Colectia de toamna-iarna 2005 (248)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

aaaa, pai eu sunt ok dupa sedinta, educatoarele au fost rezonabile (ce-i aia xerox pt grupa?) au strans numai 8 ron pt fondul clasei SI am mai dat 22 ron pt niste caiete speciale.

Optionale: engleza, sah, dans. O sa o inscriem la dans - 15 ron pe luna.

M-am trezit si eu desteapta sa pun diverse intrebari la sedinta, gen dk nu putem afla ce fac ei la gradi (programa) ca sa mai suplinim noi acasa pe aceleasi teme, dk nu au timp sa se ocupe individual de ei. S-a vociferit la greu in randul parintilor de altfel f plictisiti: nu o sa invete 20 de ani de-acum incolo, ce le trebuie teme, etc, etc. Parca ceream teme complicate cu probleme de rezolvat si citit 7 carti pe zi, etc. De altfel pe nimeni nu interesa nimic, asa ca am tacut si eu din gura

mara, ai dreptate, dupa ce ti-am scris m-am gandit ca andrei e prea mic ca sa te descurci singura. Si nasol e ca se trezeste dupa o ora, asa ca degeaba efortul.

Maria nu vrea sa doarma la gradi si gata. Cand o preiau deja e maraita, obosita varza, nu mai putem face nimic. Sper ca in timp sa se dea pe brazda, ca nu rezolvam nimic asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ioana, asta ma gandeam si eu: pe de alta parte, bine ca nu m-am dus la sedinta, caci si eu tot asa, aveam de gand sa ma interesez ce activitati au zilnic ca sa brodez si eu acasa pe marginea lor. Si mai voiam sa cer sa ne afiseze si poeziile/cantecelele/cuvintele pe care le invata zilnic la germana, sa exersam. Probabil ma trezeam si eu acolo ca si tine.
Oricum, cand am intrebat-o pe educatoare ce apa beau copiii acolo, a fost epocala: "pai... apa... potabila, nu?" Daca ma trezeam sa le spun si de dezator sau sticl acu apa plata...
Oricum, am tras cu ociul si pe tabelul cu parintii, ca tot am fost ultima care l-a completat: jumatate erau cu liceu, jumatate cu post-univ. Poate aveam totusi cu cine face tabara comuna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria la fix pauza publicitara!

Sedinta cu parintii la gradi - inca n-am avut, joia viitoare va fi abia.
Am avut insa la scoala, s-au strans doar 50 RON fondul clasei.

Cristina eu una la toate ofertele de poze/brelocuri/calendare le spun reject din start, apar cu toate ocaziile, sa fie sanatosi. Pe langa ca majoritatea sunt niste kitch-uri, cu tot felul de floricele si briz-brizuri, le fac eu destule poze fetelor, mai reusite decat alea.

"Ma bag" doar cand se face poza de grup, cu toata clasa. Pozele de grup sunt amintiri frumoase. Dar se fac rar.

Alinus da, se scad de la plata zilele in care nu vin copiii. La stat vorbesc, la particular nu stiu.

Nasol ce ziceti voi cu desfiintarea posturilor la ingrijitoare.
La Nati sunt 5 grupe si cate 2 ingrijitoare pe tura. Sper sa ramana asa, sa nu dea afara din ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Catutza de-astea am avut si noi, tot cu aerosoli le-am tratat. Ma bucur ca e mai bine!

Maria stai tu linistita ca nici post-univ nu mai e ce-a fost de cand cu Spiru si nu numai din pacate.

Despre activitati mai bine discutati in particular cu educatoarea. O sa fie placut surprinsa ca cineva e interesat de asta pentru ca pe majoritatea parintilor nu-i intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dragelor, cum ramane cu intalneala de sambata?

Pana acum s-au inscris:
-Bic
-Anda
-Noki
-Lavi
-CristinaMH daca se face dimineata

Ce-ar fi sa ne intalnim la ferma animalelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneatza!

Ca sa fiu in trendul lumii (mai ales al Ioanei), si eu sunt suparata ca Sarah nu prea mai doarme la gradi. Ieri dupa-amaiza am fost cu ea la dentist si asa de rau ne-am inteles toata dupa-amaiaza - cu plansete, boceli, smiorcaiala si obraznicaturi...d enu-mi venea sa cred.

La dentist bineinteles ca am primit mirifica veste ca dintisorii nu-s bine aliniati, adica calca stramb cu o parte a maxilarului (adica dintii de jos vin peste aia de sus, iar nu inves cum e normal), deci va trebui sa poarte aparat dentar...asta cand o fi mai mare nitel. Like mother like daughter.



Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

De acord cu ferma animalelor. Ma ofer sa cazez in masina o Lavi + 2 fete cucuiete.

A fost cineva la un party la Clubul Distractiei de pe blv. cu fantani, vizavi de Zepter? Cum e mancarea?

Tin minte ca tu, Roxi draga (care, by the way...unde misuni si ce faci de nu mai intri deloc?????) parca ai fost acolo?

Si ca tot ma gandeam la Ilenutza..oare s-o fi intors din NOrvegia? Sau a ramas acolo?





Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki multumum de oferta dar fiind we vom beneficia de serviciile lui Virgil. Apropo, mai vine vreun tatic la intalnire sau va trebui sa-l las pe Virgil acasa sa nu faca nota discordanta?

Si noi am fost ieri la dentist, i-a scos Silviei inca un dintisor de lapte care i se misca. I-a facut o verificare tehnica si Nataliei - e OK.

A fost mortala Silvia, dupa ce i-a scos dintele, era cu compresa in gura si nu putea sa vorbesca dar se tot fataia si bataia si gesticula in fata mesei stomatologice. Voia dintisorul pt Zana Maseluta.

L-a dus singura acasa, strans in pumn, nu a vrut sa mi-l dea mie. Apoi a avut grija sa-l puna pe o perna la capatul patului.

Dimineata cand m-am dus sa o scol era deja treaza si citea din carticica primita de la Zana.

Aparat dentar - si Silvia va trebui sa poarte, pentru alinierea dintilor de jos, dar inca nu, asteptam sa-i mai iasa din cei definitivi, are abia 2.

Vad ca eu sunt premergatoarea colectiei in astfel de probleme. Vi le povestesc asa, poate va intereseaza de curiozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Neata la pranz!
Apropo de sedinta cu parintii, eu sunt asa cu gura mai mare de obicei si nu suport nedreptatea in general, si mai ales ce li se intampla acestor copii acum. Si la noi multi parinti erau cam apatici, nu prea puneau intrebari, cu exceptia a vreo 2-3 mamici asa mai razboinice ca mine.
Pe mine m-a enervat la culme atitudinea unor mamici care se lamentau in legatura cu dorinta noastra de a face ceva concret legat de aducerea unei ingrijitoare, ele o tot dadeau cu o sa vedeti ca nu se poate, ca nu o sa aprobe, ca nu putem face nimic trebuie sa ne resemnam, ca nu are sens sa ne dam peste cap etc. M-am enervat si le-am zis ca daca tot timpul o sa plece capul nici nu o sa obtina nimic niciodata, trebuie sa facem tot ce se poate.

Noi am strans cam multi bani: 20 RON pe rechizite, 15 RON caiete speciale, 15 RON pentru materiale necesare uneia din optionale (arta/artizanat), 15 RON in fondul clasei, nu mai vorbesc de reviste si revistute saptamanale, teatru de paupusi si altele.
La optionale am avut de ales intre religie, dans, engleza si arta/artizanat. Pana la urma am ales dansul pentru care se platesc 10 RON pe luna si artizanatul la care trebuie sa platim doar materialele pentru ca se va face cu vara-mea (educatoarea) si nu vrea sa ia bani pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Revista "Winnie Ursuletul" de septembrie are cadou o "agenda digitala" , costa 5 lei, Elise e in al 9-lea cer, s-o vedeti ce importanta se da ea cu agenda in mana... (e pe baza de solutie fluorescenta). Eu nu am mai gasit-o la chioscuri, dar am luat ultimul exemplar din kaufland.

Aparatul dentar nu se pune pe dintii definitivi?
Cumnata mea a purtat dintr-a 12-a pana in anul 2 de fac..

Lavi, mi-e drag cand pove despre fete. Mi s-a facut pielea de gaina (de emotie) cand am citit de Silvia si cartea de la zana M. Ma bucur ca impartasesti cu noi (si nu cred ca sunt singura)
meems, exista sansa asta? Sa ma anunti din timp ce bautura preferi
corap, nici nu am stiut ca ati fost prin zona .
catutza, eu am analizat bine, trotineta o sa o scot din lista optiunilor. As inclina spre bicicleta dar cand am vazut cat costa una pt adulti... mi-a mai scazut entuziasmul (as vrea sa putem merge toti trei in plimbari cu bicla). Role pt adulti am vazut de la 150 in sus, numai ca nu stiu cat voi fi eu de dispusa sa invat a merge.
crisMH, doamne-fereste sa cad... la greutatea mea as crea adevarate cratere Bine ai revenit!

Am dat o cautare dupa cartea de poezii recomandata de Bic si am gasit-o pe scribd

Am trimis in contul comun neste chestiiscuze celor care nu sunt de acord cu metoda mea

Elise are otita congestiva, din fericire o forma usoara. Am fost si la ORL-ist (la recomandarea dr. pediatru) care ne-a lasat acelasi tratament prescris de pediatru.
Am dormit toata noaptea

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput