Burtici fericite de septembrie-octombrie (205)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Lucia ma bag si io un pic in seama, fara sa imi mai amintesc cate am citit in cele prea multe carti si documente...

Eu ma gandesc ca daca productia de lapte se regleaza in functie de bebe, nu e nici un bai daca si scade in functie de bebe. Iar cand va avea nevoie bebe de mai mult, va creste in functie de nevoile lui. Asa ma gandesc acuma, ca doar pe vremuri nu erau pompe si se descurcau toate femeile. Adica daca ai goli sanul cu pompa, ce ai rezolva, ca sanii ar face in continuare mai mult lapte, crezand ca bebe vrea.

Oare se strica laptele ramas acolo? Chiar nu ma pricep... hmmm ... astept raspunsurile mamelor cu experienta... (poate o sa te puna sa te mulgi cu manuta ). Incepe sa-mi para din ce in ce mai bine ca veti fi multe pricepute pe cand voi avea nevoie eu de sfaturi



36+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Ralu si eu sunt relaxata dar nea Capraru asta ma enerveaza...cu lauza care nu trebuie sa se miste, sa fie calma, sa manance, sa doarma....si eu nu fac mai nimic din toate astea
si acum imi mai zice ca pierd si lapticul daca nu se goleste sanul dupa masa......
Nu stiu cine se crede el
Mercic oricum si mai astept si alte opinii.
Ceea ce imi place este ca se vede transformarea de la zi la zi ca asta micu' invata si el cum se face ..si se vede ca baga cu pofta si mult.....si in plus am inceput sa-l aud cum inghite

Tu prinzi octombrie...zise mama Omida...nu te mai emptiona de ce vezi in jurul tau....


Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Luto, nu cred ca trebuie sa se goleasca sanul de tot. Eu una nu mi-am pus niciodata problema la modul asta. Stiu ca la primul bb e mai complicat, insa tre' sa fiti un pic mai relaxate. Cred ca ceea ce conteaza e ca bb sa se sature; atata vreme cat ia in greutate inseamna ca se satura si are o evolutie buna. Nu facut proba cantarului dupa fiecare masa.... Eu il cantaream pe Roni saptamanal, nu din disperare, ci pur si simplu din curiozitate si la sfarsit de luna faceam bilantul; asta in primele doua trei luni, apoi lunar, cantarit si masurat... deja imi dadeam seama, ca el creste in ritm sustinut; il citeam...
Eu nu cred ca se pierde laptele daca nu se goleste sanul... De exemplu Roni, s-a intarcat singur la 6luni jumate (din cauza de crize de dinti si calduri foarte mari); desi nu mai sugea nimeni de la sanii mei, au am mai avut lapte insa vreun an... Cand strangeam de san mai curgea, nu sa fac inundatie, dar ieseau cateva picaturi... Daca ar fi fost valabila teoria, probabil ca nu trebuia sa mai am lapte, nu?


Loredana 39+ Eric-Mihai Roni-Cristian08.02.2007

atelierul meu
www.flickr.com/photos/9549359@N04/sets/72157600613153381/" target="_blank">lenjerii copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

multumesc lore....chiar sunt relaxata dar din lipsa de ocupatie citesc si eu si ma intreb....adicatelea cuget
Eu simt ca e bine si sunt pe un drum bun, se vede si pe copil ca mananca si se satura
Tu cum mai esti ?

Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Ralu si eu sunt relaxata dar nea Capraru asta ma enerveaza...cu lauza care nu trebuie sa se miste, sa fie calma, sa manance, sa doarma....si eu nu fac mai nimic din toate astea
si acum imi mai zice ca pierd si lapticul daca nu se goleste sanul dupa masa......
Nu stiu cine se crede el
Mercic oricum si mai astept si alte opinii.
Ceea ce imi place este ca se vede transformarea de la zi la zi ca asta micu' invata si el cum se face ..si se vede ca baga cu pofta si mult.....si in plus am inceput sa-l aud cum inghite

Tu prinzi octombrie...zise mama Omida...nu te mai emptiona de ce vezi in jurul tau....


Mi-am dorit fericirea, am cautat-o si am gasit-o....se numeste David




36+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Ma intind si eu la tv. Desi nu e nimic fain...

Tinem pumnii maine pentru Ionika si Ramona!



Hai Ramo!!! Nastere usoara!



Hai Ionika!!! Nastere usoara!



Somn usor fetelor

36+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Crisbebe, FELICITARI SI REFACERE USOARA! BINE AI VENIT PE LUME ALEXANDRU! [BIS][BIS][BIS][BIS]

eu m-am intors de la spital...foarte frumos, organizat. am intarizat putin si am pierdut sala cu nasterea in apa...dar am o idee pe unde se afla toate. drumul pana acolo a fost lung si statul in picioare in caldura m-a omorat. am avut senzatia ca-l pierd pe drum si nu i-a placut deloc cu metroul...ma cotloneste de cateva ceasuri. m-am intalnit si cu o fosta colega insarcinata in 5 luni si a fost super dragutz. dar abia asteptam sa ajung acasa de junghiuri si greutate. nu m-am mai aventurat de mult timp asa departe si vad ca nu e joaca.

MangaGirl 38+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 9 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

ellenutza m poti vedea suvitata in linkul din semnatura. ultima pagina cu poze de pe webshots din albumul comun sub numele meu.

Adrianadaaaaa...am dat gata si camasile. sunt foarte mandra de mine! si bagajul e gata, gata.

MangaGirl 38+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 9 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Se pare ca nu este nimic la tv si nu mi-e nici somn... ca intre timp am uploadat niste poze cu cumparaturile facute pana acuma. Ma gandeam ca in momentul asta poate nu mai ajuta pe nimeni... dar poate intra pe aici si gravidute mai micute. Si tin minte cat m-au ajutat pe mine sa vad pozele voastre cu cumparaturile, parca asa imi faceam si eu o lista cu ce trebuie sa iau. Deci poze aici

Maria chiar daca ai terminat cu camasile si cu suvitatul, si deci poate veni bebe, sa ai grija de acum inainte cu drumurile, sa nu te apuce undeva aiurea. Stiu ca azi asa a trebuit, sa mergi acolo la clinica (desi nu inteleg de ce nu v-au prezentat-o mai repede). N-ai auzit urlete de mamici sau bebei pe acolo?

Acum chiar ca inchid calculatorul Pupici

36+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Maria felicitari pt toate treburile gata. Sa sti ca si eu patesc exact ca si tine daca umblu un pic. Simt ca acus o pierd pe bubulina din burtica. Si parca duc 100 kg in fata. Si eu am luat numai vreo 8 kg in toata sarcina. Unele se plang ca au luat prea mult in sarcina si eu ma plang ca am luat prea putin.
Raluk ma declar indragostita de camera lu bebe. Cta de multe lucrusoare ai cumparat. pana si carticele. Esti extraordinara. Sunt multe lucruri de care habar nu am ce sunt. Imi place atat de mult camera lu bebe. Cat de calda, curata, alba si plina cu tot ce trebe este. Si mobila si patutul si covorasul... Minunat ce mai. Eu nici macar nu am scos hainele din plase pe care le-am cumparat. Aici mi-a facut un eco la 20 sapt in care mi-a spus ca e fata. Deci nu ma pot baza pe asta. Asa ca am lasat toate hainele cu etichete. Iar dupa ce nasc daca ramane fata atunci le spalam; daca nu le ducem inapoi si le schimbam.
Luci ce sa zic de san. Iti spun ce am patit eu la Robert. Il puneam la supt si manca tot asa cum zici tu mult. Si sanii imi ramaneau moi si nedurerosi. Si nu mai scoteam cu pompa. Dar cu timpul laptiucul meu s-a adunat in san si dupa vreo 3 sapt parca mi s-a impietrit jumatate de san cumplit. Nu am reusit deloc sa-l mai golesc nici cu pompa. Am avut mare noroc ca am gasit creme naturiste care mi-au imuiat sanul si canalele s-au desfundat. Asta am patit-o pt ca nu l-am asezat pe bebe la san in mai multe pozitii sa traga din toate canalele si pt ca nu am scos restul ce ramanea cu pompa. Dr mi-a spus ca conteaza sa scot laptele din san chiar daca mai raman 10-20 ml. Asa am patit eu. sau poate reusesti sa te mulgi cu mana. Alta idee nu am. Eu asta am patit si stiu ca dupa ce papa bebe ar trebui scos si restul de lapte daca mai ramane ceva.

Adriana 38+ cu si Robert Cristian (08.26.2004)

Mergi la inceput