**Zmeurici de iulie-august 2009 (4)**

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Fete....are Eva mea un semn pe piele cam de cand sa nascut..e o pata mica rosie..pun opoza sa o vedeti e pe umar acolo. O sa intreb pediatra dar pana atunci ziceam sa intreb la voi..mai are vreo zmeurica asa?

Si sa ma laud...e prima ridicare a capului cand sta pe burta

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mey voi mai stiti cum ne dureau pe noi toate alea inainte sa nastem cand deja explodasera burtile? Ia uite-aci! Oare cum s-o fi simtit cand in "burtica" era un bebelus de aproape 9 kile?

Alinutza, prevenar e denumirea europeana din ce vad. Aluminium peste 4-5 micrograme/kgcorp a dat neurotoxicitate in studii pe prematuri, ca pe vaccinuri nu exista absolut nici un studiu. Deci ar fi cam 20-30 mcg, cel mai putin e in prevnar, de 10 ori pe-atat. Acu discutam numai de asta, ca doar aici avem ce face, in rest daca intram in celelalte componente controversiale singura alternativa e sa nu mai vaccinam, dar aia e cam extrem. Ce se foloseste in Ro pentru DTaP si restul? Ca am niste fotocopii din cartea vaccinului sa vad daca prind ceva info despre componente, daca vrei. Cand te intorci din excursie, nu te stresa inca, si-asa nu-i mare lucru ce putem face...

I-a venit pasaportu' plodusorului in posta, dupa 2 zile dupa ce am dus actele. Sa vedeti voi ce haios e un pasaport de copchil de 2 luni!!!

Edit: blanca, nu stiu ce e, da-i scumpa foc fatutza asta a ta! Si ce-i asta? Odiseea cu ochi albastrii? Si a ta?Eu am ceva asemanator pe picior, am uitat cum ii zice, al meu e fara probleme...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu parca nu cred inca ca ii raman albastrii..sau nu vreau sa ma amagesc ..dar SPER....oare cand se definitiveaza ochii?

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Revin,

Alinutza78 m-au podidit lacrimile cand citeam randurile tale,am devenit atat de slaba de inger,mai ales de cand sunt ca si voi atat de solicitata fizic si psihic.nu mai intru in amanunte.
multumesc ca ti-ai facut timp si pt astea ca mine care nu au timp de DC numai la stramtoare
luni am fost la pediatru,vizita de 6 sapt si ma intrebase,eu cica no problem regarding reflux..a inceput serios luni dupa-amiaza dar mi-am spus ca e doar un incident..acum se intampla la fiecare masa.cu chiu cu vai l-am linistit si a dormit 3 ore azi dupa-amiaza,fara sa eructeze tot ce a mancat..acum l-am hranit dupa 4 ore si se foieste ingrozitor,patrulez de mai bine de o ora prin casa sper sa se mai linisteasca ca altfel iar probleme.deja e mai usurel,nu l-am mai cantarit,dar simt pe mana inainte mi-era greu sa il tin atat in brate,acum pare fulg,uimitor de repede pierd din greutate si cat de greu recupereaza dupa...dc nu se domolesc simptomele merg la pediatru sapt viitoare,desi din ce am citit cica e relativ normala chestia asta pana li se maturizeaza sist digestiv-poate dura pana la 1 an!!inteleg de la tine ca Eric e pe drumul cel bun,asta ma incurajeaza si pe mine,asa ca rabdare.va pup si multumesc
azi am taiat de pe lista facutul cinei,sunt rupta de obosita am sarit-o si eu har Domnului sunca e berechet ..barbatu-meu dupa perindarile lui pe te miri unde nu are decat sa isi faca singur cina-ar fi prima data dupa ce am fost externata din spital.

mi-am varsat si eu putin amarul,..

noapte buna,fetelor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

muffi, eu n-am mai scris sa nu plictisesc audienta. Mai dau totusi odata linkul catre postarea mea relativ la reflux, sper sa te ajute! Aici!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

MUFFINUTA pe langa rezumatul ala complex pe care l-a facut alinutza, poate nu ai timp sa citesti regulile de baza, de cele mai multe ori ce e cel mai evident uitam adica: sa il tii cat mai mult la verticala pe NJ, sa ii dai sa manance inclinat, cap mai sus decat stomac si picioare, unde doarme daca e la el in patut pune sub picioarele patului 2 caramizi sa fie la 30-45° sau daca in patul mare cu tine.. la fel io asa am facut. Sa un stea in scoica sau scaune de astea prea adanci sa ii apese pe stomac, la fel fara haine stranse pe burtica.
Wrapul sau orice marsupiu e de mare ajutor ca sta vertical dar iti mai odihnesti mainile.
Daca ii dai formula, una mai groasa cica face minuni, speciala, c asa un mai vomite imediat. Good luck! :*


http://pediatrics.about.com/od/weeklyquestion/a/04_spitting_up.htm

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna dimineata,fetelor!

in viteza mare raportul de dimineata..

Mqqm.am intrat pe blog,unele chestii le stiam,habar nu aveam de car seat..cat despre pediatru tocmai luni cand a inceput serios nebunia-ca el saracutul avea semnele alea comune de demult dar eu habarnista..-i-am zis ca e ok mananca normal,de unde sa visez ca dupa amiaza incepe panica..si multumesc.

Motana,merci..chestia cu caramizile m-a distrat,el "doarme" cica in cot..in inchisoare sau "jail" cum ii spun eu,uraste patutul ,nu-i place singur si m-a pacalit de multe ori cand eram extenuata l-am luat in patul meu...acum parca ii pui foc sub popou cand il mut la el ..sunt aici un fel de perne -in profil triunghiulare-nu stiu dc ma intelegeti,se aseaza sub saltea,acelasi material si cu gaurici..cred ca ii iau una e ieftina rau si ma tot intrebam la ce servesc..oare arecam acelasi efect ca si caramizile,ar fi mai usor si mai estetic?si are noroc Daris cu o mama atotstiutoare ca tine,stiu ca iti place sa te documentezi.mie marti imi soseste o carte mult laudata,va spun dc e la inaltime..am asteptat 3 sapt sa ajunga aici la capat de lume.Motana te refereai la formula -ceva special aceeasi marca dar cu consistenta mai groasa??tb sa ma uit prin magazine..

ok si pe o nota mai optimista desi nu prea indraznesc..raportam laptic "trecut de granita" fara incidente in ultimele 12 oreprematur sa ma bucur,dar e un pas mic,am respectat intocmai instructiunile voastre mai putin "caramizile"

la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

Buna dimineata zmeurici,
Nu am mai intrat de mult pe la voi din lipsa de timp ca de altfel multe dintre mamici, dar citesc printre picaturi (...de lapte ). Am vazut ca discutati intens despre RGE si m-am gandit sa impartasesc si eu experienta mea. Codrin a fost diagnosticat cu RGE tot in urma unei echo abdominale ca si la alinutza, si ni s-a recomandat debridat si un lapte antiregurgitare.Cu toate ca nu e bine sa introduci laptele praf atunci cand alaptezi, eu am facut-o avand in vedere ca piticul meu incepuse sa nu mai ia in greutate.Acum mancam o masa pe zi Humana AR si vreau sa va spun ca e cea mai fericita perioada din zi a mea: in primul rand nu regurgiteaza nici macar o picatura si implicit nu mai e agitat din cauza refluxului (Codrin regurgita si la 3 ore dupa masa) si doarme mult mai bine. Nu este preferat intr-adevar laptelui de san, dar eu sunt f incantata cand vad ca incepe sa ia in greutate si sa nu mai fie asa agitat.Cele care treceti prin stresul refluxului stiti despre ce vorbesc, tocmai de-asta am ajuns la acest compromis. Sper totusi sa ii mai pot da lapte de la mine cat mai mult timp, desi dr ne-a recomandat o masa de la mine si urmatoarea masa humana AR. Voi ce ziceti, in ritmul asta se poate sa pierd laptele?

P.S. Am trecut in ultimul capitol de la odisee datele mele pt prima pagina dar probabil au fost omise. Ne puteti trece si pe noi: 20.07.2009, Codrin-Ioan, Spit. Elias, 36s6z, 2750g, 50 cm.
Multumim si multi pupici la zmeurici

Mami de Vladut cel Dragut (04.02.2001) si Codrinel (20.07.2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

mamidevladut si eu am in casa Humana AR. Si daca Eric ar stagna in greutate sau mai rau, ar scadea, nu as sta pe ganduri si i-as da formula. Fiecare mama face ce considera ca-i mai bine pentru puiul ei... Cred ca oprirea lactatiei are mult mai multe cauze decat introducerea unei mese de formula pe zi. Multa sanatate lui Codrin...si ma bucur ca tu esti mai linistita (stiu ce inseamna).

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_1979 spune:

Buna si de la noi!
In primul rand Blanca " La multi ani!' Evei pentru cele 2 lunite si pentru linistire pentru ca si bebita mea are zile mai nasoale in care e agitata eu ii dau ceai " Vise placute " de la Humana si o linisteste , e ff bun si de asemenea plimbarea o oboseste si doarme mai bine .
Referitor la culoarea laptelui , nu cred are importanta culoarea , ci cantitatea . Eu ca sa sporesc cantitatea laptelui beau ceai de la Humana " Still tee" , ceai pentru mamici .
mami de Laura Maria ( 16.07.2009)
http://picasaweb.google.com/andreeajianu2001/LauraMaria2LuniSiOSaptamana

Mergi la inceput