succes!

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ripley



Si asta pentru simplul fapt ca e BARBAT si si-a PERMIS sa-si refaca viata.



Foarte gresit!!

Ca mame perfecte ce ne consideram, putem trece de data asta peste fericirea si implinirea adultului, abordand ceea ce e mai important decat orice, adica fericirea si sanatatea psihica si emotionala a copilului?


Putin imi pasa de asa zisa deruta a lui Petrica_do.
Ca tata a 4 (patru) copii NU are voie sa fie derutat.
In loc sa se miorlaie pe forum ca il supara copiii cei mari si ca el nu mai vrea sa auda de ei , mai bine ar face ceva util.

Daca fiica mea cea mare mi-ar fi trantit bebelsul pe jos, as fi scos-o din casa, as fi mers cu ea in parc pe o banca si nu m-as fi lasat pana nu as fi convins-o ca o iubesc enorm de mult si ca, indiferent de femeia cu care fac dragoste sau cu care impart masa, faptul ca o iubesc enorm nu se va schimba.

As fi intrebat-o de ce crede ca sotia mea e c----a si nu m-as fi lasat pana nu as fi convins-o ca sotia mea nu e c----a, ca sotia mea e femeia pe care o iubesc, iar asta nu are legatura cu dragostea enorma pe care o am pentru ea, fiica mea.

Apoi m-as fi urcat in masina, as fi batut la usa fostei sotii si nu as fi plecat de acolo pana nu as fi convins-o ca mai important decat orice pe lumea asta este fericirea copiilor nostri.

In nici un caz nu as fi inceput sa ma smiorcai pe forumuri ca fosta nevasta si fostii copii ma fac nefericit . NU asa actioneaza un barbat puternic, care stie exact ce vrea de la viata!!

Iar din punctul meu de vedere, poti sa ai dragostea a un catralion de femei/barbati si un catralion de averi in banci.
Daca ai pierdut relatia cu copiii tai, totul e egal cu zero. Si dragostea si banii si tot sunt egale cu zero daca relatia cu copiii tai e proasta!!




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Ruxij , singura care face scenarii aici esti tu . Vezi povestea cu ce a zis adolescenta pe care tu nu o cunosti dar in schimb taica-su o cunoaste.
Si daca taica-su a scris aici ingrijorat de faptul ca pe fiica-sa o doare undeva de viata si moarte si ca ii vrea noua familie decedata , ca fiica-sa nu stie sa se comporte si a aruncat bebelusul pe jos eu il cred pe taica-su si nu pe tine care nu stiu ce incerci sa-ti demonstrezi.
Mi se pare lipsa de bun simt la adresa oricarui om care scrie pe un forum sau spune altor persoane o intamplare care ajunge rastalmacita si descrisa "exact" de diversi care nici macar nu cunosc omul si nu stiu situatia.
Eu cred ca pana sa ne povestesti tu ce se intampla si ce s-a intamplat in casa si in viata userului Petrica ar trebui sa te domolesti si sa-l asculti pe Petrica ce povesteste.

Urmeaza sa le explicam femeilor abuzate ca de fapt partenerii n-au dat in ele si ele sunt de vina ca precis au comentat ceva , fetelor care incearca sa slabeasca sa le sunem ca de fapt mananca noaptea pe ascuns si de-aia sunt grase samd.

E amuzant ca citind pe un forum de necunoscuti afla si Petrica cum ii este viata de fapt si ce inger e fiica lui mare. Mi se pare aiurea sa spuneti ca e ok ca un adolescent sa faca asemenea afirmatii tampe de-a dreptul pt. ca "nu stie" ce spune.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

common sense spune ca lucrurile s-au intamplat asa cum am spus eu, nu cum a spus martorul care n-a vazut.



Eu cred ca tu nu vezi ridicolul situatiei de aici : tu vrei sa ne explici tuturor ca Petrica e un mincinos pt. ca el de fapt nu a fost in camera. Da' erai tu acolo cumva de afirmi cu atata tarie cele de mai sus?Aleg sa-l cred pe Petrica pt. ca el au sotia lui erau in camera alaturata, lui i-a spus fiica-sa ca l-a aruncat pe jos , ca spera sa moara bebelusul si ca sotia lui e curva si nu in ultimul rand , Petrica e tatal adolescentei pe cand tu nu stii nimic despre ei . Ca sa nu uit: Petrica este un om care cere ajutor iar tu ...nu stiu.
E de-a dreptul ilara situatia , pt. Dumnezeu!
Argumentul tau este demolat chiar de imaginatia ta bogata.
Nu inteleg ce legatura are engleza , da' ma rog ...


Petrica, hai ca o ia topicul asta pe aratura.
Lasand la o parte scenariile p care le face fiecare om dintr-un motiv sau altul , tu esti singurul care stie ce s-a intamplat si doar tu cunosti relatia cu fiica ta cea mare si situatia voastra.
Din ce ai povestit cei 2 copii au multa ura in ei si nu sunt cenzurati deloc.
Singurul lucru pe care il poti face tu este sa mergeti la psiholog. Tu cu ei , si mama lor. Daca ii expui problema unui psiholog te va lamuri el cum si ce e de facut.
Inchide topicul , ca acusi iti povesteste Ruxij cum te joci cu vibratorul in baie si ca fiica-ta de fapt nu exista , e doar o alta personalitate a ta , ca tu ai aruncat copilul pe jos cand erai in Costa Rica , copilul e de fapt amantul sotiei actuale iar fosta sotie a fost batuta si abuzata de tine , de-aia v-ati despartit.

Las-o asa si mergi la psiholog.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui Ripley



Si asta pentru simplul fapt ca e BARBAT si si-a PERMIS sa-si refaca viata.



Foarte gresit!!

Ca mame perfecte ce ne consideram, putem trece de data asta peste fericirea si implinirea adultului, abordand ceea ce e mai important decat orice, adica fericirea si sanatatea psihica si emotionala a copilului?


Putin imi pasa de asa zisa deruta a lui Petrica_do.
Ca tata a 4 (patru) copii NU are voie sa fie derutat.
In loc sa se miorlaie pe forum ca il supara copiii cei mari si ca el nu mai vrea sa auda de ei , mai bine ar face ceva util.

Daca fiica mea cea mare mi-ar fi trantit bebelsul pe jos, as fi scos-o din casa, as fi mers cu ea in parc pe o banca si nu m-as fi lasat pana nu as fi convins-o ca o iubesc enorm de mult si ca, indiferent de femeia cu care fac dragoste sau cu care impart masa, faptul ca o iubesc enorm nu se va schimba.

As fi intrebat-o de ce crede ca sotia mea e c----a si nu m-as fi lasat pana nu as fi convins-o ca sotia mea nu e c----a, ca sotia mea e femeia pe care o iubesc, iar asta nu are legatura cu dragostea enorma pe care o am pentru ea, fiica mea.

Apoi m-as fi urcat in masina, as fi batut la usa fostei sotii si nu as fi plecat de acolo pana nu as fi convins-o ca mai important decat orice pe lumea asta este fericirea copiilor nostri.

In nici un caz nu as fi inceput sa ma smiorcai pe forumuri ca fosta nevasta si fostii copii ma fac nefericit . NU asa actioneaza un barbat puternic, care stie exact ce vrea de la viata!!

Iar din punctul meu de vedere, poti sa ai dragostea a un catralion de femei/barbati si un catralion de averi in banci.
Daca ai pierdut relatia cu copiii tai, totul e egal cu zero. Si dragostea si banii si tot su zero daca relatia cu copiii tai e proasta!!




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.




da , si eu daca as fi in locul presedintelui vai , cate nu as face.
Si eu as spune la fel despre femeile inselate , de ce naiba vin sa se smiorcaie pe forum , cand pot foarte bine sa divorteze.
da' alea abuzate? Dupa ce au stat cu copiii batuti vin si se "smiorcaie" aici cand pot sa mearga la politie , la un centru , sa divorteze samd.
Da' cele care tin regimuri peste regimuri? De ce vin sa se "smiorcaie" pe forum ca sunt grase cand pot foarte simplu sa nu mai manance.
Da' cele care vor sfaturi medicale? De ce vin pe forum cand pot intreba la doctor?
Da' cele care vorbesc despre parfumuri? Vin sa se laude aici pt. ca nu au unde se lauda?
Da' cele care fac schimb de retete de gatit? Care-i problema , e asa de greu sa cumperi o carte de gatit ?
Da' cele care cer sfaturi despre si pt. copiii lor? Asa mame sunt , ca nu stiu cum sa-si creasca copiii?
Dar persoanele care intreaba cum sa se vopseasca/imbrace/coafeze/machieze pe forum? PT. ce intra aici , sunt incapabile de o decizie? N-au prieteni? N-au pareri?
Tu n-ai cui sa te plangi de magneti?

E foarte usor sa-i dai cuiva in cap si sa-i spui ca-i prost , mai greu este sa-i dai un sfat bun sau mai putin bun care sa-l orienteze spre ceva.


Si da ,Petrica, daca erai cu un nick de femeie acum erai mangaiat pe cap si cu 10 recomandari de psiholog.



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:

da , si eu daca as fi in locul presedintelui vai , cate nu as face.
Si eu as spune la fel despre femeile inselate , de ce naiba vin sa se smiorcaie pe forum , cand pot foarte bine sa divorteze.
da' alea abuzate? Dupa ce au stat cu copiii batuti vin si se "smiorcaie" aici cand pot sa mearga la politie , la un centru , sa divorteze samd.
Da' cele care tin regimuri peste regimuri? De ce vin sa se "smiorcaie" pe forum ca sunt grase cand pot foarte simplu sa nu mai manance.
Da' cele care vor sfaturi medicale? De ce vin pe forum cand pot intreba la doctor?
Da' cele care vorbesc despre parfumuri? Vin sa se laude aici pt. ca nu au unde se lauda?
Da' cele care fac schimb de retete de gatit? Care-i problema , e asa de greu sa cumperi o carte de gatit ?
Da' cele care cer sfaturi despre si pt. copiii lor? Asa mame sunt , ca nu stiu cum sa-si creasca copiii?
Dar persoanele care intreaba cum sa se vopseasca/imbrace/coafeze/machieze pe forum? PT. ce intra aici , sunt incapabile de o decizie? N-au prieteni? N-au pareri?
Tu n-ai cui sa te plangi de magneti?

E foarte usor sa-i dai cuiva in cap si sa-i spui ca-i prost , mai greu este sa-i dai un sfat bun sau mai putin bun care sa-l orienteze spre ceva.


Si da ,Petrica, daca erai cu un nick de femeie acum erai mangaiat pe cap si cu 10 recomandari de psiholog.






Xio, ca de obicei, postarile tale sunt imbibate in autosuficienta si imaturitate .
Faci paralele complet deplasate si, scuze ca o spun , se vede de la o posta ca habar n-ai cu se mananca nevoile si psihologia copilului (daca aveai habar macar asa, putin, ghiceai incaltea cam ce vrea sa zica Ruxij).
Dar tu nu te lasa intimidata, persevereaza in a-ti da ferm cu parerea la orice subiect al carui punct delicat e un copil, deci o chestie care iti e absolutamente straina .






Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput