Are 2 ani si se tot trezeste noaptea!

Are 2 ani si se tot trezeste noaptea! | Autor: RAMONELLA

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 2 ani luna viitoare.De la 8 saptamani a inceput sa doarma toata noaptea.Asta pana la 1 an...Apoi se trezea cam o data pe noapte sa bea lapte.Ii dadeam pt ca e f slabuta,si eu ma bucuram ca papa,chiar daca e noapte.Acum o luna a fost internata cu enterocolita in spital,pe care a luat-o de la mare.A fost cu perfuzii si antibiotice.Dar de cand ma iesit din spital se trezeste de 3,4 ori pe noapte si ii trebuie lapte.S-a ingrasat 1 kg si 300 g intr-o luna.Eu ma bucur f mult,ca in sfarsit a facut 10 kg,,la 2 ani.La 1 an avea 7.
Acuma ma intreb oare o avea un puseu de crestere si recupereaza,sau nu stiu...Tot de o luna ii ies si caninii...Dar nu pare sa o deranjeze foarte tare.
Voi ati patit asa ceva???Copiii vostri dorm???E cam obositor pt mine sa ma trezesc de atatea ori pe noapte si peste o luna voi incepe si serfviciul...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nrl spune:

Salut
Si Andrei se trezeste de 3-4 ori pe noapte (cred), eu dorm cu el, asa ca nu resimt asa de tare. Cred ca doar sa verifice ca sunt acolo si sa ia un pic de tzitzi... Si el a avut perioade in care se trezea cel mult o data, dar nu l-au tinut. Probabil e normal, sunt multi copilasi care se trezesc inca la varsta asta. Stiu ca in general se recomanda sa ii dai ceva mai satios de papa seara, incearca, poate merge

Nicoleta mami de Andrei (08.12.2007)
http://community.webshots.com/user/nicoletarl
http://formular.stirileprotv.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hakimela spune:

Cred ca e normal si seamana a puseu de crestere. Nu va dura mult perioada asta, maxim o luna-doua, dupa care va reveni la programul ei normal de somn. Ai avut oricum mare noroc ca a dormit asa de bine cand era mica de tot. Asta e, considera ca acum isi scoate parleala si te tine un pic treaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Baietelul meu cel mic are 2 ani 3 luni si se trezeste si el cel putin odata pe noapte pentru lapte. Au fost perioade cand se trezea si de 4 ori/noapte.De multe ori peste noapte ajungeam langa el si adormeam acolo pana dimineata.Asa-mi era mai usor sa-i dau buberonul.

Si pentru mine a fost un semn de intrebare pentru ca baiatul cel mare de 1,5 ani nu s-a mai trezit deloc peste noapte.se pare ca fiecare copil cu felul lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Oooo, al meu pusti are doar 6 lunite si se trezeste in jur de ora 3-4, ii dau ceai, peste 10-15 minute iarasi face ochi si tot asa, in jur de o ora ma tot plimb din dormitor in camera lui...asta in noptile proaste sa zic asa...in noptile lui reusite se trezeste o singura data, bea putin ceai si....
Oricum nicio noapte nu e la fel, asa ca... e destul de obositor
Suntem in concursul KLORANE, va rugam sa ne votati! http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE ad1 si ad2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Ahaaa,deci vad ca nu numai noi suntem...
Nico seara ii dau sa pape consistent,dar degeaba...si papa si lapte inainte de culcare...dar degeaba...

Hakimela daaa,acuma ma pune sa recuperez...chiar ziceam ca nici cand alaptam nu ma trezeam atata...

Oricum ma bucur ca mananca si ca ia in greutate,dar nu stiam ca e normal...sa vedem cat o tine...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

RAMONELLA baietelul meu s-a trezit pana la 2 ani si doua luni. Nu stiu daca in perioada aceea a avut 10 nopti dormite cap coada. Cu fetita am scapat mai usor .
Si eu cred ca e o perioada care va trece repede.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fie-mea ca si fata ta isi facuse obiceiul dupa un an sa suga la biberon noaptea doar din dorinta de comforting nu de foame.

Eu nu sunt de acord cu hranitul copilului noaptea unu pentru ca sistemul digestiv are nevoie de pauza, doi pentru ca banuiesc ca nu o speli pe dinti la 2 noaptea dupa ce bea lapte deci dintii sunt distrusi sistematic.

Si a mea e slaba 11 kg la 2 ani si un pic, insa dupa vreo 6 luni in care am hranit-o noaptea mi-am dat seama ca nu doarme nici ea bine nici eu, asa ca am luat-o cu mine in pat si de cate ori s-a trezit i-am oferit apa din pahar (nu biberon). Dupa doua nopti (in care a si plans) nu s-a mai trezit. Acum doarme toata noaptea in patul ei, cand se mai trezeste vine doar la noi in pat si se culca la loc fara a cere nimic de mancare.



Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Ramo eu una nu sunt deacord cu hranitul copilului noapte mai ales la varsta asta,eu Mariei ii dau cand se trezeste noaptea apa .

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Am incercat eu cu apa noaptea,chiar si cu ceai. A fost dezastru...asa ca am decis sa-i bag apa in lapte...i-l dau mai diluat-degresat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si eu cred ca mancatul noaptea e o greseala (pt aparatul digestiv ca si pt dantura). Noi am dezvatat-o pe fiica noastra cea mare de laptele de noaptea dandu-i tot mai putin, la fiecare a 2-a noapte cu 10 ml mai putin. Am plecat de la 260 ml si cand am ajuns la 50 ml nu s-a mai trezit, banuiesc ca nu mai merita efortul

Mergi la inceput