**Zmeurici de iulie-august 2009 (4)**

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Fetelor,eu am cerut unguent pt. cojitele din cap....nu are denumire speciala,e vaselina cu acid salicilic,parca 1%...se da fara reteta,s ff. ieftin si bunOff,Alinutza,cred ca te-ai speriat....Balazs a papat la fel de bine si dupa ce mi-a venit CM,dupa nastere am avut ciclu deja de 2 oriParerea mea ca laptele de mama e the best pt. imunizare....eu am dat lui bb 3 zile,cat tusea si avea nasucul infundat,vitamina C,de 3 ori cate 2 picaturi,dupa sfatul pediatrei....nu stiu insa daca a ajutat sau baGiova,cat de infundat e nasucul lui Edi?Folosesti BB zilnic?Sanatate multa!Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pupici!

Ana Catinca, multi ani fericiti alaturi de familia ta!

Blanca, sa iti traiasca printesuca! Petrecere frunoasa ! Bafta la vaccin.

Ce am fost relaxata pana acum cu vaccinurile la Maria asi Stefan (le-am facut pe cele obligatorii, iar la Maria chiar pe cele gratuite), acum sunt stresata si imi e frica de pe acum de vaccinul de 4 luni. Sapt. viitoare mergem la controlul de trei luni si astept sa ma linisteasca pediatra.

pooh, si eu sunt interesata de numele preparatului de la farmacie pt. cojite. Eu am dat pe Stelaker 40 si ceva de roni si degeaba . Imi stau mie pe creier cojitele lui.

Giova, foarte frumosi ati fost toti la botez! Sa mai spun si eu: ce mare e Edi!

Dienutza, Galarina, petrecere frumoasa la botez! Asteptam sa ii vedem pe micii crestini.

Criss, si noi tot la Sf. Mina am avut botezul . De fapt aici ne-am botezat cei trei copii. Avem si o povestioara draguta. Acum aproape 10 ani , cand ne-am casatorit, parintele Picu ne tot arata trei degete si noi nu intelegeam ce vrea. Apoi ne-a spus ca suntem foarte frumosi impreuna (de unde, ca eu am 1,60 si Doru 1,90) si ca vom avea trei copii: doi baieti si o fata. Nu l-am crezut .

Acum la botezul lui Vladimir, i-am spus ca noi l-am ascultat si avem trei copii . Ne-am distrat ca Vladimir a fost primul bb nearuncat in sus de parinte. Si ne-a zis ca de de vreo 2-3 ani nu mai arunca copiii in sus si bine face, ca pe Stefan se vede ca l-a aruncat (Stefan a alergat prin biserica in timpul slujbei ).



www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

Salutare,

voi cu ce ii spalati pe bebei la baita? aveti chestii diferite pentru fata si corp?
peste zi il mai spalati pe bebe cu ceva pe fata?
bebele meu dupa ce papa se face ca un purcel pe bot - isi intinde laptele pana la urechi, si nu stiu daca e suficient ca il sterg cu babetica sau ar trebui sa il spal cu ceva...poate de aia ii tot apar bubite pe fatuca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ana catinca de mamica Pogos! Multa sanatate si fericire, numai bucurii sa aduci parintilor!

Alinutza in primele 2 zile cand mi-a venit CM a fost tare agitat Edi. Nu stiu daca de la asta sau de la altceva...atunci au fost mai multi zmeurei agitati.
Mi-e frica sa nu pierd laptele....se cam repeta istoria cu marco...am impresia ca suge foarte putin la san. mi-e sa nu se duca incet-incet. am inceput iar cu ceaiuri pt. stimularea laptelui si galactogil.
Mama a avut CM la amandoua, pe mine m-a alaptat pana la 1 an pe sora-mea pana la 7 luni.
Cornelia interesant ce povestesti tu despre preot. si noi am vrut acelaso parinte sa-l boteze pe Edi, care ne-a cununat si l-a botezat pe Marco...insa...a avut nunta la fiica dansului si a lipsit. Dragul meu...nu a nascut cu acelasi dr., nu a fost botezat de acelasi parinte...exceptia familiei.
Pooh musai sa folosesc BB zilnic. macar odata pe zi, de nu...nu poate respira bb mic. Mai bag si apa de mare sa mai usuram respiratia, dar grosul cu BB. Pompita nu merge...m-am enervat de numa...nu scoate nimic. cand mai stranuta, mai scoate cate ceva.
sandy ziua il spal cu apa normala, calduta de la robinet. la baita folosesc doar sampon sau gel de dush pt. tot.


_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Neata si de la noi!
Am citit pe diagonala ce ati scris, ca am de facut bagaj, mergem la socri, asa ca timp nu prea am.

Va zic remediul meu pt crustele din capul copilasului: inainte de baita ii faceam un pic de masaj cu ulei [eu folosesc ulei de migdale, ulei de masline fiert si racit, pediatra a zis ca sunt mai bune decat uleiurile din comert, merge chiar si ulei de floarea soarelui]. Deci cum va ziceam, am masat-o cateva zile cu ulei pe capsor inainte de baie si i-a trecut foarte repede. Acum na, fiecare copil e diferit. La noi a functionat.

Giova si laptele meu e mai deschis la culoare si sanii nu se mai incarca asa mult cu lapte. De zile bune nici nu m-am mai muls caci nu a fost cazul. Si eu ma tem sa nu se duca laptiucul...

Despre suzi ce sa zic... si la noi e problema, iar manutza ei se vede ca tare delicioasa este, ca si-o tot baga in gurita... . Acum s-ar putea sa suga manuta si de la foame dar am observat ca o suge si dupa ce papa.
Unii medici zic ca e mai bine sa se "consoleze" cu manuta, pt ca o are tot timpul la indemana, astfel nu tipa ca din gura de sarpe daca nu are suzi. Altii zic ca e mai usor de dezvatat de suzeta, caci nu i-o mai dai si gata, pe cand cu manuta e mai greu, ca o are tot timpul la indemana. E greu in ambele cazuri, dar parca tot mai usor dezveti de suzi decat de manuta.

blanca LA MAI MULTE LUNITE EVEI!!!

Un week-end placut tuturor!

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca-Maria

bebelusha din burtica

nunta


cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

si eu tot cu apa calduta il spal pe parcursul zilei si seara la baita folosesc sampon si gel de dus.
mie mi se rupe sufletul cand il aud pe denis cum plange la fiecare partulet.kk face la cateva zile,iar in rest face parturi care pana ies imi fac buloubusul sa planga.ii dau debridad si sab dar degeaba.stiti voi vreun alt leac?nu mai vreau sa`mi vad cotoiasul plangand si suparat si ma simt atat de neputincioasa...offff...

Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Giova,eu scot mai putin laptic cu pompa....cam 80-100 ml/zi....lapticul si-a mai schimbat culoarea,insa nu-mi fac deocamdata probleme,chiar si daca cere mai des papa,il pun la san si gata....Poate are Edi puseu de crestere si de aceea vrea mai mult la san si nu se mai satura....in cateva zile se va regla lapticul tau,mai ales ca iei galactogil si bei ceaiuriPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

sper sa fie puseul de crestere de la 3 luni...caci mai avem o sapt. pana facem 3 luni. acum doarme de 2 ore jumate. Traiasca bouncerul ca tare-i place sa fie zdranganit. Cred ca renuntam la leagan electric...am avut unul in Alba de la Fisher-price, model mai vechi, dar nu a fost asa incantat ca de bouncer.
Inutsa baga stimulente pt. laptic...nici eu nu vreau sa-l pierd. Acum vreau sa alaptez cat mai mult...la Marco am fost mai tanara si mai inconstienta si am cam pierdut lapticul.
Pooh eu de cand nu ma mai mulg nu mai scot nimic. doar dim. din sanul negolit de seara...scot 150 ml, dar e cam transparent...e multa apa la inceput.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badurox spune:

Theea, m-a impresionat pana la lacrimi povestea ta; cred ca a fost groaznic... eu nu stiu ce as fi facut in asemenea situatie, dar sigur ramaneam cu sechele. Bine ca s-a terminat cu bine, ca sunteti sanatosi cu totii si sa dea Dumnezeu sa nu mai intampinati nici o problema.

fericita de Iris Ana-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theea spune:

Buna ziua si de la noi

Doina of Doamne prin cate ati trecut si voi iti las adresa de messenger daca vrei sa vb mai multe :blondysan@yahoo.com
Vreau sa te intreb daca tu i-ai facut vaccinele caci eu am uitat sa intreb .Miercuri avem iar control la spital si am sa intreb dar eram curioasa cum se procedeaza in Rom.

Incerc sa pun fotografii cu papusa noastra dar nu merge nu stiu de ce mai insist mai tarziu

la toata lumea

cezara

Mergi la inceput