**Zmeurici de iulie-august 2009 (4)**

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Multumesc de urari fetele o sa i le transmit Evei .

Ma zapacit azi...nu vrea sa doarma...adoarme in brate, pe umar..dar cand o pun jos...poc ii intra acul in fund. Am tinuto si pe mine dar nu pot sta asa 2 ore sa doarma..am pus-o si in bouncer a adormit dar nu mi-a venit sa o las acolo sa doarma ca sta cam cocosata asa ca am luat-o usurel sa o pun in patut si hop ochii mari..acum chiraie si da din craci acolo.
Eu sunt lesinata de somn si ea la fel dar nu vrea sa doarma si pace..ar dormii pe umarul meu sau in brate..dar nu pot nene...

Se hlizeste...ufff....acu' o da in plans...apoi iar rade..

Aveti vreo metoda de a adormi instant in patut????????????????Hipnoza.......

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Am vb si cu pediatra si luni facem vaccinul.

Fug ca a inceput chitaiala.... dorm pe mine....

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badurox spune:

Pooh, eu ma trezesc la orice ora.... si functionez fara cafea, ca n-am incotro la ce program are

fericita de Iris Ana-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Adela, e pacat la propriu sa inlocuiesti Tatal nostru si apa sfintita cu un ritual popular, descantecul. Eu vi l-am scris doar asa, cum a zis mama, sa fie!

Blanca, la multe lunite si multi ani Evei Ilinca! De ce nu iesiti la plimbare, parca scriai ca ea doarme la aer. E asa vreme frumoasa... noi am urcat o ora sa pape si mami si coboram iar

Giova, nu stiu exact ce simbolizeaza braul la botez, dar stiu ca toti bebelusii aveau cate unul, numai ca roz sau bleu. Noi am primit unul tricolor si am fost foarte incantati. Sper ca Filip sa-si iubeasca tara si sa-i vada partile ei bune.

Ce de botezuri la biserica Sf Mina din Tabacarie! Daca am sta in Constanta probabil ca tot colo am fi facut botezul. Oricum pe 17 oct ne cununam finutii la aceasta biserica de la 14.30. Are cineva botez in acea zi acolo? Poate ne intalnim. Cornelia, frumos ce ne-ai zis despre parintele Picu, eu cel putin nu stiam mai nimic despre el, dar mi-a lasat o impresie placuta cand am fost sa vorbim pentru nunta.

Motana, oare nu e suficient daca bem noi limonada si suc de portocale pentru imunizare? Cred ca trece vit C in lapte. Eu nu i-as da medicamente asa devreme, nici macar naturiste.
Eu l-am imbracat pe Filip mereu la plimbare ca pe mine, inclusiv pe ploaie si vant, ca sa nu fie sensibil sau friguros. Am iesit zilnic la plimbare incepand cu 9 august. E cu siguranta cel mai dezbracat bebelus din Moghioros, mai ales in zilele reci se uita lumea lung la mine. Caciulita subtire a purtat doar de doua ori cand era foarte rece. Si, multumim lui Dumnezeu, nu a avut nimic, ba chiar a dormit mai bine in zilele ploioase, era aerul mai curat si se auzea placut sunetul rotilor de la carut pe asfaltul umed.

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna fetelor!

nu stiu ce a fost sau inca mai este,deochi sau nudar cumva a functionat-sper-Nikolai doarme in leagan,stiu nu e cea mai buna solutie,dar e ingrozitor plange aproape intr-una.

Noce,ma impresioneaza la lacrimi modul in care scrii despre Filip.Nu amavut ocazia sacitesc de multe ori publicarile voastre,fetelor,mereu sunt pe fuga si va admir pe cele care reusiti sa le faceti pe toate..Noce,multumimsi pt solutia data.

Giova,multumim.am vazut pozele ce baieti mari si frumosi ai!


Acum de doua zile avem alta problema,a inceput sa vomite la putin timp dupa ce mananca,azi a fost cumplit a tasnit laptele cadin robinet,am inceput sa plang si asa sunt varza cu nervii si epuizata,nu stiu cum sa il ajut..voi aveti problema cu refluxul-cred ca asa ii spune,poate mi-a scapat dar cum nu va citesc poate va confruntati si voi cu asa ceva.Am citit ca mese mai mici si dese ar ajuta,in rest nu prea multe de facut..

ma gandesc serios sa iau un ajutor in gospodarie ca nu mai fac fata singura la toate,dorm -zero-si ca si voi sunt obosita mereu..aici doar o negresa astia de abia vorbesc si se misca cu incetinitorul,am avut cateva experiente inainte dar am renuntat,basca mai tb sa fii cu ochii pe ele..

va pup,multumim din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

fetele pt incurajari si sprijin,chiar si numai virtual .speram si noi sa fie bine pana la urma.Vreau sa va intreb pe cele care ati facut vaccinul de 2 lunite si ati facut Infarixul care gtrebuie?Penta sau Hexa ca am auitat sa il intreb pe pediatru marti cand am fost.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008


trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina2222 spune:

Citat:
citat din mesajul lui theea

Buna ziua si de la noi

Doina of Doamne prin cate ati trecut si voi iti las adresa de messenger daca vrei sa vb mai multe :blondysan@yahoo.com
Vreau sa te intreb daca tu i-ai facut vaccinele caci eu am uitat sa intreb .Miercuri avem iar control la spital si am sa intreb dar eram curioasa cum se procedeaza in Rom.

Incerc sa pun fotografii cu papusa noastra dar nu merge nu stiu de ce mai insist mai tarziu

la toata lumea

cezara
Nu i-am facut nici un vaccin inca.Pana la controlul de o luna (dupa operatie), mi-a zis doctorita sa nu-i fac. Mi-a zis ca are voie sa faca vaccinurile in varianta necorpusculara.
Tie ti-au spus ca e refacuta complet micuta? Mie mi-au zis ca odata defectul corectat, s-a terminat cu problemele. Acum este un copil ca toti ceilalti. Oare mai tarziu vor avea ceva probleme ? Nu cred... Iar despre stern, ce ti-au zis? Mie si acum mi-e frica sa-l tin in brate sa ragaie pt ca am impresia ca-l apas pe os. Despre dormit pe burta nici nu poate fi vorba. Noi mergem in 11 Oct iar la Tg.Mures si o sa intreb cu dormitul pe burta

mamica de baietzel Darius

http://hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=360018067&ownerId=172276894

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

buna seara!

mqqm, uite asta este tzarcul meu:
http://reclama/detalii.php?cod=BV13

Alinuta, pai stai bine de tot cu productia, te gindesti la inca un congelator cit ai congelat pina acum?

eu ma mulg ziua cam la 3-4 ore. noaptea in functie de cum doarme el, nu ma trezesc special pt muls. daca sa zicem m-am muls ultima oara la 12pm, urmatorul e in functie de cum se trezeste 5-6. dimineata scot cel mai mult, umplu un biberon Avent. pe urma cam media este 100ml, dar 80% doar din sanul drept, stangul nu are prea mult, asa a fost de la inceput.
pina acum am reusit sa il potolesc din ce scot, insa nu e usor.
cind ii este f foame, ma mulg in unul din recipiente 30-40 ml, daca sint singura il sprijin pe ceva si il pun sa manince singur si pun alt recipient. in momentele alea, mai ales la ora 4-5 am cind ma mulg,ma gindesc la fetele care pot alapta culcate, si le invidiez...of...insa nu imi pare rau, am sa ma lupt pina la ultima picatura; de congelat am facut-o doar la inceput, cind scoateam tot asa ca acum, dar el minca jumate, iar intre timp am terminat stocul, asa ca sintem pe cit producem. a luat insa in prima luna 1 kg.
beau zilnic ceai si iau galafor, dar conteaza si partea cealalta, si am tot fost stresata si probleme care m-au intristat mult, nu am putut minca nimic toata ziua, incit in seara respectiva abia am reusit cu chiu cu vai sa scot 70 ml si cu lacrimi in ochi i-am mai dat 30 de lapte praf ca nu se saturase si plingea.
au inceput sa mi se sensibilizeze mameloanele insa foarte tare, ce pina acum nu simteam nimic cind mulgeam, acum ma ustura mai ales stingul, cel care produce putin. asta e, nu e usor, insa sint f incintata ca pina acum a mincat de la mine aproape exclusiv cu mica exceptie.

Alinuta, mai ai unghiile aplicate??? cum se comporta dupa sarcina?
as vrea sa imi fac si eu din nou, dar cu gel.

Doina, thea, sper ca totul va fi bine de acum incolo cu bebelusii vostri!!

alex si SAra, si la voi la fel!imi pare rau ca aveti probleme, sper ca nu e grav!

Muffi, fetele au tot vorbit de regurgitare zilele astea, citeste putin in urma. multa putere iti doresc sa faci fata la toate!

Giova, si laptele meu are alta culoare, dar cred ca e normal. la inceput era galben ca untul de casa. cind am scos intr-o zi o doza congelata de cind abia venisem acasa, m-am mirat si eu cit de galben era, si soacra-mea m-a intreabat ce am pus acolo. la inceput cind ma mulg se vede ca e aproape incolor, dupa care devine ca laptele de vacala culoare. dar banuiesc ca e satios, ca dupa ce papa 100 ml, doarme dus.

Cornelia, ce frumos povestesti tu de copilasii tai. si mie mi-ar placea sa am 3-4, dar ma voi opri la 2. imi vine sa stau cu el in brate mult, dar sint constienta ca mi-as bate cuie in talpa singura, intrucit nu am ajutoare, dar cit se poate il tin. dupa ce papa la 4-5 am, il iau linga mine pina dimineata.

Blanca, sa va fie de bine cu excursia! frumoase pozele.

o seara buna...si sa nu uit, multumim tare mult pentru complimente la adresa pozelor noastre.
Motana, am sa mai postez o data linkul, dar nu chiar acum ca ma grabesc.
ma duc la o tura de shopping, astept sotul sa ramana acasa cu copiii si eu ma duc sa imi fac de cap singura prin carfour...iniatial vroiam cu rebecca-asa ca fetele-dar a adormit, asa ca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Recomandat inca de la nastere si pana la 4 ani (15 kg).
mqqm, vad ca apare ca reclama:
Patut pliant cu doua nivele, saltea proprie si geanta pentru calatorii.
Prevazut cu masa de infasat, arc cu trei jucarii din plus si usa laterala cu fermoar.
Prevazut cu doua roti si buzunar.
Plasa impotriva tantarilor ce asigura protectia necesara in sezonul cald.
Dimensiuni: 125 x 65 x 88 cm.
Greutate: 13 kg.
Greutate cu ambalaj: 16 kg.
Garantie: 24 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Blanca subscriu si eu.La fel i eva mea cu precizarea ca urla non stop.am fost si la doctor nu are nica,i-am facut eco si altele...nimic.e perfect sanatoasa si inteligenta..dar urlaaaaaaaaaaaaa...am sa ajung sa o vad crescand de la socola.acolo ajung.....nu doarme decat intre tzitzele mele..sau cu foehnul....si maxim 20 minutesunt colici asta e sigur dar.....chiar urla non stop?
Ce stiti de puseele de crestere?
Muffi(simona)te cred draga mea,stiu ce inseamna...doamne doamne....imi pare tare rau de problemele tale...nuprea am cum sa te ajut....cand imi vine sa ma dau cu capul deperete ma gandesc cat am luptat pentru ea si cat am dorit-o si ma gandesc totuis ca o doare ceva altfel e un copil tare bun...

va pup pe restul mamicilor

Madalina de minunica Eva-Maria


.

Mergi la inceput