Colectia de toamna-iarna 2005 (248)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

ioana, ai dreptate cu programul de somn, doar ca la noi e putin mai greu.daca pe andrei il culc la 20, sigur se scoala la 21,30.pe probate.cateodata tati are serviciul pana la 22, si flavi nu doarme singura, iar cu doi copii nu reusesc . astept sa mai creasca putin andrei si ii voi culca impreuna si cred ca va fi mai usor.

intalnire placuta!

bic, bravo Smarandei pentru performanta!

astept sa mai enumerati din cartile bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

In ton cu discutiile legate de inceperea gradii, vin tocmai de la sedinta cu parintii.Cam nervoasa. Am nevoie de ajutorul vostru, daca stie cineva unde pot gasi normele legale cu privire la functionarea unitatilor de invatamant prescolare.Pleease, daca aveti idee...Am nevoie sa stiu la camin cate ingrijitoare sunt prevazute la cati copii.
Si sa va spun ce s-a intamplat. Gradinita unde merge Kriszti are doua cladiri in doua zone diferite ale orasului. Aici unde merge el este o grupa de gradi de lb romana(pana la ora 12, fara mese servite)si grupa-camin mixta (atat in ce priveste varsta copiilor, cat si lb lor).Anul trecut erau doua ingrijitoare in doua schimburi, la ambele grupe, una de dimi, cealalta de dupa- masa, educatoarele tot asa in doua schimburi.
Din septembrie una din ingrijitoare se transfera la cladirea principala unde devine bucatareasa, ramane o singura ingrijitoare care nu are cum sa faca doua schimburi (program 7,00-17,00). Directoare ii sugereaza ingrijitoarei sa vina la 7 sa plece acasa la 9, sa vina inapoi la lucru la 12 si sa plece la 17 Bataie de joc. Acum ea vine la 7, dar pleaca la 15,00, adica copii (25) raman singuri cu educatoarea, daca un copil mic vrea la baie educatoarea trebuie sa mearga cu el, ce face? lasa alti 24 copii nesupravegheati? Directoarea a dat de inteles ca nu poate angaja pe nimeni din cauza inghetarii posturilor (cica asa i s-a spus de la Inspectorat) si daca parintilor nu le convine atunci o sa inchida gradinita ca pe ea nu o intereseaza.

Sunt un sac de nervi! Pai daca unui copil i se intampla ceva acolo cine raspunde? Educatoarea bineinteles, dar ea nu poate fi in 25 de locuri deodata. Deci, daca ma puteti ajuta cu legea aceea, va rog tare mult.Sunt foarte suparata, nu pricep cum pot sa isi bata joc de copii si parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Mandy , multumita guvernului nostru scump si drag se fac disponibilizari peste tot, adica la toate unitatile de invatamant! de exemplu la noi la scoala acum mai avem doar 3 femei de servici asta in conditiile in care avem 34 de clase in 3 schimburi (adica de la 07.30 la 19.30)-deoarece suntem in renovare pentru 2 ani...
asa e si la gradi la fata, este o ingrijitoare la 3 grupe-aproximativ 100 copii!

Bia e mai bine, doar putini muci, multumim lui Dumnezeu ca nu am ajuns iar la antibiotic! Lavi , tu intrebai, a avut traheobronsiolita acuta.

Cristina , si Bia tot trotinete vrea de ziua ei dar eu nu sunt asa convinsa ca e cea mai buna idee

va si revin ca am rufe de intins



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

mandy, asta se intampla si la gradinita lui nic. acum se intampla si dimineata si seara. azi a venit julit pe fata.

norme functionare gradinite nu am la dispozitie acasa, am la serviciu maine. stiu doar ca tb 20 copii in grupa, nu stiu personalul.
pe net am citit ca multe gradinite in bucuresti si tara acopera deficitul de personal (in sensul ca sunt cate persoane prevede schema de la minister dar sunt fte multi copii per grupa si atunci apare ca deficit) in felul urmator: parintii platesc salariul unui ajutor de educatoare. ministerul e la curent cu practica. nu apare in legi si norme dar e acoperita de o anumita prevedere care zice ca unitatea prescolara poate oferi servicii comunitatii contra cost. nu stiu unde e prevazuta dispozitia asta ca, repet, nu am program de legi acasa.
puteti incerca asa.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Of, of Catutza deci si la voi asa. Merge tara asta de rapa definitiv.
Anda, daca mai gasesti ceva maine la serviciu da-mi te rog de stire. Noi azi am strans semnaturile de la parinti in alb, urmeaza sa facem apoi cererea scrisa catre directoare si Inspectorat, numai sa stim exact ce trebuie sa scriem in ea. O sa propun parintilor si varianta asta de care zici,dar asta inseamna ca persoana respectiva pe care am angaja-o ar lucra la negru sau ar fi angajata gradinitei?

Edit: la grupa/camin sunt aproximativ 25 copii, la grupa de gradi cu program pana la 12,00 nu stiu cati sunt dar aproximativ tot 25 de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Mandy, exact de asta se plangea si maica-mea: la o gradinita cu 7 grupe cu pana la 30 de copii fiecare, au 4 ingrijitoare, 2 dimineata, 2 dupa-masa. Infim, iti dai seama, sunt 2 grupe mici unde copiii trebuie ajutati major, incat cei mai maricei practic nici nu le vad pe ingrijitoare. Si tot asa, nu se poate face nimic, posturile sunt inghetate . Sunt chiar curioasa ce prevede legea.

Cu sedinta cu parintii, sunt si mai suparata: luni la pranz nu era anuntat nimic, ieri pe Cristi nu l-am dus (caci avusesem episodul cu laringita Anei si eram cu totii virusati si rupti de oboseala, nu stiam cum va evolua viroza si la Cristi), iar azi... am gasit anunt ca sedinta a fost ieri !!! Cand or fi anuntat, nu-mi imaginez, dar ma asteptam sa stiu de luni ca marti va fi sedinta, nu?
Oricum, se pare ca a interesat numai cati bani sa se stranga pentru fondul clasei, cati pentru achizitionat un xerox al clasei (!!! de ce nu al gradinitei?) si cati mai stiu eu pentru ce, ca azi eram prea nervoasa ca s-o sun pe mamica care se ocupa cu asta si s-o intreb.

Ioana, voi cum stati cu nervii post-sedinta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

sedinta cu parinti...
am avut pana acum 3, 2 sedinte mari si o intrunire, numai la iris, de la inceputul anului.
concluziile:
1. degeaba am calculat cubajul in clasa, ca legea spune 8 m3 de copil, si acum is doar 6.2, ca nu conteaza. oricum asta e doar in normele europene, nu s-a gandit nimeni sa masoare o sala sa vada cati copii au voie legal acolo. ce ne-o fi apucat pe noi asta la sedinta!?

2. personal auxiliar, dumnezeu cu mila, avem o ingrijitoare pe tura la 4 grupe. saracele, imi e tare mila de ele .

3. angajari nu se fac, caci totul este inghetat. ba pentru a nu mai aduce suplinitori in sistem, titularii fac cumul de functii, si muncesc cat 2.

4. numar de copii la clasa - noua ni s-a ras in nas. ca presiunile [a se intelege pe linie de partid] au fost foarte mari, ca TREBUIE primiti copiii in gradinite. cum nu conteaza, doar se descurca parintii, cumpara patuturi, iau mobilier, orice numai sa aiba unde duce copilul. gradinita devine day-care, nu institutie educationala.
si mai mult, ni s-a spus sa fim fericiti ca nu suntem 40-50 in grupa.

asa ca parintii is vaci de muls. bani pentru rechizite, pentru mobilier, pentru fondul clasei. si pe langa asta baga o poza de 10 lei pe luna, un Pipo, un Spiridusul Bim, iaca si un teatru in gradi, 6 lei, ce-or face nu stiu. au zburat 3 mil de parca n-ar fi fost, si nu prea am idee pe ce.

iar cui nu-i convine... nu-i obligat sa vina la gradinita!

sorry mandy ca n-am nimic incurajator de zis... dar in tara asta o fi lege, dar nu are cine s-o aplice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Cata, un pupic Biei, ma bucur ca e mai bine!!!

Ripley nu am apucat sa te contactez, am ceva personal de rezolvat in perioada asta si nu prea ma pot concentra la altele, dar cred ca si tu esti busy, sper sa gasim un moment sa ne auzim/scriem.

Citesc cu interese despre sedintele cu parintii...ca aici nu avem asa ceva, totul se face prin caiet de corespondenta. Si dimineata cand iti duci copilul la scoala, il predai invatatoarei si atunci schimbi cateva cuvinte cu ea. Daca ai ceva special, ceri rdv.
Bani in plus ce sa mai ceara ca deja platim o gramada....dar sa zicem mersi ca e jumate de pret fata de scoala britanica sau americana.

Aveam o curiozitate: mai este sistemul de plata al gradinitei cum am vazut anul trecut la Alba ( ma refer la camin de stat): adica platesti cat duci copilul si cat nu, nu? Ca mie mi se pare fantastica chestia asta! Nu am mai auzit de asa ceva, mi-ar surade si mie insa cum isi face oare bugetul gradinita in conditiile astea?

Aici cum am zis, sunt 28 copii ( am aflat ca la scoala internationala sunt 33 anul asta in grupa) si o invatatoare cu o ingrijitoare, in conditiile in care nu trebuie pus copilul la masa, nu la somn, nu schimbat...La after school ( olandez) sunt 16 copii la 2 educatoare, cand sunt luati de la scoala si dusi la after ( care e int-o cladire apropiata, cu o sosea circulata de traversat) sunt 8 copii la 2 ingrijitoare.
Un lucru am observat in sistemul olandez: e el foarte dictatorial da, insa nici nu poti sa faci un pas pe langa lege, iar cand e vorba de copii sunt extrem de stricti. Adica e interzis sa nu ai numarul de personal cerut de lege, nu am vazut niciodata sa nu fie in efectiv. Si daca cineva e bolnav sau in concediu, asociata lor trimite inlocuitor imediat. Daca lipseste unul din cei 2 ingrijitori care sa ia cei 8 copii de la scoala, directoarea in persoana se duce dupa ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Si eu, ca si Alinush, citesc cu mare curiozitate ce povestiti voi de pe la sedintele cu parintii, ca nici aici nu se fac. Eu sunt multumita daca apuc sa schimb doua vorbe cu educatoarea cand o iau pe Rianna, ca de obicei cand o las e prea ocupata sa stea de povesti ca pe-atunci apar toti copiii. Astazi insa am reusit s-o intreb mai multe si mi-a spus ca e foarte impresionata de Rianna pentru ca e atat de sociabila si reuseste sa se inteleaga bine si cu cei mai mici decat ea, cat si cu cei mai mari. Mi-a spus ca e placuta de toti si se adapteaza usor, e toleranta dar in acelasi timp nu se lasa calcata in picioare. E foarte atenta si prinde repede notiunile noi, ce ia altora 2 saptamani sa priceapa, ea intelege in 2 zile. Astazi am ramas uimita ca mi-a spus prima propozitie in engleza, de la ea citire, cand s-o chem sa plecam: "I want to stay here" Pana acum mai mult de 2 cuvinte puse impreuna n-am auzit de la ea in engleza, desi in rom toraie intruna.

Referitor la grupe si ingrijitori, stiu ca aici unde merge Rianna au grupe de 8-12 copii/educatoare. Mie mi se pare super bine asa pt ca reusesc sa petreaca timp cu fiecare copil in parte. Imi pare rau de frustrarile din Romania unde va faceti griji, pe buna dreptate, de ingrijirea si educatia ce o primesc copiii.

CristinaN, nu-ti fa probleme cu confuzia de nume Dai de baut cand ne vedem

Sanatate multa celor care inca sunt bolnaviori, precum si parintilor afectati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna dimineata! Cronicutza materno-literara, la o cafelutza :

Citesc "Bebelusul" lui Marie Darrieusseecq, prima carte din interiorul proaspetei experiente de mama pe care o gasesc. E scrisa in paragrafe scurte, printre indatoririle de mamica si o citesc si eu usor, tot asa, printre bucatele. Daca n-ar fi elucubratiile incestuase, ar fi perfecta carticica. Se tot mira copiii cand ma aud razand .
Chiar, voi ati mai intalnit carti despre "a fi mamica"? Mai vreau!

Ieri la pranz: reusesc sa culc copiii, sa spal vasele, sa intind rufele... Ei inca dorm, deci ceva timp pentru mine. Iau "Prins" al lui Petru Popescu. Ma prinde de la primul paragraf, are o limba romana tare frumoasa, imi incetinesc automat ritmul de lectura, sa nu mai sar asa de repede peste cuvinte. Intru filmic in cadru si atmosfera, intalnesc primele personaje, dintre care unul e eroul principal, dupa cum am prins din prefata. Ajung la "cand i se intampla ceva foarte bizar, necunoscut si nebanuit de el posibil pana in clipa aceea, si cu totul neasteptat". Si exact atunci, aud in statie "memeeee": Ana ma cheama la datorie .
Inca n-am trecut mai departe de paragraf, sper sa prind cateva minute acum. Dar ziceam sa va povestesc mai intai voua intamplarea

Mergi la inceput