Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010 (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ddanagh

Vivela se zice ca daca iti vine sa mananci mai multe fructe si legume si lactate usoare e fata, iar daca te bazezi pe carne, mancaruri mai grele e baiat.
La mine a fost adevarat, am mancat tone de iaurt.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)




Serios?! Adika faci mami o Mirunica? ca eu Miruna as vrea sa o cheme. Carnea nici n-am putut sa o vad, dar fructe si lapte... alta poveste.

Mira, ti-am lasat PM cu nr. de telefon.

Ana 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Ola dragutelor

veronica cu constipatia stau destul de prost. Am citit ca lactoza e ok si poate fi luata si de . Inca nu am incercat, dar o sa o fac cat de curand. Mai poti incerca un pahar cu apa in care dizolvi doua lingurite de miere de albine, il bei seara inainte de culcare (vezi ca s-ar putea sa nu ai rezultatele scontate din prima, incearca sa bei asa mai multe seri la rand sa vezi daca te ajuta cu ceva). Pe mine ma mai ajuta. Am incercat si eu cu seminte de in la un moment dat, ca tot zicea Monica de ele, dar eu nu am putut sa le inghit. Mi s-au parut scarboase de-a dreptul. Stiu ca ajuta, asa ca da le poti inghiti, foarte bine.
Roxana eu la Tudor am facut triplu test, dar doar asa...pentru ca se facea si pentru ca oricum imi lua sange pentru alte analize. Dar nici pana in ziua de azi nu stiu ce rezultat am avut. Ca dna doctor care imi supraveghea sarcina mi-a luat rezultatele si mi-a zis sa o intreb cand ne vedem. Nu m-a interesat, nu am intrebat, ea nu mi-a zis. In sarcina asta nici nu o sa catadicsesc sa fac, din punctul meu de vedere este un motiv de stres in plus. Ca si daca imi iese probabilitate mare de Down de exemplu, Doamne fereste, eu tot nu renunt la copil. Asa ca...
Vivela lasa ca e bine ca bebe are dorinte din astea sanatoase. La Tudor am mancat pe la inceput niste mizerii de la Mc (eu care mancam oricum ffff rar de acolo) si s-a lasat cu o stare de rau si cu o durere de cap de am zis ca mor in seara aia. De atunci nici ca am mai pus gura.
Mira multam. Legat de homeopat - Mariana Trifa cica e foarte buna dar aglomerata. Daca insa zici ca esti graviduta cred ca te poate strecura pe acolo. Daca vrei nr.de telefon sa zici. Eu am fost la clinica Similimum (www.similimum.ro), aici au mai multi medici, eu am fost la Radu Marius. A fost super super ok, mi-a gasit remediul similimum in cazul meu si a dat roade super repede.
Flori bun venit. Sarcina usoara si bebe sanatos si la termen.
Laura imi pare rau de mama ta. Condoleante! multam de aprecieri.Doamne ajuta sa fie totul bine si de acum inainte
gabriela offff, ce te mai chinuie greturile astea. Sper sa gasesti o modalitate de a le tine cat de cat sub control.
Dana dai tarcoale pe aici vad. Bravo. Imi place. Doamne ajuta. Si eu la prima sarcina am bagat fructe si iaurt la greu. Am avut o perioada in care nu am putut sa pun gura pe carne. Si cu toate astea am baiat.
Ha ha, tin minte in perioada capsunilor ca imi cumparam in fiecare zi. Si cand zic fiecare zi, asta nu inseamna ca luam o juma de kil. Nuuuu. Cate 1-2 kg zilnic!!!!!! Tudor abia abia daca a pus si el gura pe cateva capsuni anul asta (ca anul trecut nu i-am dat oricum)


Eu la Tudor am stiut ca sunt insarcinata inainte de a avea orice simptom. Eram la a treia luna de incercare si stiam/simteam in sufletul meu ca sunt insarcinata. Am facut test, inainte de vreme bineinteles, si a iesit negativ. Si simteam ca nu trece timpul suficient de repede ca sa vad si eu testul pozitiv. Simteam/stiam ca sunt , aveam test negativ in mana si eram frustrata la culme din cauza asta. Am facut din nou test in ziua in care ar fi trebuit sa imi vina si a iesit pozitiv. La vreo doua saptamani dupa au inceput sa apara si simptomele.

Si tot la Tudor am stiut ca am baiat inainte de a mi se confirma ecografic. Pur si simplu nu ma puteam gandi la bebele din burta ca la o fetita. Nu imi puteam directiona gandurile in directia fetita, nu puteam efectiv sa ma gandesc si la posibilitatea asta.


Ma duc sa trag un pui de somn inainte sa spuneti ca am luat-o pe aratura.



Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 5+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Dana,inseamna ca tati o sa fie in culmea fericirii, ca si la primul zicea ca el vrea sa fie fata...bine, nu ca n-ar fi fericit si cu baiat (sau inca un baiat), dar lui chiar cred ca i s-ar potrivi sa fie tata de fata.

oricum ar fi, eu o sa ma bucur,iar daca mancarea sanatoasa de care mi-e pofta inseamna si mai putine kg la cantar, atunci chiar ca o sa fie de bine .

Dana, tu ai incercat si ceva homeopat pt stimularea fertilitatii? ca au am auzit ca-s foarte eficiente, cu rezultate imediate. (eu am luat ceva pt reglarea CM, toata viata am avut ciclu neregulat si intarziat, la 32-60 de zile, dupa primele granule, chiar din luna respectiva, m-am reglat la 28-29 de zile).

Mami de pui nazdravan (2/9/07)


Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Alinutza, parca povestesti de sarcina mea cu Mihaita ..asa a fost si la mine, am stiut imediat ce am ramas insarcinata , numai ca testul iesea negativ si incepusem sa cred ca , de fapt e vreo infectie urinara , de ma tot duceam asa des la toaleta..S-a pozitivat abia in z29.

Dana, in sarcina cu Mihaita am baut numai sana si mancam fructe si legume la greu, de carne sa nu fi auzit ..acum e la fel...

Mira, pai in primul rand testele astea se bazeaza pe statistica.Deci, m-am dus sa imi recoltez sange pt bitest si am asteptat linistita rezultatul..dupa 2 sapt imi vine rezultatu la triplutest : copil cu risc de nu stiu ce boli genetice.....si , normal ca m-am dus la ei, la policlinica , sa le zic ca am cerut bitest, nu triplutest; moment in care ( ceea ce mi s-a parut f. suspect ) mi-au zis ca mai au intr-o eprubeta pastrat un rest din ce mi s-a recoltat si ca se va face bitestul... aaa...si sa nu iti mai zic de fete, care au facut aceste teste , le-a iesit ca au copii cu malformatii, iar cand i-au nascut nu au avut nimic...

Laura, imi pare atat de rau!... daca as fi Dumnezeu as sterge aceasta boala de pe pamant...

Cinezee, sarcina se "masoara " de la ultima mentrustie, deci esti in vreo 8 saptamani, nu de cand ai avulat..eu am avut ultimul ciclu pe 12 august, deci de atunci au trecut 7 sapt si 3 zile...

Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 7+



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Mai acum si voi, bineinteles ca exista exceptii
Alinutza e valabil pt primul trimestru, cat sunt greturile mai intense.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viriniana spune:

Hello!

Muuult mai bine ca ieri! Va pe toate pentru incurajari...

Doar ca imi vine sa

http://lbdf.lilypie.com/zpi4p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

eu am facut si triplutest si - spre norocul meu - a iesit ok, fara probleme.
doctorul meu mi-a explicat asa: intr-adevar, TT e statistic, reprezinta o probabilitate ca copilul sa aiba boala respectiva (pt care are risc). in cazul in care riscul e mare, mama e indrumata sa faca alte teste, respectiv amniocenteza, teste care de data asta sunt de certitudine in cazul concret, urmand ca mama impreuna cu mediul sa ia o decizie in cunostinta de cauza.

Alinutza, ma tot tin sa te felicit pentru bebe vazut la ecograf , mi-e asa dor...abia astept si eu...

Mami de pui nazdravan (2/9/07)


Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cinezee spune:

Alessico nu am nici un simptom decat starile de somnolenta care persista

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

Cinezee, tu ai aproape acelasi nr de sapt ca ale mele, ce simptome ai tu iubita?


4 +un la termen astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Fetele care ati facut bi/tri test, mie mi-a zis doctora, da parca pe-o ureche mi-a intrat si pe alta mi-a iesit. Vazusem "fasola" (cum i-a zis azi o colega) si am uitat tot de emotii.

Deci bi-test se face la 12s (si eco si analiza la sange)
Tri-test se face la 222 (eco+sange)
Dar parca mi-a zis si ceva de 18s, numai ca am uitat ce. Numai eco? E ceva mai special?

Ana 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleesicoo

multumesc pt modificari

4+ cu o

Invingatorii nu renunta NICIODATA!!!!

http://community.webshots.com/album/574674676TrCmjB


Sa ma scuzati ca bag nasul pe aici pe la voi,dar vroiam din suflet sa o felicit pe alexandra pt noul sufletel din pantec,sa fie bine,sanatate si fericire in noau viata in 3

deChristian Ionut

Mergi la inceput