**Zmeurici de iulie-august 2009 (4)**

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns criss_2081 spune:

Bine v-am gasit dragi mamicute, ne chinuim si noi de cateva zile sa terminam de citit printre picaturi ce s-a scris pana acum la scutece.
Cornelia, Galarina daca se organizeaza o intalnire cu zmeurici venim si noi. Se pare ca biserica din parc Sf. Mina a botezat cateva zmeurici si mai urmeaza, Victor tot aici a primit si el Sfantul Botez.


Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

din Timisoara!
doamne ce bine este acasa, dar cata treaba am.
am reusit sa pun si eu pozele de la botez, sa vad cand apuc sa si citesc din urma.
aici le puteti vedea:
https://www.dropshots.com/Edi_Marco#



_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
http://community.webshots.com/user/ioananemes" target="_blank">poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">http://www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Pooh al meu tot infundat la nasuc este, mai si stranuta si tuseste, rar, dar o face. azi merg la dr. dupa scutirea pt. Marco si il verifica si pe el. trebuia sa facem vaccinul de 2 luni, dar nu cred ca reusim.
la fel vomita si edi, asta cand regurgiteaza. si pe urma...ori lapte digerat, ori nedigerat. e haplea si din cauza asta. la fel a facut si marco, el si-a revenit dupa ce l-am bagat pe formula.
Blanca ma bucur ca excursia a fost un succes total. asa v-atri relaxat si voi si pitica a luat aer curat de munte.
super pozele, se vede ca sunteti o familie reusita si tare frumoasa.
Buburuza imi pare rau ca va chinuiti cu noaptea. sper sa-si revina la program in curand, sa te poti odihni si tu.
Theea groaznic ce povestesti tu. Bine ca ati ajuns la timp si totul a decurs bine. slava domnului ca Alessa e ok.
Muffi la noi se descanta altfel: pui apa intr-un pahar si aprinzi pe rand 3/5 chibrite in timp ce zici tatal nostru. chibritul aprins, mai bine zis carbunele se arunca in pahar, la sfarsit se face semnul crucii pe el, dupa care ii dai bebeului de 3 ori sa bea(eu i-am pus pe suzeta), ii fac semnul crucii cu apa dintr-aia la manute, picioruse, burtica, frunte. apa se arunca la flori sau la tatanile usilor.
Inutsa de ce vrei sa-i bagi suzeta?vei scapa mai greu de ea pe urma. eu la Marco am scapat de ea la 2 ani si 8 luni. nici nu ma strofoc sa ii dau la Edi. o tine foarte rar in guritza.
si marsupiul meu e 0+, dar parca prea in fundic sta...asta acum 2 sapt. cand am incercat.
Andreea_c superbe pozele. sa va traiasca mica crestina!

fug la alaptat, revin dupa.



_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Edi al meu s-a facut tare smecher. Daca ii e foame suge si cu mamelonul de silicon, insa la al 2-lea san il refuza...isi face efectiv greata. daca ii bag sanul fara, trage, daca nu...nu mai suge. i-am dat de cateva ori fara silicon si i-a placut mai mult asa...dragul meu.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

giova nu se deschide drop-ul..cred ca ai gresit link-ul....ai pus ceva in plus...ma bucur ca sunteti bine !!!! si ca te simti bine acasa !

www.dropshots.com/bumbita" target="_blank">am mai pus si eu poze noi- noute cu baietii mei

bumbita mami de 2 eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hera01 spune:

Giova, ai niste baietei frumusei foc si ce mare este bebica Edi, tare mandra tbe sa fii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

giova felicitari pentru proaspatul crestinat
Bebe Edi este un scump si jumatate..si este ditamai barbatoiul...doamne ce bine s-a recuperat el. Ai copii frumosi..sa fie sanatosi si sa-ti aduca numai bucurii

Iar tu mamico tare bine arati

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Multumesc frumos Hera si Alinutza. Eram, cam trista in poze din cauza bunicului, nu mi-a prea ars mie de botez. Nu mai conteaza acum, bine ca suntem toti ok.
Bumbi ai reusit sa le vezi?

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

tuturor.Va mai amintiti de noi?Nu am scris prea mult nici la odisee,dar va citeam,iar acum mai citesc uneori cand am "invoire"de la stapanire-adica teroristii mai dragi.
Zmeurica Dariuta e relativ bine,papam la tzitzi de rupem,e dolofanica,a inceput sa doarma de la o lunita si o saptamana de la ora 22-23 la 6-7 dimineata.Ziua ne chinuim cu gazele,tare greu mai facem ca purcelele si daca nu dam tot aerul afara maraie cum o pun jos ,iarasi o ridic,si tot asa vreo 2 ore,de mai stam umpic si trebuie sa umplem iarasi burtica.Ziceam ca e relativ bine,ca avem cataracta congenitala.Am observat pe la o lunita mai intai la ochisorul drept apoi si la cel stang.azi am fost la spitalul de oftamologie,la profesorul Pop Mihai,si ne-a zis sa revenim la 4 lunite pt investigatii amanuntite si atunci ne zice ce e de facut ,poate trebuie operatie.Mi-e tare frica,sper sa scapam fara operatie,sau daca va fi sa o opereze,sa se rezolve totul si sa nu mai avem pb cu ochisorii.
Va pupic pe toi si pe toate,si multa sanatate tuturor

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008


trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina2222 spune:

Citat:
citat din mesajul lui theea

Buna dimineata !

In primul rand vreau sa multumesc Daniellei care a anuntat ce ni s-a intamplat si tuturor fetelor pt urarile frumoase care mi-au ridicat moralul.


Noi suntem bine acum de miercurea trecuta suntem acasa si incercam sa ne revenim si sa luam lucrurile cu calm fara sa ne panicam la fiecare plans al ei.
Am sa incerc sa va povestesc pe scurt ce s-a intamplat.La o saptamana dupa ce am nascut-o sambata fata mea a inceput sa manance un pic mai putin si sa planga mai des ,iar dupa ce plangea respiratia ii era un pic mai grea dar eu am crezut ca respira asa din cauza ca oboseste.Ea avea mainile si talpile tot timpul reci si vinetii dar am citit ca asa e normal si moasa cand a venit a zis ca e normal deci nu prea mi-am mai batut capul cu asta.Luni dimineata a mancat pe la 8jumate dimineata iar pe urma nu a mai vrut de fapt nu a mai putut decat cate 3 min o data la trei ore .Am trimis-o pe mama sa ii ia Infacol crezand ca are colici .Pe la 2 sun la moasa si ii zic ca nu mananca si ca nu se simte bine si ea imi zice sa astept pana se trezeste ca i se face foame si o sa manance ea .La 4 vine sotul de la servici si ii dau iar fetei sa manance si suge numai vreo 5 min si sunam la doctorul de familie si ne programam sa vada fata.Cand ajungem la doctor ne spune ca totul e bine ca are candida in gurita si de aia nu poate sa manance .Ii dau sa manance acolo si ii aude respiratia si ne spune ca nu ii place cum se aude si ne trimite la un control mai amanuntit la spitalul unde am nascut-o.De aici incepe cosmarul ajungem acolo ferm convinsi ca fata nu are nimic si ca e numai un control de rutina dar cand am ajuns acolo ne-au luat fata din mana, au pus-o pe un patut si dupa 5 min au inceput sa ii bage tot felul de tubusoare peste tot iar eu cand am intrebat daca totul e bine ne-au zis ca e in stare critica dar ca suntem la locul potrivit la timpul potrivit.Am crezut ca murim nu stiau exact ce are .Ne-au zis ca sunt 3 posibilitati sa aibe o infectie puternica,probleme cu metabolismul sau cu inimioara.I-au facut ecografie si au descoperit ca are o malformatie la inimioara din nastere de care nimeni nu a stiut.Vena aorta si cu cea pulmonara arau inversate sangele in loc sa se duca in plamani sa se oxigeneze se intorcea in corp neoxigenat.Au sunat la unul din cele mai bune spitale din Londra de cardiologie si in aceeasi noapte au venit si au luat-o .Marti dimineata au trebuit sa ii faca mai intai o gaura in inima ca sangele sa se poata amesteca si sa traiasca . Marti seara am sunat un preot roman din Londra si a venit la spital si am botezat-o caci erau sanse mari sa o pierdem in operatie .Miercuri dimineata au bagat-o in operatie de schimbare a venelor la 8 jumate a inceput operatie iar la 2 jumate au adus-o in salon.Totul a decurs bine nu au intervenit probleme ,a facut un pic de infectie unde au taiat-o dar acum e bine .Am avut si buricutul infectat si ochisorii dar acum totul e spre bine.Eu am facut de 2 ori mastita cat am stat in spital dar acum am din nou lapte si fata suge numai la san.Am intalnit niste oameni de exceptie cat am stat in spital care ne-au acordat toata atentie .Am dat si de un chirurg roman Radu Gheta care e un om de milioane s-a asigurat ca totul e bine desi nu avea nici o treaba cu noi.
Tre sa facem controale mai dese dar poate avea o viata normala ca orice alt copil numai noi o sa stam cu inima in gat de fiecare data cand o sa planga sau o sa ii fie rau.

Am plecat ca s-a trezit mandra apropo numele ei este ALESSIA ESTEPHANY PT LISTA


Mami fericita de Alessia Estephany

cezara

Buna Theea,
uite ce scriam si eu cam acum o luna !
Ce coincidenta! Si eu am trecut exact prin aceeasi problema cu copilul !
Avem ce ne povesti !
Sper sa ne putem "indruma" una pe alta.
Te pup si multa sanatate micutei tale !


citat din mesajul lui doina2222

Buna fetelor !
Sunt eu, cea care nu mai nasteam odata!
Lipsa mea se datoreaza faptului ca am nascut pe 14.07.2009 un copil aparent sanatos dar care ascundea o grava malformatie cardiaca foarte rara, greu depiastabila echografic. Copilul a fost de urgenta trimis cu elicopterul SMURD la Tg. Mures unde singura lui sansa de a trai era o operatie pe cord deschis. Aceasta operatie a fost facuta, iar dupa 9 ore, a fost declarata un succes, o reusita. Trebuia doar sa nu apara complicatii post- operatorii. Copilul meu si-a dorit foarte mult sa traiasca si iata ca dupa 7 saptamani, adica Luni ne-am externat.
In putine cuvinte cam asta ar fi povestea noastra ...
Va rog sa actualizati si la noi :
Darius - Mario = Data nasterii : 14.07.2009 - 3.400kg - 50cm - natural cu epidurala - 41 sapt - Apgar 9 - malformatie cardiaca (transpozitie de vase mari ) operata cu succes,

Doina

mamica de baietzel Darius

mamica de baietzel Darius

http://hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=360018067&ownerId=172276894

Mergi la inceput