Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(40)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

sa stii..ca e ambitios..eu nu ma asteptam sa se tina..stii dc?pentru ca s-a ingrasat in 7 ani de casnicie..cele 35 kg....
oricum..uneori ma mai cearta..ca ma mai "scap"si eu la ceva prajit..insa e un mod de viata super..chiar te simti ok



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Da, cred.
Si in felul acesta si copiii vostri invata cum e sa te alimentezi sanatos.
Sugera si Luminita vizita la un nutritionist, dar sa stii ca o sa si merg. Treb sa gasesc unul bun in CJ.Inainte insa merg sa imi fac si ceva analize hormonale. Ca eu chiar nu cred ca mananc 1500 calorii pe zi si de consumat consum mai mult.
Nu am 3 mese pe zi de tot. Si nici nu ciugulesc nimic. Prajeli de ani de zile nu mananc, maxim o data pe an cartofi prajiti si o data la trei luni omleta.Problema cred ca e la dulciuri. Tind sa inlocuiesc o masa cu un Snikers cateodata. Nu des, o data cam la doua saptamani.
Eu daca as manca 3 mese + 2 intercalate, chiar daca la ore fixe, m-as face cat casa poporului.
Ar fi nevoie de ceva personalizat, asta daca nu imi gasesc ceva probl de sanatate.

Merci oricum. M-am mai dumirit.




................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Clara, daca ai incerca sa faci miscare? un stepper, o bicicleta, sau la sala daca ai timp.

Eu inainte sa raman insarcinata aveam 80 kg. Am slabit 8 kg in 5 luni, mancand 3 mese la ore fixe si 2 gustari, fara prajeli, fara sucuri, fara rontaieli, fara dulciuri si faceam acasa exercitii la stepper.
Cand am ramas insarcinata aveam 72, am pus 20 kg in timpul sarcinii iar acum dupa 5 luni de cand am nascut am 69 kg.
Nu tin cura doar am ramas cu cele 3 mese fixe si nu rontai intre mese. ma gandesc ca alaptatul are o contributie mare la faptul ca am slabit.

Chiar as vrea sa va intreb. Copii mananca acum la maxim 2 ore si ziua si noaptea. Pana cum le-am dat doar san. Inseamna ca nu le mai tine de foame sanul? Sa le dau lapte praf? Am luat ieri o formula de lapte dar inca nu am inceput sa le dau. Pot sa incep sa le dau suculete de morcov, mar? Avem 5 luni si o saptamana. Dr pediatra nu e in oras si nu stiu cum sa fac.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pussi, nu te supara pe mine, dar am sa fiu sincera: citind postarea ta, mi-a aparut asa un ranjet pe fatza, exact ca la emoticon . Iubita, bun venit in club!
E firesc sa faca asa, e caracteristic varstei, descoperirilor noi, curiozitatii, evolutiei. E firesc si sa reactioneza una intr-un fel, cealalta in alt fel, pt ca fiecare are personalitate diferita.
Ce pot sa-ti spun din experianta proprie: la varsta ei, inca merge distragerea atentiei. Explicai de ce nu e voie sau de ce nu e ok sa sara cu 'nu' in fatza, dar nu insista. Fii calma (chiar daca iti vine sa trantesti usa si sa fugi in lume) si ferma si incearca sa-i oferi o alternativa interesanta pt ea:"hai mai bine sa facem ..."/" uauuu, ia uite la asta ... ai vazut? ". Incearca sa-i atragi din tonul tau atentia spre altceva care banui ca i-ar placea, ar interesa-o. Daca vrea ceva ce e ok, las-o sa faca. Sunt foarte, foarte curiosi la varsta asta si vor sa vada tot, sa testeze tot, sa incerce tot. Daca esti sigura ca nu e ok (e periculos pt ea de exemplu), atunci nu ceda indiferent cat de tare se isterizeaza. Dar nu o lasa singura sa planga in nestire, incearca sa o linistesti, sa ii oferi altceva spre care sa-si indrepte atentia.
Noi am trecut prin perioada de asta, apoi s-au linistit si au reinceput vara asta. Rares mai tare. Bine, ca acum intelege altfel consecintele a ceea ce face, putem trece la discutii serioase, pedepse pe care sa le inteleaga si el. Ex.: tipi la mine, nu primesti ceea ce vrei, chiar daca ti-as fi dat in mod normal / plangi si tipi ca vrei jucaria aia pe care nu pot sa ti-o iau, plecam imediat acasa / nu faci ce te rog acum, nici eu nu mai fac nimic din ce ma rogi/ nu mai ai voie desert azi (pedeapsa grea pt Rares ) etc. La ai mei merge bine exemplul personal (au prins de la alti copii niste cuvinte urate si le-am zis ca eu nu vorbesc asa, nici lor nu le permit sa vorbeasca asa/ la noi in casa nu se vb asa, n-au decat sa stea afara, daca au de gand sa mai spuna cuvintele alea) si santajul emotional (ei tipa, fac vreo prostie sau ma lovesc la furie, eu ii iau in brate, ii pup si le explic cat de mult ii iubesc, ce multe fac eu pt ei si uite ei cum se poarta, ca ma doare sufletul cand fac asa si imi vine sa plang). Bine, ca asta merge dupa 3, 3.5 ani.

Dar nu uita totusi ca sunt mici si nu stiu sa isi controleze inca emotiile si trairile, reactiile lor sunt normale. De multe ori se sperie singuri de tipetele si sentimentele lor. De asta zic ca e bine sa stai langa ea si sa incerci sa o calmezi fara pedepse.


Clara, nu cred ca are multa legatura cu ce si cat mananci (pt ca din ce spui mananci putin si echilibrat), ci cu un posibil dezechilibru hormonal. Fa-ti niste analize ale tiroidei. Stiu ca multe femei raman cu problme dupa nastere. Eu am slabi vreo 3 kg in primele luni dupa nastere pt ca alaptam, dormeam putin si impingeam la carutz prin oras, in ritm alert (asa dormeu ei, daca ma miscam repede) cate 3-4 ore pe zi. Ce sa zic, ca acum am ajuns si eu la niste kg cat n-am avut in viatza mea si vreau si eu sa fac ceva. Am gasit o cura de slabire pe termen lung si sper sa ma tin de ea. De luni, sa treaca si ultima petrecere din familie de luna asta . Iti tin pumnii!




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca

Chiar as vrea sa va intreb. Copii mananca acum la maxim 2 ore si ziua si noaptea. Pana cum le-am dat doar san. Inseamna ca nu le mai tine de foame sanul? Sa le dau lapte praf? Am luat ieri o formula de lapte dar inca nu am inceput sa le dau. Pot sa incep sa le dau suculete de morcov, mar? Avem 5 luni si o saptamana. Dr pediatra nu e in oras si nu stiu cum sa fac.




Oooooo... trai pe vatrai la puii tai! Super! Pana la 5 luni si ceva numai lapte de mama! Sunt super fericiti.
Eu am patit ce zici tu pe la 3-4 saptamani cand mancau lapte de la mine si dupa o ora iar vroiau. Am muls apoi ca sa vad cat mananca la o masa si era destul de mult. Concluzia pediatrei era ca nu e destul de consistent ceea ce mananca si sa dau laptele praf cu care erau obisnuite din maternitate cata timp stateam pe ATI. Asa ca le-am dat NAN.
Apoi la 3 luni jumate am inceput sa dau cereale cate putin in laptele formula, dar le constipa si am trecut pe sucuri de fructe.

Acum as face altfel. As incepe cu zeama de legume pt ca e ceva fiert. Sucul de fructe crude nu cred ca face bine chiar de la inceput. Fetele mele adesea vomau colorat si seara de la suc de fructe, posibil sa nu fi fost pregatite cu organismul, desi am luat-o treptat.
Dupa zeama de legume as da si ceva cereale si abia apoi sau in paralel sucuri si pireuri de fructe.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

va mult multumesc pt. raspunsuri! M-am mai linistit:
- e o faza normala, ceea ce ma bucura
- trebuie tratata cu rabdare, iubire si fermitate
- o sa urmeze si la Ana probabil


pupici



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

apropo de greutate...
am ramas insarcinata la 56 kg...am ajuns al final la 94kg...cand ama juns acasa de la maternitate aveam cam 79kg...am alapta 2 luni ajungand la 76kg apoi am inceput o cura destul de drastica o cura disociata cica care schimba metabolismul...o cura care a, tinut-o 3 luni(nu am mancat nici de craciun nici de revelion)...nu am slalit cat scria in reteta(20 kg) am slabit 9kg...(in primele saptamani...spre sfarsit nu am mai slabit aproape nimic) dar am fost multumita...DAR cam in 2 luni le-am pus la loc pe toate...fara sa mananc mare lucru...shi acu ma gandesc de mukte ori ca traiesc cu "aer"...pt ca vine ora 18 shi eu nu maninc decat ce ramane de la fete...mar, banana, etc...de la masa de dimineata....daca ramane cava...in rest cafea shi tutun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

eu nu mai sfatuiesc pe nimeni sa mai tina cura de slabire!!!!!!!1


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

Citat:
citat din mesajul lui pussi

intru rar si atunci cu probleme... pt. mamicile mai experimentate.

De sambata ma confrunt cu Eni care l-a luat pe Nu in brate! Si daca n-o las in pace se lasa cu scandal, tipete si tavalit pe jos! Ieri de ex. plecam toate trei la cumparat ghetute ca vine toamna, explic mult si bine ce vom face de acasa, ajunse la magazin incepe circul, Eni nu vrea sa incerce nici o pereche de pantofi, dat din picioare, urlete.... in final cumpar pantofiori incercand la Ana, desi au marimi diferite am mers pe presupuneri. Am ajuns acasa i-am explicat ce a gresit si am pedepsit-o(2 minute singura la ea in camera) dupa pedeapsa din nou am repetat poezia. Nu trec 20 de minute, le chem la masa si ea NU , desi ii era foame .... a mancat in joaca nu la masa cu toata lumea ca iar se lasa cu scandal.
Am incercat si varianta(luni si marti si ieri dimineata) s-o incurajej la fiecare fapta buna, fara pedepse, doar cu explicatii dar fara rezultat. Ana in schimb e cumintenie intruchipata. Exista posibilitaea sa fie si pe fondul unei frustrari legate de Ana care nu face prosti. Intrebarea mea e o faza prin care trebuie sa treaca? trece de la sine? trebuie corectata?



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!


desi fetele mele sunt mult mai mici...ne comfruntam cam cu aceleasi probleme...
ex: clara pune mana pe ceva ex pe priza sau intrerupator...o iau de acolo o pun in alta parte shi incerc saii distrag atentia cu jucarii...dar ea tot acol...daca vere ca nu o las...se pune jos in 4 labe shi incepe sa planga shi sa dea cu capul de podea...cu greu reusesc sa o calmez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Clara iti multumesc mult pt raspuns

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput