Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jassy_jassy spune:

rosanne UM am avut pe 18 august,dar fiv am facut pe 7 sept.data probabila cand voi naste o sa stiu deabia duminica.
scuze ca nu am darele exacte dar promit sa le corectez cand am informatii.
o seara placuta la toate fetele si eu nu o sa mananc patrunjel.nu de alta ,dar nu vreau sa risc.stiu ei egipteni ce stiu....


jassy jassy 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanik09 spune:

wow, un capitol nou ! se scrie, nu gluma!

fetelor, m-am uitat la cireasa de pe tort si era o tipa care nu gatea ea prea bine, dar a facut oua umplute.. m-a luat o pofta, de-mi vine sa ma duc sa fac acum. Asta e un semn bun, inseamna ca reapar poftele, si poate dispar greturile

Alinutzaa, am dat 90ron pe pastile.. dar cica ma tin vreo 2luni jumate. consultatia a fost doar 50, dar nu credeam ca dau chiar atat de mult pe pastile.. e drept ca pe langa cele de greata mi-a mai dat ceva pt fier, pt calciu, vreo 3 pt sistemul imunitar..

am dormit azi o ora la pranz, nu am simtit cand m-a luat somnul si nu am simtit ora aceea de loc, parca ar fi fost 5 minute. voi cum mai stati cu somnul?

eu trebuie sa fac peste 3 saptamani dublu/cvadruplu test.doc mea mi-a spus ca ea nu face triplu test pt ca e ca eco 3D, cand a aparut 4D nu a mai facut nimeni 3D.. in fine, fiecare cu "bazdacii" ei.. dar nu cred ca fac cvadruplu ci doar dublu, oricum voi vedea mai intai ce-mi spune la eco.

ma duc sa ma culc, maine ma asteapta un drum pana in targoviste.

noapte buna si vise placute cu bebicii nostri!

zmeurica din burtica are 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

buna fetelor. azi mi-am facut si eu la 3 sapt si 4 zile de la ultima menstruatie un sure check si a iesit a 2-a liniuta mai slaba ca prima dar e acolo. sper sa fie totul bine si sa ne bucuram de bebica. eu am avut in iunie o sarcina oprita in evolutie si incerc sa iau lucrurile cu calm si fara stres acuma si nu ma pot gandi decat ca trebuie sa fie bine acum.
de data aceasta mi s-a pozitivat mai repede testul atunci doar in ziua 30 de cm asa ca zic eu ca acuma s-a implanat mai bine bb... a fost mai grabit.
va pup pe toate si de-abia astept sa am si eu ce povesti cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

Offf,fetelor, nu stiu ce are ziua de azi, atatea vesti proaste...

DISCORDIA,imi pare rau pentru cumnata ta, sa o ajute Dumnezeu sa fie intr-o faza incipienta cancerul si sa se faca bine...

MAYTREYI, LORI, imi pare atat de rau pentru pierderile voastre, Doamne ajuta sa va alaturati cat mai curand unei noi odisei! MAYTREYI, da de s-a gresit totusi analiza, poate mai este o speranta!

VIRINIANA, ce ghinion ai si tu, tin pumnii sa fie totul bine!

Ma inscriu si eu pe lista celor cu o zi oribila, am trecut prin iad azi, acum mi-am mai revenit putin psihic. Sotul meu a facut varicela, o forma tare urata, cu febra 40, stari foarte nasoale, na, cum e la adulti, se face mult mai urat decat in copilarie. Problema cea mare e ca eu n-am facut varicela in copilarie, m-am uitat pe net si am 90% sanse sa iau de la el si se poate sa fie probleme in primul trimestru, malformatii la fat Ma rog, ei spun ca maxim 2% ar fi riscul sa fie afectat fatul, asta in cazul in care fac eu varicela evident, ca daca scap nu exista niciun risc. L-am exilat pe sot la parintii lui, ca in cazul in care am o sansa sa nu fi luat pana acum, macar sa nu stam cu el in restul perioadei contagioase. Insa daca n-am luat de la sot e fff posibil sa faca Luca si sa iau de la el Si mi-e mila si pentru Luca, saracul asa mic si varicela asa boala urata, chiar peste o luna, la 1 an si 3 luni ma gandeam sa-i fac vaccin contra varicelei si uite ca nu cred ca mai apuc...

Rugati-va pentru mine fetelor, va rog frumos, sa fie bine copilasul din burtica... Eu inca sper sa nu fac varicela, perioada de incubatie e 2-3 saptamani, deci mai am de stat ca pe ghimpi.Oricum am toata increderea in Dumnezeu, El mi-a dat sarcina asta si sper ca El sa o ocroteasca.

Monica, mami de Luca si 5+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

mi-a facut una dintre cumnate cu sarea in cap ...si unde credeti ca am dus manaa??????
LA NASSSSSSSSSSSSS!!!!!!!! E BAIAT!!!!!

4+ cu o

http://lbdf.lilypie.com/r9rEp1.png

Invingatorii nu renunta NICIODATA!!!!

http://community.webshots.com/album/574674676TrCmjB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Viriniana vai de capul meu!!!! Cum te-a muscat un caine????? Eu sunt ingrozita de cainii astia vagabonzi, ma feresc de ei ca de tamaie. Mai ales de cand am vazut cu ochii mei cum o fetita a fost muscata saracuta. Brrrrrrr. Ai grija de tine
Monica nu pot sa cred ce ghinion ai cu varicela asta!!!!! Doamne ajuta sa fie totul bine. Poate scapi ne-varicelata. Uffffffff
ale pai in acest caz...sa iti traiasca baiatul (desi eu nu cred in babisme din astea)
Roxana daca te tin asa mult, atunci e explicabil. Cum mai e greata?
maitreyi te asteptam cu vesti bune. Tin pumnii!

Pe mine ma doare spatele. Zici ca am carat pietre de moara. E clar....ma babesc! Pfuuuuuuu



Alina, mamica mandra a piciului Tudor si 5+

Handmade by Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

alinuta eu cred ceea ce imi place

4+ cu o

http://lbdf.lilypie.com/r9rEp1.png

Invingatorii nu renunta NICIODATA!!!!

http://community.webshots.com/album/574674676TrCmjB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Seara buna.
moni, Doamne, ce nasoala treaba asta cu varicela. Iti tin pumnii sa fie totul in regula, ai grija de tine. Insa, cum zici si tu, daca Dumnezeu ti-a dat sarcina asta, cred ca te va ajuta sa o termini cu bine

maitreyi, bafta la urmatoarea analiza, sper sa iasa bine valoarea.

lori, imi pare rau s-aud de sarcina oprita in evolutie, ai grija de tine si neaparat sa treci pe aici sa ne anunti cind se intimpla minunea

anamaria, m-ai distrat cu sotul tau, linisteste-l si spune-i ca la inceput pampersurile alea miros frumos, a lapte, de-abia dupa ce incepi diversificarea se impute treaba

discordia, imi pare rau s-aud de cumnata ta, bine ca macar ca s-a diagnosticat cancerul la timp, iar faptul ca are o fetita o sa o ajute sa nu se dea batuta

jassy, de-a lungul sarcinii o s-auzi o gramada de variante cu alimente "interzise". Ce conteaza acuma e sa nu maninci carne cruda, ou fiert moale sau brinzeturi nepasteurizate. In rest, cit timp maninci totul cu moderatie, ar trebui sa fie ok, asa ca maninca linistita si patrunjel, cita vreme nu il maninci cu kg ar trebui sa fie in regula. Patrunjelul are o gramada de vitamina C, asa ca nu l-as exclude din start.
Eu de exemplu am mincat in sarcina si pateu de ficat, desi unii zic ca n-ar fi ok, sau ton in conserva, etc, etc. Dar n-am exagerat cu nimic, am avut o dieta echilibrata zic io (excluzind dulciurile, in care am dat iama) si totul a fost in regula.

ale, da, acid folic e indicat sa iei dinainte de a ramine insarcinata, de dozaj nu te ingrijora, excesul se elimina din organism, deci n-ajungi sa te supradozezi.

Fetelor, pe-aicea nu se face hcg, doctorii sint mai relaxati, cel putin in primele saptamni de sarcina, lasa totul in seama naturii. Adica daca e ca sarcina sa se fixeze bine, daca nu, nu intervin.

Eu ma uit la o emisiune de gatit si salivez. As minca o ciocolata, dar ma abtin, mi-am propus ca in sarcina asta sa ma ingras 8 kg, maxim 10. De-aia am si mers la sport saptamina asta de 3 ori, miine mai merg o tura.


Mami de Mara (19.08.2008) si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

buenas noches Turturica

4+ cu o

http://lbdf.lilypie.com/r9rEp1.png

Invingatorii nu renunta NICIODATA!!!!

http://community.webshots.com/album/574674676TrCmjB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

moni, eu am facut in sarcina cu Stefan varicela. am facut si eu destul de devreme, in sapt 12-13 nu mai tin minte exact. nu m-am internat, nu am avut chestii urate, doar catev bube, dar nu exacgerat de multe. si am avut noroc si bb a iesit sanatos.normal ca pe parcursul sarcinii ma mai apucau crizele ca dc e bine sua nu bb..
iti tin pumnii sa se termine totul cu bine.
am facut azi si un sure check..tot negativ, e Z 27. am zis ca e ultimul pe care il fac. Cand va vrea, bb va veni si va fi iubit la fel de mult ca si dragutul de Stefanut.

Sarcini usoare fetelor, si cel mai important, FITI OPTIMISTE!!!!! Va pup pe toate!

Paula si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput