Copilasi din 2002 *65* Acum scolari !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salutare.

Cristina, si la Viena a venit toamna... e acoperit, sper sa nu inceapa ploile ca e de rau... Uf, si ce frumos a fost zilele astea! Cum e la scoala?

Noi maine mergem sa vorbim la o alta scoala de stat din apropiere, ieri am fost la una particulara putin mai departe... vrem sa schimbam scoala. Sa vedem, sa ne tineti pumnii.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Buna dimineata si de la noi,am avut o noapte linistita,acum de dimineata avea un pic de febra,sper sa scapam numa cu asta.

Nico tin pumnii sa reusiti si sa fie bine

Cris Cum e Andrei?Deci a doua sedinta deja ...cum a fost ieri la program?

Katty cum sunteti?

Nina felicitari scolaritei...off ce groaza mi-e de frig.

Adelasurioara reactioneaza normal,tre sa ai grija sa o implici in toate activitatile legate de bb,e geloasa ca nu i se mai acorda ei toata atentia.

Laura , Alexia (14.09.2008)
Andrei(07.04.2002)

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic si este obositor pentru copii sa le dea intruna explicatii"
(Micul Print)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Fetelor, nu va speriati, peste zi avem peste 20 de grade, cer senin si soare cat cuprinde.
Acum, pare innourat. Sa vina toamna, oare ?
Multumesc pt. felicitari ! Nu e ea, prea ambitioasa, mai degraba mami e ambitioasa si o tot impinge de la spate.
Am noroc, ca e obisnuita cu...cartile de mult, socotitul ii place si doar scrisul frumos ne da batai de cap. Dar anul acesta e mai usor si are timp sa aprofundeze scrisul.
Diseara suntem si noi la sedinta, Cristina22 !
Laura, Alexiei, sa treaca efectele postvaccinarii cat mai curand !
Nicoleta, va tin pumnii, bafta cu noua scoala !
katty, ati gasit pe cineva ?
O zi faina, tuturor !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Am scris un mesaj a-la-long, care s-a dus nu's pe unde...asa ca de rescris nici gand sa-l pot reface!

Asa ca copiez de la Leoaice ce-am scris despre Andrei:

Fiind la semiinternat, pana acum a mancat la pranz la cantina scolii pe baza unui card, pe care erau trecute zilnic sumele in care s-a incadrat (preturi ca la restaurant, nu mici). Avand card la cantina si nicio responsabilitate, domnul s-a gandit ca are credit nelimitat si in afara unui fel de mancare s-a obisnuit sa-si ia zilnic clatite, ceaiuri, ciocolata calda, etc. tot felul de prostii. Asta in conditiile in care venea inapoi cu pachetelul sau o parte din el, sau arunca a doua sticla de apa plata cumparata, adica prostii de-astea.
Nu sunt sume uriase, dar i-am cerut sa fie ceva mai responsabil, ca-i fac un milion de clatite acasa si ceaiuri, si n-a ascultat, zice ca-s asa de bune...Drept pentru care azi i-am luat cardul si s-a dus cu mai multe sandvisuri la el ...sa vedem diseara ce-o zice!
Acum ne roaga sa-l lasam si-n tabara ce se organizeaza in vacanta din noiembrie, cu invatatoarea, i-am zis ca din acelasi motiv de mai sus, nu cred ca va merge si e foarte tristut! S-a obisnuit sa i se faca toate poftele si vrem sa fim ceva mai drastici!

Cealalta problemuta s-a rezolvat repede, am si luat-o din pripa cu tratamentul, asa ca acum e ok!

Cu semiinternatul, deocamdata ramane asa cum e, sper sa nu mai apara situatii ca cea de vineri, planul pe care l-am descris e un plan de rezerva, avem si pe cineva in vedere care sa-l ia de la scoala!

Nina, sanatate multa Cristinei! Si felicitari si pentru cei doi FB luati deja!
Nicoleta, bafta multa sa gasiti scoala cea buna si potrivita pentru Stefan!
Laura, sper ca ati scapat deja de febra de dupa vaccin!

Voiam sa va mai intreb...voi ati facut vaccinul de 7 ani? si daca nu, il faceti la scoala sau la cabinetul doctorului pediatru??? Noi nu l-am facut inca si nu stiu daca sa sun la cabinet sau sa astept sa-i vaccineze la scoala!?


In rest, va pe toate, toate, toate!!


_
Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

www.onetruemedia.com/shared?p=8c0a486b860588d396dc22&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei


"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata. Noi trecem prin timp..."
"Invata sa pretuiesti ceea ce ai, ca altfel vei pretui ceea ce ai avut..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Katty si noi ne-am lovit de problema asta cu Andy,adica daca primea bani de la bunici,mergea in magazin si-si cumpara toate prostiile..am rezolvat luandu-i banii pe care-i primeste.Vaccinul la noi se face numai la scoala,mi-am intrebat dr.de fam. si a spus ca la ea nu se poate face acest vaccin..asa e la noi.

Nina

Va asteptam cu vesti de la sedinte

Laura , Alexia (14.09.2008)
Andrei(07.04.2002)

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic si este obositor pentru copii sa le dea intruna explicatii"
(Micul Print)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

'neatza, lume ! Dau io o cafea buna-buna, asa ca pentru mijlocul saptamanii!

Katty-'poi cu binele te obisnuiesti imediat.Si eu as fi procedat la fel cu cardu' si clatitele...
Bine ca a trecut bubitza!

Laura-eu n-am intrebat la cabinet.Da' asa cum am discutat cu tine, ma gandesc ca ar fi mai ok sa-l faca la scoala, ca poate de fatza cu colegii nu ar mai lua-o asa in tragic.Asta in cazul nostru.

Nina-noah, cum a fost la sedinta?

La noi, dupa cum v-am spus, a fost cea de-a doua sedinta.Dupa evaluarea copiilor, d-na considera ca sunt foarte bine pregatiti.
S-a mai insistat pe caiete, etichete, carti etc...Per ansamblu, nimic nou.

Va pup si va doresc o zi buna!!

cristina si Andrei
http://lbyf.lilypie.com/Q8wIp3.png

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Sinzi ce tare e David hocheist! Ce bine ca e amator de sporturi. Liviu al nostru nu mai stie decat footy footy footy.Vrand nevrand am intrat si noi in isteria asta generala a footballului australian. Asta pentru ca domnul tata neavand de lucru i-a sucit mintile domnului Liviu cu footy-ul asta cumparandu-i pana acum vreo 4 mingi si luandu-l pe stadion la vreo 2 meciuri. Drept urmare Liviu nu mai vrea sa auda de niciun alt sport ba mai rau, din ziua in care s-a nascut Victor, Liviu a renuntat si la tenis pentru ca el vrea footy domn'e si nimic altceva. Si cum sportul e ca o religie in tara asta, slava Domnului ai de unde alege, se pot face o multime de sporturi. Am incercat sa il conving sa faca netball (basket) la scoala, unde sunt cativa copii inscrisi si se antrneaza in anumite zile. Am incercat sa il conving sa cautam un club de soccer (football european), dar nu vrea ca e boring. Am incercat sa il conving sa faca karate sau judo. Nu si pace. Taicasu i-a promis ca il va inscrie la footy in primavara- vara si om vedea ce va fi. Mie nu prea imi surade ideea, caci cum am mai povestit, am impresia ca jucatorii astia de footy mai mult se caftesc pe teren decat sa joace. De fapt nu e o impresie ci o certitudine. E prea multa violenta. S-a intamplat chiar ca in timpul unei incaierari de altfel inevitabile din timpul unui meci de footy la juniori, sa sara si parintii acestora pe teren la bataie si uite asa a iesit o incaierare generala. Ca sa nu mai zic ca am vazut niste pusti de 5-7 ani antrenandu-se pe o vreme cam urata, cu ploaie, vant si 8 grade celsius, in short si maneca scurta. Cum sa il las eu pe cocolositul mamei sa mi se imbolnaveasca in conditiile astea ? Macar daca vrea sa incerce, sa faca vara cand e mai cald.Cristina22 ce mai face Andrei cu raguseala. A avut si Liviu acum vreo 2 saptamani si nu a scapat de antibiotic. Sanatate multa!Katty cred ca foarte bine procedati cu Andrei, din cand in cand mai trebie taiata macaroana. Ce vaccin se face la 7 ani?Adela, copiii mei sunt cam de o seama cu ai tai si ma cam asteptam si eu sa apara probleme de genul asta. Deocamdata nu avem. Liviu ne atrage atentia mereu cum sa ne purtam cu Victor: "nu il lua de maini sa il ridici ca sa nu i le rupi, nu il lasa sa planga, du-te mama si da-i lapte, ai grija sa ii pui centura cand il pui in balansoar ca sa nu cada si tot asa. Vorba fetelor, trebuie so o implici pe Luiza mai mult, sa ii ceri ajutorul pt mici treburi.Nina felicitari Cristinei pentru notele de la evaluare si multa sanatate!Laura ma bucur ca ati scapat cu bine de efectele secundare ale vaccinului. Urmeaza si la noi cel de 4 luni , pe 12 octombrie.Khristin, a inceput scoala, nu prea mai ai timp de taclale. Cum va descurcati? A inceput cel mic day care?Si acum cu riscul de a va plictisi o sa va povestesc cum am tras-o noi un an cu o pacatoasa de infectie la dintele lui Liviu, scos in final cu anestezie generala.Anul trecut Liviu a fost trimis de la scoala din Blackburn la un control de rutina la Dental Community Services. Aici costurile pentru interventii dentare sunt mai mici si poti beneficia de consultatii daca esti elev, student, trimis de la scoala sau pensionar sau daca detii un health care card.La primul control au descoperit o carie la unul din premolari si ne-au chemat pentra plombat. Dupa plombare au inceput durerile si ne-am intors la cabinet unde au incercat sa ii faca o radiografie, incercare esuata caci Liviu era speriat si plangea. Ne-au avertizat ca in aceste conditii nu vor putea lucra nimic cu el, si cum dintele trebuie scos caci are puroi la baza, ne-au sugerat sa mergem la spital la urgenta sau sa apelam la unul din medicii dentisti pediatri privati. Fiind vorba despre un premolar nu avem cum sa asteptam sa cada de la sine caci ar trebui sa asteptam vreo 4 ani.Costurile pentru serviciile medicale dentale private sunt imense.Poate doar sa iti faci asigurare medicala privata, pentru ca alt tip nu exista in ce priveste lucrarile dentare, si nici atunci cu asigurare privata nu se deconteaza prea mult din cheltuieli. O alta varianta este sa se considere urgenta si atunci poti merge la spital unde nu platesti sau platesti minimul necesar.Dar trebuie sa astepti sa iti vina randul pe o lista de asteptare lunga cat toate zilele. Ca sa nu mai zic ca se practica dental tourism in Thaillanda unde te duci sa impusti 2 iepuri deodata, cateva zile de vacanta si iti faci si dintii la costuri muuult mai mici .Acestea fiind zise, ne-am gandit noi ca la momentul respectiv nu era urgenta ca sa mergem cu el la spital, caci terminase tratamentul cu antibiotic si nu avea dureri sau abces. Ne-am gandit sa apelam totusi la un medic privat care ne-a programat peste cateva saptamani si care cu chiu cu vai a reusit sa ii faca radiografia. Ne-a dat trimitere la un alt medic caci asta era de fapt ortodont, dar ne-a avertizat ca in cazul lui Liviu e posibil sa fie nevoie de anestezie generala caci e mult prea speriat. Si dupa ce au mai trecut cateva saptamani am ajuns si la acest al doilea medic care ne-a dat trimitere pentru o noua radiografie a intregii danturi si am discutat cu el despre extractia la un spital privat, sub anestezie generala. Initial am fost de acord si ni s-a facut un plan de tratament in care anestezia generala costa in jur de 700 dolari, extractia vreo 400, montarea unui distantier vreo 400, sigilarea unor dinti, preventiv, vreo 200 si mai aveam trecut in plan consiliere nutritie si consiliere periaj. Haidade, da ce credeti voi ca avem nevoie de asa ceva? Cu ambele as fi putut sa ii consiliez si eu pe altii caci la teorie nu am probleme insa e mult mai greu de pus in practica pe un copil mare mancator de dulciuri caruia nu pot sa ii interzic dulciurile la cat de energic e, poate doar sa ii mai reduc din ratie. In fine tot planul asta de tratament ajungea la 2000 de dolari si noi inca ziceam ca mergem inainte, ba chiar facusem programare si cu spitalul undeva in februarie trecut.. Insa cand ne-a povestit cineva ca asta nu e tot, si ca se vor mai aduna costuri pentru spitalizare si sala de operatie si nu mai stiu ce si se va ajunge la 5000 de dolari, ne-am cam lecuit. Urmatorul pas a fost sa il ducem la un alt medic privat, o prietena grecoaica de-a sefilor mei care a incercat sa il ia cu frumosul, sa ii aplice o solutie locala si apoi sa incerce sa ii introduca anestezia locala injectabila. Nu a mers nici de data asta, copilul era speriat, tremura si urla. Inutil sa mai povestesc cate discutii am avut cu el, ca intre oameni mari, explicatii si promisiuni dar toate in zadar caci desi parea constient si accepta teoria, in fatza seringii se speria. Si mi se pare normal, si eu m-as speria, nu stiu cum e dar ii inteleg teama, e totusi un copil de 7 ani. Urmatorul pas a fost sa mergem la medicul de familie sa ne dea un sfat. El ne-a spus ca nu ar face anestezie generala copilului lui pentru o extractie si ca ar trebui sa mai cerem si alte pareri. Ne-a recomandat un dentist roman in care ne pusesem noi mari sperante. Am mai facut o radiografie pentru toata dantura caci intre timp trecusera cateva luni bune. Si a mai trecut o saptamana -doua pana a terminat antibioticul prescris de medicul de familie caci il apucasera iar durerile. Dentistii, caci erau sot si sotie,au fost foarte draguti. Nu ne-au mai lasat sa asteptam cateva saptamani caci asa ar fi trebuit cu programare, si ne-au chemat cat de repede posibil in timpul pranzului cand toata lumea lasa treaba si merge sa ia pranzul. Din pacate Liviu a inceput din nou sa planga cand a vazut seringa la gura lui si concluzia lor a fost aceeasi si anume ca anestezia generala este solutia. Oook, daca e asa apai sa mergem cu anestezie generala. Ne-au spus ca nu e nevoie sa asteptam ca Liviu sa fie in criza ci putem merge la spital sa povestim ca a fost in criza, s-a incercat extractia si nu s-a putut. Si asa am facut, ne-am dus cu radiografiile si trimitere de la medicul de familie si am povestit ca nu s-a putut face extractia caci copilul e foarte speriat. Am primit un formular despre anestezie, pe care sa il completam si sa il trimitem inapoi. Am trimis si formularul completat si apoi am asteptat. Stiam ca sunt liste de asteptare imense si aici greseala noastra a fost ca bazandu-ne pe asta nu i-am mai batut pe cei de la spital la cap o perioada ci am asteptat cateva luni bune pana cand a mai facut Adi o vizita pe la spital sa intrebe ce se intampla. A aflat ca nu stiu ce hartii au fost incomplete si au fost trimise la medicul de familie si nu au mai venit inapoi. Alta belea... ce facem acum? Am primit un nou formular de completat, acelasi ca data trecuta, ni s-a cerut din nou trimiterea de la medicul de familie si au propus sa il aducem pe Liviu in saptamana ce urma ca sa fie vazut. Pana sa completam noi hartiile si sa luam trimiterea, pana sa ajungem cu Liviu acolo, l-au apucat niste dureri foarte urate, il durea atat de tare incat plangea astfel ca l-a luat taicasu si s-au dus urgent la spital. Asta a fost cam acum o luna. Acolo, pe langa faptul ca li s-a spus ca nu se considera urgenta, dar a fost consultat ca o urgenta, au sugerat ca nu e cazul de anestezie generala caci dintele are deja radacina roasa de infectie si se scoate foarte usor si au incercat acolo o noua extractie insa fara rezultat. Au spus ca ne fac o trimitere catre sectia de pediatrie, caci acolo era doar sectia de urgente si nu de pediatrie, si ca vom fi contactati de cei de acolo. I-au prescris o noua tura de antibiotic. Ne-am schimbat din nou hotararea si anume "fara anestezie generala" pe care oricum nu am agreat-o din start. Si asteptam noi sa ne sune cei de la pediatrie dar nu a sunat nimeni in saptamana ce a urmat. Apoi a fost Adi din nou la spital sa caute sectia de pediatrie sa vorbeasca cu ei. Noi ne gandeam la inhalosedare, anestezia aceea care foloseste un gaz de te face sa razi. Despre alt tip de anestezie nu stie nimeni nimic, caci am tot intrebat si cica nu exista decat posibilatea de anestezie locala cu injectie, eventual si gaz sau anestezie generala. Acolo la spital, l-au trimis pe Adi la nu stiu ce etaj unde era puhoi de lume si efectiv nu a gasit pe nimeni disponibil asa ca s-a intors la serviciu plin de nervi. Eu am sunat la spital si dupa nu stiu cate minute de asteptare mi-a raspuns cineva. I-am spus ca vreau sa vorbesc la pediatrie cu cineva care sa ma lamureasca legat de problema mea. Mi-a facut legatura si i-am expus rapid povestea cu vizita de la urgenta si promisiunea de trimitere catre pediatrie care urma sa ne contacteze.Cica ea nu stia nimic decat ca verificand computerul reiesea ca Liviu este pe lista de asteptare pentru extractia cu anestezie generala. M-a intrebat de formularele legate de anestezie pe care mi le trimisese din nou si nu le primise completate. Pai nici nu le mai trimisesem. Mi-a spus ca alte informatii nu are de unde sa imi dea, eu i-am povestit ca nu mai vreau anestezie generala si ca de aceea nu am returnat formularele completate si as fi vrut sa aflu informatii despre inhalosedare. Cica sa sun din nou la urgenta ca ea nu ma poate ajuta decat cu informatii legate de anestezia generala. Deja mi se urcase sangele la cap. Sun din nou, din nou astept 5 minute pana sa raspunda cineva, din nou ma apuc sa le "povestesc" despre numele de familie cu P from planet si i from icecream si tot asa pana termin toate cele 9 litere. Din nou mi se spune ca problema ii depaseste si ca o sa imi faca legatura in alta parte si in final imi raspunde un robot care imi cere numarul pacientului, numele si numarul de telefon ca ma contacteaza ei. Ataaaaat! Pana aiiiiiiiiiiiici! Asa de tare m-am enervat incat pur si simplu mi-am uitat nr de telefon si le-am dat unul gresit. Apoi a gasit Adi pe net un articol despre inhalosedare care cica nu este recomandat persoanelor cu astm Asa ca la naiba si cu inhalosedarea, la naiba si cu anestezia generala. Ce ne mai ramane de facut? Sun la dentistii romani ca la ultima solutie poate poate stiu ei totusi un cabinet, pe cineva care sa aplice alt timp de anestezie care sa excluda pe cele 3: generala, locala si cu gaz. Vorbesc cu doctorita care se mira cum de cei de la urgenta ne-au spus in primul rand ca nu e urgenta, cand copilul plangea de durere, apoi ne-au dezarmat total cu anestezia generala care dupa parerea ei e unica si cea mai buna solutie. Zicea ca de ce sa nu fie recomandata, ok e adevarat ca radacina e deja distrusa si ca se poate extrage foarte usor dar daca nu se poate altfel, nu are rost sa traumatizam copilul cu alte incercari inutile de a scoate dintele cu anestezie locala caci va ajunge de nu va mai deschide nici gura si se va teme de dentist si la 30 de ani. Si ne-a mai spus ca durerea a disparut, poate pentru mult timp dar cand va aparea va fi din ce in ce mai puternica si trebuie sa ne miscam rapid sa trimitem actele alea la spital si sa asteptam sa ne vina randul caci anestezia nu e asa periculoasa, se face o doza mica, de scurta durata si nu vor fi probleme. Asta am mai auzit-o si de la altii dar uite ca nu ne-am convins. Insa acum chiar nu mai avem alta solutie si in final am trimis formularele completate dupa ce i-am sunat din nou la spital sa le spun ca vom trimite formularele ca nu cumva sa le vina ideea sa il stearga pe Liviu de pe lista de asteptare. Cica anestezia generala e solutia cea mai buna si ca se face o doza mica ce il adoarme pentru o scurta perioada de timp. Asa ca ce aveam de facut era sa sacaim spitalul cu telefoane ca sa ne asiguram ca totul este ok si sa asteptam. Asa cum am hotarat i-am sunat pe cei de la spital saptamana trecuta ca sa ii toc la cap cu intrebari. Mi-au spus ca actele trimise de noi au sosit si ca dupa ce le vor verifica ne vor suna sa ne spuna cand e programarea. Deja ma gandeam ca nu ar fi exclus ca sa lipseasca iar ceva si sa trimita din nou actele la GP fara sa fim anuntati si deja imi facusem planul sa ii sun din nou peste o saptamana. Insa nu mica mi-a fost mirarea cand vineri ne-au sunat de la spital pentru a ne anunta ca luni dimineata sa venim pentru extractie. Zis si facut. Si-a luat Adi liber pentru luni si pentru ca programarea era facuta pentru 11.40 iar de la ora 7 Liviu nu mai avea voie sa manance, a trebuit sa il trezim pe la 6 sa ii dam sa manance si bine am facut caci abia la 1.30 i-au extras dintele. Mai intai a venit o asistenta care l-a cantarit, l-a masurat si apoi i-a luat pulsul si le-a dat atat lui Liviu cat si lui Adi sa poarte niste "funny clothes" compuse din halat, boneta si un soi de pungi pentru incaltaminte. La inceput Liviu nu a vrut sa poarte hainele, dar a trebuit sa mearga apoi intr-o sala de joaca, de asteptare unde a vazut el ca toti copiii poarta funny clothes si atunci s-a imbracat si el. Apoi a venit anestezistul care a discutat cu Adi atragandu-i atentia despre riscurile anesteziei si dandu-i sa semneze ca este de acord cu anestezia, ceea ce l-a facut un pic sa ii inghete sangele in vine. Apoi, lui Liviu i-au dat sa bea ceva care se voia a fi tot un soi de calmant care sa il ameteasca dar nu l-a ametit deloc si dupa asta au folosit procedeul de inhalosedare cu protoxid de azot, despre care am mai povestit. Desi citisem ca nu e recomandat pentru astm, se pare ca in cazul lui a fost indicat si totul a mers ok. Venisera 3 asistente si impreuna cu anestezistul au inceput discute cu el, sa il intrebe despre scoala, l-au pus sa cante, Liviu a inceput sa rada si tot asa, timp in care Adi ii tinea masca cu gaz. Si tot radea, si tot radea, apoi i-au pus niste bratari pe mana, pe una scria ca este alergic la polenuri si fum, alergie manifestata prin tuse, iar pe alta erau numele si data nasterii si un cod de bare. Intre timp i-au dat cu o solutie locala pe mana ca sa nu il doara si i-au introdus o branula in vena pe unde au bagat anestezicul. In nici un minut a si adormit si apoi Adi a iesit din sala si l-au chemat dupa 20 de minute cand Liviu era tare ametit, incerca sa se dezmeticeasca si nu reusea deloc. Intreba mereu aceleasi chestii: cand ii scoate dintele, cati dinti i-a scos, ce era cu bratarile alea pe mana lui, si ce era cu aparatul legat de picior care ii masura semnele vitale. Se freca la ochi, zicea ca vede doua televizoare si un tata, parea ca isi pierde cunostinta pentru cateva secunde apoi iar incepea cu intrebarile : cand imi scoate dintele, si cati dinti mi-a scos, dar ce e cu bratarile astea pe mana mea, si tot asa...Cand si-a mai revenit un pic a venit asistenta care le-a povestit ce avem de facut, sa nu il lasam sa se agite, sa ne asteptam la senzatii de voma care sunt normale, sa il tinem mai mult la pat ca e ametit. A primit si o diploma de curaj. Toata povestea a costat 500 AUD dar urmeaza montarea distantierului care va costa cam tot atat. Ne-au sunat de la spital a doua zi sa ne intrebe daca e totul bine. Din pacate, Adi a fost destul de stresat, asa ca a uitat sa intrebe unde ne vom adresa acum pentru montarea distantierului, procedura care va avea loc probabil peste cateva saptamani. Probabil ca tot medicul de familie ne va da trimitere. Liviu a ajuns acasa cu o buza umflata care il deranjeaza si tot are tendinta de a se scarpina si ma tot intreaba cand i se desumfla. Inca arata urat buza , ca a tot zgarmat-o si in interior pare a fi carne vie. In fine, Slava Domnului ca totul s-a terminat cu bine!


my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

, dragi mamici !
Nu mai avem cer senin, vine toamna si la Ciuc.
Lucia, Doamne prin cate ati trecut pana ati scapat de acel premolar ! Si cat timp ati asteptat ! Ca in final sa se rezolve totul foarte repede.
Refacere usoara lui Liviu !
Imi place cum va atentioneaza el, sa aveti grija de Victor !
Fetelor, si Cristina a facut vaccinul la scoala, in cl. I. Parintii au fost instiintati printr-un biletel in care se cerea adeverinta de la medicul de familie, ca poate face vaccinul(ROR).
Cristina mi-a zis ca o singura fetita a plans un pic inainte de vaccin, dar altfel au fost toti curajosi.
Cred ca, de fata cu parintii ar fi toti mai sensibi.
La sedinta ni s-a prezentat ce vor invata anul acesta si la ce concursuri pot participa(Cristina vrea la toate ), pe langa toate celelalte legate de comitetul de parinti si un mic fond al clasei, pt. cele necesare in clasa, copiilor(hartie igienica, batiste servetele, hartie xerox) si o mini-petrecere in decembrie).
Si am fost informati si cu privire la gripa porcina, , sa ducem copiii la medic si sa tinem copiii acasa in caz de febra, raceli mai puternice.
katty, cum a fost azi cu sandwichurile ?
E greu sa-i responsabilizam cu banutzii la varsta asta, cand poftesc la...mai toate.
Nicoleta, cum sunteti cu scoala ?
O zi faina in continuare, tuturor !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Am mers azi la scoala aceea de stat si nu se poate sa-l mutam acolo. Maine vom merge la cea privata, sa o vada si Stefan, sa vedem ce parere are, maine oricum e Ziua Portilor Deschise... Uf, am emotii!

Lucia, ce de mai peripetii!!

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

'neatza!

Lucia-Doamne ce complicat, ce poveste. Incredibil...Refacere rapida curajosului
Da, Andrei e pe antibiotic, se pare ca raguseala nu trece cu una cu doua.Acum incepe sa se curete gatutul.

Nina-ce ambitioasa e Cristina! Succes la toate concursurile, atunci!

Nico-nu se poate la stat?Adica nu e acceptat sau nu vreti voi?
Bafta azi!

O zi buna!

cristina si Andrei
http://lbyf.lilypie.com/Q8wIp3.png

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata."

Mergi la inceput