*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (78)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Malinas,ne luam de manuta.Si eu am in dormitor tot 23 de grade seara (spre dimineata e si mai frig) si dorm cu pijamale de iarna, sosete si invelita cu patura.Imi este frig spre dimineata, la cap...Pe Sara o culc cu body cu maneca lunga, o bluzita subtirica pe deasupra, pantalonasi, sosetele si sacul de dormit de la Ikea, fara manecute.Pe la 6, cand o luam cu noi in pat sa pape, dam jos sacul si o bagam la noi in patura...are piciorusele reci pe sub pantalonasi
Cand ne trezim si o pun pe olita dau drumul la AC pe cald.in timpul zilei, dupa pranz e ok, bate soarele in dormitor si e cald.

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Miruna are 2 reprize de somn peste zi dimineata in jur de o ora (de obicei mai putin) si dupa 14 unca o repriza de 1.5 ore. Eu nu ii scot nici un somn, ba chiar as vrea sa mai doarma o jumate de ora si dupa-amiaza ca de la 7 la 8 seara nu ma mai inteleg cu ea. E asa de obosita ca la 8.30 cel cel mai tarziu doarme de rupe. Nu se trezeste pana dimineata la 6 sau la 7 pt lapte si, daca am noroc, mai doarme pana la 8. Daca nu, se joaca in patul ei de la 7 pana la 8 fara ceva pana se trezeste mami cea puturoasa Chiar vroiam sa intreb fetele care ziceau ca vor sa impinga somnul copiilor in jur de 9.30-10 seara, de ce asa de tarziu? Dorm mai mult dimineata? Ca Miruna si cand n-a dormit decat 2 ore intr-o noapte de nas infundat, la 7 era in picioare si plina de energie, nici urma de somn mai tarziu.

Iar la capitolul cu cum am dormit eu cand eram mica....Am dormit cu ai mei in pat pana la 1 an din motive f practice, aveau mobila doar pt o camera, patut pt mine n-au avut. Apoi am plecat la bunici pana la 7 ani, am dormit cu ei in pat. Tin minte si acum ce cald imi era intre ei doi si cum ma strecuram noaptea afara din plapuma. Intre timp a venit si sora mea pe lume, mama la 3 luni s-a intors la munca (asa era pe atunci) si au luat-o bunicii si pe ea. Am uitat sa spun ca bunicii stau in alt oras decat ai mei. Venea mama de craciun cu bradul de la Focsani si cu globuri si cadouri si cand ma trezeam dimineata gaseam bradul de la Mosu, frumoase vremuri. Cand am intrat la scoala, dormeam cu ai mei (din nou). Apoi a venit si sora mea acasa, ai mei s-au mutat in sufragerie iar eu si sora domeam impreuna. La fac in camin dormeam cu inca 4 fete in camera (locuri putine, studenti multi). Dar faptul ca am dormit multi ani cu cineva in pat nu m-a influentat, pot dormi singura cuc in casa, n-am nici o treaba. Dorm bustean. Cred ca depinde foarte mult si de firea omului. Si multi din generatia noastra au dormit cu parintii, cu fratii pt ca asa erau vremurile si mai ales spatiul existent. Cum sa culci 4 oameni in 2 camere altfel?

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

malinas o fiola de ser fiziologic are 5 ml. da' nu conteaza, asa cum zicea si alra, e doar abureala.

23 de grade mi se pare ff cald. La Alexandra sunt cam 20. Nici ea nu doarme in sac si se dezveleste si o gasesc cu manutele cam reci uneori, tre' sa gasesc o solutie, insa nu incalzitul camerei, doarme mult mai bine daca respira aer mai racoros.

Edit: ia uitati ce-am gasit pe net despre temperatura camerei copilului:
"Temperatura este foarte importanta pentru mentinerea sanatatii copilului. In cazul sugarilor, temperatura trebuie sa se incadreze intre 22 - 24 grade Celsius, iar pentru copiii mai mari sunt suficiente intre 18 - 22 grade Celsius. Temperatura camerei nu trebuie sa coboare sub 16 grade Celsius."

Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

oare n-a inventat nimeni sacul de dormit tip pantalon, nu rochita?
sa se poata invarti de pe o prate pe alta usor...

Cami, mamica Alexandrei (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cameliam

oare n-a inventat nimeni sacul de dormit tip pantalon, nu rochita?
sa se poata invarti de pe o prate pe alta usor...

da' se poate invarti usor si poate migra dintr-o parte in alta a patului! si se poate ridica in picioare!
sau il poti desface la picioare si o sa gaseasca iesirea daca e nevoie.


carmen lui Victor 15 noiembrie 2008
pozele noastre
Povestea nasterii lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Sara se misca f bine in sacul de dormit.Se intoarce de pe o parte pe alta, pe burtica...chiar se ridica in genunchi si picioruse cand se trezeste.

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:



Olivia, m-ai terminat cu filmuletzul in care Davitutzul coboara singur din pat. Super pui ai! Andrei stie doar ca face 'buff' acolo la marginea patului, dar nu ma bazez ca nu ar cadea nesupravegheat.

Despre ce temperaturi vorbiti voi acolo??? Eu la 23-24 de grade bag caloriferul seara. Sunt o friguroasa, Andrei nu a stat invelit deloc si chiar daca-l imbrac maneca lunga si botos tot imi este teama sa nu-i fie frig. Da, teoria am citit-o dar nu pot altfel, imi este mie frig invelita.

Mamiseli, super filmuletzul si multumim pentru retete!

Ref la omleta, i-am facut lui Andrei duminica omleta din 4 ousoare de prepelita + o lingurita de unt topit + putin lapte in tigaia de teflon si s-a lins pe botic de bun ce a fost, a mancat singur.

Hera, , asa sa fie! Auzisem de vaccinul asta (cred ca scrie si in prospect - rotavirus) ca mama tb sa aiba grija cu igiena in primele 10 zile, pentru undeva prin Z7 se elimina de la bebe (este un vaccin cu virus viu) si exista pericol de contaminare la mama.



Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)

si aspiranta la bebe 2

Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Hello mamici!

Ne-am intors si noi in tara de sambata, sunt data peste cap rau de tot. Piciul avea febra in avion, am zis ca e de la dintisori i-am dat panadol, totul parea sa fie bine cand dimineata la 4 a facut febra 39 cu 4. I-am facut repede baita, sosete cu otet, nurofen si paracetamol supozitor. Cand i-am dat nurofenul refuza sa deschida gurita, l-am fortat un pic si a varsat in jet, i s-au blocat un pic caile respiratorii de nu mai putea sa mai respire, m-a bagat in toti sperietii. E prima lui raceala...azi a refuzat sa pape fructe si a tusit de cateva ori. In rest nu are mucisori dar vad ca tot ii da tarcoale febra. Astept sa se trezeasca si megem la doctor.
Al meu doarme super bine in sac de dormit cu manecute, se poate intoarce si ridica in picioruse si in plus imi place si mie ca ii dau numai un body cu maneca scurta si sosete si e mereu cald dimineata cand il schimb.
In rest ma omoara cu urcatul si coboratul scarilor. Ca si Victor al lui Carmendu e profi la urcat, iar la coborat isi da drumul mai mult. Cand vrea apa ii arata cu degetelul canuta cu cioc sau daca e langa el bea singur, stie sa bea apica din pahar, bea sa se sature dupa care o da in joaca si musca paharul sau varsa apa pe el. Stie sa arate ochii si nasul, etc ,etc....ne-am laudat destul. Mergem la doctor.

Multi pupicei la gagicutzele noastre Ioana Ruxandra, Sofia si ZIBE si . Sper ca nu ne-a suflat nimeni gagicutzele de sub nas cat am lipsit




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Isabela, mamica lui Raphael nazdravanel (23.10.2008)
RAPHAEL IUBITEL
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Babyzapi, bine ati revenit si insanatosire grabinica micutului!
Fetelor, v-am spus ca pe 24 cununam si am intrat in pregatiri.Vreau sa fiu bronzata, dar nu am timp sa merg la solar si as vrea sa merg la bronzare cu DHA (se pulverizeaza o solutie cu un pistol), operatiunea dureaza cam 10 minute si cu uscare cu tot vreo ora.Acest bronz tine vreo 8-10 zile.Mi-e cam teama sa incerc, mi-e frica sa nu ma patez...dar nici la solar nu prea am cum sa ajung la 2 zile.Fac 30 de min pe drum pt. 4 minute cat le stau acolo Ce ma sfatuiti sa fac?Cu crema nu am incercat niciodata, dar am auzit ca si asta pateaza.
De lumanari am dat comanda vineri seara, haine avem...doar pt. Sara trebuie sa cumpar...rochita, pantofiori, dres, palariuta si paltonas.Nici pe astea nu stiu de unde sa le iau, ca nu am timp sa bantui prin oras.O sa mearga doar la biserica si un pic la restaurant, cat sa facm poze, apoi o sa ramana la parintii mei.
Sper sa fie o zi placuta, sa nu ploua.
Merg sa-i fac supita Sarei si revin.

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu sper ca glumiti cand spuneti ca la 23-24 grade este frig in casa.
Si eu tot o friguroasa sunt dar de cand o am pe Ana am inceput sa ma obisnuiesc cu 18-20 de grade in dormitor ca sa poata dormi ea bine. Nu zic, am fost sisunt chitita pe ideea de calire dar e si copilul asa. Ana cum adoarme produce caldura, plapuma e cam inexistenta, doar spre dimineata o descopera. Si-n sac de dormit nu pot sa o bag la 5 ani . Si se pare ca-i calca si Elisa pe urme. Daca o iau cu mine in pat pe ea trebuie sa o pun peste plapuma. Acum are salopete cu botosel dar in curand o sa o trec la pijamele si cu picioarele goale noaptea. Ziua ii pun sosete ca-i gresie prin casa dar le tot scoate asa ca nu mai cumpar egari, sunt sexosi dar strampii-s mai practici, inca nu-i scoate. Ana la 1 an si 2 luni stia sa-si scoata salopetele de pe ea si defila prin casa in body maiou in plina iarna .

Mie mi se pare perfect ca Elisa suge, se trezeste la 7:30-8 dimineata, mananca pe la 9:30-10, doarme de la 12 la 2 si seara pe la 8:30-9 adoarme.
E practic sa doarma copii cu 1-2 ore inaintea parintilor pentru ca asa poti rezolva multe prin casa. Plus somnul legat de la pranz.

Anes, 3 somnuri mi se par multe peste zi la varsta lor. De preferat un somn adanc de 2 ore decat somnuri de 30 de minute care nu-s prea odihnitoare.
Bertha, Mamiseli, ma bucur ca v-am inspirat cu cobaratul din pat dar Elisei inca nu-i iese mereu figura asa ca am scos picioarele patului . Mi-a placut de David ca el a inteles clar cum se face.
Camelia, ce fetita cuminte am vazut in poza. Eu am folosit si cleme nerecomandate dar ai grija sa nu aibe arcuri, gen clestisor. O fetita de varsta Anei a inghitit arcul de la un clestisor, au mers la Cluj sa i-l scoata din stomac laparoscopic, noroc ca mama tinea evidenta clemelor, agrafelor din casa.
Malinas, cred ca-i super simpatic cand se pisiceste. N-am mai auzit la copii asa mici sa stie sa se prefaca.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Povestea nasterii celor doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput