**Zmeurici de iulie-august 2009 (4)**

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Alinutza, MQQM,multumesc pentru raspunsuri!Eu chiar nu stiu ce sa zic despre Balazs....nu varsa in jet,niciodata nu a varsat.Ii iese laptic deobicei dupa ce e ridicat si eructeaza,cantitatea de lapte nu e multa,o pata acolo,cat sa se si sa ma murdareasca.Ceea ce ma nelinisteste e ca in general scoate laptic branzit...oare ar fi din cauza ca ziua papa destul de des,cam la 1-1.5 ore si inca nu e digerat tot?Acid nu are,din cate-mi dau eu seama.Am impresia ca atunci cand il fortez sa eructeze,scoate mai mult laptic digerat,ca si cum l-ar deranja presiunea pe burtica,.Daca nu ar varsa lapte branzit,nu mi-as face probleme prea mari,dar asa ma cam ingrijorez.....Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Alex@Sara, imi pare rau ca aveti probleme. Multa sanatate! Poate nu o sa aveti totusi nevoie de operatie.

Am citit printre randuri. Constanta, eu propun intalnire luni dimineata ora 9-10 in parcul Tabacarie. Daca ne permite vremea, bineinteles. Dar daca nu puteti sau aveti alte sugestii, eu sunt disponibila in cursul saptamanii dupa ora 9 pana la 15.30. Restul timpului e dedicat mai mult celor mari.

Theea, Doina pentru mamici curajoase!


www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina2222 spune:

Theea , copilul meu s-a nascut seara la 21.30 si a fost depistat a doua zi dimineata. "gaura" la inima i-a fost facuta la nici 24h de la nastere. Interventia i-a fost facuta la 3 sapt si 6 zile, timp in care, a stat perfuzat in permanenta cu Prostin (sol care ii tinea canalul deschis). A fost operat in 10 aug, in 12 i-au inchis sternul, in 14 l-au scos din terapie si ama mai stat in spital pana in 31 aug pt ca s-a infectata plaga.
Eu dupa 7 saptamani am ajuns acasa.



mamica de baietzel Darius

http://hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=360018067&ownerId=172276894

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

Doina si Thea, cumplit prin ce clipe ati trecut. Multa sanatate si o viata fericita alaturi de comori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

pooh, mie nu-mi suna a problema. Cred eu ca atunci cand iese laptic acru e ca a ramas aer mai "la adancime" si dureaza pana iese. Nu-i de la cat de des ii dai sa pape, eu zic ca-i de la jetul de incepu, atunci apuca aerul si pana iese, scoate si laptic digerat. La reflux nu se trateaza decat simptomele pana se mai maturizeaza sistemul digestiv si trec (asta daca nu e vreo boala de vina), iar daca Balazs nu sufera, ia in greutate, nu face diferenta tratamentul. Nu se face nici un test decat daca e foarte urat refluxul, ca testul consta in introducrerea de aparate prin gat pana la stomac si esofag, sa vada daca nu-s malformatii, sa masoare ph, etc. Vreo 65% din bebei au reflux, dar ff putini necesita ajutor.

Alex@Sara, imi pare rau, asteptam vesti bune! Hugs!

Giova, foarte frumoase pozele, pacat ca s-a imbolnavit bunicul, ar fi fost foarte frumos. Baietii sunt niste scumpi!

Editez: Motana, regulat nici eu nu i-as da direct din frigider, ci la temperatura camerei, cred ca-i mai gustos asa, dar rar e ok. Tot in ture sunteti?


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

pooh, tusea tot semn de reflu poa' sa fie, la noi tuseste un pic, face o moaca doua si cum ca mesteca ceva in gurita, e clar ca asta e, la noi e silent reflux, nu vomita.

Daris doarme de pe la 12 pan la 1.30-2 am... si apoi pan la 4.30-5 nu are somn si cu asta basta. dar doarme ziua pan la 1-2 pm... asa ca azi am trezit-o mai devreme adik la 10 cand sa manance nu i-am mai dat in pat... e ok dar vad ca i-a venit somnul de pranz mai devreme, sa vedem la noapte.

Fetelor, va imunizati cumva copiii pt. iarna? eu ma gandeam sa iau io echinaceea, soramea zicea ca la noi e imuno baby asa ceva si e f bun, aici nush ce gasesc.

fug si brb :P

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Giova frumoase pozele . Iti sta f bine vopsita asa, dar te schimba un pic fata de blond . Edi ce-a mai crescut, bravo voua!!!
Vreau sa ii dau suzeta ca sa aiba taica'su cum o calma cat o sa fiu la facultate. Ea nici bibe nu vrea, nici suzi , e jaleeeeee

Fug si eu la ca-s terminata de oboseala.
O seara calma la toate zmeuricile sa ne putem odihni si noi

---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca-Maria

bebelusha din burtica

nunta


cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Noh daca aflati cum sa-l fac sa ia suzeta si sa o tina, dau un regat (da, stiu ca nu-l am, da' nici nu va fi cazul sa-l dau )!!!
Si repede, pana nu isi gusta degetul, ca de obiceiul ala poate nu mai scap nici la 5 ani... Fetita prietenei mele si l-a descoperit la 4-5 luni, face 6 ani si il iubeste inca.

Motana, eu cred ca alaptatul e cea mai buna metoda de a-l proteja, sper doar sa ma tina naravul. Nu-i dau nimic altceva in afara de vitamina D preventiv, si aia ca mi-a zis dr, desi tocmai cetesc cate ceva chiar de controversa asta.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Theea, Slava Domnului ca acum sunteti bine! Sa fie sanatoasa Alessia si sa va bucurati de toata iubirea ei!

Alex@Sara, imi pare rau ca aveti ochisorii bolnaviori! Multa sanatate va dorim si sa-i lumineze Dumnezeu pe doctori sa o trateze pe Dariuta cum e mai bine!

Giova, ce mare e Edi! Nici nu mai poti sa-i zici bebe, e barbatoi, vorba Alinutzei.

Criss_ 2081, bine ai reaparut! Ce mai faci? Ce face puiutul Victor?

Blanca, felicitari pentru cumintica mica! Cum a fost pe drum, a dormit tot timpul? Ati facut pauze pentru alaptat? Ati plecat din noapte ca sa nu prindeti trafic?
Avem cateva poze de la botez (inca nu le-am strans de la invitati, doar ce am facut noi) si le-am pus aici:
http://family.webshots.com/photo/2106830370105171380tqMwMb

Dienutza, sa va fie de bine excursia in delta! Nu erau tantari?

Marsupiu ca al Evei am purtat si noi, tot asa, maxim o ora, in prima luna. Apoi am cumparat altul in care sta cocolos (baby bag scrie pe el) si cica e mai indicat in primele luni, dar nici in asta nu-l tinem prea mult.

Muffinuta, eu am descatecul de deochi, mi l-a dictat mama cand eram graviduta sa-l am pentru copil. Sincer, nu cred in descant mai mult decat intr-o rugaciune spusa din tot sufletul. Cred ca ai facut foarte bine spunandu-i Tatal nostru copilului. Eu ma mai rog zilnic pentru el (si la iesirea din casa) sa fie ferit de ganduri rele, de oameni rai, de intamplari rele, de raceala si de alte boli, iar dimineata multumim Prea Sfintei Treimi si Maicutei Domnului ca suntem sanatosi, ca ne avem unii pe altii, pentru fiecare picatura de laptic pe care o bea bebe de la mami, ca traim in armonie, etc. O sa scriu si descantecul de deochi ca sa il ai just in case.

Eu aseara m-am apucat, in sfarsit, sa scriu in Albumul bebelusului si sa selectez poze pe care sa le scoatem si sa le lipim acolo. Tot uitandu-ma pe pozele din luna august mi-am dat seama cat a crescut Filip, cat s-a schimbat, ce bebe mic era si m-a cuprins o nostalgie de am zis ca nu mai ratez nici un moment cu el. Gata cu treburile din timpul zilei cand e copilul trez, mai putin tv cand alaptez si tot asa. Mai rau e ca imi dau seama ca deja am uitat anumite lucruri, cum ar fi unde am am dormit noi si unde a dormit bebe in primele nopti acasa (in care camera, unde era asezat cosuletul). Imi aminteam doar ca a adormit la tati in brate, noroc ca si-a amintit tati restul si o sa scriem in album. Am simtit ca trebuie sa ma bucur de fiecare clipa cu Filip. Incep sa inteleg ce zicea Cornelia si dorinta ei de a-l tine cat mai mult in brate pe Vladimir.

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Descantec deochi

Fugi deochi dintre ochi
Din osanza, din creierul capului
[nume] sa ramana curat, luminat
Ca Maica Domnului ce din cer a lasat.

Sub o salcie rasadita
Sta o fata despletita
Cum se stinge focul in apa
Asa sa se stinga deochiul lui [nume]!

(Aici cred ca se face si stingerea betelor de chibrit in apa despre care spunea Giova, parca asa mi-a zis si mie mama.)

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput