**Zmeurici de iulie-august 2009 (4)**

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

muffinuta Eric are simptome de reflux...Ideea este sa faci diferenta intre regurgitarea normala la bebelusi si voma. Iar daca a fost un singur incident eu zic sa nu te sperii. A mancat probabil lacom si a inghitit mult aer. Ai grija si cum il manevrezi dupa masa. Tine-l mai mult timp la verticala si apoi culca-l pe ceva inclinat. Si eu apelez la leagan dupa ce-l fac sa eructeze si pana acum a dat rezultate. Multa bafta...insa inca o data, daca a fost un incident izolat eu zic sa nu-ti faci griji. Ai altele pentru care-ti faci sange amar, asa ca calm down!!

Patricia ma tin si eu stangaci de tufa de laptarese...acum serios, pentru mine fiecare zi o consider o victorie. Tot citesc in carti si pe net ca mulsul duce la pierderea lactatiei, ca prin muls nu scoti nici 10% din cat poate trage bebe (iti dai seama ce fabrica in toata regula as fi), ca privez bebele de nutrienti esentiali ca prin muls nu pot scoate exact partea finala...tot felul de chestii de mi se ridica parul in cap. Pana acum m-am tinut tare si am infirmat teoriile...ba mai mult a crescut si productia de lapte...Am in momentul de fata la congelator 50 pungute Medela cu 140 ml lapte, deci nu foarte mult. Dar muncesc sa conserv fiecare ml de surplus de lapte. Asa ca sunt in cautare de un minicongelator.
Pup strumful papacios si cuminte. Ma laud si eu cu o saptamana normala...mi-e si frica sa ma laud, dar bebele meu are cateva zile bune, de cand sta si singurel, nu a mai avut crize de colici, chiuie, ne zambeste larg la toti...si cand ii vorbesti da si el din gurita de parca ar vorbi si el. Doamne...ma topesc toata (mai ca as uita primele saptamani).

Edit: Patricia mi-am scos gelul cu o saptamana inainte de nastere. M-am gandit ca o sa-l zgarai pe bebe. Insa stiu tipe de la salon care si-au pastrat gelul si totul e ok.

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Si noi ne-am umplut de cojite in cap ... cineva mi-a zis sa iau un piepten de ala des si sa-l curat cu el dar mi-e frica sa nu l zgarii.
Se da cu unguent si apoi se spala pe caput cu sampon ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Bonsoir ,fetelor!

Alinutza 78 multumesc,exact asa am facut.din pacate nu e incident izolat,incepuse ceva vreme in urma dar nu era serios,putin asa"scapa" dupa ce manca..de doua zile vomita teribil,l-a indopat o seara sotul meu il rugasem sa aibe grija de el,Nikolai a plans si el repede l-a hranit.a vomitat cumplit la cateva minute.in ultimele 24 ore a vomitat de fiecare data cand a mancat.am citit din cartea pe care o am si stiam asape scurt cam ce sa face,speram ca poate voi care va confruntati cu aceasta problema stiti ceva mai mult.

PatriciaArdeleanu multumesc,sper sa am timp se recuperez cate ceva din urma,poate gasesc si informatii pe care nu le stiam..

va doresc un weekend linistit si placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Blanca subscriu si eu.La fel i eva mea cu precizarea ca urla non stop.am fost si la doctor nu are nica,i-am facut eco si altele...nimic.e perfect sanatoasa si inteligenta..dar urlaaaaaaaaaaaaa...am sa ajung sa o vad crescand de la socola.acolo ajung.....nu doarme decat intre tzitzele mele..sau cu foehnul....si maxim 20 minutesunt colici asta e sigur dar.....chiar urla non stop?

Madalina de minunica Eva-Maria


.


Mada dar daca o iei in brate nu se potoleste? A mea zici ca ii da cineva stop in clipa in care o iau in brate si o pun pe umar numai ca e din ce in ce mai grea si pe mine ma doare spatele tare.
Eu nu ma plang de colici..am avut si noi zile de urlete dar le numar pe degete..in schimb e maraita si vrea in brate.
Teoria aia cu "nu invata copilul in brate" cred ca e doar e imposibil sa nu il iei in brate daca palge si se invineteste de nervi.

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

precizare.......in brate parca o scoti din priza asa tace....in rest se uita urat si foshgaie .nu mai gugushteste de mult.....am senzatia ca vrea sa plece..se zbuciuma sa se ridice din bouncer...

deci....Numele eva e predestinat sau ce?


Madalina de minunica Eva-Maria


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_2081 spune:

Cornelia, noi semnam condica cu intalnirea in parc la ora 10. Vreau sa-ti zic ca acum cateva saptamani te-am zarit in parc cu copilasii, dar nu am indraznit sa te abordez.
Tot citind zilele astea ce povestiti voi de reflux, am descoperit ca si Victor are cateva simptome, avem zile cand dupa supt imi eructeaza si laptic nedigerat, uneori intre mese scoate branzica, dar sunt si momente cand il surprind ca ii vine laptic inapoi in gurita, iar flacaul meu il inghite imediat si e vesel nevoie mare ca nu l-a lasat sa-i iasa din gurita.
Cam de vreo doua saptamani am ramas pentru colici numai pe Bonisan si vad ca nu prea mai are crizute, oricum ii dau Bonisan si daca e foarte agitat si plange si nu imi dau seama ce are si cand se chinuie sa faca kaki si i-am dat Bonisan am observat ca il ajuta si iese afara mai repede.

Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Patricia asa e si laptele meu. dar ma dispera...cere prea repede papa. Trece o ora maxim 2 si incepe sa isi manance pumnii si sa chitzaie. sper sa fie puseu de crestere.....sau nu mai trage el cum trebuie. Din bibe bea cate 200 ml, la san nu cred sa pape asa de mult. la inceput tasneste laptele (apa colorata), dar pe urma curge mai greu...
ce patut este? si eu sunt in cautare de pat pliant pt. calatorii.
Alinutza si eu am umplut congelatorul. chiar ma gandesc sa dau din laptele din prima luna...nu mai am unde sa pun. Daca ma mulgeam la cel nepapat scoteam mult, pediatra mi-a zis sa ma opresc ca eu produc lapte cat pt. 2, pierd toate vitaminele din mine. In cateva zile s-a stabilizat laptele si nu mai curge sanul negolit. Cu pompa nu scot mai mult de 20-30 ml acum.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

muffinuta sa incerc sa fac un resume al discutiilor anterioare. Implicate in proces: moi, mqqm si Motana. Mai sunt fete ale caror bebei au reflux, da' acu chiar nu-mi aduc aminte

So, in prima faza medicii au recomandat medicamente gen ranitidina. Mie de exemplu mi-a recomandat pediatra Losec mups, care este omeprazol. Niciuna dintre mamici nu a administrat insa medicamente. Eu am mai vorbit cu un medic neonatolog care mi-a spus sa nu fac ecografie abdominala (asa cum imi recomandase medicul pediatru) pentru ca diagnosticul de reflux gastroesofagian se pune dupa varsta de 6 luni. Mi-a recomandat Debridat 3 ml de doua ori pe zi si introducerea/alternarea unei formule de lapte antiregurgitare (cica mai toate marcile de lapte praf ar trebui sa aiba produsul asta). Formula asta de lapte are calitatea de a fi mai groasa si ramane mai mult in stomac (nu face ca liftul pe traseul digestiv al bebelusului). Eu nu am ajuns inca la formula de lapte. La ecografia abdominala, pe care am facut-o totusi pentru linistea mea, tipa mi-a spus ca muschiul pilor este permeabil (dar eu am citit pe net ca e si normal de altfel ptr bebeii de varsta asta) si ca are intr-adevar simptome de reflux dar nu-mi recomanda medicamentatie pentru ca bebelusul a luat in greutate si sa revin la control peste 4 luni. Absolut toti medicii au tratat destul de soft problema pentru ca Eric a evoluat in grafic. Cred ca asta este cel mai important lucru.

Asa...mqqm, in cercetarile ei pe net, a descoperit ca probioticsul are un rol important in atenuarea refluxului. Asa ca s-a consultat cu medicul pediatru si acum ii administreaza lui Oliver, Biogaia, un produs suedez (care in ROmania nu exista). Moi administrez un biotics mai autohton: enterolactis duo. Diferenta dintre cele doua produse este tipul de lactobacilli. Biogaia are lactobacilli reuteri, iar enterolactis contine lactobacillii casei. Aici m-am oprit si eu cu searchul ca sa vad care este diferenta majora dintre aceste tipuri...important este ca sunt inofensivi...adica rau nu are ce sa faca. Sa speram ca o sa faca bine.

Deci....intreaba pediatrul sau la farmacie de probiotics pentru copii.

Sper sa fi fost logica...si multa sanatate lui Nikolai

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Patricia, mersi de raspuns. Da, si-al meu e pana la multe kile, dar ca si tzarc. In nivelul de sus e doar pana la 4-5 luni de asta intrebam. Pe de o parte e normal sa fie asa, ca doar se arunca peste bord dup-aia, dar eu speram sa-l folosesc asa ca patutz la parter multa vreme... cum sa-l pun la culcare acolo pe jos?! M-am zapacit cand l-am luat ca nu zicea in kg ci in libre.

Pogos, la multi ani printesei!

Alinutza, ti-am zis eu ca are tunelul iesire, eh?


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

mqqm are, are....numai ca inca nu indraznesc sa privesc luminitza de la capatul tunelului.
vazut una bucata pepitzel care gangurea fericit in leagan. A crescut...chiar ca a crescut.

M-am uitat si eu peste notitele tale despre vaccin..am mai vorbit astazi si cu Alina pe mess...si ma declar la capitolul asta total depasita. In primul rand ca au denumiri diferite..pana si prevnarul...la noi se numeste prevenar...si am ramas doar cu ideea ca tre' sa aiba cat mai putina concentratie de aluminiu (de parca as sti care e concentratia optima). Tot respectul pentru munca asta de cercetare...poate o sa ma dumiresc si eu cand o sa ma intorc in Bucuresti dupa botez. Pana atunci inca mai degust aerul "libertatii"

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput