INSEMINARE 46

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

gabi_ducu imi pare rau pentru testul negativ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

mda...e un adevarat circuit.si aveti dreptate,in provincie lucrurile se misca mai greu.am plecat din Tulcea spre facultate, si de 11 ani nu m-am mai intors.. traind in Bucuresti de 5 ani, am uitat cum e inafara Bucurestiului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micomic spune:

dragele mele, nu am mai intrat de mult

as vrea sa va spun ca azi am facut cel de-al doilea IA si am tras chiulul de la servici

sper sa fie cu ochisori. vineri am fost la prima monitorizare si mi l-a aratat pe ecran doctorita, era un folicul grasut pt ziua 11 pe ovarul stang, a fost emotionant sa-l vad, nu stiu de ce.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misu_tl spune:

Buna fetelor
eu sunt la al 2 IAD. Primul l-am facut la Giulesti, care s-a terminat cu un avort menstrual. Pe al doilea l-am facut acum 14 zile la cabinet la Dr Moisa siimi spunea ca in cazul in care si acum apare a doua liniuta la testul de sarcina sa i-au duphaston. Azi am facut testul si a aparut. Problema mea e alta, pina pe 14 octombrie e plecata din tara si nu stiu cum sa i-au tratamentul. In prospect scrie o groaza de chesti pe acolo. Daca iau 4 pastile pe zi e mult? sau sa i-au 2 pe zi. Voi cum luati acest medicament? afecteaza vreun fel organismul? E pozibil ca de la ele sa zicem in cazul in care testul de sarcina e ....sa imi intirzie ciclul?
Sani acum 2 zile erau mai durerosi, azi nu sunt la fel,Tare mi-e frica de un deznodamant nefericit. E normal?
Mutumesc di suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Buna fetele, vad ca va tineti bine, chiar daca nu am inregistrat inca succese din domeniul gravidelii .

GabiDucu si AnnaIvan, fetelor dragi si mie imi pare nespus de rau, dar consolarile nu mai au rost, eu as vrea sa nu fiti suparate, ganditi-va la un nou inceput, odata cu urmatorul cm. O sa fie bine, o sa vedeti, hai s-o luam incet si sigur

Viss imi pare bine ca esti bine-sanatoasa ; eu inclin sa cred ca arefamul e suficient mai ales daca stii ca ai un nivel de progesteron bun dupa ovulatie, mai ia no=spa, vorba ta si vezi cum evolueaza simptomele astea; nu trage concluzii acum, fiecare ciclu e cam diferit, mai ales astea stimulate.

Ilary, eu nu m-am ingrasat de la menopur-ca asta am luat- si luna asta mi-a dat sa iau vreo 14 zile :-( Fluctuez intre 55,5-56,4, depinde. Cm-ul trecut chiar am slabit, in partea a 2-a a cm, ca-mi dadea greturi utrogestanul.

Sabine cum a fost IA?... esti bine?..
araceli, peta , ella, alla, salutari fete!
micomic sa fie intr-un ceas bun IA-ul!

va pup fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Fetele, adrianaady,araceli, mersi de intrebare, pai cum monitorizarea mea e cam asa:

azi (luni!) z17 de cm, la eco s-a vazut corp galben pe ovar drept, deci se pare ca am ovulat in week-end(!!) N-am apucat sa iau ovitrelle, eu tot faceam injectii cu cate doua menopur/zi...
Eu ma gandeam ca azi foliculii au mai crescut _cresteau al naibii de incet- si ca o sa discut de administare ovitrelle si pe cand urmatorul contact etc. La IA -v-am zis ca doctorita renuntase din cauza raspunsului meu prost la menopur.

asa ca idee, vineri foliculii de pe OD erau 14,33 si 13,53. Azi, nimic, disparuti si corp galben in loc (!!). Endometrul de 11,5 mm, unde vineri era triaminar, azi era deja "secretor"!!!
Pe ovar stang , un folicul care vineri era de 11,78 mm, azi era de 8,35 mm, estradiolul scazuse de la 351 la 270 pg/ml, dar oricum nu era o valoare mare :-(

de prestat am prestat vineri, duminica si azi, cam fara chef as zice ieri si azi, dar ce sa fac le numar, sa iasa la socoteala.

Cam asta a fost cu mine fetele, nu mai inteleg nimic din ceea ce se intampla, ba raspund prost la menopur si foliculii nu cresc, ba ovulez cand ma astept mai putin...organismul meu e chiar lipsit de logica la varsta asta.:-(((

va pup dragele mele, ma duc la culcare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Araceli spune:

'Neata si fetele.
Micomic, Doamne ajuta sa fi fost cu noroc IA-ul. Asteptam vestile bune cat de curand
Peta, cum a fost la monitorizare?
Luminita, la fel ca tine am patit si eu luna trecuta, la prima stimulare cu closty. La mine foliculii au avut in jur de 16-17 mm, cu o zi inainte sa se sparga. Dar la mine nici macar nu au avut rabdare sa mai creasca, ar fi avut timp, dar s-au spart in ziua 12...
Poate ca la tine o sa fie mai bine, erai in ziua 17. Poate au crescut mai mult vineri, sambata...
Eu am emotii luna viitoare la stimularea cu puregon sau gonal (ce o sa hotarasca dr T sa-mi dea). N-ai cum sa stii cum o sa reactioneze organismul...Menopur se zice ca ar fi din cele mai bune, si uite ce efect a avut la tine...
Fetelor, avem nevoie urgenta de o gravidutza printre noi. Am avut multe fete inseminate de curand, asa ca sper ca peste vreo 10 zile sa se umple subiectul nostru de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

Araceli - luna asta am facut aceeasi schema de tratament ca n-am mai ajuns la doctorita in timp util. Azi la ora 14 merg la monitorizare sunt f curioasa ce o sa-mi zica. M-a durut destul de rau in partea dreapta, sunt curioasa daca ovulez cu dreptul. Din pacate duminica cand e ziua 14 nu sunt in bucuresti, deci daca nu-mi creste foliculul mai repede un pic (sau mai greu) nu pot sa fac inseminare luna asta. Iar m-am enervat un pic, ca uite, ar trebui sa-ti programezi toata viata in functie de inseminari, ovulatie, monitorizari, etc...
O sa intru dupa monitorizare sa va spun ce productie am...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Peta bafta multa , tinem pumnii!
Micomic sa fie intr-un ceas bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Araceli spune:

Peta, te inteleg. Si eu am fost tare necajita luna asta pt ca n-am putut face inseminare. Mai ales ca am impresia ca n-o sa raman niciodata natural si-mi pun toate sperantele in inseminari.
Dar tu ii spui dr ca nu vei fi duminica si poate planifica pregnyl astfel incat sa poti face inseminarea. O sa fie bine, ai sa vezi
Te asteptam cu vesti de la monitorizare.

Mergi la inceput