Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(40)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

vazut pozeeee...
Doamne, ce dulceturi!!..
Karina, deci nu sunt monozigote printesicile tale? Da-s atat de duulci...
Laura, sunt mortali shtrumphii tai! Imi inchipui ce fain e cu ei, marisori, asa...
Lachi, ce fain de voi, cu Mickey & Co! Va invidiem!

Noi suntem mai bine, nu mai avem asa multi mucisori si nu mai tusim deloc. Adica fetitele, pardon! Ca mama nu se lauda.. M-am trezit azidimineata cu o usturime-n gat de toata "frumusetea".. Iau strepsils si ma "spreiez" cu bioparox. Trece, nu-i bai! Fetitele sa fie ok..

Pupicim trupa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am facut modificarile in listuta, ca uitasem de dim.


Dalina multa sanatate
Asa am aptit-o si eu la ultima raceala... m-a durut gatul vreo 2 zile.. o zi mai rau... dar a trecut...

Lachi abia astept pozele... bravo voua ca va plimbati... ce daca dati bugetul peste cap, las' ca recuperati dupa plimbari.



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

luminita2008 Cred ca raman pt caruciorul de la inglesina, mi se pare destul de complicat ce mi-ai explicat tu acolo, mai ales ca un asa sistem de 2 carucioare+spatiu nu cred ca incape pe trotuarele inguste din Constanta.
ioana5255 Caruciorul pe care l-am ales este exact cel pe care ti-l ofera lachione. Desi e mare nu este foarte greu (15kg), incape pe trotuare, landourile sunt perfect orizontale si le poti pune ori cu fata spre tine ori invers ori fata in fata, plus ca se transforma in scaune sport. Pretzul e maricel, dar cum eu sper sa fie unicul carucior pe care il voi achizitiona, cred ca merita. Plus ca poti lua si scaunele de masina care se pot atasa caruciorului, dar mai costa si alea 635ron/buc. Eu nu am sa le iau acum, primesc scoicile (de la alt producator) de la cineva si probabil ca voi lua deja pt grupa 2 de greutate...mai e mult pana atunci. Aaa..inca un atu pt caruciorul asta: landourile sunt detasabile, deci poti sa te cobori cu ele de acasa si cu bb-lusii inauntru; eu sasiul o sa il tin in boxa sau in masina.


25+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna fetelor,

Fetitei noastre nu ii place in carucior. In primele doua luni nu au fost probleme. Incepand din luna a treia pana acum vreo saptamana (la 5 luni), Bianca plangea un pic cand plecam, adormea (vreo jumatate de ora) si dupa ce se trezea plangea inapoi tot drumul. Daca o iau in brate nu mai spune nimic. Asa ca ne intorceam cu ea in brate, cand mai incercam sa o asezam in carucior zici ca o tai.
Ultima data cand am iesit nu a adormit si a plans ori de cate ori o asezam in carut, asa ca tot cu ea in brate.
Lui Bogdan ii place, nu scoate un sunet cat ne plimbam.

Ce sa fac? credeti ca dupa ce o sa stea in fundulet si ii ridicam spatarul la carucior va vedea lumea altfel si nu va mai plange? Eu asa sper dar nu stiu ce sa zic.

Am incercat cu zdranganele, suzeta, bibe cu ceiut, nimic nu functioneaza, doar bratica.

De vreo luna iesim cu port-bebele. Asa nu plange si ne plimbam linistiti. As vrea sa iesim si cu caruciorul ca stau mai bine in el dar nu stiu cum sa fac cu Bia.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

elyanne multumim pentru updatel.
Larisel multumesc pentru info. L-am vazut si eu. Ii sunt foarte recunoscatoare Laurei.

Noi vom lua scoici sau scaune de masina inca nu stiu exact, sotul se ocupa de la Recaro. O scoica mai avem oricum de la Alexandra. Ar fi sa mai luam una. Alexandra a stat in scoica pana la 1 an, apoi a avut un scaun de la Brevi si acum are unul de la Recaro grupa 3-8 ani parca. Suntem foarte multumiti de el, chiar daca a costat un pic mai mult. Eu sunt pro siguranta in masina si nu as tine niciodata copiii in brate.

Sabina 9+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salutare, sdalutareeeee
Ne-a fost dor de voi!
Absenta noastra este motivata: mami cobzaaaaaaa cu pneumonie si cu viroza acuta a cailor respiratorii... si cu unghia rasa de pe indicele stang, ca sa fie tot tacamul complet.

Doua zile nici nu am citit, in rest doar am citit sa recuperez, ca ma simt cam aiurea fara degetul aratator functional, dar m-am obisnuit.
Am luat un kg de pastile de tot felul si vitamina C+ algo Iv si polidin Im, dar degeaba, pana nu am stat in pat doua zile ... nici un semn de bine.
Acum convalescenta...

.............................................................
Ce ma bucur ca suntem asa de multe!

Burtici noi, mamici noi, gemenuti proaspeti!

Vazut poze noi taticule de Eva si Sofia! Superbe! O sa fie o aventura frumoasa, o sa vezi. All 4 for 1, 1 for all 4!

Dalina, sa stii ca m-am gandit mult la tine cand am citit ca ai clasa I. E greu cu ei si fara copii acasa... d'apoi cu copii, d'apoi cu copii mici, ... care sunt si gemeni... si grupa mica. Tu nu iei ceva vitamine? ... nu, intreb serios, nu iti administrezi ceva stimulent imunitar si supliment alimentar ca sa treaca mai stressless perioada asta? Si vine si iarna.
Mare consum de energie. Bine ca este de unde.

Lumi, am citit de concediul vostru colorat cu tot felul de patanii. Bine ca sunt bine huni acum. Te pregatesti de ziua lor?

Lachi, mi se face dor de luna noastra de miere cand ne-am luat cu sotz cate un bilet EuropaPass si, cu rucsacii in spate, am cutreierat Italia, Monaco, Spania, Andorra, Austria, Ungaria - chiar o luna de zile. Franta a ramas pe langa. Si i-am spus atunci ca trebuie musai sa vedem Parisul (el) si eu Disneylandul, dar cu tot cu familia extinsa cand va fi sa fie. Sper sa fie fetele fani chestiuni Disney.

Sabina, am vazut ca s-a rezolvat problema cu carutul vostru ...si intr-un mod cat se poate de frumos. pt donatori.
Noi avem Bertoni. Noua ni s-a potrivit destul de bine, desi nu are super dotari. A fost 450lei, l-am luat de nou. Cel mai mare defect, si cred ca singurul serios, este ca nu are maner reversibil. Mai are cateva lipsuri, dar acum cred ca acelea sunt mofturi. Totusi, daca mi-as permite, as lua unul mai sofisticat, chiar cu pretul pretului mai mare.
Cu patuturile am procedat ca toate "antevorbitoarele" . Pana cand dormeau comod una langa alta, le lasam impreuna impartind in diverse pozitii un patut (de-a latul, de-a oblicul, de-a lungul cu capetele in colturile opuse), apoi le-am mutat in doua patuturi pe care le folosesc alternativ - pt ca unul e mai aproape de geam soi are mai multa lumina, altul e in colt si are caruselul. Nu au paturile lor personale. Si asa, alternand patuturile, le punem cand cu capul spre o extremitate a patutului, cand spre cealalta, tot din considerente de lumina.

Iuca, asa eram si noi cu Anto intr-o perioada. Intre 4 si 5 luni. Nu statea sub nici o forma in carucior. Apoi la 5 luni jumate am ridicat spatarul la primul nivel (doctorita ne spunea sa facem asta la 4 luni jumate, dar mi-era frica). De atunci sta mai cu drag acolo, chiar daca si acum mai face figuri, dar nu asa de des. Vede mai bine ce se petrece prin jur si e mai multumita. Somnurile principale le face acum in casa, asta era o alta problema a ei, nu incapea in spatiul de acolo comod. Ea doarme f labartat.
Iulia, saracuta, sta fara nici un mac si tolereaza schemele sora-si, parca cu compasiune fata de noi.

Bogdana, ma bucur tare pt Andrei. S-a rezolvat pur si simplu problema sau ati recurs la ceva trucuri comportamentale? Se poate sa fi scris deja, dar am citit in urma f in diagonala si se poate sa fi pierdut informatia.
Nepotelul meu si saptamana asta a marait.

Pupam pe toata lumea.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Am uitat sa va intreb ceva.

Fetele mele sunt bine, slava lui DD, nu au luat de la mine.
Mai exact au doar temperatura in jur de 37 seara,rectal. Duminica aveau 36,9, luni 37,5, ieri seara 37,6. Se poate sa fie de la dinti, dar nu simt nimic la gingie, ci doar se maraie si se scarpina pe acolo.
Ma bucur ca nu au facut reactii urate la boala mea, dar ma ingrijoreaza febra aceasta, la care nu ii cunosc exact cauza.
Am vrut sa le dau cate un sfert de supozitor antitermic, paracetamol sau nurofen pt copii, dar sotzul si nasa lor (care e cadru medical) spuneau ca e bine sa nu le dau nimic daca nu fac 38, pt ca organismul trebuie sa stie sa se apere la febra mica singur.

Eu inclinam sa le dau tocmai ca sa previn o febra mai mare, atata timp cat ultimele seri tot mai mare si mai mare le-am gasit temperatura, chiar daca nu e inca critica. Ma gandesc sa nu astept, Doamne fereste, sa se complice treaba, sa actionez acum.
Voi cum ati face? Cum ati procedat in situatii similare? Ati lasat organismul sa lor sa lucrezeze sa se caleasca imunitatea sau ati prevenit?
Precizez ca eu am o chestiune la plamani despre care nu se stie exact daca e virala sau nu, e o problema recidivanta de multi ani, dar la gat am ceva viroza, cica. Deci e un mediu dubios aici la noi.

Multumesc tare mult.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Clara ai intrebat pediatrul lor?

Eu i-am dat mereu preventiv. Cu Alexandra am avut mari probleme cu febra pana la 2 ani. Ajunsesem sa ii fac impachetari, sa ii dau antibiotic, antitermice si tot sa nu scada. Asa ca eu am ramas cu o graoaza fata de perioada aceea si prefer sa ii dau preventiv. Ce stiu eu de la pediatra Alexandrei ca maxim 38 poate fi de la dinti, ce este peste deja e infectie.

Fetelor eu nu mai pot de greturi. Pana acum nu am avut mare lucru, dar azi a fost un cosmar. Nu am vomat, dar nici mult nu mai am.Abia am putut manca ceva. Sper sa fie bine bebeii. Marti ma duc la control, nu mai am stare pana atunci.

Sabina 9+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Clara ai intrebat pediatrul lor?

Eu i-am dat mereu preventiv. Cu Alexandra am avut mari probleme cu febra pana la 2 ani. Ajunsesem sa ii fac impachetari, sa ii dau antibiotic, antitermice si tot sa nu scada. Asa ca eu am ramas cu o graoaza fata de perioada aceea si prefer sa ii dau preventiv. Ce stiu eu de la pediatra Alexandrei ca maxim 38 poate fi de la dinti, ce este peste deja e infectie.

Fetelor eu nu mai pot de greturi. Pana acum nu am avut mare lucru, dar azi a fost un cosmar. Nu am vomat, dar nici mult nu mai am.Abia am putut manca ceva. Sper sa fie bine bebeii. Marti ma duc la control, nu mai am stare pana atunci.

Sabina 9+, mamica Alexandrei





Multumesc f mult, Sabina.
Pediatra nu e o tipa grozava. Si mi-a dat de intels ca as fi o mama panicara. Asa ca am vrut pareri de la mame de copii mici ca sa ma lamuresc, parca am incredere mai mare in cineva care are copii mici la activ, decat in cineva care vede zeci de copii pe zi si nu mai e sensibil la probleme de detaliu si amanunt. Oricum, Dr vede rezolvare la orice numai cu antibiotice sau cu chestiuni radicale.


Legat de greturi, eu am avut toata sarcina. LA sfarsit am vomat numai acid si ma obisnuisem cu starea.
Cel mai rau din rau a fost intre 7 si 9 saptamani, intre 6 si 14 a fost o perioada mai larga de rau, culminand cu acea perioada intre 7 si 9.
Stari de greata toata ziua. Daca ma intindeam aveam senzatia ca se rastoarna din mine si apa pe care o beam, ca de mancat.... nu prea se punea problema. Nici catre bucatarie nu mergeam. Simteam si din coltul opus al casei daca deschide cineva frigiderul ...si oamenii putzeau oribil cu totii. Pana si sotz, saracul,... care nu mai stia cate dusuri sa faca zilnic - ca altfel i se reprosa () ca miroase a de toate incepand de la gura pana la picioare. Parca era mai bine cand puteam voma, ca ma linisteam la stomac si ma obosea actiunea in sine atat de tare incat puteam dormi cateva ore.
Dar erau zile cand ma incapatanam sa nu vomez ca sa ramana ceva si in organism.
Ca sa nu ma dezhidratez si sa ajung in spital luam saruri la plic de la farmacie. Erau f bune.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Clara azi a fost prima zi de greata accentuata. Eu ma bucuram ca am intrat in 3 luni si incep sa ma potolesc, dar de unde vad ca e ai rau. Azi nu am suportat nici un miros. Azi sotul a venit la mine sa vada ce fac si l-am trimsi la plimbare, i-am zis ca miroase a tutun si vomit mai rau. A plecat val vartej. Spre seara abia cu chiu cu vai am reusit sa mananc o mica bucata de carne si un pic mai multa salata. Dar orice vad si simt imi face greata. La Alexandra a fost altfel, dar cum se zice ca nici o sarcina nu seamana cu alta....

Legat de fetitele tale, eu mai zic ceva, fa asa cum iti dicteaza tie instinctul de mama. Sunt sigura ca nu vei da gres.

Sabina 9+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput