Are 2 ani si se tot trezeste noaptea!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Pai si eu am avut vreo saptamana de urlete ca nu accepta sub nicio forma apa sau ceai,dupa vreo 3 nopti de urlete a acceptat ceaiul cu care am mers vreo luna dupa care a acceptat apa .

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu la Diana nu-i mai dau lapte noaptea de la 4 luni, a fost o perioada cand nu-l accepta asa ca decat sa urle ca nu-l vrea, nu i-am dat, numai ceai, dupa-aia apa, si de cateva luni nu-i mai dau nimic noaptea, dar inca se trezeste, are perioade cand se trezeste mai des, mai ales acuma ca-i ies caninii si perioade cand doar se foieste, se dezveleste, e cumva semiadormita, pun mana pe ea si adoarme la loc, nici eu nu sunt de acord cu hranitul noaptea pt ca foarte foarte greu se scapa de viciul asta.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Eu cred ca sunt caninii. Copiii mei au fost foarte agitati cu saptamani bune inainte sa le iasa maselele si caninii. Acum baietelul meu care mai are putin pana face 2 ani, are niste dureri ingrozitoare si inca nu vad sa iasa ceva in graba! Poate si micuta ta se trezeste de la dureri si cere laptic si fiindca nu stie nici ea ce discomfort are!


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Nici eu nu sunt de acord cu hranitul noaptea...hihihi...dar eu asa ma bucur ca papa si se mai ingrasa si ea putin...e tare greu sa ai un copil slabut care nu papa,si cand il vezi ca papa,ii dai,chiar daca e noapte...oricum o mai las maxim o luna si dupa aceea terminam.Am sa incerc sa-i dau apa sau nimic.Tre sa functioneze si la noi.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Ramo, tu stii ca suntem cam in aceeasi situatie cu fetele noastre Si Ilana are un biberon de lapte spre dimineata (pe la 5-6) si inca putin la trezire (pe la 8-8.30). Prefer sa-i dau asa ca sa nu se scoale de foame la 7.00 am si sa ma pot pregati in liniste de mers la serviciu. Azi-noapte a cerut lapte si la 2.00 am si i-am dat. Asa ca nu stiu ce sfat sa-sti dau. Insa o sa-ti spun ce-mi trece acu prin cap. Nu e primul caz de copil slab care intamplator face tratament cu un antibiotic pentru vreo afectiune si apoi incepe sa pape si sa recupereze.
N-am niciun fel de suport medical cand supn asta, da' imi trece prin capa ca totusi ceva nu-i chiar ok in organismul lor mititel (desi si tu si eu stim f. bine ca le-am facut zeci de analize si au iesit ok!)...Ma gandesc ca dupa antibiotic ceva se schimba pe undeva si incep sa manance mai bine si recupereaza. Poate e si situatia voastra. Poate ca pur si simplu ii e foame. Incearca sa-i dai mai mult ziua daca accepta. Daca nu vrea si insista sa manance noaptea, eu una i-as da. Dar intr-adevar sunt riscuri pentru dantura. Insa ai dreptate, stiu si eu cat de greu e cu un bb care nu papa...Lasa, ele sa fie sanatoase!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Ade daaaa,sa stii ca si eu m-am gandit la aceeasi chestie.Si cand a fost la un an juamate bolnavioara,de a luat antibiotic,dupa a mancat ff bine,si chiar am zis si atunci ca sigur a fost ceva in organism care s-a vindecat cu antibioticul.La fel si acuma.Dar acum suspectez si marea ca i-a facut bine.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)
Ingeras mic,mami,tati si Bea nu te vor uita niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Fetita mea s-a trezit noaptea in primii 2 ani de 3-4 ori pe noapte. Ba sa pape lapte, ba sa bea apa, ba ca visa urat, ba pur si simplu ca sa vada daca suntem langa ea. In cel de-al treilea an si-a rarit trezirile nocturne la 1-2/ noapte, doar in noptile mai proaste trezindu-se de vreo 3 ori. De biberonul de noapte am scapat in urma cu vreo 3-4 luni, a renuntat singura. Uneori se mai trezeste si acum si imi cere lapte, ma duc, ca sa vada ca m-am dus sa i-l fac si cand ma intorc dupa vreo 10 minute, o gasesc adormita la loc. Noi abia de 2 luni de cand ne-am intors din concediu am inceput sa dormim toata noaptea si asta pentru ca am mutat-o pe Maria in patul nostru iar noi ne-am mutat pe o canapea. Patutul ei e mult prea mic si nu mai avea loc in el, de aceea se trezea asa des in ultimul timp...
In cazul vostru s-ar putea sa recupereze dupa enterocolita, sa-i fie foame. Eu zic ca e doar o perioada trecatoare...

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet
PENTRU SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Ramonella, si eu ma intorc la sv in 3 saptamani. Si al meu copil (1an si 3 luni) a fost bolnavior saptamana trecuta. De atunci se trezeste si la 2 ore. Inainte se trezea la 12 / 4 / 8 am. Si spuneam ca ce naspa e, pt ca majoritatea copiilor nu se mai trezesc de pe la 4 - 5 luni. Acum ... zici ca am din nou copil din ala mic de 1 luna, zau asa. Nu numai ca se trezeste, dar se trezeste pur si simplu direct zbierand exact ca un bebe mic. Uneori nu vrea nici lapte, nici apa, nici suzeta, zbiara si nu se linisteste decat daca il iau pe picioare, asa ca am facut vreo 2 nopti din care 3 sferturi cu el pe picioare. Sigur ca sunt incremenita de spaima pt ca incep serviciul ...
Mie dr-ita mi-a spus ca a intalnit deseori reactii dramatice de acest fel, dupa o boala. Copiii sunt traumatizati, agresati fizic de boala si agresati psihic de noi (mame, dr-i, cu medicamente, supozitoare etc). Imi zice ca multi parinti au ramas cu copiii dormind in patul parintilor pana pe la 7 ani, dupa o faza din asta. Sunt cam ingrozita ...
Mi-a recomandat sa ii dau Peritol si calma baby (bine, la tine nu echiar asa dramatic ca la mine). I-am dat 2 seri si nu pot zice ca a fost un miracol. Tot des s-a trezit, dar macar nu a mai trebuti sa il iau pe picioare si a luat laptele. In seara asta nu mai vreau sa ii dau peritol si am emotii.
Mai fetelor ... eu va vad cu copii de peste 2 ani care se tot trezesc ... Uff, cum naiba rezistati cu job si toate alea???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ileana, gemenii mei si acum, la 4 se mai trezesc cel putin odata pe noapte, dar de obicei de 2-3 ori. Se trezesc tipand ca viseaza urat sau vor apa sau vor pipi sau pur si simplu se trezesc si ma striga sa vin langa ei (sau o iau ei la picior si ma trezesc cu unul din ei in patul nostru). Pentru mine nu e nici o tragedie pt ca asa a fost intotdeauna. Nu am dormit cap-coada fara nici o trezire de cand i-am nascut decat in vacantze cand mai stau la bunici. S-au trezit si au cerut lapte noaptea si pe la 3 ani. E adevarat ca eu am dormit cu ei in pat si acum stau intre ei citind povesti si tinandu-ne in brate pana adorm si sunt obisnuiti sa ma simta langa ei. E posibil de asta sa se trezeasca de tot, ca ajung in starea aia de semi-trezire, ma cauta, simnt ca nu sunt acolo si se trezesc de tot. Asta e. O sa ma sune sa le citesc povesti si cand s-or duce la facultate (era intr-un film romanesc unul care o suna pe mainca'sa sa ii cinate nush ce cantecel ca nu putea adormi ). Fiind invatat cu regim de trezire de 'tz' ori, plimbat dintr-un pat in altul, luat copii in brate, facut lapte la o bucata de noapte, organismul meu e obisnuit si nu am probleme. Dar de multe ori seara la 22 adorm odata cu ei.


Oricum, tot ce povestiti voi aici cu treziri dese, leganat pe picioare pana amortesti, plimbat copil in brate in miezul noptii mie imi suna foarte cunoscut... la dublu. Pentru mine e un SF cand aud copii care de la cateva lunitze dorm toata noaptea, nu mai manaca decat seara, apoi dimineata. sunt convinsa ca e asa, ca nimeni nu minte (de ce ar face-o!?), dar mi-e greu sa-mi imaginez cum e sa ai asa copil



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Laura, eu care credeam ca ai deja copii mari si nu se mai trezesc noaptea Depinde foarte mult de copil si chiar daca pare greu de crezut sunt copii care dorm toata noaptea. Cat am alaptat-o (adica pana la 2 anin si 2 luni), se trezea cam de 2 ori pe noapte. De atunci insa doarme intreaga noapte ceea ce nu poate decat sa ma bucure. Eu cred ca sunt diversi factori care stau la baza acestor factori: pot fi dintii, nevoia sau obisnuinta de a primi lapte sau frica de a nu pleca mama de langa pui.



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

www.alexdamian.com/" target="_blank">Sa-l ajutam sa lupte...

ABSOLVENTE!!!!

Mergi la inceput