INSEMINARE 46

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

micomic - hai cu II !
Sabine - sa fie cu ochisori !

e in burtica +18
Dr Anca Moisa
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
varsta bebel
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutalore spune:

pe 24 sept am facut cea de-a 3a inseminare...cu peripetii...
in ziua a 7a dupa IA am avut o singerare ....tare m-am bucurat....ma gindeam ca este de la implantarea in uter...
de a doua a zi am inceput sa am o singerare maro inchis -neagra,timp de 4 zile,plus dureri spate si burta....
apoi singerare ca de ciclu...
ce s-o fi intimplat?
eram stresata sa nu fie o extrauterina....
am fugit la medic
am facut ieri beta hcg (desi eram ziua 11a de la inseminare)...
rezultat negativ.
am ratat si de data asta
nu stiu ce sa mai fac....
sunt asa de debusolata.
m-am saturat de hormoni,de controale,de sex la comanda....,de teste negative,...
merg sa dau o tura cu bicicleta sa ma linistesc....
cand ma intorc sigur o sa fiu mai happy!
va doresc ce imi doresc si mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui albinutalore

pe 24 sept am facut cea de-a 3a inseminare...cu peripetii...
in ziua a 7a dupa IA am avut o singerare ....tare m-am bucurat....ma gindeam ca este de la implantarea in uter...
de a doua a zi am inceput sa am o singerare maro inchis -neagra,timp de 4 zile,plus dureri spate si burta....
apoi singerare ca de ciclu...
ce s-o fi intimplat?
eram stresata sa nu fie o extrauterina....
am fugit la medic
am facut ieri beta hcg (desi eram ziua 11a de la inseminare)...
rezultat negativ.
am ratat si de data asta
nu stiu ce sa mai fac....
sunt asa de debusolata.
m-am saturat de hormoni,de controale,de sex la comanda....,de teste negative,...
merg sa dau o tura cu bicicleta sa ma linistesc....
cand ma intorc sigur o sa fiu mai happy!
va doresc ce imi doresc si mie!



albinutalorecand este rau, sa-ti amintesti ca se poate si mai rau ..:-(( te rog rezista!!!Toate trebuie sa rezistam!...

araceli mersi ca mi-ai zis de experienta ta, ma mai linisteste sa cunosc experiente similare

misu_ti, tu ai test pozitiv sau nu am inteles eu bine!...!!!!!
Ia duphaston ori conform prospectului, ori plateste rapid o consultatie la un dr. privat si du-te cu analizele de hormoni (mai ales de progesteron). Dr. o sa-ti spuna cate pastile de duphaston sa iei. Nu-ti face probleme, nu este asa rau duphastonul (da somnolenta si ceva greata..), dar daca esti gravida (?) merita efortul...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Misu daca ai test pozitiv du-te si fa repede o beta HCG la urgenta, iese cam in 3-5 ore, asa stii sigur daca esti gravida sau nu.
Daca da, poti lua duphaston, eu am luat doua pe zi, unul dimineatza si altul seara, la 12 ore intre ele. Nu iti fie frica de duphaston , e ok, cu mici reactii uneori
Iti tin pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

m-am intors de la dr.
sunt mai linistita. am facut beta care a fost evident negativ.
am stabilit cu medicul ca luna asta nu facem IA pentru ca la ultimul eco (adica cel din Z7 pe ciclu stimulat) s-au vazut niste polipi pe uter si dr zica ca asta ar fi cea mai probabila cauza pt care IA nu a fost cu reusita. ASa ca dupa ce imi vine CM (pe care apropo abia il astept) merg la un nou eco si daca nu -au eliminat polipii odata cu menstra o sa fac o histeroscopie ca sa scapam de ei si apoi alt IA.
vreau sa vad majorete...asa ca fetelor nidati-va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Bun venit noilor fete si bafta celor care asteapta cu sufletelul la gura cele 2 liniuzte!!!
Iar nu v-am scris de 2 sapt,asta e,nu am timp de nimik.Insa totusi mi-am facut un pic de timp si am mai investigat.Am mai vizitat 3 medici la mine in oras si inca 2 in Ungaria.Concluzia finala: FIV.M-am hotarat!!NU mai are rost sa mai astept,sa ma stresez luna de luna,pt ca au trecut asa 2 ani.Timp in care am dat oricum bani cat PT VREO 2 FIV-URI.asa ca luna viitoare e stabilit,m-am programat pt FIV.In Ungaria,Debrecen,la clinica Kaali.
asa ca anul asta voi fi gravidutza!!!!
v-am pupat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

carla iti tinem pumnii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Carla bafta multa, sa fie cu reusita acest FIV!
Peta cum a fost la monitorizare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

fetelor m-am intors si eu intr-un tarziu cam nervoasa, ca am asteptat 2 ore la monitorizare si la serviciu am o groaza de lucru...
in fine, situatia e asa:
ziua 9 CM
endo: 7.5
foliculi pe ovarul drept unul de 13 mm si unul de 11 mmmpe vineri-sambata s-ar putea face inseminarea, ma mai duc joi la o monitorizare (care apropo s-a facut 100 ron). Am intrebat-o pe doc daca am putea creste doza de puregon ca sa obtin mai multi foliculi, si mi-a zis ca in general ovarele polichistice daca le cresti chiar si f putin doza dau hiperstimulare si fac in loc de unu-doi 10 foliculi, caz in care nu se mai poate face inseminare ca e risc mare de sarcina multipla si se face direct fiv-ceea ce nu e sub nicio forma in planurile mele. Asa ca cel mai probabil o sa stau cuminte la doza asta.
Mi-a mai zis ca in cazul nostru ea nu crede ca e cazul sa mai facem inseminari ca nu mi-ar creste sansele, fiindca sotul e ok, si ca poate ar trebui sa incercam natural...nu tiu ce sa zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indi_77 spune:

dragele mele,

nu v-am mai scris de mult, dar nu pentru ca nu am vrut, ci pentru ca e nebunie la serviciu. Sfarsit de lana, rapoarte, analize, planuri de actiune, etc...etc...etc...

Deci...am facut primul IA in septembrie la Medlife, nereusit. Am strans din dinti, am citit tot ce mi-ati scris si tot ce ati mai povestit, si am luat-o de la capat cu stimulari.

Vineri pe 2 octombrie, eram in ziua 12 si aveam pe OD 1 folicul de 20 mm iar pe OS 2 grasunei - unul de 24 si unul de 27 mm. Am facut al doilea IA pe la ora 14.00 (tot la Medlife, insa mi-au schimbat doctorul si am facut cu Doctorita Predoi - P.S. cunoasteti cazuri care au ramas insarcinate prin IA facuta de dansa ?)

foarte ciudat....toata ziua m-au durut ovarele de parca imi venea menstruatia (sper ca asta a fost ovulatia )Sambata dimi am plecat la munte, si am mai prestat si pe acolo - poate poate de data asta se lasa cu II. Luminita42, tu cu cine faci la Medlife ?
Va pup fetelor si sa se lase cu multe burtici luna asta/anul asta.

Mergi la inceput