Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(40)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Luminita, vreau sa imi cer miiii de scuze ca am "ratat" momentul oprtun pentru a va ura, din suflet, LA MUUUULTI, MUUULTI ANISORI, EDI & ROBI!!!
(mea culpa... )
Sa le daruiasca viata numai fericire, sanatate si noroc, sa va aduca numai bucurii!
Am vazut pozele.. superbe torturile, super participantii!
SA CRESTETI MARI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

eu sunt in convalescenta, abia ma dreg.. dar tot tusesc noaptea ca o TBC-ista..
Fetitele de o saptamana nu merg la gradi, a fost Miriam prima cu febra (marti) iar apoi a fost Anita.. Bineinteles ca am ajuns iar la antibiotic. Au fost zile in care plecam de la scoala si ma clatinam ca un betiv, de oboseala si de extenuare.. fetitele bolnave, eu la fel.. la mine in clasa sunt vreo 5 bolnaviori.. de fapt cred ca de la ei am luat-o si eu.. sau fetitele de la gradi.. ca a zis educatoarea ca lipsesc vreo 10 mici.. (e grupa mixta). Nu mai conteazaza acum care de unde.. sper sa se termine si sa le pot duce iar la gradi marti, ca luni avem greva..
Pe langa boala mai e si trezitul de doua ori pe noapte sa le pun pe olita.. iar dupa ce fac gimnastica cu amandoua sa le iau din patuturi si sa le pun la loc.. sa mai adoarma cine poate! Ca aproape-o ora ma uit pe pereti.. Si toate noptile astea se-aduna.. Ma mai ajuta si Alex, dar acuma, candau fost bolnavioare, m-am dus eu, sa le "pipai", sa vad daca au febra.. nu puteam sa stau..

Clara, mersi pemtru grija!
Da, iau calciu cu magneziu, zinc si D.. Si mai iau si un sirop cu extract de Goji, (de la Life Care) care are exact rolul de revigorare si imbunatatire a starii generale. Dar se pare ca sunt mai multe pe capul meu in perioada asta decat pot duce.. si prea brusc..
Offf.. hai ca destul m-am plans..

Nu mai am timp de nimic.. si nici afara n-am mai iesit cu buburuzele in ultimele doua zile.. Parca-mi ploua si-mi tuna... si a mai venit si friguul asta.. Ma mai streseaza si inspectia de grad...
Off.. astept vremuri mai bune..

Pupicim trupa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

Anita Asteptam cu nerabdare sa vedem ce ai!

Dalina Fir-ar sa fie, cand vine una rea, vin toate! Visul meu de mic copil era sa devin invatatoare, dar am ajuns sa termin turismul. Adevarul este ca este o meserie superrrrr solicitanta si cand mai ai si alte belele pe cap iti vine sa . Oricum iti uram multa sanatate tie si la fetite , sa treci cu bine peste inspectie si sa auzim de bine!

Voi la cate luni ati pus bebeii prima data in premergator? Fetele mele nu pun pasi aproape deloc , de fapt nici macar nu tin talpitele cum trebuie. Ma gandeam ca daca le iau premergatoare , poate isi dau drumul la mers. Pe de alta parte,sunt grasane si ma gandesc sa nu le afecteze coloana!

si o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ciobotaru

Anita Asteptam cu nerabdare sa vedem ce ai!

Dalina Fir-ar sa fie, cand vine una rea, vin toate! Visul meu de mic copil era sa devin invatatoare, dar am ajuns sa termin turismul. Adevarul este ca este o meserie superrrrr solicitanta si cand mai ai si alte belele pe cap iti vine sa . Oricum iti uram multa sanatate tie si la fetite , sa treci cu bine peste inspectie si sa auzim de bine!

Voi la cate luni ati pus bebeii prima data in premergator? Fetele mele nu pun pasi aproape deloc , de fapt nici macar nu tin talpitele cum trebuie. Ma gandeam ca daca le iau premergatoare , poate isi dau drumul la mers. Pe de alta parte,sunt grasane si ma gandesc sa nu le afecteze coloana!

si o duminica placuta!

Angi mami de doua nazdravane mici Stefania si Teodora (24.03.2009 - ajunul Buneivestiri)

http://stefiteo.shutterfly.com

Ai mei nu au stat nici o secunda in premergator. Oricum fetele tale sunt prea mici pt asa ceva.

Uite aici cateva subiecte unde s-a mai discutat despre premergatoare:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134435
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131939
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125065



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

neatza.

Luminita am admirat si noi pozele cu petrecerile hunilor..superbi amandoi cu beculetele lor....super taree felicitari lui Edi pt primii pasi si la cat mai multi si felicitari si lui Robi pt "mami" mult asteptat si special...bravoo ai baieti mari de acum.

ciobotaru multa sanatate la bebice ca am vazut ca ati facut vaccinul. Noi am stat in premergatoare doar 2 sapatamani caci nu-mi placea cum paseau si ele se impingeau ca mai apoi sa alunece pe parchet si nu le-am mai pus...aveau cam 7-8 luni.

Bogdana o super veste mi-ai dat..sper sa fie valabil si la noi...Doamne ajuta!!!


Clara noi de pe la un an folosim canita cu cioc de la primii pasi,insa doar acum au invatat sa bea din ea cum trebuie ca pana acum faceam numai apa pe unde umblau cu canitele,mereu eram pe urmele lor sa sterg stropii de apa.

Moniland

Dalina multa sanatate..of si eu am fost racita si vad ca fetele pana acum au avut si inca mai au doar mucisori speram s atrecem cu bine vremea rece,ca anu trecut am patit-o si nu ma vreau.multa sanatatate si tie si la printese


Acy s ava zic de noi..Teo mi-a cazut din patut...mi-a fost taree frica e distanta cam mare si fix in cap...am crezut ca morrrr si sub ochii mei,n-am putut face nimic sa impiedic caci a fost totul intr-o fractiune de secunda si eu calcam hainutele si eram prinsa intre pat si masa de calcat..uff nu pot uita momentul imi venea sa ma dau cu ...acum stau mereu cu teama cand le las in patut caci le vad mai mereu ridicandu-se pe varfuri,ele oricum stau in patut doar cand dorm caci acolo adorm in rest pe jos...
Doamne ajuta si multa sanatate la toti copilasii.







In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

anita83 Cum adica e normal sa faci colita? Sa ne anunti si pe noi rezultatul de la eco !

dalina Insanatosire grabnica!


27+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Multumesc mult pentru ganduri!
Fetitele sunt mai bine, nu mai au decat mucisori transparenti si subtiri (Anita ii avea zilele trecute grosi si verzui-scuze.. ) iar tusea Anitei s-atransformat in tuse productiva, drept pentru care am trecut de la Patlagina la Humex. Doar-doar se termina odata, ca o lungeste de o saptamana. Ba mai mult, aseara s-a vaitat rau de urechiusa. I-am dat Nurofen si i-ampus catel de usturoi in tifon in urechiusa, caciulita pe cap si s-a calmat dupa 12, mititica.. Usturoiul e foarte bun, mi-am pus si eu asta vara, cand am fost la tara si m-apucase o durere nebuna de ureche. In cateva ore dispare durerea.

Eu, din pacate, nu-s mai bine! Ma doare capul si-mi ard ochii de nu mai pot! Merg sa-mi fac un ceai si apoi..la plapumica.

Nopate buna pitici, mamici si burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

buna fetelor..nu am mai dat de mult pe aici..ca am avut si eu unul din baieti..bolnavi:((
dupa o raceala nashpa..am trecut la bronho-pneumopatie...si apoi..s-a ajuns la otita cu ruptura de timpans-a vaitat Andrei al meu de ureche..la fel ca fetele Dalinei..si..cu tot cu augmentinul de rigoare..a facut o otita de toata frumusetea...cu puroi..si timpan spart..am tras cu el..de numa. Culmea..dr spune..si cum am citit cam al fel e..s-a facut de la neaspirarea mucilor..atat cat a trebuit...si infectia din raceala..implicit..azi terminam antibioticul..ca a fost 3 sapt pe antibioticinjectabil+oral



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:


Am mai intrat si noi sa spunem "la multi ani"!! pt Edi si Robi. Sa fiti sanatosi si cuminti! Sunteti adevarati baietei de acum! Nu-mi vine sa cred cat de mult s-au transformat. Felicitari mami!

Iuca, Andutza eu am patit-o cu plans si nopti nedormite cam 2 luni, de la 4 la 6 luni. Eram disperata, dormeam pe banca in parc cat le plimba mama . In cele din urma, citind in caietul in care-mi notez diverse legate de fete, am descoperit ca noptile agitate au inceput imediat dupa ce am introdus cerealele de orez / porumb. Le-am scos imediat si in loc am introdus cereale "somn usor" (fara orez/porumb). Imediat fetele s-au calmat si de atunci dorm impecabil!!! Tot de la cerealele astea apatit-o in acelasi fel, Kittyke, mami de Fanni si Mark. Iuca, tu ai spus ca dai cereale. Incearca sa le scoti, sa vezi ce se intampla.

Si acum despre noi... maine facem 11 luni!!! Suntem mari, mergem in viteza de-a busilea, ne ridicam in picioare pe tot ce prindem, Tea face echilibristica (sta in picioare fara sprijin apoi se lasa incet pe vine), Mara merge destul de mult pe langa pereti . Ne pregatim si noi pentru petrecerea de 1 anisor! Abia asteptam!
Si noi suntem racite (eu si Mara). Mara are mucisori de miercuri, a facut doar in a doua noapte temperatura, apoi doar mucisori si tuse productiva. Voi ce stiti de scosul afara? Avem voie in situatia asta?

toate mamicile si gemenutzii!

Andrada mami de Mara si Teodora (06.11.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput
Mergi la inceput