Burtici fericite de septembrie-octombrie (216)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Hmm, cu trimiterea de la med de familie sa nasti.. mi se pare absurditatea absurditatilor sincer. Io la POlizu nici buletinu' nu l-am dat ba mint, l-am dat ca sa-mi dea camasa sa ma opereze astia...

Mai recitesc si revin ca neuronu' meu...




Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)pe pamant si de INGERAS Andrei in ceruri

POVESTEA NOASTRA


Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

multumesc frumospentru informatii.In acest caz nu cer asa ceva de la med.de fam.Ar fi ciudat,pentru o hirtie sa existe probleme la internare
Uuu,miine e greva in sanatate,doar urgentele se interneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:


Tii, fetelor ce luna plina afara!!

Unombun daca tot mergi la medicul de familie, cere un bilet de trimitere..mai bine sa-l ai si sa nu-l folosesti;


Ultimul weekend fara Anna ..sper

Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Dana azi e luna plina plina de tot . Asa ca trebuie sa avem grija la apa...

Tin minte prin ce stres am trecut acu o luna, ca a fost si furtuna in noaptea cu luna plina, deci inca un motiv de rupere a membranelor. Si dupa ce a tecut, m-am gandit "no, pe 4 octombrie cand mai e luna plina nici n-ar fi asa de grav..."

Eu recunosc ca de o saptamana mi-am pus sub cearsaf un patratel din ala de la seni, absorbant, daca se intampla noaptea. Ca n-am chef sa imi cumpar alta saltea

Intre timp am citit ceva interesant despre www.babycentre.co.uk/pregnancy/fitness/pelvicfloor/" target="_blank">exercitiile de planseu pelvian. Eu credeam ca kegel asta ne ajuta pentru epiziotomie. Dar e invers, sa invatam sa relaxam muschii ajuta la epiziotomie, si kegel-ul ajuta la vindecare si la incontinenta (si de acum, si de dupa). Si in plus, mi-am dat seama ca eu imi tineam respiratia cand faceam kegel, ceea ce nu ajuta la incontinenta, pentru ca atunci cand radem sau stranutam expiram aerul.

Si inca ceva www.babycentre.co.uk/baby/newborn/babycrying/" target="_blank">de ce plang bebeii

37+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Aidutz Multumim de invitatie si de tratatie. La cat mai multe lunite lui bebe Erik cel smecheras si dolofanel!!!

Fetele, am si eu nevoie de ajutor. Unde-s pozele alea ale Ellenutei cu preparatul tampoanelor de casa??? M-am uitat in toate partile, le caut de inebunesc, stau cu vata si tifoanele pregatite...si n-am schema

Si inca ceva...voua vi s-au umflat gleznele?? Asa naspa cat sa nu se mai cunoasca nimic din ceea ce inainte erau glezne de gazela??? Eu de 2 zile nu mai am nici flexibilitate... pielea imi plesneste, ma dor incheieturile cand incerc cate-o flexare...si nu stiu ce sa fac.
A venit doftorul Todiras=mama si mi-a impachetat gleznele-n foi de varza. Sa ma vedeti sexy si rachitoare...cu gleznele bandajate da' cu margele la gat...da deh, m-a aranjat Andra sa arat super intr-o asa frumoasa zi de duminica


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & cu Radu-Mihai 37+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliac1

Aidutz Multumim de invitatie si de tratatie. La cat mai multe lunite lui bebe Erik cel smecheras si dolofanel!!!

Fetele, am si eu nevoie de ajutor. Unde-s pozele alea ale Ellenutei cu preparatul tampoanelor de casa??? M-am uitat in toate partile, le caut de inebunesc, stau cu vata si tifoanele pregatite...si n-am schema

Si inca ceva...voua vi s-au umflat gleznele?? Asa naspa cat sa nu se mai cunoasca nimic din ceea ce inainte erau glezne de gazela??? Eu de 2 zile nu mai am nici flexibilitate... pielea imi plesneste, ma dor incheieturile cand incerc cate-o flexare...si nu stiu ce sa fac.
A venit doftorul Todiras=mama si mi-a impachetat gleznele-n foi de varza. Sa ma vedeti sexy si rachitoare...cu gleznele bandajate da' cu margele la gat...da deh, m-a aranjat Andra sa arat super intr-o asa frumoasa zi de duminica


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & cu Radu-Mihai 37+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!


De aici la dreapta.

Si uite ca imi salvasem si explicatiile ei:

"gata tampoanele .. din 4 pachete mari de vata mi-au iesit 40 de tampoane. nu le iau pe toate cu mine, dar sa fie facute in cazul in care mai am nevoie sa nu mai stau sa stresez lumea.

eu am avut tifon gata taiat de 40cmx40cm (mi l-a adus o prietena) si vata de la helpnet NARCIS (nu e f buna de aceea am pliat-o in doua). vata foarte buna e cea de la bella (se gaseste la carrefour cu siguranta).

cum am procedat:

am pus doua bucati de tifon una peste alta
aici (observati ca le-am asezat pe colt caci mi s-a incadrat mai bine asa). apoi, am pus vata (mi-au mai ramas cam 3 cm sus si 3 cm jos) pe care am pliat-o in doua aici si aici. apoi, am pliat colturile de sus aici. apoi, coltul din dreapta, l-am pliat si l-am bagat sub vata ca aici. apoi, am pliat coltul din stanga si l-am pus pe spatele tamponului si l-am lipit cu un pic de scoth ca sa tina mai bine.

rezultatul final .. aici.


sper ca am fost destul de coerenta in explicatii. daca nu, va astept cu intrebari.

linkul ptr pozute aici

http://family.webshots.com/album/571724021lYmGlb"

In legatura cu celelalte problemute, oricum cred ca este o atmosfera distractiva acolo la voi, dupa cum expui tu problema . Esti tare simpatica!

Si eu azi am fost la plimbare si oasele din fundulet ma dureau tare la fiecare pas.

Si am impresia ca imi pusca burta. Stii atunci cand simti ca trebuie neaparat sa mergi la pipi ca sigur va pusca vezica? Asa imi simt acuma burta, deci nu ma refer numai la pielea exterioara. Mi s-a mai intamplat asa acu vreo saptamana si ceva. Si apoi mi se parea ca a coborat burta si nu mai era nici o presiune, pielea era chiar molicica, nu intinsa. Acuma vad ca s-a cocotat din nou la coastele mele, nu stiam ca se poate schimba atata...

37+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Raluk Esti minunata!!!!
Ce m-as face eu fara voi, fetelor???
Burta mea e tot cam asa ca la tine. Ca sa nu mai spun ca mi se pare ca pielea devine cam transparenta. Cred ca daca pun o lanterna mai luminoasa nici nu-mi mai trebuie ecografie
Cat despre mers la pipi...mai cateodata ma duc si fac 2-3 stropi. Andra ma monitorizeaza, ca deh, trebuie sa stie tot ce se intampla. Cum ma vede ca ma agit, cum vine coada dupa mine...si apoi trage concluziile: "Cred ca acum a facut bebe pipi!! Ca tu faci mai mult!"
Mai, ploada mea e tare simpatica si-mi face zilele mai usoare!

Dana15 Vezi, pana si astia cu greva s-u gandit sa o faca pe 5 ca sa ii dea Annei tale sansa sa vina pe 6 asa cum ti s-a aratat in vis.
Chiar ma gandeam...daca a trecut sezonul lubenitei...tre sa incarci sacosele zdravan, vreo 5 kile de struguri, 2-3 de prune...vezi ca au aparut si gutuile...perele nu-ti plac?? ...nu de alta dar si-asa ai antrenament. Sticlele alea de 5 l de apa sunt un fel de "par la ceas". Ia si tu de-alea de 10 l... Glumesc!!!
Ai grija de tine si nu mai face de-astea, stai cumintica si asteapta-l de Grig sub dush, nu pe marginea bordurilor...nu de alta dar parca nici vremea nu mai pare atat de prietenoasa...si doar nu vrei sa fii o proaspata mamica plouata!!


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & cu Radu-Mihai 37+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliac1


Cred ca daca pun o lanterna mai luminoasa nici nu-mi mai trebuie ecografie

...

"Cred ca acum a facut bebe pipi!! Ca tu faci mai mult!"




ce tare! Si te mosteneste cu umorul printesa!


Citat:
citat din mesajul lui liliac1

Dana15 ... stai cumintica si asteapta-l de Grig sub dush


Eu de cand ii spun ca asta e solutia

I-am spus sotului ca daca maine la doctor colul e tot inchis si lung si bebe s-a mai ingrasat (acu doua saptamani avea 3300), de maine incepem maratonul , sa nu prinda bebe 40 de saptamani. Si cum din ianuarie am facut pauza , acum numai dupa mine umbla, zambeste frumos si spera sa primeasca vesti bune maine. Cred ca e prima data cand nu-l vrea pe Alex chiar maine . Nu stiu ce mi-a trebuit sa-i spun... ca acuma se agita pe langa mine

37+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Mai, fetelor...nu ma pot abtine!!!!
Eu cand intru sunt ca un coiot in noapte..urlu de una singura...dar nu ma las!!
Daca tot mi-a dat Ralu "tema de casa" cu minunatele tampoane...m-am apucat de infasurat. Moama, parca si sarmalele se infasoara mai usor decat astea... Nu mi-a iesit deloc faza cu bagat capatul pe dedesubt...asa ca eu sper sa nu de desire...sa-mi atarne vreun capat pe undeva. M-am gandit si sa le cos dar indeletnicirea asta nu prea mi-e prietena. Aproape ca-mi doresc masina de cusut a Danei.
Si cine credeti ca-mi este de ajutor??? Bineinteles, ANDRA!!!
Tat-su sforaie de zor si fata n-are niciun stres. M-a mancat un c... sa-i spun ca maine gradi este in greva. Asa ca si-a luat si ea, regulamentar, 2 bucati de tifon (ca doar asa a vazut la ma-sa!)...care au trecut prin diferite stadii de "prelucrare": de la bandaje de glezne (varza am "halit-o" eu pe toata )...la bratara...apoi voal de cadana...apoi voaleta...si ultima nebunie: s-o picteze!!
Cred ca pana la miezul noptii o sa ma apuce si-o migrena...nu de alta dar nici macar nu-mi pot permite sa ma tavalesc de ras...ca vine tat-su si ne "cafteste" pe-amandoua si-i pacat sa ne culcam amarate
Ma duc sa-mi termin capodoperele


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & cu Radu-Mihai 37+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Liliana cred ca esti cea mai distractiva mamica si cred ca pentru asta esti foarte iubita si de Andra si de sot!

37+ Alex - cumparaturi bebe

Mergi la inceput