Nu vreau sa mai aud de copiii din prima casatorie!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui mianna

[quote]citat din mesajul lui ruxij


dar de curiozitate - sa presupunem, prin absurd, ca ceea ce ne-a povestit Petrica e adevarat. intamplator (sau ca urmare a unei conspiratii internationale, whatever) exact in momentul in care parintii nu erau in camera - avocatul diavolului gasind mai logic un asemenea gest in lipsa parintilor, decat cu ei la juma' de metru.

revenim - presupunand prin absurd ca s-ar fi intamplat, ce dovada ai fi acceptat, daca afirmatia fetei nu-ti este suficienta?

Deci intai ma pui sa accept ca s-a intamplat, apoi sa iti aduc dovada. Nu pot sa accept nici ca s-a intamplat, nici ca nu s-a intamplat, ca nu exista nici o dovada. Bunul simt mie imi spune ca nu s-a intamplat, ca aceasta reactie a fetei nu are un mobil. Dc. vrei sa accept ca intr-adevar fata e vinovata, da, a aruncat bblusul, ce cred eu ca s-ar fi intamplat cand mama a intrat si a vazut bb pe jos si a urlat la fata: ai aruncat copilul intentionat!! Dc. era vinovata ar fi negaaat! Asta face un vinovat, care a facut fapta aia pe ascuns, stiind ca nu il vede nimeni, neaga. In schimb dc. tu vii la mine si ma acuzi, eventual urland, de ceva absurd de genul "vrei sa imi omori copilul!!" este posibil sa iti raspund: "Da nebuno, asta vreau, nu vezi ca esti dusa cu pluta?".



nu te pun sa accepti nimic, tocmai de aceea am inceput cu reducerea la absurd (un absurd de genul: o anti-lege a gravitatiei intra in vigoare cand se manifesta intentia, si nu lasa nicidecum copilasul sa atinga pamantul). am intrebat doar, in cazul asta stiintifico-fantastic, ce dovezi ai fi acceptat. dar m-am lamurit - daca fata ar fi negat ar fi fost cea mai clara dovada fain ashe, imi place cum gandesti


de la mine se vede putin altfel, recitind primul post, si anume: mama = tata, nervi = calm. asa ca de ce m-as mai mira ca "da" inseamna mai nou "nu" si invers?

"Am intrebat-o dupa ce s-a calmat cuma putut sa faca asa ceva cu fratele ei." ca sa nu va mai obositi sa speculati doo pagini ca "am intrebat-o" ii poate include pe amandoi (eventual si vecinii aferenti, daca tineti neaparat) este urmat de "Mi-a raspuns". gramatica mea zice ca acel "mie, imi, mi" este povestitorul, si anume Petrica.


astept cu nerabdare continuarea, ca-s convinsa ca mai brodati nitel cu gratie in culori pastel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sa va spun si ce cred despre Petrica si situatia lui personala si cu asta I rest my case.

Din ce am citit aici eu nu cred ca el minte. Cred ca el crede ca intr-adevar fata a aruncat copilul. Pt ca a iesit scandal, fata a fost obraznica nu odata ci in multiple randuri, fosta este in conflict deschis cu el si pt. ca asa i-a spus actuala sotie, care este si ea in conflict deschis cu copiii si care probabil il toaca la cap tot timpul cu "ia uite ce au zis, ia uite ce au facut". Mai cred ca actuala sotie are o influenta extraordinar de puternica asupra lui, iar el este la mijloc. Dubiile in legatura cu ce ii cere datoria de tata in contrast cu presiunile la care este supus de actuala sotie il fac sa se framante, de aceea scrie pe aici. Nu este chiar un nesimtit pt ca un nesimtit nu s-ar framanta deloc. Dar cauta cu disperare un motiv valid pt. a scapa de necaz, de situatia dificila/imposibila in care el. Cautarea asta nu este constienta, adica nu zice "ia sa caut eu un motiv", dar se simte la mijloc si ar vrea sa creada ca nu este vina lui dc. isi abandoneaza copiii mai mari si capata linistea in noua familie, pe care natural, nu doreste sa o piarda. Cumva asemanator cu framantarea celui care inseala (desi aici nu este cazul, dar sentimentul de vinovatie si dubiu e destul de asemanator), dar nu iese in fata cinstit, asteapta sa fie dat afara sau sa faca celalalt ceva a.i. sa simta ca a fost vina celuilalt pt situatie. Petrica, eu revin la sentimente mai bune fata de tine si zic si eu ca si Marius. Daca nu poti si nu poti sa gestionezi aceasta situatie complicata din toate punctele de vedere, nu poti decat sa faci ce ai spus, sa intrerupi relatiile cu ei. Fa asta si asuma-ti decizia. Poate cand vor creste ei vor intelege ca n-ai avut alta solutie. Dar nu arunca cu acuze catre copii, chiar dc. uneori se poarta urat, sunt copiii tai.

Si cu asta, cum ziceam, I rest my case

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea


Ce ma mira pe mine in cazul de fata este devotamentul cu care Petrica nu doreste sa-si paraseasca noua familie pentru a petrece timp cu cea veche, versus usurinta cu care renunta la copiii vechi. Nu e in regula ...


da' chiar, si pe mine ma mira ca nu da un "tatiii, te ubeeeec" (e ora mea de speculatii, recunosc ca n-am retinut daca vreunul din copilasi vorbeste, da' sper ca am si eu dreptul la nitica scenarita) pe un "mai du-te dracului" ori ceva similar. zau ca s-a intors lumea pe dos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Asta imi suna ca parerea sotiei, care gasindu-si pe jos bblusul, a aruncat aceasta acuzatie, la care fata i-a urlat inapoi, da, f. bine, n-are decat sa moara ca nu e frati-miu si iaca cazul.


Eu ma intrebam daca Petrica nu e sotia II si vrea sa-si linisteasca constiinta pentru ceea ce vrea sa faca - sa-i departeze pe copiii din prima casatorie. Asta ca sa mai adaug putin la suspans.
Scuze Petrica daca nu e asa, eu am o imaginatie mai bogata. : )

Pe de alta parte geloziile copiilor nu cred ca trebuie tratate cu indiferenta. Mediajust, foarte bine scrii.

.............
(Eu am o prietena care preda din cand in cand la o puscarie aici si imi povestesteste de adolescentii pe care ei incearca sa-i reeduce.
Majoritatea ajung acolo din cauza famiilor disfunctionale. Mai rau este ca si dupa ce-i reeduca, le este greu sa-i re-integreze in societate. Au cazier, multor angajatori le este teama sa-i angajeze, cu toate ca statul ii incurajeaza prin scutirea de anumite taxe daca angajeaza fosti prizonieri. Majoritatea revin in puscarie, pentru ca furatul este singura modalitate de supravietuire. Unii se intorc pentru ca se simt mai bine in puscarie decat afara.
Am vrut sa mai adaug ca in ultima perioada au o campanie de imbratisari.:) Dimineata cand intra in clasa din puscarie,primul lucru pe care il fac e sa le dea o imbratisare acestor copii. Zic ei ca dau rezultate foarte bune, au fost si la tv intr-o zi.
...............

Eu cred ca as fi geloasa si acum daca tatal sau mama mea ar divorta, s-ar recasatori si ar avea alti copii din casatorii diferite. Eu, la 30 de ani, cu familia mea, m-as simti abandonata si as suferi. Si probabil ca n-as iubi noii memebrii ai familie mele...de fapt cred ca mi-ar fi indiferenti. Pe bune daca nu simt asta.
Va imaginati voi prin ce trec copilasii astia? Si daca parintii nu-i ajuta, cine sa-i ajute?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si ai merge si ai tranti cu bebeii de pamant...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Pai tocmai de prezumtia de nevinovatie e vorba. Omu' nu a fost de fatza pana una alta. Si nici sotia. Asa ca prezumtia de nevinovatie eu o acord fetei. Nu cred ca "a aruncat intentionat copilul" si nici Petrica nu stie asta, ca n-a fost in camera in care s-a intamplat. Eu cred ca a fost un accident si cum, statistic, copiii din primele casatorii sunt niste demoni in proportie de 100% of cors ca "intentionat" "l-a aruncat". Eu n-am avut ocazia sa ascult si varianta apararii, iar acuzarea nu a prezentat dovezi, dimpotriva, a spus ca n-au vazut, asa ca inclin sa cred ca a cazut din pat si fata n-a fost atenta, dupa care a venit sotia, a vazut copilul pe jos plangand si a facut ceva istericale, vaaai uite l-a aruncaaat ticaloaasaaa. La care adolescenta a urlat inapoi si gata circul in aceasta familie disfunctionala, ca multe alte familii, cu acuzatii nebunesti si infigeri de pumnale in spate care mai de care de iti sta si mintea in loc ce le mai tuna unora cand vor sa scape de una alta. Circ in care ne implicam si noi si ne dam cu parerea despre avocati si politisti. De fapt bb s-a rostogolit ca milioane de alti bbi si a picat buf, motiv asa de convenabil sa scapam de ghimpii aia de copii mari . Exista pt mine o posibilitate f. mare ca lucrurile sa se fi intamplat asa cum descriu eu. Am patit chiar eu asa pe vremea cand stateam cu chirie la "comun". Unei tipe care statea cu noi i s-a pus pata sa ne faca sa plecam, asa ca raspandea zvonuri ca cica i-am fi furat ei chestii de prin camera, comenta ca de unde avem noi laptop ca precis furam noi ceva si alte aberatii din astea SF. Asa ca vazui pe propria piele ce pot face unii si pt mai putin decat orgoliile implicate intr-o situatie ca cea descrisa. Si apropos, pana la urma chiar a scapat aia de noi, decat sa tot fim hartuiti, am cautat altceva si cu asta basta si am lasat-o pe ea sa castige. Imi imaginez dc venea aia si povestea aici cum i-am furat noi bijuteriile coroanei ce isi dadea lumea cu parerea despre cata politie trebuia sa cheme si ce ar fi trebuit sa ne faca noua ticalosilor. Care nu aveam nici o vina decat ca existam si o incomodam. Similar aici cred eu, parere personala si netransmisibila, formata pe baza datelor avute la dispozitie.

Si apropos, eu am auzit de barbati care pleaca in delegatii in interes de servici si isi lasa bine merci acasa nevasta si copiii, dar acest barbat nu poate vezi Doamne sa plece "in delegatie" sa isi vada copiii mai mari, ca nu isi poate lasa sotia acasa singura. Serviciul pasamite o fi mai important decat copiii, p'aia da'i dreq ca si asa sunt defecti.



Denisa (fata mea cea mare) a recunoscut ca a fost intentionat.Si a mai spus 'sper sa iti moara' si apoi a facut-o pe sotia mea c***a.Din nou....
Cam greu sa accept pledoaria ta pt nevinovatie.E fiica mea da' nevinovata nu pot sa o consider

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Petrica - minti omule.... nu intelegi ca aici nu ai dreptate, ca minti, ca.... sigur nu e asa? Ca tu nu ai trait asta, ca....

Offf..offf... Hollywood reloaded. Am mai spus. Esti un om un toata firea - taci, gandeste, decide si actioneaza ca atare. Nu uita ca nu poti sacrifica o iubire niciodata pe nimic. Adica asta nu se face. In rest numai de bine.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui ruxij


Aceasta acuzatie nu este dovedita si eu nu o cred. Petrica si sotia nu au vazut asa ceva.


daca tot folosesti termeni juridici, parca stiam ca declaratia "inculpatului" prin care se auto-acuza se pune. ma insel?


Depinde in ce conditii i-a fost luata declaratia "inculpatului". Uneori se pune, alteori nu se pune. Daca as sti cu siguranta ce a spus mama, in momentul in care a vazut bebelusul pe jos, urland, as putea sa iti raspund la aceasta intrebare. Inclin sa cred ca mama a avut o reactie de inteles panicata si perceputa ca violenta si acuzatoare de catre fata, ducand la o reactie de sfidare, caracteristica adolescentilor.

In rest, repet, parintii nu au fost de fatza si prin urmare eu nu cred acuzatia de "aruncare intentionata".

Nu inteleg de ce sunteti agresivi. Exprim doar un punct de vedere care a fost ignorat si care e bazat pe niste date concrete ale problemei.
Deci...mama nu a gasit bebelusul...mama era in bucatarie, gatea.

Eu am fost 2 min (de fapt nici atat...) la toaleta si am auzit copilul plangand exact cand ieseam.Eram efectiv cu mana pe clanta.
Fata , intrebata ( fara nici un fel de amenintari - sunt convins ca o sa spuneti ca ii era frica) a spus ca ea a trantit copilul si toate celelalte cuvinte 'dulci'.In timpul asat a venit si mama auzind plansete si zgomot.Nu s-a repezit la fata ci a luat bebele in brate sa il linisteasca.

Nu pot sa nu observ cum, indiferent ce spun eu, TREBUIE ca sotia este de vina.Ea a gasit copilul, ea a 'certat ' fata, ea mi-a spus sa nu plec singur in vacante cu copiii, etc.
Sper ca nu va suparati pe mine, dar asa cum pe mine ma influenteaza experienta personala atunci cand va scriu, se pare ca si pe persoanele care vin cu astfel de raspunsuri.
Imi dau seama ca va identificati cu fosta pt. ca ati divortat si ex sotul fie are familie , fie voi va puneti in postura in care ar avea.Si de aici ura pe noua sotie.
Nu e de mirare ca ambii mei copii din prima relatie sunt atat de intoxicati.Daca pe un forum public, unde doamne (mult mai civilizate decat fosta mea, fara indoiala...) care nu sunt direct implicate nu fac decat sa acuze pe sotia mea (cu toate ca eu va tot precizez ca decizia de a nu petrece vacante exclusiv cu ei, este a mea) nici nu vreau sa ma gandesc ce aud zi de zi copiii mei.
Sper ca nu va suparati pe mine, dar nu pot sa nu observ aspectul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cum vad eu lucrurile: copiii nu sunt vinovati, ei sunt... copii! Si chiar daca sunt din prima casatorie, chiar daca nu i-ai dorit neaparat, chiar daca ei fac si zic ceva ce nu-ti place... ei SUNT copiii tai. Ai o datorie MORALA fata de ei. Atat.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Petrica - minti omule.... nu intelegi ca aici nu ai dreptate, ca minti, ca.... sigur nu e asa? Ca tu nu ai trait asta, ca....

Offf..offf... Hollywood reloaded. Am mai spus. Esti un om un toata firea - taci, gandeste, decide si actioneaza ca atare. Nu uita ca nu poti sacrifica o iubire niciodata pe nimic. Adica asta nu se face. In rest numai de bine.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Marius...cred ca o sa iti ascul sfatul..Asa e ...mi-as sacrifica familia pt nimic.Copiii mari tot asa s-ar purta, ex nevasta tot asa m-ar injura...pe forum tot asa s-ar comenta....etc
Un singur lucru vreau sa mai adaug. forumista care mi-a spus ca nu petrec timp cu vechea familie din cauza actualei familii...un singur lucru vreau sa va spun doamna..EU AM O SINGURA FAMILIE.
Nu una noua-una veche.O singura familie: sotia mea si cei 2 copii dar si cei 2 din relatia anterioara.Deci si ei sunt inclusi, stati linistita.

Dar eu cred ca asta e problema doamnelor divortate (si mai ales a fostei mele), au impresia ca noi barbatii avem 2 familii - una cu ele (ce conteaza daca ele au de mult alt partener/amant/sot) si una cu actuala nevasta.Si au impresia ca asa numita 'prima familie' tb sa primeze (adica: atunci cand au ele chef tb sa traversam tara sa vedem copiii, atunci cand au ele chef putem vb la tel, ne cer banii tot cand au ele chef au pretentia sa cumparam jucarii de mii de RON copiilor facuti cu ele chiar daca mai avem 2 acasa care au nevoie de hrana si hainute - ce conteaza ca cei mari au pensie platita, tb sa cotizam in plus pe jucarii care peste o luna s-au stricat si nu sunt esentiale,etc).Iar a doua sotie tb sa inghita ca 'ce domne nu stia ca ai mai fost insurat...?' Si oricum ea e devina pt tot, ea iti baga in cap, ea iti indeparteaza copiii.
Banuiesc ca posibilitatea ca fostul sot chiar iubeste cu adevarat si are o familie frumosa - pe care nu ar sacrifica-o pt nimic dar in acelasi timp ii iubeste si pe copiii din prima relatie....nu isi are loc in mintea (unor)doamne divortate.
Si de aici tot timpul competitia.Fostul sot tb sa demonstreze continuu ca primii copii sunt mai importanti si pt ei trebuie sa treaca peste sotie si copiii lor, ei nu conteaza.Doar primii au sentimente ca sunt copii de parinti div.,etc etc, Altfel fosta icepe atacul: incet incet nu mai da voie la vizite sau are pretentia sa te duci la naiba 'n praznic dupa ea, iti injura familia si otraveste sufletele copiilor.


Eu consider ca odata divortati- mamele tb sa se asigure (si mi se pare normal) ca tatal plateste pensia alimentara.Apoi sa fie mai flexibile in ceea ce priveste contactul.Si tatii la fel.Si ideal ar fi sa comunice DOAR despre copii fara sa ii mai intereseze viata personala a celuilalt.
Fara sa mai considere ca sun to familie, pt ca nu sunt.Sunt doar parintii unor copii comuni care tb sa se asigure ca acestia snt ok.

EDIT: Editez ca sa spun ca daca vi se pare ca vb cu inversunare, asa este.Insa nu pe copii cum o sa spuneti din nou ci pe fosta care ii invenineaza si care are pretentii exagerate si a avut de la inceput (n-ar rost sa va povestesc cum a fost cu partajul...oricum nu conteza asta).Si care in tot ce face are atitudinea de ' daca cu mine n-ai fost fericit am eu grija sa nu fi nici cu aia'.De abia acum imi dau seama in ce hal mi-a adus copiii...

Mergi la inceput