Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010 (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna diminata

Bun venit Flori_blanca

Discordia, e dureros sa ai pe cineva apropiat bolnav, mai ales cand e tanar. Poate totusi a fost descoperita boala la timp si totul va fii bine.

Lori, poate se prinde luna asta bebe. Succes in continuare!

Maitreyi, te asteptam cu o valoare buna la beta.

Viriniana, si mie mi-e frica de caini mai rau ca de masini.....bine ca ai scapat cu bine....

Monica, urata faza cu varicela, poate nu ai contactat totusi pana acum

Restul burticilor

Roxy 9+


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:


Neata

Lori, iti doresc multa putere....offf.... de ce trebuie mamicile iubitoare sa treaca prin asa ceva

Viriniana,ce nebunie cu vaccinul antirabic....oricum doctorii stiau daca e contraindicat in sarcina....important e sa nu e mai stresezi cu gandurile intunecate

Monica, nu cred ca o sa faci varicela, mai ales daca iei vitamine si imunizante, probabil, cel mult, o forma usoara
voi cum stati cu constipatia? eu sunt permanent obosita, nici nu prea pot manca caci doar daca nu ies....
offf....recunosc ca sunt tare stresata(nu permanent ci doar cand ma gandesc) pt ca nu am greturi, nu fug la baie etc
doar sanii mariti si rar cate un val de greata si o oboseala permanenta

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!!...

In primul rand bine ai venit Flori! O sarcina usoara si un bebe sanatos si la termen.

Roxanik, si eu dorm la pranz o ora - doua, odata cu prichindelul meu; altfel nu as face fata , mai ales la cat trebuie sa ma tin dupa el. CU bitest, triplutest ..hmm...sarcina trecuta mi l-am facut(bitestul), dar s-a lasat cu peripetii, asa ca am zis ca acum nu mi -l mai fac.

Viriniana, offff!! Si mie mi-e teama de caini, mai ales ca acum sunt si cu Mihaita dupa mine si el mereu vrea sa fuga la ei...

Monica, sunt alaturi de tine...Doamne ajuta, poate nu ai contactat virusul... si aveti grija de voi.

Veronicah, eu mananc multe fructe , deci nu am probleme cu constipatia..









Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 7+



Bazar pentru Bogdan
Bazar pentru Sebi
Bazar pentru Mihaita
Bazar pentru Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

of, Monica, iti tin pumnii sa nu faci varicela , riscul e mic sa pateasca bebe ceva, dar cred ca stiu cum e sa stai cu sabia deasupra capului inca 8 luni...
nici eu n-am facut varicela, si mai am si copilul care merge la cresa, deci are risc mare sa ia si de pe acolo boala. oricum e contagios cu vreo saptamana inainte sa apara bubitele, deci n-am decat sa ma rog sa nu faca boala sau sa o faca cel putin dupa ce trec in trimestrul 2...nu l-am vaccinat si nici n-am de gand, prefer sa faca boala cat e mic, ca scapa mult mai usor.

de caini si eu ma tem foarte tare, nu stiu de ce, ca nu m-a muscat niciunul pana acum (dar era sa), sotul mereu ma cearta ca sunt mamaliga si mi-e frica de ei (dar saptamana trecuta mi-a povestit cum tabarasera pe el vreo 15 caini, eram la hotel!!, el coborase sa ia ceva din masina si au sarit pur si simplu sa-l muste. a avut noroc pana la urma ca a scapat, dar am fost foarte indignata, ca cei de la hotel se uitau impasibili cum cainii lor il inconjurasera pe sotul meu si ei nu faceau nimic!! ).

eu am inceput sa am simptome ciudate, nu mai suport junk-food, mi-e pofta de legume facute la tigaie, de fructe, de iaurt... ba chiar am slabit un pic mi se pare mie, flutura pantalonii pe mine. si culmea, nu m-am infometat deloc, ba chiar am mancat mai mult, ca volum. hehe, la sarcina trecuta as fi mancat tone de ciocolata si ingheta, am luat 17 kg , dar le-am dat jos integral...eu sunt dovada ca nu exista 2 sarcini la fel la aceeai femeie, d-apai la 2 femei...



Mami de pui nazdravan (2/9/07)


Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Fetelor, multumesc pentru sustinere, trebuie sa fie bine!

VICTO, sa stii ca m-ai mai linistit cu ce mi-ai spus, ca si tu ai facut in primul trimestru si a iesit sanatos Stefanel. Si mie mi-au mai spus cunoscutii de cazuri, dar majoritatea erau prin 7 luni cand au facut si dupa sapt. 20 stiu ca nu mai e risc nici macar cat inainte. Tin pumnii sa ni te alaturi totusi! Daca nu, cand o vrea Dumnezeu, da cat mai curand

VERONICACH, nici eu nu am greturi, doar foarte vagi uneori, culmea ca nici obosita nu ma simt (cu exceptia zilei de ieri cand din cauza emotiilor m-am simtit stoarsa), oricum te inteleg ca iti faci griji. si eu in prima sarcina pana nu a miscat copilul ma stresam mult ca nu aveam simptome, imi venea sa-mi fac test zilnic Cat despre constipatie, eu inca sunt ok, insa am avut o problema majora cu asta in prima sarcina. M-a ajutat Activia, kiwi, iar cand nimic nu ajuta, semintele de in. Pui vreo 2 lingurite de seminte de in (se gasesc la plafar) intr-un pahar cu apa, le lasi de seara pana dimineata si bei apa si mananci si semintele (mie mi s-au parut cam gretoase, uneori nici nu le mai mestecam ci le inghiteam cu multa apa). La mine au facut minuni.

Bi/tri/cvadruplu etc test eu sigur n-o sa-mi fac, nu mi-am facut nici in sarcina trecuta, pt. ca oricum din ce am inteles iti da numai niste probabilitati si poate sa iasa si gresit si chiar nu vreau un motiv de stres inutil in plus. Imi ajunge faza cu varicela.

VIVELA,ce fain ca ti-e pofta de mancaruri sanatoase, si-o fi cerand bebicul portia de vitamine :)). Poate o sa ai fetita acum, daca ai alte pofte.



Monica, mami de Luca si 5+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

bun venit, Flori, sa ai o sarcina usoara si bebe sanatos si la termen .

Victo, inca te asteptam alaturi de noi .

ale, sa fie baietel daca asta va doriti. inainte sa stiu sexul lui bb1, mie toti imi ziceau ca o sa am fata, nu stiu de ce erau ei asa convinsi. pana si pe mine ma convinsesera . dar eu am fost asa fericita cand mi-au zis ca o sa am un baietel, desi eu n-am avut nicio preferinta.
acum tot nu ma pot hotari ce mi-as dori sa fie, cred ca as inclina sa imi doresc tot un baiat, desi jinduiesc dupa rochite si codite .
dar nu conteaza ce e, o sa fiu super-fericita indiferent de sex, sanatos sa fie.

Mami de pui nazdravan (2/9/07)


Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

'Neata, burtici fericite!

He he... cat am mai avut de recuperat de ieri de la pranz... Stau de 40 de minute si tot citesc. Si uite ca in cela din urma am ajuns si eu la final:)

Flory, bine ai venit printre noi! Sa-ti de-a Dumnezeu sarcina usoara si la termen si sa mergem impreuna pana la capatul acestei odisei, pentru ca la scutece sa putem povesti ce fac nazdravanii nostri

Lori, imi pare nespus de rau pentru pierderea de sarcina. Iti doresc multa putere sa treci peste, si mult optimis pentru un nou bb, pe care ai sa vezi ca DD o sa ti-l daruiasca cat de repede

Maitrey, asteptam numai vesti bune de la tine. Dupa ce ai rezultatul analizelor sa dai fuguta la noi sa ne spui cum sta treaba. Tinem pumnii stansi

Alina, felicitari pentru intalnirea cu samburel.Sa dea DD sa fie bine si de acum inainte.

Cordelia, si eu m-am cam pierdut cu parolele astea... Ce-i drept, eu am devenit forumista de cand cu bb din burtica. Asa ca nu ma prea pricep la chestii de genul acesta.

Viriniana, imi pare tare rau pentru patania cu acel caine... Dar bine ca te-ai vaccinat!!! Daca doctorii au zis ca e ok, asa trebuie sa fie! Gandeste pozitiv si o sa fie bine

Roxana, eu stau cam prost cu somnul... Ma trezesc de 5 ori pe noapte sa merg la baie, iar ultima oara pe la 5-6 dimineata. Dupa ce ma intorc in pat ma foiesc de pe-o parte pe alta pana pe la 7 jumate cand tre' sa ma trezesc pentru servici... prin urmare nu prea ma pot odihni Ai mare noroc ca poti sa dormi la pranz.

Monica, tin pumnii sa nu fie varicila. Tu ai grija mare de tine si baga multe fructe cu vitamina C ca sa te imunizezi. Si eu zic ca ar fi bine ca Luca sa faca varicela cat mai curand, ca sa scape.. sa nu riste s-o faca la o varsta inaintata ca si tatal lui... Te pup Ai sa vezi ca totul va fi bine!

Veronica, si eu sunt constipata si balonata vai de capul meu... pana si dimineata cand ma trezesc, am burta mare. Daca spun cuiva ca sunt in aproape 7 sapt nu are cum sa ma creada, ca am o burta asa mare... of, of.. daca gasesti vreun remediu, sa mi-l zici si mie. Ca eu pot sa mananc si 10 kg de fructe pe zi si tot balonata sunt

Cristina ce peripetii ai avut la bitest? Ca pe mine m-a intrebat doctorita daca vreau sa-l fac pe asta la 12 sapt. Ca cica triplutestul il facem obligatoriul la 16. Dar am ajuns impreuna la concluzia ca avnd doar 24 de ani o sa fie de ajuns triplul...

Ioana... mai da si tu un semn, ca ne sperii. fetelor, stiti careva de ce lipseste, ca poate a scris si mie mi-a scapat.

In ceea ce ma priveste, trebuie sa marturisesc ca m-am ingrasat teribil. Maine fac 7 saptamani, iar de la 63 kg la 1,70 m, am ajuns deja la aproape 67 Si credeti-ma ca nu exagerez cu mancarea. E adevarat ca poate fi si din cauza ca m-am lasat de fumat. Insa eu sunt terifiata cu ingrasatul asta. In ultimii ani am pus mult in greutate in urma unei sederi in State timp de vreo 4 luni. de la 56 kg am ajuns la 70, apoi am intrat in panica si cu mari eforturi atat financiare cat si de vointa, am dat jos 10 kg in primavara, dupa ce am mers la acupunctura si am urmat o dieta data de medic. Acum sunt DISPERATA ca pana la sfarsitul sarcinii voi pune 30 de kg pe mine.

Si am o intrebare fetele... Stiti un homeopat bun in Bucuresti? Ca eu sunt adepta homeopatiei, insa nu stiam ca exista si doctori homeopati.

Va pup, burticute Sper ca nu v-am plictisit prea tare

Mira 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

merci la toate fetele de urari. sper si eu sa fie bine. eu inca nu am simptome decat ceva durere la sani si sper sa nici nu ma chinuie prea mult
moni imi pare tare rau de treaba cu varicela dar stai linistita ca nu e obligatoriu sa faci si tu. important e sa fii optimista. oare acum e prea tarziu sa mai faci ceva vaccin? poate ar ajuta si asta sau macar ceva pe baza de plante pentru cresterea imunitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauriciu spune:

Neata, fete.
N-am mai intrat de cateva zile, n-am mai avut timp,pur si simplu.
Dar am recuperat de dimineata...ati scris, nu gluma.
Azi nu am nici un chef de munca. Ieri am fost libera. Adica am fost acasa, cu Radu, ca n-am avut bona.
Am vazut ca ati scris despre camera copilului. Noi am proiectat din start la casa 3 dormitoare cu exact acest scop - al dolea bb - asa ca am facut casa dupa nevoi, nu va trebui sa ne adaptam noi acum (Dar noi suntem cazul fericit, stiu)
Felicitari aleesico, dupa multe dezamagiri vad ca vii cu o veste buna.
Felicitari si noilor sosite la odisee cinzee si flory blanca
Maitreyi, tinem si noi pumnii sa fie cu noroc urmatoarea testare bhcg. Daca nu, sa tii minte ca Dzeu ne da copii cand considera el ca suntem pregatiti, nu cand consideram noi. E testata "axioma" pe pielea mea.
Lori, te asteptam cu vesti bune peste o luna-doua.
Viriniana, ce ghinion ai putut sa ai cu cainele. Cred, totusi, ca nu te-ar fi lasat sa faci vaccinul daca erau riscuri.
Cu animalele, lucrurile sunt controversate. Eu l-am avut pe Radu cu pisica in casa si nu s-a intamplat nimic. Sunt de parere ca(,)copii crescuti in casa cu animale sunt mai echilibrati.
Monica...la tine nu mai zic ce ghinion v-a lovit cu varicela asta. Bine ca ai "exilat" sotul, poate ca reusesti sa fentezi macar tu boala.
Alina, in urma cu cateva zile am intrat si eu pe linkul de la semnatura ta, iti ies din maini lucruri absoult minunate! Ai talent si rabdare. Felicitari!

Legat de cancer...e ceva ce nu v-am spus pana acum, eu mi-am pierdut mama acum 3 luni in fata acestei boli ingrozitoare. Stiu toate fazele ei, am ingrijit-o pana la sfarsit, strangand din dinti si zambind. E crunt. Cand am citit de cumnata discordiei...de fapt cand aud despre oricine...mi se increteste pielea pe mine la modul cel mai propriu cu putinta. Nu mai vreau cancer! De cate ori ma rog la Dumnezeu, ma rog sa faca sa dispara chinul cancerului de pe pamant. Nu e zi sa nu ma gandesc: dar daca si eu...dar daca si sotul...dar daca si Radu....
bine, la mine lucrurile sunt inca mult prea proaspete si nevindecate, cred ca pe undeva e normal sa am toate temerile astea in suflet.

Asta apropos de ce spuneam fetelor mai sus, noi ne straduim din mai sa "ramanem insarcinati". Pana nu s-a dus mama la DD si nu m-am linistit, nu am ramas gravida. Apoi, cand am ramas, am avut un avort menstrual.
Abia la 2 luni dupa, lucrurile merg ok. Pentru ca Dumnezeu are grija sa aseze lucrurile pe fagasul lor, asa cum stie el mai bine.


Va pupacesc.




Laura - mami mandra de Raduc frumos si viitoare mami (9+) de...sa fie baietel....sa fie fetita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Laura, condoleante , am ramas muta...(mama a fost operata de cancer acum 2 ani jumate, a facut chimioterapie, acum e bine, dar boala asta e crunta ).
multa putere sa te linistesti si sa poti accepta lucrurile asa cum sunt , cred ca mamicuta ta ti-a trimis un semn din cer - samburelul din burtica si o sa vegheze asupra voastra .

Mami de pui nazdravan (2/9/07)


Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba.

Mergi la inceput