Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

alexxuttzzaaaaaa mersi dar cred ca nu imi trece degraba................

ratusca mica cred ca si mie mi-a curs odata dar numai dintr-unul singur.............am observat odata o pata pe tricou care deja se uscase si era asa tare.................

nu stiu ce paote fi?

mai gasesc si in sutien parca colostru uscat deja...........cred ca picura....sau stiu eu??????????


alexutzzzaaaaaaa colostrul este primul lapte care ii dai la bebe.........ala vine pentru prima data...........




vai ce ma doare capul....................................


Poze
Bea 25+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!



Da, exact, asa si la mine: am gasit pata pe tricou si era tare pata respectiva.

Parca tin minte ca am citit la un moment dat ca ar fi normal, dar pe urma nu am mai gasit nimic si m-a mai ingrijorat si maica-mea ca ce e asta, ea n-a auzit niciodata de asa ceva

Sa incerc sa citesc pe la odiseele mai avansate, poate acolo se confrunta mai multe burtici cu asa ceva si, evident, sa adaug la lista de intrebari pentru domnul doctor .

Colostrul asta cica este foarte bun pentru bebe pentru ca, pe langa faptul ca il ajuta sa elimine primele scaune (deci inaugureaza intenstinul si colonul ), mai si contine o concentratie foarte mare de substante nutritive, vitamine, anticorpi etc, deci Alexutzzza, despre colostru numai de bine!

Ratusca 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Neatza/ziua buna

eu v-as fi dat cafelutza la 4.00 a.m., ca atunci m-am sculat, dar am reushit sa oconving pe Ana sa dormim de pranz, asa ca acum m-am sculat a doua oara azi

plateea, Ana mea a avut tripla circulara de la inceput la sf, asa ca am facut ceza, dar altfel totul ok ( a luat Apgar 9, ca cica deh, a fost cezariana...). cauta pe net, daca vrei sa incerci, mie atunci mi-a dat dr. de facut nishte "craceli/exercitii" de rasucit bebe, dar n-au mers. de prin luna a 7-a parca..

alexuta, bucura-te de colostru e semn bun, se formeaza laptic, fabrica va merge binemie si altor fete ne-a curs de pe la...capitolul 20 si ceva nu ai de ce sa te sperii.

bea, imi pare rau de bila ta nabadaioasa. cu ceai ai incercat?

larisel, ma bucur ca intri in conc., ca tare te mai oboseai (si pe fete la fel..).mai stii tu/cineva de simonette? poate a mai scris la odiseea de decembre... ma uit.

fetele dragi


Cris, 23+cu ,Ema si Ana(04.04.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Buna fetele!
E normal sa curga sanii. E chiar un semn bun, bebicii vostri vor avea papa bun. Si mie imi curgeau foarte tare cand eram gravida cu Sara si am avut lapte din prima clipa. Sara a avut scadere fiziologica de doar 50g si a iesit din spital cu greutate mai mare decat s-a nascut. Acum inca nu au inceput, dar mai astept.


Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:



Felicitari mamicilor ce au mai aflat sexul bebelusului

Alexia,cu credinta in Dumnezeu,sa speram ca nu e nimic grav


Despre noi:suntem bine,eu tocmai am scapat de o infectie urinara cu E.coli,pt care am luat antibiotic,iar acum iau fier ca stau cam prost(de fapt dintotdeauna),dar ma simt ok,fata de saptamanile trecute


Despre colostru,nu va speriati,e un lucru firesc,daca incep sa curga sanii inseamna ca nu sunt infundate canalele(ceea ce e un lucru bun,multe mamici se confrunta cu asta),si incepe sa se formeze laptele,asa cum a mai spus cineva.La prima sarcina si mie mi-au curs de pe la 24-25 de saptamani,am rezolvat problema cu tampoane de san,ca intr-adevar pateaza,iar daca se usuca se intareste.As fi bucuroasa sa am si eu canalele desfundate si sa nu am probleme cu alaptarea ca la primul copil,numai ca eu am intrerupt brusc alaptarea si am ceva emotii sa nu am de suferit acum

http://community.webshots.com/album/562661491vXXSNd
Raluca,mamica Sonia Andreea si 19+Andrei Casian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

daaaa................si daca tin bine minte..............era sambata si asa tare ma durea sanul respectiv..................dar din celalalt nu a curs...........si acela nici nu m-a durut................


pai speram sa fie bine sa avem ce da la bebici de papa.................


pai cu ceai am incercat.................

tot degeaba............

Poze
Bea 25+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

Bea, nu te juca cu durerile si manifestarile colecistului. tine regim strict, ca eu eram sa ajung la taiat daca nu tineam regim din ala spartan rau de tot.

cris.dogarel... eu ma intrebam in gluma daca exista exercitii pt asa ceva. dar...nu m-ia trecut prin cap ca se mai si practica. iti dai seama daca intra socrii mei in camera si ma gasesc ditamai cita sunt, facand ... saru-mana de lamurire... daca spui ca bebica ta nu a partit nimic de la circulara, inseamna ca ma linistesc si eu. poti sa imi spui daca a monitorizat dr sarcina mai des, sau a fost nevoie de ceva in plus fata de o sarcina fara circulara?

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

ratusca_mica, ce te invidiez pt laptic...
e semn bun, si tre sa fii super ca ai scapat de grija asta. laptic acum, inseamna papa sigur pt bebe cand se naste

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

larisel, felicitari pt concediu! sper ca intr-o saptamana reusesti sa te odihnesti, apoi sa te vedem deees, deeeees de tot pe forum!

lorex, stai linistita, ca au fetele astea un spor la scris... daca lipsesti o zi si abia mai apuci sa recuperezi. conteaza ca sunteti bine si tu si bebe, ca pana la DPN, avem vreme sa facem update la forum.

vikinga, ! bine ai revenit! la cat de frumos povestesti de bebeii tai, mi-e ca o sa citim un best-seller pana la sfarsitul odiseii. ce zici?





23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:



nicolcris, bine ai venit! Sarcina usoara si sanatos!

mariucasara, Tanaion, felicitari pentru bebelusii marisori!

Rebiana, felicitari pentru fetita, ma bucur mult pentru voi!

xela, tin pumnii ca bebe sa fie bine si sa se nasca sanatos!

larisel, ce bine ca esti in concediu, ai grija sa te odihnesti cat mai mult sa-ti revii repede! Ce fac fetele, cum le simti miscand? Simti vreo diferenta intre ele, e vreuna mai linistita si una mai agitata sau sunt cam la fel? Mi se pare o experienta cu totul deosebita sa ai gemeni! Sper si eu ca plateea sa te citim mai des pe forum, e o placere!

decenuela, ce harnicuta esti! Si ce bunatati faci tu acolo...

plateea, sunt sigura ca n-o sa fie nicio problema cu circulara de cordon, se poate descurca oricand, bebe e inca mic, mai e pana la termen. Eu am nascut-o pe fii-mea natural cu circulara de cordon si a fost ok, a avut Apgar 10. Tu daca ai deja planuri de cezariana chiar n-ai de ce sa-ti faci griji!

cris_mario, nu exagera cu treaba, evita-o cat poti!

Bea, alexuzzza, imi pare rau ca nu v-ati simtit bine, sunt pacatoase rau simptomele astea de sarcina... Sper sa treaca repede, va trimit un de incurajare!

cris.dogarel, ce bine ca te-a lasat Ana sa dormi nitel la pranz, noi am facut niste drumuri azi si fii-mea a facut nani in masina, asa ca n-am avut nicio sansa sa dorm si eu nitel... Mi-e asa somn...

rlc_sandor, ma bucur ca te simti mai bine si ca ai scapat de infectia cu E.coli!

Despre mine ce sa va spun, eternul lucru, n-am scapat inca de greturi, dar acum nu ma mai impiedica sa mananc... Mai am de recuperat un kg si ajung la greutatea de dinainte de sarcina. Am in continuare contractii intr-o veselie, uneori dese, regulate si destul de dureroase de ma cam sperie. Iau antispastice cu pumnul, pe langa clasicele uscosin si no-spa forte uneori iau si diazepam, ca altfel nu mi se opresc contractiile. Si toate astea in conditiile in care nu fac efort aproape deloc... Ce-i drept, merg in continuare la servici, data viitoare cand merg la dr mea o sa o intreb daca n-ar fi cazul sa-mi dea concediu medical. Ce ma linisteste intr-o oarecare masura e ca desi am o gramada de contractii, totusi colul meu e bine, are 3,4 cm. La sarcina trecuta l-am avut intre 2,5 si 2,7, de am stat la pat de cum am intrat in luna a 5-a. Bebelina e vioaie, imi da suturi destul de des, mi se pare mai activa decat a fost sora-sa.

Va



Nico de Isabela si 21+ cu Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Nik0le multam' de urare! Mi-era dor sa stiu ca esti bine!
Odihneste-te foarte mult si cere concediu de la dr.. ma gandesc ca mersul la serviciul, statul pe scaun, stresul, toate la un loc te afecteaza foarte tare! sa treaca contractiile!

Mami de + !



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput