Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(40)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Fetelor v-am vazut puiutii in poze. Ce frumosi sunt. Toti sunt atat de dragalasi. Nu dau nume, nu as vrea sa omit pe cineva. Sa va traiasca, sa va bucurati de ei.

Sabina 9+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Clara valorile scrise de tine, rectal, nu sunt consideratate febra... La temp. luata rectal se scad in jur de 5 puncte, chiar si la 37.6 ar fi o temp. de 37 luata la noi, la axila.
Iar 37 poate fi si dupa somn, sau ca s-au incazit, sau de la dinti... Pediatrul nostru zicea ca de la 38.5 rectal sa-mi fac griji ... pt. ca e de la altele mai serioase...
Multa sanatate... am reusit si eu performanta iarna trecuta
Ai grija de tine... si tinem pumnii sa nu ia fetele.
Cu unghia cum ai reusit?

Despre febra... eu nu le dau nimic, decat peste 38.5 ... daca le-as da inainte n-as stii cum urca temperatura, ca sa-mi dau seama care-i cauza... In caz ca e prea mare: nurofen, panadol si impachetari in porsop umed, cu apa calduta, mai rece decat temp. lor, ca sa le-o scada. La noi asta functioneaza, la Elena... care face mai mereu 40, 41 Medicamentele isi fac efectul foate greu si pt. foarte putin timp.
Evident ca nu le poti lasa la nesfarsit sa lupte si sa se agraveze... dar pana nu vezi cum e cu febra... daca e, sau daca nu e... eu una nu le-as da nimic pana la 38.5 (rectal)

Iar supozitoarele le-as tine pt. urgente... de ex. la noi cand cand creste temp brusc si f. mult, pun supozitor, in rest folosim siropurile... la 4 ore minim... dar daca nu s-a putut si n-a scazut febr, le-am dat si la 3 ore... asta f. rar... altfel cred ca le-as zapaci ficatul.



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Elianne, Sabina, multumesc f f mult.

Aseara la intrarea in casa le-am pus un sfert de paracetamol, care a rezistat in fundic cca 10 minute. Poate e in mintea mea, dar nu mai erau asa calde ca inainte.

Totusi de acuma nu mai dau nimic la temp asta. Am inteles ca e normala. Sper sa nu fie alte evenimente de genul acesta (ca de ieri nu mai port masca si sunt si eu mai bine)
Sunt curioasa daca le va vaccina med de familie luni in conditiile astea.

Legat de instinctul de mama, intr-adevar a functionat de fiecare data. Inainte sa nasc nu credeam f serios in asta, eram f cerebrala, dar...



................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Clara iti multumesc mult Data viitoare cand iesim cu caruciorul vom ridica spatarul de la carucior de la inceput.

Azi facem vaccinul care trebuia sa-l facem la 4 luni. Atunci aveau putin rosu in gat si pediatra ne-a spus sa nu le facem vaccin.
Tot atunci dr pediatru ne-a recomandat sa folosim aparatul cu aerosoli. Am luat si chiar e foarte bun pt caile respiratorii. Noi am folosit doar cu ser fiziologic si au trecut mucusorii la copii. Are masca pt copii si pt adulti asa ca l-am folosit si noi cand am racit.


"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

intru rar si atunci cu probleme... pt. mamicile mai experimentate.

De sambata ma confrunt cu Eni care l-a luat pe Nu in brate! Si daca n-o las in pace se lasa cu scandal, tipete si tavalit pe jos! Ieri de ex. plecam toate trei la cumparat ghetute ca vine toamna, explic mult si bine ce vom face de acasa, ajunse la magazin incepe circul, Eni nu vrea sa incerce nici o pereche de pantofi, dat din picioare, urlete.... in final cumpar pantofiori incercand la Ana, desi au marimi diferite am mers pe presupuneri. Am ajuns acasa i-am explicat ce a gresit si am pedepsit-o(2 minute singura la ea in camera) dupa pedeapsa din nou am repetat poezia. Nu trec 20 de minute, le chem la masa si ea NU , desi ii era foame .... a mancat in joaca nu la masa cu toata lumea ca iar se lasa cu scandal.
Am incercat si varianta(luni si marti si ieri dimineata) s-o incurajej la fiecare fapta buna, fara pedepse, doar cu explicatii dar fara rezultat. Ana in schimb e cumintenie intruchipata. Exista posibilitaea sa fie si pe fondul unei frustrari legate de Ana care nu face prosti. Intrebarea mea e o faza prin care trebuie sa treaca? trece de la sine? trebuie corectata?



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui pussi

intru rar si atunci cu probleme... pt. mamicile mai experimentate.

De sambata ma confrunt cu Eni care l-a luat pe Nu in brate! Si daca n-o las in pace se lasa cu scandal, tipete si tavalit pe jos! Ieri de ex. plecam toate trei la cumparat ghetute ca vine toamna, explic mult si bine ce vom face de acasa, ajunse la magazin incepe circul, Eni nu vrea sa incerce nici o pereche de pantofi, dat din picioare, urlete.... in final cumpar pantofiori incercand la Ana, desi au marimi diferite am mers pe presupuneri. Am ajuns acasa i-am explicat ce a gresit si am pedepsit-o(2 minute singura la ea in camera) dupa pedeapsa din nou am repetat poezia. Nu trec 20 de minute, le chem la masa si ea NU , desi ii era foame .... a mancat in joaca nu la masa cu toata lumea ca iar se lasa cu scandal.
Am incercat si varianta(luni si marti si ieri dimineata) s-o incurajej la fiecare fapta buna, fara pedepse, doar cu explicatii dar fara rezultat. Ana in schimb e cumintenie intruchipata. Exista posibilitaea sa fie si pe fondul unei frustrari legate de Ana care nu face prosti. Intrebarea mea e o faza prin care trebuie sa treaca? trece de la sine? trebuie corectata?



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!


Pussi, stiu ca nu sunt mamica experimentata, dar in clasa adesea am avut "onoarea" de astfel de manifestari.
Cred ca Eni arew abilitatea sa te speculeze deja...

Ele sunt caracteristice pe la 2 ani in general si fac parte dintr-o paleta de comportamente normale la aceasta varsta. Tin de dezvoltarea identitatii de sine si se datoreaza incapacitatii copilului de a vedea global pana unde sew intinde autoritatea lui si a celorlalti. Nu stie care ii sunt limitele, ce e voie si ce nu, si cat de relativ este acest "nu e voie". Chiar nu e voie sau se poate negocia. Unii copii sunt frustrati de anumite lucruri, oameni, comportamente din jur si asa isi manifesta frustrarea.
Este normal ceea ce face Eni, dar nu trece de la sine. Cheia rezolvarii cred ca consta in hotararea ta ca adult (parinte) in trasarea anumitor limite comportamentale si consecinte a faptelor ei care se petrec chiar in prezent. Copiii asa mici rar inteleg timpul trecut sau viitor si rar fac legatura cauzala cu ceea ce au facut ieri sau cu ce for primi maine daca fac azi ceva. Cu f multa blandete, pozitivitate si f scurt si concis ii spui ce se intampla daca nu incearca pantofii, de exemplu. Daca ii probezi aici in magazin, ii putem cumpara pt ca o sa iti vina bine. Altfel nu ii putem cumpara.

Adesea copiii invata chiar de la noi negativismul, adica noi ii intarim, folosim prea des cuvantul nu in divesre comunicari: daca nu faci nush ce, nu primesti nush ce.... Poate uneori e mai bine sa formulam pozitiv enuntul: daca faci (asta), o sa vezi ce bine va fi ca vom face (aia).

Sper sa nu te superi ca m-am bagat ca musca in lapte. Mi-am amintit de colega mea care era maistra in negocierea cu copiii si putea neutraliza orice conflict foarte abil cu o atitudine hotarata, dar f blanda. Nu lasa de la ea in favoarea copilului niciodata, cel putin nu in acel moment in care copilul specula.

Pedeapsa si recompensa le folosea imediat ce se petrecea comportamentul nedorit. Nu vi la masa? Ok, nu mananci nici in camera (clasa), nici acum, nici pauza viitoare. (si chiar nu manca)

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

eheee grea perioada asta cu luatul nu-ului in brate...pot sa te consideri norocoasa ca numai una dintre gemene se comporta asa.
la noi a cam trecut nu as sti sa-ti spun ce a functionat, da eram disperata, nu stiam cum sa ma mai comport..
cert este ca atunci cand ii apucau crizele prin magazine ii luam in brate si directia acasa unde-si reveneau ca prin minune, fara sa mai fie nevoie sa le mai facem noi ceva; noi am preferat sa ocolim magazinele si tot ce putea sa le declanseze crizele.
Acuma e muult mai bine, ne intelegem, ii anunt intotdeuna unde mergem si pt ce, daca se vad in fata jucariilor si cer cu glas stins, le explic ca nu avem bani pt jucarii ci doar pt mancare, etc...
aparat de aerosoli avem si noi si ne-a scapat de multe tratamente cu antibiotice anul trecut, fiind primul an de colectivitate.
eu stau mai pe margine asa, nu prea va cunosc, incerc sa va citesc insa in fiecare zi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Fetelor voi v-ati revenit complet cu silueta dupa nastere? Si la cat timp?

Incep sa ma necajesc in legatura cu treaba asta. Am dat jos dupa nastere imediat 14 kg aproape. Mai aveam de dat destul de mult, dar in loc sa mai slabesc, eu am pus pe mine si iar am 80 kg. Asta de prin iunie. Si nu slabesc decat max 1 kg cu greu, apoi pun la loc.
sunt zile in care nu mananc aroape nimic, si acel nimic e fruct.

Tocmai am gasit o cura de slabire buna, dar radicala, care nu ma reprezinta, dar am zis ca na... o sa o fac. Si in ziua aceea m-am trezit viroza si am amanat.
Inainte gasisem o pastila de slabit si dupa doua zile am vazut la TV reportaj despre ea. M-am lasat urgent.

Voi cum ati slbit? De la sine sau cu ceva trucuri?



................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Pussi eu iti pot raspunde din prisma fetitei mele de 3 ani si 3 luni. Cu ceva timp in urma incepuse si ea cu faze din astea. La mine a tinut si tine in continuare santajul. Daca nu faci asa, nu primeste aia. Sau daca nu stie ce sa aleaga si face circ ii prezint 2 variante si ea sa aleaga. Uneori recunosc, ca mai cedez si eu si fac ca ea, totusi incerc sa ma mentin pe o linie de plutire. Varsta de 2 ani este f dificila, si cum a zis si Clara sunt comportamente normale, acum tine de noi ca parinti sa stim sa le gestionam. Pe Travel&Living este o emisiune care se numeste "Take Nanny Emma home". Emisiunea se difuzeaza seara in jur de 8.30 si ziua la pranz parca in jur de 13.30. Sunt multe lucruri interesante de aplicat. Eu am mai cumparat cartea lui Irina Petre "Si tu poti fi super nanny", mai sunt si acolo sfaturi utile.

Clara eu cu Alexandra am luat 25 kg, ajunsesem la 80 kg. Cu sarcina am dat jos 10 kg, apoi pe parcurs 5 si am mai ramas cu 10 pe care nu am putut sa le dau jos. Sper ca de data asta sa nu mai iau asa mult, desi avand in vedere ca sunt 2 copii....

Sabina 9+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Lulu nu sta pe margine. Te invit sa ni te alaturi. Si eu sunt noua. Abia am poposit pe forumul gemenilor.

Sabina 9+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput