Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010 (6)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

fetele s-a confirmat astazi ca bebe s-a oprit din evolutie...

Slava Domnului in toate!

ma puteti sterge de pe listuta...sa va dea Domnul sanatate si iubire

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

ANAMARIA, apropo de intrebarea ta, ce se mai face, in jur de 20-22 sapt. se face ecografia morfofetala. Dupa parerea mea e cea mai importanta, ca nu iti da probabilitati, statistici si prostii de astea fara rost ci iti zice clar cum se dezvolta organele copilului, daca are toate membrele, daca e in regula inimioara si din astea, singurii care nu se vad sunt plamanii (ca aia se umfla dupa nastere), in rest poate vedea cam tot (daca e ecografist bun, of course).

LAURA, imi pare tare rau pentru mama ta, e teribil, mie imi vine sa mor numai la gandul ca as putea-o pierde pe mama.

FLORY, bine ai venit si sedere placuta pana la termen!Surecheck e intr-adevar sigur, e normal sa mai ai dureri de burtica precum inainte de ciclu, daca devin suparatoare ia un no-spa. Cat despre vaccin, din pacate e interzis in sarcina, pt. ca practic tot virusul varicelei il introduce in corp, chiar daca mai atenuat. Incerc sa iau cat mai multa vitamina C, lamai, grepfruit, de astea, sa-mi cresc imunitatea, macar daca iau sa fac o forma mai usoara, nu cu febra peste 40, ca sotul

BIBIRICA,bine ai venit si tu, sarcina usoara si bebe sanatos!

MAYTREYI, imi pare tare rau, sa-ti ajute bunul Dumnezeu sa ii faci Alexandrei un fratior sau o surioara cat mai curand!

Am vrut sa mai intreb ceva, dar am un mare gol in cap, m-a lovit si pe mine starea de somnolenta,ca tot ma laudam ca inca n-a venit. Noroc ca de ieri de cand l-am exilat pe sot a venit mama sa stea cu mine si sa ma ajute cu Luca si ma relaxez si eu putin.

A, mi-am amintit. Ma framanta si pe mine o grija: avem oare voie sa bem must de struguri? Mie mi-e cam frica, desi toata salivez dupa el E drept ca nu e alcool, dar uneori mai nimeresti cate unul putin mai fermentat si daca beau mai mult nu stiu daca e bine sau nu pt. bebe.

Noapte buna si somn usor!

Monica, mami de Luca si 5+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

multumesc de incurajari. sunt putin stresata din cauza ca am mai avut o sarcina pe care am pierdut-o si la fel ma durea burta. nu stiu daca asta a fost cauza sau simptomul principal. am pierdut-o pe la 5 saptamani jumate iar dr a zis ca nu s-a putut implanta asa ca incerc sa depasesc strsul asta si sa nu asociez durerile cu ceva rau. cat de dese ar trebui sa fie sau cat de intense e normal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

FLORY, eu ce pot sa-ti spun e ca pe mine de cand stiu ca am ramas, de pe la 4 saptamani, ma doare burtica asa putin aproape zilnic, iar azi fac 6 saptamani. Durerile nu sunt mari, nu ma indoi de sale, nici vorba, insa totusi, eu iau no-spa aproape totdeauna cand persista mai mult timp, parca si acum aud in urechi ce imi spunea doctorita in prima sarcina: "nu faceti pe eroina, nu trebuie sa suportati durerea cu curaj, luati no-spa pentru ca altfel puteti sa-i faceti rau bebelusului". Exista si dureri pt. ca se intind ligamentele, cum au spus si alte fete, dar alea sunt putin altfel, parca te dor muschii de jos de la burta, sau ti se intinde pielea, nu stiu cum sa zic. Oricum, daca sunt intense sau foarte suparatoare nu e normal, atunci cred ca ar trebui sa vorbesti cu medicul, poate trebuie repaus la pat, utrogestan, nu stiu, zic si eu. Dar dureri de burta usoare, ca la ciclu, sunt normale.

Monica, mami de Luca si 5+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

nu sunt la fel de intense ca la ciclu si nu sunt permanent. apar si dispar. putin sunt suparatoare ca imi provoaca mai mult teama decat altceva. numai ca atataea cazuri care nu se sfarsesc bine sunt incat uneori cu tot optimismul nu pot sa nu ma ingrijorez. merci de sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Veronica,
vad ca esti din Cluj. La ce medic mergi?
cat de des te-a chemat la eco pana acum?
la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

fetelor astazi mi-am vazut bebele la echo,i-am vazut si inimioara batand,nu pot descrie in cuvinte ce emotionant a fost....sper sa fie cuminte si sa stea 9 luni la mami in burtica...curios este ca n-am nici un fel de simptom de greata sau somnolenta,din contra am insomnii...
burticile

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

cumnata mea a nascut cu ea in luna iulie
Maitreyi imi pare rau din tot sufletul!


apropo fetelor vroiam sa va intreb: voi cum ati aflat ca sunteti ati oprit cafeaua, coca-cola, tigarile?



Citat:
citat din mesajul lui rosanne

Ale, eu merg la Dr. Manuela Neagu.....mi se pare ok. Tu de unde stii de ea?

Roxy 9+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru



4+ cu o

http://lbdf.lilypie.com/r9rEp1.png

Invingatorii nu renunta NICIODATA!!!!

http://community.webshots.com/album/574674676TrCmjB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicka spune:

maitrei sunt alaturi de tine si prima mea sarcina s-a oprit in evolutie si acum sunt la a 3-a cu un bebe iubit acasa de un an si 7 luni- am suferit mult dar acum pot spune ca aproape am uitat
legat de dublu si triplutest eu am refuzat si la marc sa lef ac si si acum , nu vreau stress inutil si bebe ii al meu si mi-l tin asa cum il da Doamne Doamne
ase de mult scrieti ca eu care numa seara pot deschide calculatorul abia tin pasul cu voi. marc al meu nu ma lasa la tastatura ca apasa el si cine stie ce face, comenzi pecare eu nu le stiu asa nimereste....
eu am greturi nu exagerate dar daca mananc imi trec si ma ingrijorez caci la prima sarcin am pus 23 de kg , le-a dat eu jos dar sigur in ritmul in care mananac le iau inapoi

pupici burticilor si sanatate a si nu mai stiu cum sa-mi actualizez semnatura. ma ajutati va rog?


http://community.webshots.com/album/563804150HZBgfghttp://community.webshots.com/album/564423497VFSaCi poze noi

Veronica -mami lui Marc-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

TATY-ANA,felicitari pentru inimioara!! Ieri cat ai avut exact? 6 saptamani si cate zile? Eu ma duc miercuri, cand o sa am 6 sapt. si 5 zile, sper sa aud si eu inimioara.

ALEESICOO, eu nu sunt fumatoare si nici cola nu beau, cafeaua nu am lasat-o decat am redus-o, mai beau una mica dimineata pentru ca am tensiunea mica. Insa eu spun ca daca esti fumatoare sa te lasi imediat, primul trimestru e cel mai important pentru ca atunci se formeaza organele lui bebe. Si nici cola nu e buna, ca e plina de chimicale, dar na, daca ti-e pofta o data nu e asa bai, numai sa nu bei regulat cantitati industriale. Parerea mea

VERONICKA, pt. ca sa-ti actualizezi semnatura te loghezi, intri la profil personal-editare profil-jos de tot ai optiuni si dai click pe + de la optiuni si acolo gasesti semnatura.

Monica, mami de Luca si 6+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput