**Zmeurici de iulie-august 2009 (4)**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

blanca v-am admirat pozele . Am vazut ca o tineti in marsupiu? E voie deja? Ca si eu as tine-o in marsupiu, m-ar scapa de maaaaari dureri de spate...

chance2008 parca imi povestesti de Bia mea, ca nici ea nu suge din biberon [noroc ca picura ceiutul din tetina si inghite de nevoie]. La fel si eu, am luat fel de fel de suzete, fel de fel de tetine si TOT DEGEABA. Cu lingurita ii dau vit.D dar tot cu nazuri inghite.
Zicea cineva ca mai bine ca nu accepta suzi sau biberon, dar eu ce ma fac cu ea. Uoffff

hera deci spui ca sunt eficiente vibratiile. Ca si eu aveam un gand cu leagan Fisher Price cu vibratii . Nu o sa mai incapa in el? Vazusem pe net ca sunt si leagane de la 0 luni pan in 4 ani.

nicolica ce tare descantecul . O sa-l folosesc si eu .


---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca-Maria

bebelusha din burtica

nunta


cum a aparut pe lume Bianca-Maria




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Buna seara mamici!
Este prima data cand reusesc sa va citesc la Clubul scutecelor. Destul de rar mai ajung pe la computer, dar nu ma plang foarte tare pentru ca incerc sa mai profit de vremea frumoasa si sa stau cat mai mult afara cu puiutii.
Blanca am vazut pozele de la Bran...este o scumpa Eva. Am fost si noi la inceputul lui septembrie la Simon si ne-am simtit foarte bine.

Va pup pe toate!
Am pus cateva poze de la botez http://family.webshots.com/album/574631568XUWchw

Andreea cu Alexandra Maria (05.07.2009) si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

La temperatura camerei am dat si eu lapticul dar din frigider? Se poate asa? Nu stiam, o sa vad daca il vrea, ms pt. infos mQQm

noce, nu tre' sa te sperii, Doamne fereste, accidente se pot intampla dar mai bine de prevenit. La noi de ex, o data am pus.o pe o parte, avea cateva zile si am fost pana la bucatarie, intre timp a intrat sotul si a zis ca daris se rostogolise si era cu moaca in jos, plangea . Apoi alta data cica noaptea, ea cu doarme langa mine, ca avea pilota mea peste ea, acoperita aproape toata... de atunci nu mai dorm chiar asa aproape de ea, ii las mai mult spatiu si am grija.

Patricia, sa vad si io pozele, pls, ca nu gasesc linkul, sper ca esti bine, ca au trecut problemele si nu te mai supara ca se supara lapticul

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

am intrat sa ma laud

bebele meu doarme de la ora 10 ... astept sa il aud cum se foieste sa ii bag titi in gura cat e adormit ca sa nu il apuce joaca...

vaaaaiii de l-ar tine minunea

ieri mi-a adormit la 2 juma si la 4 dimi l-am auzit foindu-se ca i se facuse fomica si cum l-am luat in brate sa il mufez, a deschis gurita ca vrabiuta desi dormea si cauta sanul ... imi venea sa il mananc de haios ce era
ce a stiut el ca mami l-a luat in brate de a deschis gurita direct fara sa deschida ochisorii...

Theea bine ca a trecut totul si sunteti sanatosi acum! pupici la micuta luptatoare




*****************************************************************************
Thea de Serban Alexandru
cum va dau, asa vreti!!!

"From this day forward, you shall not walk alone. My heart will be your shelter, and my arms will be your home."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Motana, pediatrul mi-a zis ce produs sa caut si cum sa-l dau. Chiar citeam si eu in wiki de bacteria asta ca a avut rezultate mai bune la tratat colicii decat preparatele cu simethicona, go figure...

pooh, Oliver scotea de mai multe ori dupa aproape fiecare masa ziua, iar dupa vreo 3 saptamani era rar cand mai vedeam lapte proaspat. Sa vezi cum saliva saracul toata ziua de la acreala aia.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

pooh Eric scoate si lapte proaspat dupa ce eructeaza puternic dar si la o ora dupa masa scoate lapte digerat (branzit). Initial pediatra i-a pus diagnosticul de reflux gastroesofagian si ne-a trimis la ecografie abdominala. La ecografie abdominala ne-a spus ca se vede ca muschiul pilor este permeabil si ca are simptome de reflux. M-a pus sa-i dau lui Eric lapte in timpul ecografiei si Eric a gasit de cuviinta sa-i demonstreze medicului ca are reflux...a vomitat pe el.

Eu am mai vorbit cu un doctor neonatolog care mi-a spus ca e "par la ceas" ecografia abdominala pana la vasta de 6 luni, pentru ca mai toti bebeii au muschiul pilor permeabil...e si normal. Probabil de aia pe rezultatul la ecografie scrie "simptome de reflux gastroesofagian" si nu chiar diagnosticul. El mi-a zis sa-i dau Debridat 3 ml de doua ori pe zi (ajuta si la colici dar din cate imi aduc aminte Balazs nu sufera de colici)...si daca nu se imbunatateste situatia..introducerea unui lapte praf antiregurgitare. La asta inca nu am ajuns. Si bineinteles ce spun toti: fortat sa eructeze (stau si 45 de minute sa dea aerul afara), tinut cat mai mult la verticala si sa doarma pe un ceva inclinat la un unghi de 30-45 de grade.
Vorba lui mqqm...si al meu il vezi ca se stramba si inghite si plescaie saracul cand simte ca-i vine aciditatea..se lupta din greu si el.

ideea e sa nu confunzi regurgitarea normala la bebei cu voma...toti imi spuneau ca depinde de cantitate. Regurgitare inseamna o lingurita, doua de lapte...pe cand voma e mult mai mult, iar daca e in jet e belea.

multa bafta...poate nu are totusi...ca e un chin si pentru el saracul dar si pentru voi

Edit: ai intrebat daca vomita dupa fiecare masa...nu, nu vomita dupa fiecare masa. Noaptea cand este adormit si nu este agitat nu vomita. De altfel noaptea nici nu mananca foarte mult. Iar ziua vomita cand se agita (atunci vomita lapte proaspat) sau cam dupa jumatate de ora- o ora de la masa cand a mancat prea mult (mult la el inseamna tot ce depaseste 100 ml) si atunci vomita lapte digerat.

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Alinutza, cum adica "par la ceas"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Galarina adica...inutila

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galarina spune:

Dienuta, si Ana tresare in somn. Tot calciu am primit si noi, pare ca s-au atenuat acele mici spasme. Ea le are in partea superficiala a somnului. La inceput m-am ingrijorat.Am spus tuturor medicilor la care am fost de problema si mi-au zis toti ca nu e nimic grav.(eu deja ma gandeam la ceva neurologic (mama nebuna))

Si noi avem botezul sambata. La ce biserica sunteti? Noi am ales-o pe cea de lemn din Parcul Tabacariei. Imi place de parintele Picu, mai ales cand o ia pe italiana Acum serios, e un preot deosebit.

Petrecere frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inutsa

blanca v-am admirat pozele . Am vazut ca o tineti in marsupiu? E voie deja? Ca si eu as tine-o in marsupiu, m-ar scapa de maaaaari dureri de spate...


---------------
Inesa, cea mai fericita de fetita Bianca-Maria (14 iulie 2009)

Bianca-Maria

bebelusha din burtica

nunta


cum a aparut pe lume Bianca-Maria







Pe al meu scrie 0+ asa ca eu il folosesc.Nu mult totusi. Nu a stat in el mai mult de o ora.



Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput