Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

zuzu, eu am folosit de la Minut si Barza, si sunt la fel.Cum nu le deosebesti?Cand are loc ovulatia liniuta test este la fel de intensa sau mai intensa decat cea de control.Eu am un CM de 29 zile, iar dupa aceste teste, ovulez in ziua a 12-a(liniuta test este la fel ca cea de control) si in ziua a 13-a (liniuta test este mai intensa decat cea de control).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna fetelor si eu sunt o aspiranta la titlul de mamica se face tare asteptat. Am intrerupt anticonceptionalele de 1 an de zile, asta pentru ca in viata mea nu am avut un ciclu regulat , afost tot la 2-3 si atunci foarte dureros de eram pe jos. Am fost la medic dar pe nici unul nu l-a interesat sa afle de ce am aceste probleme, eu as fi vrut dar nu acuma e intr-un fel prea tarziu. Deci am intrerupt pilule si am amai avut 2 ori mesntruatie la 43 si apoi 45 de zile si apoi nu am mai avut de la Craciun pana la Pasti si a venit pentru ca am inceput sa iau Progesteron.Am fost la o clinica de fertilitate si acum fac analizele de rigoare insa de abia pe 29 noiembrie voi avea urmatoarea vizita la dr cu toate analizele. Ma gandeam totusi intre timp sa-mi incerc sa-mi iau temperatura bazala, poate se intampla o minune , poate e de la stress, imi doresc prea tare. Insa sunt optimista sper sa se apara minunea asta in viata asta, probabil stie ea cand sa vina. O alta problema daca se poate spune cu care ma confrunt este curiozitatea celor din jur , de ce nu avem copii. Am descoperit ca oamenii nu sunt ceea ce par a fii, ca mai ales sunt judecata ca nu am copii si in consecinta nu trebuie sa imi spun sau sa am nici o opinie, mai ales in cazult celor care au copii. Asa ca fetelor voi ce ziceti atunci cand sunteti intrebate de ce nu vine bebe ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_onny spune:

nu te mai stresa atat pe ce gandesc ceilalti stiu k-i greu dar incearca sa te gandesti la tine,spune simplu ca sa scapi de ei ca nu este inca momentul ca mai asteptati sau adevarul ca nu ai ramas pana acum si nu te mai chinuii ai grija de tine k poate este cum ai zis si u pe sistem nervos .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Multumesc danutza , o sa am grija de mine. Acuma imi fac analizele sa vedem medicina ce spune , daca ei vad undeva o problema. Va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_03 spune:

buna fetelor,
desi citesc de foarte mult timp discutiile voastre ,niciodata nu am indraznit sa ma alatur voua.
am 28 de ani si imi doresc f tare un bebe dar care intarzie de aproape un an si jumatate sa apara.
mi-am facut f multe controale la ginecolog,mi-am facut si o histeroscopie si e totul ok.
doar prolactina mi-a iesit un pic marita,43 in conditiile in care trebuia sa fie intre 1-29,si fac tratament.
se poate sa fie prolactina o cauza de infertilitate?
multumesc si va doresc o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aaalinutza spune:

Buna ziua,
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate ajuta.In perioada 09.08.2010-14.08.2010 am avut ciclu menstrual,in 12.08.2010 am incetat sa mai iau anticonceptionale(mentionez ca iau anticonceptionale de 1 an jumate).Pe 25.08.2010 am avut contact fara sa ne protejam,este posibil sa fiu insarcinata sau efectul anticonceptionalelor este inca in corp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annelissro spune:

nasa mea de cununie a terminat cu anticonceptionaele cu o saptamana inainte de nunta, si in luna de miere (saptamana de dupa) a ramas insarcinata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_b spune:

buna fetelor! si eu sunt cam noua pe aici... si eu am luat anticonceptionale dar am renuntat de 3 luni pt ca vreau bebe. Dr mi-a zis ca in prima luna dupa anticonceptionale e probabilitatea de 30% de a ramane insarcinata, in a doua de 60%, iar in a treia de 90%. mie ar trebui sa imi vina menstra prin 9 sept. va voi anunta care e treaba si cat de mult mi s-a potrivit ce a zis dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_b spune:

am uitat sa precizez ca asta e a treia luna. mi s-a spus ca totusi 2 luni sa ma protejez altfel si apoi sa incerc, adica in luna cu cei 90%. astept cu nerabdare sa vad testul... dar oare cand sa il fac?! doamne asa de mult e pana in 9 sept... oare sa incerc sa il fac mai repede? adica cu cateva zile inainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_onny spune:

mie trebuia sa-mi vina pe 17 si am facut testul pe 12 si a iesit pozitiv asa ca poti sa incerci sau poti sa te duci sa faci un beta hcg acolo e sigur sigur 100%. bafta sa iasa pozitiv iti tin pumnii

Mergi la inceput