Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(40)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana5255

Hello,

ma numesc Sabina. Mai primiti o burticuta de gemeni, printre voi? De curand am aflat de la eco, ca pe langa bebe, pe care il stiam mai este unul. Suntem foarte fericiti. Mai avem o fetita, Alexandra, 3 ani si 3 luni.

DPN-ul meu este 21.04.2010.

Sabina 9+, mamica Alexandrei





Sarcina usoara si cat mai la termen!


25+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna dimineata tuturor!

Petrean, va bucur foarte tare sa aud astfel de vesti bune! Mult noroc in continuare si fara imbolnaviri.

Luludani, bun venit ! Sa-ti traiasca comorile! Si noi am inceput sa avem probleme cu gelozia. Daca o iau pe una in brate trebuie sa o iau imediat si pe cealalta. Se cearta din tot felul de nimicuri : haine, jucarii, care este prima la o activitate. Inclusiv la cresa Ana era geloasa pe Moni si o tragea de mana sa nu se mai joace cu ceilalti copii. E foarte dificil. Va trebui sa devenim experti in negocieri. Oricum noi avem periaoda noastra de giugiuleala : dimineata cand se trezesc. Atunci cand nu se trezesc amnadoua odata si se arunca pe mine, le trezesc pe rand cand pe una cand pe cealalta prima si avem cateva minute de alint. Tati nu prea e de acord. Zice ca le rasfat, dar mi se pare OK sa avem macar cateva minute de alint pe zi.


Felicitari tatic de Sofia si Eva! Sunt absolut superbe cele doua mici printese si cu un asa tatic si mamica sigur vor fi foarte fericite. Multa bafta sa ajungeti repede repede acasa.

Va multumesc fetelor pentru urarile de santate. Am fost aseara la doctora si se pare ca ne-am ales cu o amigdalita. La Ana este aproape gata insa la Moni abia ieri s-a declansat. Asa ca azi noapte febra la greu, nas infundat. Sper ca astazi sa-si revina doar cu antitermice, fara sa apelam la antibiotic. In schim ne-am ales si noi, eu si tati, cu aceleasi simptome. Se pare ca o sa facem si noi bolile pe care le iau ele de la cresa. Asa ca deocamdata stau acasa. Cand vom incepe din nou cu cresa iar va fi intristare.

Va pupam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

luminita2008 Dar cum prinzi tu 2 carucioare sport? Sau iesi tot timpul la plimbare cu un ajutor ca sa impingeti fiecare cate unul. Eu initial tot asa ma gandeam sa iau 2 carucioare si sa gasesc un sistem de unire pt ca de cele mai multe ori voi fi singura cu bb-ii si cu 2 carucioare... Dar am inteles ca daca unesti 2 carucioare unice se blocheaza rotile din fata la curbe si nu numai si deci sunt ineficiente, asa ca iar m-am apucat sa caut carucior dublu...inca nu am cumparat dar ma gandeam la www.inglesina.ro/eshop/product.php?id_product=15" target="_blank">asta, care merge si tip landouri pana la 6 luni dar si sport dupa...si as scapa sa cumpar alt carucior sport ulterior; plus ca sezuturile sunt reversibile, iar materialul pare destul de grosutz (pe noi ne prinde in plina iarna).

luludani Sa-ti traiasca "nazdravanii"! Scrie mai repede 10-12 mesaje ca sa scapi de moderare, altfel risti sa sarim mesajele tale care apar cu foarte mare intarziere.

MadyEr Insanatosire grabnica la toata familia...offf!



25+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Larisel, foarte frumos carutul ales de tine. Fetel;e care au incercat si varianta cu doua carucioare pot sa-ti de amia multe sfaturi. Noi am avut varianta cu scaunele unul langa altul, foarte greu (25 kg) si foarte greu manevrabil, nu avea rotile pivotante. Asa ca ne-am bucurat cand am scapat de el.

Dalina, multa putere in continuare. Stiu cum este ca si eu saptamanile astea cat au mers la cresa program scurt am avut un program de genul : trezire la 06.00, mers la cresa, apoi servici, mers la cresa la prans, duz fete acasa, intors la servici, apoi cumparaturi, mancare sau ce altceva mai era nevoie. Imi inaginez la tine care trebuie sa tii in mana o clasa de pitici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

larisel exista cleme speciale cu care se prind 2 carucioare..si eu am 2 sport..pentru lunile urmatoare



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Luminita, Laura am vazut pozele

Mady multa sanatatate. Cam asa este in primul an, din pacate Mandra mea s-a imunizat pur si simplu... fara alte ajutoare... doar vitamina C pe perioada iernii si un oscilo pe saptamana.

Sabina bine ai venit Sarcina usoara iti doresc.
Noi am avut un carut dublu, unul langa celalalt... de la Hauck... f. greu, f. prost (s-a stricat relativ repede)...
Patuturi: 2 de la bun inceput... din lemn... Nu prea imi plac cele care se strang pentru ca fosnesc ... si mi se par mult mai sigure si ma irezistente cele de lemn... Pentru deplasari am luatdoua patuturi pliante cat mai simple, cat mai ieftine.

luludani bine ati venit. Copiii nostri sunt cam de-o seama La noi Mihai e foarte "mamos" si-l cam alunga pe Andrei daca se apropie de mine cand e el in bratele mele... Andrei e mai intelegator si lasa de la el si la fazele astea, si la jucarii, cand se cearta... Dar Andrei e foarte "isteric" cand se supara, nu reusesc sa-l linistesc prea usor... se duce inr-un colt si n uvrea sa vada pe nimeni pe langa el... Mihai in schimb, daca i-ai da un pupic se calmeaza... Avem de lucrat la asta
La capitolul vorbit... prea putin... asa ca nu avem inca "probleme" cu intrebarile

dalina succes cu intratul in ritm ... e greu

karina ne bucuram ca sunteti bine. Am vazut si pozele




CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

multumim frumos pt primire, felicitari parintilor pt buburuzele nou nascute, am vazut pozele si m-am emotionat, amintindu-mi de inceputurile noastre..
ca sa raspud si eu la intrebari: noi am folosit carut lung, adica cu scaunele unul in fata celuilalt, de la baby care, s-a dovedit a fi o alegere destul de proasta deoarece scaunelul din fata se lasa doar pana la 45 de grade deci cine se nimerea in fata la somn era cam chinuit; l-am folosit destul de putin, vreo 5 luni, si alea chinuite ca ne intoceam cu ei tot timpul in brate.
cu patuturile am avut si noi unul pana pe la 4 luni parca cand am luat al doilea, in care au stat apoi pana pe la 2 ani cand deja bogdan care are un somn foarte dezordonat nu mai incapea in el, se trezea palgand din cauza ca era incomod si am trecut la paturi mari, facute la comanda, cu aparatori, in care dorm si azi f fericiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Fetelor multumesc de primire.

Larisel mie mi se pare un pic cam mare si incomod carutul, si cam scump. Eu am vazut pe net ceva Cosatto You 2 sugar&spice. AM vazut la o mamica in cartier. Mi s-a parut un pic cam stramt, dar parca pare ok la prima vedere, trebuie sa mai studiez problema. Mai vazusem ceva pe babycomfort, dar mi s-au parut foarte greu manevrabile, erau parca de la Hauck. Mai vazusem ceva de la Peg Perego, dar nu cred ca se lasa de tot pe spate. As fi preferat landouri cu fata spre mine, chiar daca nu stau multa vreme acolo, dar parca sunt eu mai linistita ca ii vad, Tot mai caut, dar nu gasesc nimic, care sa corespunda.

Si eu cred ca varianta 2 carucioare legate e mai greu de manevrat. Noi avem unul de la Chicco ramas de la Alexandra si daca l-am lipi de inca unul, s-ar bloca rotile, nu cred ca as putea sa il imping de colo colo prin hartoapele din Bucuresti.. Nu cred ca o singura persoana le-ar putea manevra.

Sabina 9+, mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

larisel, eu ies fie cu ajutor, pe soacra mea sau pe sot, fie singura, soacra mea lucreaza in ture si nu e mereu disponibila, iar sotul nu ma poate ajuta decat in weekend, din pacate.
pentru a iesi singura cu 2 caruturi fie apelezi la clemele speciale de care vorbea si bogdana, fie inventezi ceva, ca mine. pardon, ca sotul meu, ca meritul e al lui. adica 2 tije care se prind in suruburi, sus si jos, iar distanta e cam de 20cm intre caruturi, tocmai ca sa aiba loc rotile din interior pentru rotire. prin urmare, la mine e chiar f usor, nu e deloc greu manevrabil asa, noul carut dublu, din contra, mi-e mai usor asa decat cu cel dublu, de care vorbeam ceva mai devreme.

atentie la clemele respective, daca te orientezi spre asa ceva si gasesti in comert, ele nu se potrivesc pentru orice tip de carucioare, trebuie testat si vazut inainte.

repet, se manevreaza f usor asa, cu distanta ceva mai mare intre carucioare, nu se blocheaza rotile la curbe, e chiar ok.

sper sa faci alegerea cea mai buna.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Karina felicitari! Sa va traiasca minunile, sa fie sanatoase, norocoase si sa va bucurati de ele! Sunt superbe!

Sabina tu esti insarcinata cu gemeni? scuze, am citit din urma dar nu mai retin. Daca da, iti ofer eu caruciorul nostru Inglesina pt gemeni super bun pentru trotuarele din bucuresti si la care se lasa scaunele pe spate complet facandu-se un landou perfect, dar il poti folosi si ca carucior sport. Landourile sunt puse unul in continuarea celuilalt si poti pune copiii si fata in fata si spate in spate si unul dupa celalalt. Eu am fost foarte multumita de el.

fetelor ne-am intors duminica noapte din Disneyland si ce sa va spun... a fost superb! fetitele s-au simtit extraordinar, ele chiar cred acum ca Mikey si toata trupa exista, dupa ce au mancat cu ei micul dejun, s-au jucat si fotografiat cu ei, i-au vazut live in spectacole si parade, etc. Am fost cu adevarat intr-o lume de vis! o sa pun poze cand o sa stiu si cum. nu stiu sa-mi instalez dropshot-ul.
am avut o surpriza acolo: nu au mai vrut sa doarma in patuturi de copil si au vrut cu mine in patul mare. Ele au dormit iar eu le-am pazit si adunat de pe jos toata noaptea. Pana intr-o noapte cand mi-am bagat dopurile sa nu mai aud nimic si rau am facut pentru ca spre dimineata Karina a venit (s-a intors) la patul mare si era congelata toata, cred ca a cazut din pat si fiind bezna nu a mai stiut unde e si s-a culcat pe jos de era asa rece. no problem, ca nu a racit.

Inca nu au venit patuturile dar sper din tot sufletul ca saptamana asta sa le schimb dormitorul pentru ca chiar au nevoie de mai mult spatiu ca sa se odihneasca bine. sunt si mari, capritzele.

Pe 9 octombrie plecam iar pana pe 18 in Elvetia si in decembrie in Austria si sper sa nu dam faliment ca am cam sarit calul anul acesta. In noiembrie nu plecam nicaieri pentru ca trebuie sa fiu eu la Brasov si o sa iau si fetele cu mine pentru vreo 10 zile.

Sunt mandra ca m-am descurcat singura doar cu sotul cu 2 copii de 2 ani si nici doua luni fara carucioare in alta tara nu tocmai aproape. De fapt noi nu am luat carucioarele decat in Croatia si bine am facut pt ca altfel nu am fi putut vizita Parcul National.

Va pup pe toate, nou venite, mamici si burtici!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput