Burtici fericite de septembrie-octombrie (204)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pazza spune:

hhhmmm...vad ca toata lumea face nani....ma intind si eu in pat...sper sa pot adormi ...
pupicei si grija de voi..

35+ de Darius Andrei
http://community.webshots.com/album/574498255qGQJuT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

fetele,acum citesc si eu printre picaturi si am ajuns la discutia cu primitul la bebe,haideti sa va spun cum am facut eu
Din cauza ca sunt in situatia care sunt,cu accidentul,toata lumea vrea sa vina sa-l vada pe bebe,e normal dar de....Ieri mi-a venit un var care avea o mana luxata si era bandajat,a intrat la bebe dar nu a pus mana pe el,nu e nevoie sa va zic ca bandajul era murdar
Cum sunt eu rusinoasa nu i-am zis nimik iar azi stand langa bebe in pat m-am gandit sa fac ceva sa le spun subtil la oameni care vin ce trebuie sa faca:am luat o coala de hartie,un marker si am cris mare" DACA MA UBESTI TE LOG SA TE SPELI PE MAINI SI DACA ESTI RACIT CERE O MASCA DE LA MAMI....PS:DOAR PANA MA FAC MAI MALE....SEMNAT BEBE"....e vorba de masca din aceea ce se pune pe gura si binenteles sa-l vada cum sta in patut nicidecum sa-l ia in brate si sa-l pupe,am lipit coala pe usa de la camera lui bebicu
Asa ca nu e nevoie sa le spun din gura,sa se simta prost si sa vedeti ce toata lumea se duce intai la baie se spala pe maini si abia apoi intra sa-l vada si uite asa an scapat si de capitolul musafiri

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

mi sa dus tot mesajul care il scrisesem
deci o iau de la capat
ALEX felicitari pt vestile de la control,stai cumintica si in curand o sa-ti vezi comoara
ELLENUTA oare cum mai poti sa faci atatea?! ar trebui sa fi numita"gospodina odiseei"....sa nu te obosesti prea rau
RALUK stai mami linistita ca nu esti o mama denaturata,crezi ca mie nu mi s-a intamplat sa nu fiu atenta daca misca bebe?!sa fi vazut tu cand a fost pupy(catelu) bolnav ce uitam cu orele sa il simt pe bebe...si daca spui ca nu iti place vremea cu atat mai putin ii place la bebic deci vremea e de vina nu tu
IULIA uite cum fac eu,bebicu meu are cam 8 mese pe zi(le notez in agenda) iar cand nu-mi mananca tot la o masa si se trezeste mai devreme de 2:30-3 ore ii bag putin ceai,pe zi cam de 3-4 ori.Doctora mi-a zis ca nu e obligatoriu sa-ti manance tot la o masa,la una e posibil sa-ti manance mai mult sau mai putin,eu tot nan 1 ii dau si vad ca ii e bine,adica doarme destul incat sa ma plictisesc asteptandul sa faca ochisori dar si cand face...sa te ti
Legat de infasat nici eu nu pot,mi-l infasa o verisoara de-a mamei sau mama,stiu ca e mult mai usor sa o alaptezi infasata caci eu daca nu e infasat cam greu reusesc,de fapt la ragait e mai greu.Probleme cu colici nu avem inca,se mai strange si iubitu meu dar nu ma panichez ca mi-a zis RAMSAN si prietenele mele ca e normal ca un bebe sa iasa si la 2-3 zile afara,deocamdata il las pe el nu il ajut cu termometru sau supozitir desi toata lumea imi sare in cap ca nu a facut cacalici.Sunt sigura ca ti-au explicat mamicile cu experienta mi bine dar acum ma dau si eu breaza
EMY sa-ti traiasca bebelina,sa fie sanatoasa,papcioasa si necolicioasa iar tie refacere rapida
IULIA am vazut alta intrebare de-a ta.eu ii dau numai nan ca nu pot lapte,si mie mi-a explicat la fel cu 10 ml la zi,de fapt prima zi nu se pune si ar trebui sa cresti cu 10 ml in fiecare zi dar asta nu inseamna ca o sa-ti si manance,mai ales ca e si micuta o sa oboseasca repede,eu acum la o sapt ii dau 60 ml dar sunt mese cand mananca si doar 30 sau 75 ml...ce stiu e ca trebuie sa ai rabdare sa manance si sa ragaie,printu meu cand nu mai vrea,asta dupa ce a facut"pardon" scuipa tetina afara
trimit sa nu pierd si revin

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

LUTO ,stiu ca ai avut nastere grea dar nu mai stiu daca ai si scris,oricum esti o mamica curajoasa...ma amuzat adi al tau cum se intreaba ce-a mai facut si ma bucur ca e implicat ca asa iti e si tie mai usor.Referitor la mame si mie mi s-a schimbat relatia cu mama,incerc sa nu mai fiu asa rea si sa nu-mi vars nervi lauziei pe ea,caci saraca e asa fericita ca are bebe ca e tot timpul cu lacrimi in ochi si imi multumeste mereu ca am facut-o bunica.Nu prea s-a implicat ea cine stie ce cu bebe ca e verisoara ei dar o sa aiba timp dupa ce pleaca.Daca pana acum noi nu am simtit sentimentul de mama,iar acum le intelegem,probabil ca at cand vom fi si noi bunici o sa realizam ce simt ele si probabil ca dorinta de a fi aproape de copil si nepot e inevitabila si incontrolabil
DELIA79 si tu te duci la petrecere sper ca esti deja acasica si astepti ziua cea mare
MANGA si eu am sustinut sus si tare toata sarcina ca eu nu o sa am nervi lauziei,ca nu tip sau ma cert cu lumea,bla bla bla ,e ceva ce cred ca nu tine de noi,vine de la sine,imi spunea cineva care a facut dreptul ca femeia daca savarseste vreo fapta in timpul lauziei e considerata fara discernamant,asa ca fa ca mine si anuntati sotul dinainte ca o sa ai nervi,eu am anuntat-o pe sora-mea cu o luna inainte sa nu se supere pe mine daca o sa ma iau de ea,sti ce zice acum,noroc ca mi-ai zis ca altfel te luam la bataie
DIAMAR sper sa se faca bine bebicu cat mai repede
Intrebare si bebici alaptati cu bibe au puseuri si cer intr-una papa?! sa stiu la ce ma astept
DANA15 felicitari si tie pt vestile de la control si ce m-a emotionat ca beblinei ii batea inima mai repejor cAnd vorbea tati
YUPPY a nascut NELA,felicitari mamico,refacere rapida si bun venit ANA STRUTZA sa fi sanatoasa si papacioasa
trimit si revin


D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

CRISBEBE mie nu mi-au dat drumu din spital pana nu i-am facut certificatul si sa ma vezi operata de 3 zile ce m-am imbracat si m-am dus ca melcu sa-i fac certificatul la baiat...dar am avut noroc ca i-am facut si actele pt alocatie,trusou si indemnizatie nastere(astea se fac la primarie).pt certificat iti trebuie,bilet constatator de la spital(sa faci o copie sa opresti amintire,copie si original certificat nastere,buletin iar acolo complectezi mai multe acte.Te poti duce tu sau sotul,altcineva nu are voie.Aaaa poate te mai ajuta si mamicile casatorite caci eu atat am avut nevoie fiind unic "proprietar"
Ai grija ca efortul psihic e mai periculos ca cel fizic,daca va amintiti ma plangeam in ziua cand am nascut ca ma certasem cu domnul alin dar nu vroiam sa-i stric nasterea lui LUTO si am zis ca povestesc altadata,asa ca nu te necaji,ca nu ramane copilul nedeclarat si sotul se intoarce repede
MANGA,LULLABY ati intrat in aranjarea cuibului?!?sunteti tare harnicute
RALUK ce "rea" ai fost cu sotul tau...bine i-ai facut...cum adica sa mearga fara tine?! oricum sunt sigura ca treburile casnice au fost placute cu el prin preajma asa-i?
MANGA si sotul tau vrea sa fuga la petreceri?!lasa-ti fetelor ca apoi vad ei ce inseamna lipsa timpului sau poate nu vor mai vrea ei sa mearga ca sa stea cu bebe
PAZZA iti trimit parola acum
YUHUUU am terminat de recuperat cap 203 si ce s-a scris in asta

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Fetele ma bag la somn si cand ma trezesc sper sa revin cu vesti despre noi

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionika spune:

Buna dimineata!
Va ofer si va doresc o zi buna!

Ioana, mamica de Andrei (5 ani) si Alexia 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Cand l-am nascut pe Roni (acum 3ani, la Elias), nu ne-au dat certificatul imediat, insa au dat o hartiuta nu stiu ce, pe care a aratat-o sotul la spital si ne-au dat voie acasa, insa mie mi-au oprit buletinul; mi l-au dat cand s-a dus cu certificatul de nastere al copilului.


Loredana 38+ Eric-Mihai Roni-Cristian08.02.2007

atelierul meu
www.flickr.com/photos/9549359@N04/sets/72157600613153381/" target="_blank">lenjerii copilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Neata si o aburinda de la mine pentru toate burticile si mamicile!

Madalina ai scris foarte frumos despre venirea acasa, sa va dea DD multa sanatate si numai motive de fericire! Te admir din suflet, Irinel e foarte norocos sa aiba o mama ca tine.
Referitor la vizite, ai rezolvat-o foarte ingenios, este o idee buna cu afisajul

Raluk bravo mami, te-ai apucat serios de treaba. Degeaba zici tu, e nesting clar.
Tinem pumnii la controlul de luni si azi sa ne spui cum a fost cu epilatul, daca te-ai descurcat. Ma asteapta si pe mine treaba asta, si parca as folosi epilatorul dar nu stiu daca mai ajung la dansa si in ce pozitie sa stau sa nu ma rupa spatele de durere.

Alex ma bucur ca ai reusit sa programezi cezariana cand ai vrut tu!

Manga si Crissbebe, nu fiti suparate, am observat si la al meu ca e ca si cainele, simte ca i se strange latzul de gat, mai are 2 saptamani de freedom si nu stie cum sa profite mai din plin. Nu ma intelegeti gresit, e un sot foarte responsabil si atent, dar cred ca e de la psihic, vrea sa acumuleze cat mai multa energie ca sa aiba dupa de unde consuma. E ca la noi, care incercam sa ne odihnim cat mai mult, cu gandul ca dupa ce apare bb nu o sa mai prea avem timp de lenevit.

Felicitari Nela, bun venit pe lume Ana!! Sa fii sanatoasa, mancacioasa si sa ii bucuri pe parintii tai de acum incolo pana la adanci batraneti!

_
37+ cu dragostea noastra Victor
poze

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

pazza Cu pulsul nu prea ai ce sa faci. Eu m-am plans la toata lumea: medic de familie, gineco...am ajuns si la orl...dar toti mi-au dat acelasi diagnostic: inima pompeaza mai repejor sangele ca sa aiba bebe suficient si la timp. Nu spun ca am adevarate vertijuri si mi se face rau...am scris intr-un mesaj anterior (dar cred ca n-ai apucat sa citesti nici tu)...si trebuie sa stau intinsa ca apoi sa am forta si sa o iau de la capat.

ionika Multam mult de cafea! Chiar am nevoie ca-s bezmetica, nu'sh ce am

Maria nu fii suparata, fata! Foloseste acel timp "liber" in favoarea ta iar cand va fi propice...ii intoarci "serviciul" domnului. Noi de cand suntem casatoriti...nu-mi amintesc sa-mi fi interzis sa plec undeva fara el (ori ziua, ori noaptea) dar...isi scoate parleala ori de cate ori are ocazia. Pai este inveterat cu masinile...si daca ar fi dupa el ar trebui sa ma car la toate intalnirile posibile si imposibile de prin tara si nu numai. Eiiii, eu in situatii de-astea ma plictisesc, mai ales cand discutiile lor se invart doar intre compresoare, injectoare, bujii si...mai stiu eu ce alta aberatie. E ca atunci cand el participa la o discutie intre noi si se despica firun-n 14 despre tampoane, capoate, comprese...
Dar daca i-am spus ca maine la ora X eu am plecat ca am intalnire cu fetele/manichiura/coafura sau pur si simplu plec sa pap inghetata...singura lui grija e sa-mi ceara lista cu "to do" si sa il asigur ca in caz de ceva poate sa ma sune

Cat despre vizita la bebe, eu as interzice cu desavarsire la in prima luna sa se autoinvite cineva. Daca eu, ca proaspata mamica, reusesc sa fac cuiva invitatie, atunci da, se accepta, dar in caz contrar...nu pot fi de acord. Asa am procedat si la primul copil, asa voi proceda si la al doilea. Si daca cineva din cunoscuti considera ca asta este gest de suparare...atunci n-are decat sa ramana suparat! Pai acum cand sunt ca elefanta toata lumea ma lasa sa ma odihnesc, ei si atunci la fel sa procedeze. Noroc ca mi-s din topor si am stiut cum sa opresc vizitatorii...
Noi n-am vrut trambalau si alai nici la iesirea din maternitate, asa ca am facut-o ca "fugarii": noi si bebe fara nasi, parinti, fini, cumetri, finii nasilor, matusi, veri de grad I, II si III...

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & cu Radu-Mihai 35+

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput