FIV in Ungaria 66

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Buna dragelor!
Sophie76 ma bucur sa aud cum vorbesti despre dr. K. V-am mai spus, eu deocamdata stau in umbra pana prin decembrie, cand, sper sa ma infiintez la el si eu.
Mirela2 bravo, uite dintr-o fata suparata si posomorata ce erai....ce fericita si radioasa esti acum. Bravo si multa bafta pe drumul ce il urmezi.
Goggy as putea sa il contactez pe dr. K si sa ii spun cam in ce perioada as vrea programarea??? Adica in mail sa ii sugerez sau sa ii spun clar cum stau lucrurile si cand vreau programarea? Eventual sa imi spuna el tot ce doreste sa ii prezinta la prima infatisare...si intre timp sa actionez...


endometrioza, 6IA, 2FIV
si inca mai incerc ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Buna fetelor!
Eu sunt nou venita, dar ma regasesc in multe din situatiile prezentate de voi
Asa ca dupa ce am citit o perioada prin ce ati trecut voi, m-am decis sa ma inscriu si eu pe lista celor care vor sa devina mamici
Istoricul meu pe scurt este :
1. de 7 ani incercari ratate
2. 3 sarcini pierdute (oprite din evolutie, nu se stie de ce)
3. din februarie 2009 am inceput sa merg la Debrecen la Inst. Kaali - dr. Bodnar
4. eu am dereglari hormonale, iar la sotul meu i s-a descoperit abia dupa 7 ani oligoastenozoospermie, in Ungaria bineinteles. Prin urmare ni s-a recomandat FIV
5. in iulie 2009 FIV nereusit (un embrion 7 celule)
6. in septembrie am inceput o noua stimulare, dar dupa la ecograf s-a descoperit un chist. Prin urmare am intrerupt stimularea si fac tratament pt. chist.
Acum asteptam sa mergem inapoi sa vedem daca a disparut chistul si ce sa facem in continuare.
Va urez multa bafta tuturor si celor care sunt deja gravidutze si celor care mai incearca si nu si-au pierdut curajul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Alina, bine ai venit! Iti urez sa ai o perioada f scurta statutul de aspiranta!
E ok sa te trec pe prima pagina in felul urmator: alinamolnar - FIV 1 nereusit, FIV 2 intrerupt din cauza unor chisturi - dr. Bodnar?
Ti-ai facut analizele de trombofilie si cele imunologice? Te intreb pt ca sigur exista o cauza precisa a pierderii celor 3 sarcini. Cele trei sarcini le-ai obtinut natural?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki01



Buna seara, dragele mele!

Ma inscriu si eu in randul vostru, sunt aspiranta la bebe pentru a 2a oara. Eu sunt una din fericite, deja sunt mamica, dar mai vreau cel putin un pui.
Ne-am hotarat sa facem FIV-ul, de data asta, la Budapesta (primul a fost la Giulesti cu dr. Dracea) si avem deja programare la dr. Kovacs in data de 30 oct. Am vazut ca sunt multe fete in acea perioada la Budapesta asa ca ma autoinvit si eu la intalnire impreuna cu voinicelul nostru si cu sotul.
Ieri am dat sange pentru analize, cam toate, mai putin cele gineco si cele de coagulare (nu se putea sambata).
Va citesc cu mare drag si va doresc din suflet sa va tineti puii in brate!

o seara placuta (ma duc la baita...)




Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru


Miki, bine ai venit!Sa iti traiasca baietelul!
Inteleg ca sarcina ai obtinut-o prin fiv, nu?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Tamaryllis multumesc de urari da e ok pt prima pagina
nu mi-am facut nimic din ce ai zis tu pt ca nimeni nu mi-a spus si nu stiu ce inseamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Si da cele trei sarcini au fost pe cale naturala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teacdrn spune:

samira33-mie nu mi se pare o idee rea sa se incerce, unde e cazul doar, 1-2 inseminari (mai multe eu nu as face) pentru ca sunt reusite si in urma acestor proceduri si mai ales pentru ca dozele hormonale utilizate sunt mult-mult mai mici decat la FIV, deci implicit organismul e mai putin traumatizat; asa cum spune si ALRAK ar fi grozav sa evitam anestezia si punctia- orice act medical aduce dupa sine anumite riscuri - chiar daca noua nu ni se par de luat in seama pentru ca frecventa lor e mica. Nu in ultimul rand consumul material si emotional sunt net inferioare unei proceduri FIV.(dar acestea din urma depind de preturile clinicii pentru care s-a optat si de structura fiecareia).
va pup pe toate, tea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui tamaryllis

Miki, bine ai venit!Sa iti traiasca baietelul!
Inteleg ca sarcina ai obtinut-o prin fiv, nu?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


Miki, bine ai venit! M-am uitat la poze, ai o mandrete de flacu! Noi ne-am mai intersectat pe la subiectul fiv, imi amintesc ca pe atunci era "moda" dr Dracea, tu ai reusit! Acum se pare ca e moda K, sper ca de data asta sa reusesc si eu!
alinamolnar , bine ai venit! Si chisturile astea, apar tocmai cand sa incepi stimularea (am patit-o si eu o data).
ALRAK, din pacate si la fiv se poate intampla ca embrionul sa fie "aspirat" de trompa... Mai ai putin pana joi, rezisti sa nu faci test? Eu antrenez majoretele!


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Citat:
citat din mesajul lui sophie76

draga goggy, diagnosticul de infertilitate inexplicabila mi l-a pus intr adevar dr Dracea care, asa cum am mai spus, in decursul primei (si ultimei)noastre intrevederi mi-a spus sa-mi iau gindul ca cineva imi va explica vreodata infertilitatea sau chiar si un eventual esec in FIV (FIV la care oricum nu mi dadea sanse mari de reusita, de ce ?.. nu stiu, ca asa zic statisticile -30%).Cei de la Iasi m-au alintat cu "infertilitate primara" ceea ce mi se pare un fel de surogat pt inexplicabila by the way nici eu nu prea cred in IUI de aia am zis sa mi incerc norocul la FIV, ca m am saturat sa ma imbuib cu hormoni in zadar!


sophie



Cum le stie ea pe toate... Stai tu linistita, intotdeauna exista o cauza, ca nu are ea o explicatie e partea a doua. Infertilitatea primara poate fi explicabila sau nu, termenul inseamna de fapt ca nu ai avut nici o sarcina pana acum. Daca ai fi ramas cel putin o data gravida si acum brusc nu mai poti ramane, se numeste infertilitate secundara. Poti avea infertilitate primara daca ai ramas fara trompe din cauza unui hidrosalpinx, de exemplu. Se stie clar cauza.
Acum eu vorbesc sa ma aflu in treaba, probabil stiai toate astea

Vezi ca si la Fiv te cam imbuibi cu hormoni dar macar ai mult mai multe sanse de reusita.

Ce investigatii ai facut pana acum?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki01



Buna seara, dragele mele!

Ma inscriu si eu in randul vostru, sunt aspiranta la bebe pentru a 2a oara. Eu sunt una din fericite, deja sunt mamica, dar mai vreau cel putin un pui.
Ne-am hotarat sa facem FIV-ul, de data asta, la Budapesta (primul a fost la Giulesti cu dr. Dracea) si avem deja programare la dr. Kovacs in data de 30 oct. Am vazut ca sunt multe fete in acea perioada la Budapesta asa ca ma autoinvit si eu la intalnire impreuna cu voinicelul nostru si cu sotul.
Ieri am dat sange pentru analize, cam toate, mai putin cele gineco si cele de coagulare (nu se putea sambata).
Va citesc cu mare drag si va doresc din suflet sa va tineti puii in brate!

o seara placuta (ma duc la baita...)




Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru



Miki, draga mea, probabil nu iti mai aduci aminte de mine dar am facut fiv in aceeasi perioada la Giulesti. Si acum imi aduc aminte de post-urile tale ca si cand ar fi fost ieri . Eu eram la primul Fiv.
Bafta multa! Poate tragem un sincron de data asta . O sa fiu si eu la Budapesta in perioada aia.





Mergi la inceput