Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(40)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

sabina..eu cu gemenii am pus 13 kg..cu andrei singur..am pus 25..deci nu te gandi ca sunt 2..
Clara..sotul meu a slabit 30 kg..si se mentine de 8 luni



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

clara, uff, sanatate multa!
eu preventiv nu le dau supozitor, ci sirop, Nurofen sau Panadol, doza e in functie de varsta si greutatea bebeului. Sunt de parerea sotului tau si a nasei.

si da, sunt in pregatiri ptr ziua hunilor. mare lucru nu am de facut, dar parca am doua maini drepte (eu sunt stangace si aia e buna la mine)... am emotii si retraiesc momentele de acum un an si parca nu-s buna de nimic. rezervarea la restaurant e facuta, dat comanda torturi, mai am de cumparat una-alta pentru mot, obiecte de pus pe tavi si ceva nou si fain sa ii imbrac pe huni la party. n-am fost in stare sa iau pana acum decat 2 camasute.
ma tot uit pe pozele de acum un an si bocesc de numa'... nu stiu unde e anul trecut, cum a trecut... parca ieri aveam burtica....... nu-mi pare rau, sunt lacrimi de fericire si implinire, dar parca prea repede zboara timpul... ca maine pleaca de langa mine...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

vezi lumi...asa ma simteam eu cand l-am dus pe andrei la gradi..ma gandeam..cat a crescut..parca ieri il adusesem de la spital..si acum il duc la gradinita..ah..si sa ma laud..ieri a luat prima bulina rosie din viata de gandacel de gradinita



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Clara ai intrebat pediatrul lor?

Eu i-am dat mereu preventiv. Cu Alexandra am avut mari probleme cu febra pana la 2 ani. Ajunsesem sa ii fac impachetari, sa ii dau antibiotic, antitermice si tot sa nu scada. Asa ca eu am ramas cu o graoaza fata de perioada aceea si prefer sa ii dau preventiv. Ce stiu eu de la pediatra Alexandrei ca maxim 38 poate fi de la dinti, ce este peste deja e infectie.

Fetelor eu nu mai pot de greturi. Pana acum nu am avut mare lucru, dar azi a fost un cosmar. Nu am vomat, dar nici mult nu mai am.Abia am putut manca ceva. Sper sa fie bine bebeii. Marti ma duc la control, nu mai am stare pana atunci.

Sabina 9+, mamica Alexandrei





Si pe mine la sarcina asta m-au apucat gretzurile mai tarziu (pe la 7 saptamani) si chiar cred ca au fost duble fatza de o sarcina unica...bine, exagerez, dar chiar au fost grele. Eu am scapat de ele treptat pe la 13-14 saptamani. Ca sa le atenuez, mancam putin si des aproape orice nu imi provoca scarba...nu mancam sanatos ci mancam orice doar ca sa bag ceva in stomac sa am ce da la ratze (imbratisam wc-ul cel putin o data pe zi). La un moment dat nu puteam sa mananc decat cremvursti de porc la mic dejun si am tinut-o asa vreo 3 saptamani, carne deloc, lactate deloc, doar prostii: biscuiti, ciocolata, pizza etc. Imediat cum m-au lasat gretzurile am luat-o si eu pe drumul cel bun cu alimentatia...fructe, legume, carne, lapte, branza...Dar si doctoritza imi zicea ca e bine sa mananc orice, numai sa mananc, ca sa nu ajung la perfuzii.

26+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bogdana, felicitari pentru bulina si reusite! trebuie sa fii tare mandra! ma emotionez mai tare, numai cand ma gandesc...

sabina, subscriu la ce a spus bogdana privind sarcina gemelara si greutatea. n-au nicio legatura una cu alta. eu am luat in sarcina 11kg, imediat dupa cezariana, aveam cu 7 mai putin. am ajuns la greutatea dinainte de sarcina in 4 luni, fara sa fac nimic.
sigur, nici copiii n-au fost mari, 2600gr si 2640gr, dar avand in vedere ca am nascut prematur, la 35s, e de inteles.

clara, dupa cum vezi, cu greutatea n-am avut probleme dupa sarcina, de altfel, toata viata n-am avut probleme, n-am tinut niciodata vreo dieta, aici nu stiu ce sfat sa-ti dau. dar sa nu mananci nimic nu e solutie, chiar daca nimicul ala inseamna fructe. vei pune la loc mai repede si mai mult, vei slabi organismul, imunitatea... poate poti apela la un nutritionist, care sa te ajute sa alegi un regim alimentar fara calorii. ideea e sa mananci cat sa te saturi, sa nu sari nicio masa, dar putin, din punct de vedere caloric.
eu nu cu silueta am probleme, ci cu burta/pielea ramasa. asta n-am reusit s-o dau jos , si n-am timp si energie pentru sport, deci... o sa raman toata viata un somalez cu burta plina.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Clara se spune ca revi la greutatea initiala (sau pe aproape) in 9 luni, tot atatea cat sarcina... Si n-am crezut... ma gandeam in mintea mea ca o sa fac, o sa dreg... si sa vezi ce salbesc in 2 timpi si 3 miscari... La Elena am luat 20kg, la baieti 16kg.
Uite ca n-a fost asa... la inceput mancam tot ce puteam manca in perioada de alaptare, in proportii normale... plus multe lichide... apoi dupa alaptat am inceput sa mananc mai putin, in general legume si fructe... si degeaba... tot n-am slabit atat de repede cum as fi facut-o candva... plus ca facam miscare mult mai mult... degeaba ... dar dupa 9 - 12 luni am reintrat in normal, fara prea multe eforturi.
Deci mai ai timp... nu te infometa, nu te grabi. Ai nascut acum 6 luni... e inca devreme.



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

tuturor. Multumesc mult pt reactii.

Bogdana, felicitari sotului. Slabiri spectaculoase exista. Si cei care depus efort sa slabeasca, nu uita periada aceea si se straduiesc sa se mentina. Intrebarea era cum a slabit atat si in cat timp.

E super pt cineva care nu a avut probleme cu greutatea niciodata, Lumi.
Eu am fost copil gras. Dar graaaas In pre-adolescenta am slabit. Am ajuns skiny pana in facultate- 47kg la 167cm. Intre 22 si 27 de ani am fost la greutatea ideala pt mine 52kg, dar incepuse sa fie dificil sa ma mentin, adica sport, nemancat dupa 17.00, fara dulciuri, sucuri, grasimi.
Orice abatere mica-mica salta acul cantarului.

Dupa pierderea primei sarcini totul s-a bulibasit. M-am ingrasat si am ramas cu 10kg (dupa 9 sapt de sarcina)
Apoi la scurt timp am ramas insarcinata din nou, dar cu restrictii de miscare.
Am sperat ca dupa nastere totul revine la normal.

Stiu ca speranta moare ultima, dar nu stiu cat sa mai astept. Stilul de alimentatie este cel cu restrictii de prin tinerete... miscarea e mai multa insa. Si totusi, efectul e invers.

De asta caut ceva radical, chiar drastic, daca trebuie. Nu sunt adepta in general a acestor cure, dar acum as opta pt asa ceva.



................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Eliana, am auzit si eu vorba asta cu 9 luni
Doar ca nu mai e valida treaba cand la 6 luni dupa nastere in loc sa te apropii de greutatea normala, o iei din nou in sus spre cea cu burta plina cu copii
E rational corect ce spui tu... si matur, numai ca momentan gandesc cu emotionalul, nu cu rationalul.


Lumi, e f frumos ce ti s-a intamplat in ultimul an. Aniversati in curand trecerea unui an fenomenal, val-vartej, care merita aniversat cu pompa. Si merita si plans de emotie daca e cazul. Cred ca bogatia sufleteasca este nemarginita si nepretuita. Tu (si majoritatea mamicilor de aici, ca nu degeaba este comunitatea parintilor preocupati de copiii lor) ai trait concentrandu-te pe orice miscare a copiilor tai si sunt convinsa ca nu ai pierdut nici un detaliu. Daca le rememorezi pe acestea o sa vezi ca anul care a trecut a fost chiar luuuuung si frumos. Nu numai frumos.

.... si ca pana la gradi mai sunt doi ani luuuungi si frumosi.... si pana pleaca de langa tine... ho, ho...acumulezi sute de km pe role...


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Clara..sotului meu i s-a "ordonat"sa slabeasca..pt ca nu i se oxigena cum trebuie creierul..din cauza grasimii..asa am ajuns la un nutritionist..care l-a invatat sa manance. Eu stiu din proprie experienta..ca regimurile drastice..aduc dupa ele..kg..si mai multe!!!
sotul meu mananca la ore fixe!!!!3 mese principale..si 2 secundare. Ultima masa e la maxim ora 19..sunt interzise prajelile de orice fel. In rest..totul e in limite normale. A slabit cele 30 kg in decursul a 4 luni jumate..si nu e vorba de slabiri spectaculoase..e vb de un mod de viata..mai sanatos..pe care si l-a impus..si pe care-l va respecta toata viata:)



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Clara..sotului meu i s-a "ordonat"sa slabeasca..pt ca nu i se oxigena cum trebuie creierul..din cauza grasimii..asa am ajuns la un nutritionist..care l-a invatat sa manance. Eu stiu din proprie experienta..ca regimurile drastice..aduc dupa ele..kg..si mai multe!!!
sotul meu mananca la ore fixe!!!!3 mese principale..si 2 secundare. Ultima masa e la maxim ora 19..sunt interzise prajelile de orice fel. In rest..totul e in limite normale. A slabit cele 30 kg in decursul a 4 luni jumate..si nu e vorba de slabiri spectaculoase..e vb de un mod de viata..mai sanatos..pe care si l-a impus..si pe care-l va respecta toata viata:)



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006




Super tare! sa o tina tot asa! ambitios.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput