FIV in Ungaria 66

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

buna dimi fetelor

o parere proprie si personala:nu inteleg de ce medicii recomanda ,in general,mai intai n-spe IA,IUI pana sa treaca la Fiv???
nu vorbesc de cazul meu....pentru ca la mine e clar doar Fiv...dar am o prietena-cea care trebuia sa mearga cu mine la Budapesta....care a facut analizele necesare....si i-au fost recomandate pentru inceput cateva -IA....au fost toate nereusite-3 la numar....totalizand cheltuielile pentru toate cele 3IA.....a ajuns cam la banii de pe un Fiv....ca acum sa-i propuna medicul sa faca Fiv!!!
pai...oare nu era mai bine sa mearga de la inceput pe Fiv???....oricum sansele la Fiv sunt mai mari decat la IA,IUI.

si am observat ca in general asta este metoda cam peste tot:hai cu un milion de IA,IUI inainte.....si pana la urma tot la Fiv ajungem....doar ca in final stresul,consumul emotional, financiar....sunt mult mai mari pentru noi pacientele

nah....acu' poate-s io mai defecta cu capu'....da cand am o problema eu caut sa ajung direct la esenta ei...si sa gasesc solutia cea mai buna din toate punctele de vedere....nu incerc sa-mi fur caciula singura....ca apoi tot mie imi e frig.....da',repet....e foarte posibil sa fie la mine defectiunea la creierasi

hai,va pupa fata
aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cornelia1172

Mirela2 o sa fim in aceeasi perioada la Szeged . tot pe 8-9 o sa merg si eu dar la doctorita.



cornelia, super tare, atunci, nu ne vom plistisi cat vom sta acolo, avem cu cine sa vb.

cine mai vine in perioasa asta sa ne spuna ca sa facem gasca mare.

de Craciun vom fi 2 in 1!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALRAK spune:

mirela ,cornelia, tveety Doamne Ajuta ca sa aveti reusite Tin pumnii stransi .
Dupa ce incepeti voi tratamentul si veti fi in monitorizare dupa 10 oct, ne vom intalni la clinica unde eu voi veni la primul eco, pentru ca joi voi avea un beta maaaaaaaaaaaaaaare, Va pup si sper ca ceea ce am scris mai sus sa se intample
samira logica ta este buna si eu mi-as dori solutia de reusita cat mai rapida.
Insa la un FIV, fata de inseminare exista punctia, care din punctul meu de vedere este bine de evitat , daca se poate, probabil de aceea se recomanda cateva inseminari inainte de FIV.
Chiar daca noua ni se pare super usoara punctia, din cauza anesteziei generale, totusi este o interventie prin care sunt intepate ovarele si colul uterin sau chiar uterul , depinde de procedura de punctionare.
Eu nu am facut nici o inseminare , pentru ca la mine ambele trompe sunt infundate.
Te pup sa ai grija de tine.

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui samira33

buna dimi fetelor

o parere proprie si personala:nu inteleg de ce medicii recomanda ,in general,mai intai n-spe IA,IUI pana sa treaca la Fiv???
nu vorbesc de cazul meu....pentru ca la mine e clar doar Fiv...dar am o prietena-cea care trebuia sa mearga cu mine la Budapesta....care a facut analizele necesare....si i-au fost recomandate pentru inceput cateva -IA....au fost toate nereusite-3 la numar....totalizand cheltuielile pentru toate cele 3IA.....a ajuns cam la banii de pe un Fiv....ca acum sa-i propuna medicul sa faca Fiv!!!
pai...oare nu era mai bine sa mearga de la inceput pe Fiv???....oricum sansele la Fiv sunt mai mari decat la IA,IUI.

si am observat ca in general asta este metoda cam peste tot:hai cu un milion de IA,IUI inainte.....si pana la urma tot la Fiv ajungem....doar ca in final stresul,consumul emotional, financiar....sunt mult mai mari pentru noi pacientele

nah....acu' poate-s io mai defecta cu capu'....da cand am o problema eu caut sa ajung direct la esenta ei...si sa gasesc solutia cea mai buna din toate punctele de vedere....nu incerc sa-mi fur caciula singura....ca apoi tot mie imi e frig.....da',repet....e foarte posibil sa fie la mine defectiunea la creierasi

hai,va pupa fata
aveti grija de voi



Mai scriu si eu din cand in cand pe aici, chiar daca nu mai sunt 'unguroaica' .
Samira , eu sunt de acord cu tine: IUI are sanse foarte mici de reusita si nici eu nu sunt de acord sa imi pierd vremea si banii cu asa ceva. Mi s-a propus atat in TM cat si in Ungaria sa incerc 'cateva' IUIuri.
Fiind insa o mare obraznicatura in viata, am refuzat propunerile medicilor . Cand am intrebat in Ungaria de ce se insista atata pe IUIuri, chiar si in cazurile in care se vede clar ca spermograma nu e grozava, mi s-a spus ca daca trompele sunt bune, daca ovulatia e ok, merita incercate macar 3 IUIuri, FIVul fiind mai traumatizant si costisitor.
In continuare insa, eu personal, nu vreau sa aud de IUIuri, ci doar de FIV .

MTHFR C677T heterozigot+mutatia protrombinica heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

alrak....mai ai putin pana la beta
si eu tot din cauza de trompe am ajuns la Fiv

balanta....ma simt mai bine acum,vazand ca nu sunt singura pe lume in "convingerile" mele
acu'...pe bune...vorbind cu prietena asta a mea....am constatat ca ea...in 3 inseminari consecutive a bagat in ea mai multi hormoni decat am bagat eu intr-un singur Fiv.....da macar la mine intr-o luna s-a terminat tot....ea s-a lalait 3 luni de zile ....de mai avea putin si se ducea cu capu' saraca...de atatea monitorizari si drumuri la clinica....si a ajuns in final tot la pregatire pentru Fiv
cu ce pret???oare a meritat???....din punctul meu de vedere un nu hotarat.....si din punctul ei de vedere de acum...tot acelasi nu hotarat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:


Samira, eu cred ca si IA isi au rolul lor. In primul rand, daca analizele sunt ok (trompe verificate, monitorizare ovulatie, spermograma in regula, uter ok), deci 'infertilitate inexplicabila' (ca tot am vazut folosit termenul), de ce nu IA? Ca sa bagam din prima milioane de hormoni in noi? Nasol este cand la spermograme proaste sau probleme cu trompe vezi recomandare de IA, atunci chiar nu vad rostul (cum a fost cazul meu, la 3 IA- dar din greseli invatam). SI nu in ultimul rand costurile. Eu IA le-am facut cu stimulare Clomifen (f ieftin) + 2 eco de monitorizare si cred 3 mil operatiunea (deci f putin in comparatie cu costul FIV-ului).

Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)
Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALRAK spune:

samira multumesc
La inseminari, chiar daca totul pare OK la trompe, pot sa apara alte probleme legate de "fluxul si refluxul" din trompa (va place ce academic m-am exprimat).
Exista posibilitatea ca ovulul fecundat sa nu mai poata fi adus in uter si aici apar altele, ceea ce la FIV este imposibil sa apara.
Mult succes

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia1172 spune:

ALRAK mirela , tveety ma bucur foarte mult ca ne vom intalni!!!!!!!
Multa Bafta Alrak si tuturor fetelor care asteapta beta zilele astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

Mersi fetelor pentru pareri. Intr-adevar este greu sa luam cea mai corecta decizie. Oricum voi vorbi cu dna doctor, apoi vom lua o hotarare analizand atent costurile cu sotul meu. Apoi sper ca vom lua hotararea corecta. In urmatoarele luni am putea sa suportam, poate, financiar un IUi + FIV dar 2 FIV-uri sub nico forma. Deci trebuie sa tin cont ca pot opta pentru 2 sanse sau doar pentru 1 singura. Oricum stiu o fata care dupa un FIV nereusit a ramas gravida in luna urmatore desi aveea trompele infundate de mult. Stimularea poatea avea chiar si in luna urmatoare dupa simulare.

http://lt2f.lilypie.com/jJSZp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

Cornelia nu ne vom intalni pentru ca noi mergem doar in 7 dimineata. Drumul este cc 130km de la TM iar dupa consultatie ne intoarcem tot in 7. Al meu este in priza si nu ne permitem sa pierdem vremea la Szeged. Dar poate cu o alta ocayie.

Alkar iti tin pumnii pentru beta maaaareee

http://lt2f.lilypie.com/jJSZp3.png

Mergi la inceput