Gravidute prin FIV (51)

Gravidute prin FIV (51) | Autor: Fragutza

Link direct la acest mesaj

Acest capitol este dedicat viitoarelor mamici de copilasi pretiosi!



Aici ne-am continuat povestea de la aspirante: cap.1;cap.2;cap.3;cap.4; cap.5;cap.6;cap.7;cap.8;cap.9; cap.10;cap.11;cap.12;cap.13;cap.14;cap.15;cap.16;cap.17;cap.18;cap.19;cap.20;cap.21;cap.22;cap.23; cap.24;cap.25;cap.26;cap.27;cap.28;cap.29;cap.30;cap.31;cap.32;cap.33;cap.34;cap.35;cap.36;cap.37; cap.38;cap.39;cap.40;cap.41;cap.42;cap.43;cap.44;cap.45;cap.46;cap.47;cap.48;cap.49; cap.50




Fetelor va doresc sarcini usoare si BB-ici sanatosi!!

Acest nou subiect sa ne tina impreuna unite asa cum eram la aspirante si cum ne vom muta la Mamici prin Fiv

cele mai fericite!!!
cele ce am luptat si am invins!!!



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei
Doamne, cel care ai zis oamenilor :
" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"
binecuvantand nasterea de prunci,
arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale,
si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca,
sanatate si putere.
Parinte Ceresc,
Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,
poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru
si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




carmelly
ET: 23 august 2009, DPN: 22 aprilie 2010


taty ana
ET: 06 septembrie 2009, DPN: dr Diakoumakos clinica Biogenesis, FIV1


CastelanaC
ET: 15 iulie 2009, DPN: 08 aprilie 2010, FIV 1



Candy1902
ET: 04 iulie 2009, DPN: 26 martie 2010, FIV 3 Szged, dr Zadori ; FIV 1 la Timisoara, reusit, sarcina pierduta la 6 luni jumatate, FIV 2 la Debrecen, nereusit



ioana_p76
UM: 18 iunie 2009, DPN: 24 martie 2010 , reusit natural dupa 2 incercari de FIV in 2007


claudia_74
ET:22 iunie 2009, DPN: 13 martie 2010, FIV 1 la Szeged, dr. Maria Kriszan,


kry
ET: 16 iunie 2009, DPN 09 martie 2010, FIV 4 in Austria Wels


ellanik
ET: 15 iunie, DPN 08 martie 2010, FIV 1 MNL cu prof.Ron-el, reusit cu FET


simona2
ET: 3 iunie, DPN 21 februarie 2010 ,FIV 1 cu dr. Albu Dragos, Medlife


OneFineDay
ET: 26 mai 2009 cu blastocisti, DPN: 11 februarie 2010, FIV 5 in Suedia


blue flower
FIV 1 la Giulesti (Marinescu+Cocei), DPN 6-12 februarie 2010, nasterea la Medlife cu Predoi Silviu.



bulinanico
ET: 23 mai 2009, DPN: 08 februarie 2010, FIV 1 in Austria-Wels, dr. Loimer


huski
ET: 18 mai 2009, DPN: 04 februarie 2010, FIV3 la Giulesti cu echipa: Prof. Marinescu + Cocei, Giulesti


alsima
ET: 12 mai 2009, DPN: 01 februarie 2010, FIV1 la Szeged-dr. ZADORI


marriam
ET : 6 mai 2009, DPN: 23 ianuarie 2010, FIV in Autria-Wunschbaby Viena


iana_mari
ET: 21 mai 2009, DPN: 16 ianuarie 2010, FIV Giulesti,dr.Codreanu Dorina


pen
ET: 19 martie 2009; DPN: 06 decembrie 2009, FIV la Giulesti cu profesorul Marinescu si cu dr. Cocei


dear_bambie
Et cu blastocisti - 16 martie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 1 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu


Li_am
ET 09 martie 2009 cu blastocisti, DPN 25 noiembrie 2009, FIV 3 Austria Clinica Kinderwunschzentrum, Viena, dr. Obruca


Avalon
ET 09 martie 2009, DPN 27 noiembrie 2009, FIV Clinica Kaali Budapesta- dr. Kovacs


doris 71
Et 09 martie 09, DPN 27 noiembrie 2009, FIV 5, Clinica Humanitas Milano


miramar
ET: 28 februarie 2009,DPN noiembrie 2009, FIV 2, Kaali -Szeged, dr. Zadori,


lorelai_lorelai
Et 24 februarie 09, DPN noiembrie 2009, FIV 3, Giulesti, dr. Marinescu+Dascalescu


Laura Garner
Et - 24 februarie 09, DPN 12 noiembrie 2009, FIV2, dr. Kovacs, Kaali Budapesta


many_bani
ET - 18 februarie 2009 cu embrioni criogenati, DPN 09 noiembrie 2009, MNL, prof. Ron-el


betty78
Et - 18 februarie 09, DPN 09 noiembrie 2009, FIV, dr. MNL


pishko
ET- 14 februarie 09 cu blastocisti , DPN 05 noiembrie 2009, FIV Viena Goldenes Kreuz, dr. Obruca


Evy30
Et 3 martie 2009, DPN 18 noiembrie 2009, FIV Gynera


hepilica
UM 14 decembrie 2008, DPN 20 septembrie 2009, reusit natural dupa 3 incercari de FIV,


ralucapaun
ET: 18 decembrie 2008, DPN: 07septembrie 2009, FIV 2 la Kaali Budapesta, dr Peter Kovacs
Natalia, DN: 3 septembrie 2009, 3000 gr, 49 cm, apgar 9


dariaioanaxx
Et cu blastocisti - 06 decembrie 08, DPN 24 august 2009, FIV Giulesti, dr. Laura Dracea + dr. Monica Dascalescu,
Miriam Daria Nichola, DN: 11 august 2009 ora 8.55, cezariana la Giuli, 3000gr, 53 cm, apgar 10



missy
Et 04 decembrie 08, DPN 25 august 2009, FIV 3 Ungaria - Szeged, dr. Zadori


vally
Et 22 noiembrie 08, DPN 15 august 2009, FIV cu dr. Tutunaru + dr. Matei, nasterea cu dr. Tutunaru la Elias
Gloria Adelina, DN: 13 august 2009, cezariana, 2730 gr, 49 cm, Apgar 9


KLU1973
Et 23 noiembrie 08, DPN 14 august 2009, FIV Ungaria - Szeged
Maria-Theodora, DN: 4 august 2009, 3000 gr, 50 cm, apgar 9


ayda_m
Et 28 oct 08, DPN 15 iulie 2009, FIV 3 Gynera, dr. Dracea+Dascalescu
Andreea Teodora DN: 9 iulie 2009, cezariana, 3600 gr, 52 cm, scor Apgar 9


Elenada
ET 10 noiembrie 2008, FIV-Austria-Viena, DN: 18 iulie 2009: Ana Maria 2800 gr, 50 cm, Apgar 9 si Matei Stefan 2600 gr, 48 cm, Apgar 8


Moniland
Et 10 noiembrie 08, DPN 07 iulie 2009, ET cu blastocisti, FIV 5 Kinderwunsch Klinic Wels, DN: 26 iulie 2009 Laura Ioana 2350 gr, 49 cm si Irina Maria 2050 gr, 50 cm



Linkuri utile:
Calculul datei nasterii,www.ivf.ca/calcu.htm" target="_blank">Calculator sarcina FIV,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe, www.babycenter.com/general/fetaldevelopment/pregnancy/1290794.html" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere, www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina- saptamana cu saptamana, Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere Calcul greutate fat dupa DBP si AC
www.obfocus.com/calculators/gender.htm" target="_blank">Ghiceste sexul dupa varsta implinita a mamei si luna conceptiei


adresa mail comuna: burtici_fiv@yahoo.com
Pt. parola va rog sa-i dati un PM lui Pussi[/red]


Nota:Parola de la adresa de mail o vor primi doar fetele din lista de pe prima pagina, atat cat si


CELULE STEM IN RO:

1.CORD BLOOD CENTER RO
Splaiul Independentei Nr. 1/4
400376 Cluj-Napoca, Cluj

Tel: 0264 / 375 010
Fax: 0264 / 587 271
Mobil: 0729 / 146 522
e-mail: romania@cordcenter.com
www.CordBloodCenter.com/ro

2. BIOGENIS
http://www.biogenis.ro/?pag=drw&art=1

3.SPITALUL DE URGENTA PENTRU COPII"L. TURCANU"
CLINICA III PEDIATRIE CENTRUL DE TRANSPLANT MEDULAR
TEL: 295977; 203303 int. 266/ totul cu 0256 prefix
e-mail: cordblood_tm@yahoo.com
www.krio.ro


Diverse utile pt. gravide si bebelusi

www.anunt.net/anunt/vand infacol" target="_blank">INFACOL
www.tandres.ro/magazin/?p=productsList&iCategory=27&iPage=1" target="_blank">Lenjerie intima gravide
www.bebejunior.ro/" target="_blank">Lenjerii patut si mobiler bebe
www.magazine-online.ro/piticulvesel/" target="_blank">Diverse pt bebe
www.bebeplanet.ro/" target="_blank">Bebe planet
Bebelusul tau
www.drbrowns.ro/shop/catalog" target="_blank">Biberoane & stuff



Baby

de Natalia (03.09.09)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Neatza fetelor.Nici nu mai stiu ce zi e azi.Cred ca duminica.
Puiutza mea are un puseu de crestere..e agitata nervoasa,plange tipa e fomista non stop urla,are colici...imi vine sa plang cand o vad cum sufera draga mamii.......
Sper doar sa treaca...nu e bolnava..i-as schimba laptele dar barbatu-meu zice ca ii otravesc copilul..s-a tampit si el..nu stiu ce are....
casa nu zic mai rau sunt tare necajita imi vine sa divortez si sa plec in lume cu copilul`..sunt tare necajita


Madalina de minunica Eva-Maria


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Mada, dc e puseu de crestere va trece repede. Si a mea cred ca trece prin acelasi lucru, nu are colici din fericire, insa ar sta la san permanent.
Si cu reperele temporale, la fel sunt si eu, nu mai stiu ce zi e, ce luna..e o ceata totala

Am fost la un alt pediatru pt ca era f agitata, sugea putin, adormea,cum o puneam jos plangea si tot asa..Se pare ca nu ia in greutate cum trebuie si trebuie sa-i controlez mesele. La cel mult 3 ore tre sa-i dau sa pape, fie lapte de-al meu, muls si pus in biberon, fie formula. O pun insa si la san sa stimuleze lactatia. Peste 2 saptamani mergem iar la medic sa vedem cat recupereaza.

Hepilica, hai ne povestesti despre copila un pic?

Pupicei!

Baby

de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Mada,
eu pana pe la 8 luni am crezut sincer ca o sa divortez, ca al meu nu voia sub nici o forma sa se implice, parca era numai copilul meu, mereu cu aceeasi scuza, ca eu fac mai bine, ca la el nu mananca, nu adoarme, ca plange, ca nu stiu ce... dar dupa opt luni, cand efectiv n-am mai putut, i-am zis clar, faci ceva pt copil sau divortam! si sa-l fi vazut atunci cum se trezea noaptea si schimba copilul, ii incalzea laptele, il hranea si-l culca fara ca eu macar sa ma trezesc, nicidecum sa mai dau cu picioarele in el sa-l trimit "n-auzi ca plange copilul?"... daca stiam, il amenintam din prima zi...

si tu ai zis de doua ori in aceeasi fraza ca esti tare necajita, n-o fi cumva si putina depresie dupa nastere? de cate ori iti vin ganduri din-astea "sunt tare necajita", incearca sa te redresezi, gandindu-te cat de fericita esti ca ai reusit sa ai copilul tau, ce norocoasa, bla bla, stii ce vreau sa zic. cu alte cuvinte nu te mai necaji...

si fii barbata, la urma urmelor, schimba-i laptele copilului daca asa consideri tu, mama stie cel mai bine, nu?

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 31+ AMR 7 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evy30 spune:

fetelor fiti tari

cu siguranta este o perioada grea , deoarece este o schimbare majora .pana acum fiecare era cu tabieturile sale, liniste , totul ok . bebelusii aduc multa bucurie in casa, insa si griji, nopti nedormite , agitatie maxima .
trebuie sa va ganditi cat de mult ati luptat pentru acesti bebelusi , cate injectii ati facut si cat de mult v-ati bucurat cand ati vazut testul pozitiv .

hai stiu ca e greu , ne asteapta pe fiecare dintre noi asta , insa mult curaj .
nu merita sa va certati , si cu atat mai mult sa va destramati casniciile , cand Dumnezeu v-a dat cel mai frumos dar .
am la etajul I un bebelus de o luna , care saracul are colici si plange de mama focului, mai ales noaptea de la 2 la 5-6 dimineata ,deci stiu cat de cat ce vorbesc...si nu sunt in casa cu el ....

poate ar fi bine sa apelati , care puteti , la mama , la soacra, la cumnate , tot ce puteti ca ajutor . chiar daca nu va convine , acum cateva saptamani pana va reveniti ....zic si eu ...nu dati cu parul...please



Evy 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Dragele mele,

Multumesc mult pentru sustinere, galerie si incurajari. Stiam ca va ganditi la mine.

Cu ce sa incep?

... sa va spun ca sunt coplesita de dragoste pentru iubicuta mea. Este un sentiment unic. UNIC!!! CREDETI-MA!!! NU SE COMPARA CU NICIO ALTA DRAGOSTE. Simti cum prin toti porii emani dragoste pentru puiutul caruia i-ai dat viata.

Doamne, sunt atat de fericita!! Raman minute si minute in sir sa ma uit la puiutul meu care este adorabil. Doarme atat de frumos, miroase atat de frumos, plange si suspina atat de coplesitor, se "stramba" atat de dragalas. Este o minune. Ma trezesc uitandu-ma la ea si plangand. Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare clipa pentru aceasta minune pe care o traiesc. Maia este minunea noastra pe care am asteptat-o ani si ani. Am auzit-o in sala de operatii imediat ce au scos-o din burtica. Ea plangea, eu plangeam cu lacrimi de crocodil cand am auzit-o si o urmaream pe neonatoloaga cum o "manevra" imediat ce au scos-o, si plangeam si intrebam..."e bine?". A fost un moment inaltator pe care nu-l voi uita toata viata. Mi-au pus-o apoi pt cateva secunde pe piept. Cand mi-a auzit vocea, a tacut din plans. Am pupat-o, plangeam, mi-am pus obrazul pe ea si i-am adresat primele cuvinte... si plangeam si tot plangeam.

Acum suntem acasa de 2 zile incercam sa ne creem un program / ritm comun..., inca suntem in acomodari. Este incredibil cat de mici sunt acesti puiuti, cat de vulnerabili sunt si cat de important este sa realizezi ca ei depind exclusiv de noi.


Eu ncerc sa ma refac. Ma doare operatia inca. Poate si pt ca este pe aceeasi taietura de la extrauterina de anul trecut. Nu a fost usor, dar a meritat. Cezariana mea a fost destul de dificila, am sangerat foarte mult, la un moment dat a existat chiar riscul scoaterii uterului. Am stat la terapie intensiva putin mai mult decat alte fete care erau si ele in aceeasi situatie. In fine, a trecut si sper sa ma refac cat mai repede.
Important este ca fetita s-a nascut bine. Pana la urma ma bucur ca am ales cezariana. Dr meu mi-a spus ca ar fi fost imposibila nasterea naturala.
Pentru ca sunt alergica la mialgin si alte calmanta derivate de morfina, calmantele mele au fost mai "usoare" si administrate pe cateter mai des.

M-am internat cu 65 kg, m-am externat cu 56 kg.

Conditiile de Medlife au fost ireprosabile in cele mai mici detalii.
Dai un ban, dar merita.

Deocamdata nu am laptic, dar sper sa vina. De 2 zile am colostru si asta ma bucura tare pt ca sunt inca sperante. Ma mulg cu pompa. Fetitei ii dau lapte praf, dar o pun si la san... Sper sa vina laptele. Imi doresc atat de mult sa o pot alimenta la san.

Cam atat despre noi. Probabil saptamana viitoare voi merge si cu fetita la pediatru. Sunt inca in cautari de pediatru, dar prefer tot la Medlife (am auzit ca sunt ok medicii pediatrii acolo).

Va pup pe toate.

Raluca iti multumesc pentru tot suportul . Te-am simtit aproape. Tinem legatura.

h.

40 sapt, 1 zi
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

HEPILICA ce v-am zis eu?Daca ai citi postarile mele din capitolul anterior ..ai vedea ca tot ce am spus eu se adevereste.....simtim pentru puiuti ceva ce nu se compara iti vine sa-ti dai sangele pentru el.e dincolo de orice...

Sa-ti traiasca minunea....1000 de ani s ate bucuri de ea...



multumesc pentru vorbele bune..




Madalina de minunica Eva-Maria


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hepilica, bine ai venit acasa!

Ce frumos ai povestit despre baby! Poate ne pui ceva poze cu ea! Mi-am adus aminte cum eram eu in sala de operatie, nu ma mai puteam opri din plans cand am auzit-o si vazut-o pe matza.
Tot pe o cicatrice veche a fost facuta si cezariana mea si inca mai am ceva dureri!
Pediatrul la care am fost joi e la Medlife, mi-a placut mult, daca vrei iti trimit numele pe PM.

Gata, plange Nati prea tare

Pupici,

Raluca

Baby

de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Buna Dimineata fetelor burticilor, mamicilor!!!

revin si eu asa tiptil dupa ceva zile de absenta, nu am putut scrie, dar am mai dat cand am putut cate un ochi sa stiti.
Eu sunt aici sa stii, bine, cate odata cand ma enerveaza ceva din aer am o tuse interminabila, inca nu am detectat ce anume e de vina, deci sunt bine.
Am fost cam dusa psihic in ultimul timp cu mama mea, intre timp a mai facut doua interventii chirurgicale, e kilarita rau de tot, sta la pat aproape inerta pentru ca orice ar incerca sa miste e datator de dureri.in fine, cica iar pericolul a trecut, dar filmul asta l-am tot auzit repetitiv de atatea ori, iar in ultimilile saptamani de cateva ori.
In fine, acum citesc din urma sa vad ce s-a mai intamplat.
va pup si sa auzim numai de bine!!!!


castelana fericita 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iana_mari spune:

Am revenit si noi dupa o minivacanta.
Am facut morfofetala si totul a iesit ok.
Am aflat si sexul.
IA UITATI-VA CE SEMNATURA AVEM,SUNTEM FOARTE BUCUROSI CA AVEM PERECHE.

HEPILICA ai povestit asa frumos despre MAIA ca mi-au dat lacrimile.

CASTELANA iti doresc sanatate multa tie si mamei tale.

MANY frumos nume,felicitari.

EVY,LI_AM O SA GOLITI MAGAZINELE.

RALUCA cata rabdare ai cu alaptatul.BRAVO!

ELENADA,EUMADA

HUSKI noi nici n-am iesit bine de la eco ca sotul meu mi-a zis ca el alege numele baiatului.

ORICUM UNUL DIN NUMELE COPIILOR VA FI CONSTANTIN SI ELENA PT. CA DE ZIUA ACESTOR SFINTI A AVUT LOC ET-UL.

VA PUPAM CU DRAG!

iana

21+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Buna dimineata la toate fetele, desi e aproape pranz :)

Am primit mesaj de la asistenta Dr. Iosup ca se anuleaza ecografia de sapt asta pe motive de sanatate. Am reusit sa vorbesc cu dansa si mi-a zis ca nu mai face ecografii pana in Decembrie.
Sufera de ceva? A patit ceva sau doar isi ia concediu prelungit?
Mai nasol e ca raman cu morfologica de trim II in aer. Ma apuc sa dau telefoane sa gasesc alt doctor.


22+

Mergi la inceput